Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 12-07-08, 08:59
Το avatar του χρήστη Spiros
Spiros Ο χρήστης Spiros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Κύριοι και Κυρίες.
Δήλωσα ότι θα αποχωρίσω από αυτή τη συζήτηση γιατί κάποιο μέλος της εξασκούσε την συνήθη πρακτική του flaming η οποία είναι απαγορευμένη στα περισσότερα forum. Δεν ξέρω για αυτό εδώ το forum, γιατί για να πω την αλήθεια μου δεν διάβασα τους όρους πριν την εγγραφή μου. Θέλω να πιστεύω ότι ισχύει και εδώ η ίδια απαγόρευση.
Θα σας παρακαλέσω χωρίς να είμαι ο διαχειριστής ή να έχω καμία τέτοια εξουσιοδότηση, να διατηρηθεί το θέμα σε επίπεδα συζήτησης με επιχειρήματα και αποδείξεις. Αυτό γιατί το θεωρώ ένα σοβαρό θέμα.
Όχι, δεν με ενδιαφέρουν τα Νεφελίμ αλλά το θέμα παρα-μυθολογίας που καλιεργείται τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα με απότερω σκοπό το οικονομικό και προσωπικό κέρδος των εκάστοτε ...... (δεν θέλω να χρησιμοποιήσω την κατάλληλη λέξη). Και αυτό το forum είναι μια καλή ευκαιρία να καταρίπτονται ένας ένας αυτοί οι μύθοι (ή και το αντίθετο αν είναι το σωστό).
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ που οι περισσότεροι επαναφέρατε τη συζήτηση στη λογική.
__________________
They bring you down to their level and they beat you with experience.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 13-07-08, 03:17
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

απο οτι λεει ο λιακο,οι νεφελιμ ειναι αμεσα συνδεδεμενοι με το θεο και τους αγγελους.αρα λοιπον καποιος αθεος βρισκει την ιστορια αυτη ενα ωραιο παραμυθακι.οπως αλλωστε ολοκληρη τη γραφη στο μεταφυσικο της κομματι(αγγελους-ανασταση-θαυματα κτλ.).δυστηχως η καλυτερα ευτυχως,δεν εχει τυχει να συναντηθουμε ποτε με ενα τετοιο τερατωδες ον ετσι ωστε να πειστουμε για την υπαρξη του.παρολα αυτα βλεπουμε στην καθημερινοτητα μας αναλογες δυσκολειες με αυτες που πιστευει ο λιακο οτι μας προκαλουν οι νεφελιμ.θεωρω πως σε ολους τους τομεις τις επιστημης υπαρχει αποκρυψη στοιχειων και αποπροσανατολισμος.γιατι αραγε?αλλα ας μην αναφερω αυτα που κρυπτονται αλλα τα επιτευγματα που υποτιθεται κανουν καλυτερη τη ζωη μας.μιλησατε για νοσοκομεια!ποσες νεες ασθενειες εμφανιζονται απο την τεχνολογικη μας προοδο?το μονο που μας εχει προσφερει η εξελιξη της τεχνολογιας ειναι ανεση μεσω των υλικων αγαθων,τα οποια μας εχουν αποπροσανατολισει απο το πνευμα.και θελω να καταληξω..σε αυτο το φορουμ τα θεματα ειναι μεταφυσικα και ανεξηγητα αρα ολοι εσεις που γραφετε εδω ειστε ανοιχτομυαλοι.δεν μπορειτε λοιπον να αποριπτετε μια θεωρια που περιγραφει το οτι παραδοξο συμβαινει στον κοσμο μας(απο βρικολακες,ατια,μινωταυρο,γιγαντες μεχρι τα καθημερινα ,μας προβληματα)τοσο ευκολα.προσωπικα πιστευω στον θεο ετσι οπως τον περιγραφει η αγια γραφη.δεν εχω διαβασει τα βιβλια του λιακο(μονο εκπομπες του βλεπω)αλλα το σεναριο αυτο συμφωνα με την πιστη μου, μοιαζει...λογικο!!
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 13-07-08, 03:30
Bilibakos Ο χρήστης Bilibakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Bilibakos
Είπαμε στην ΣΚΕΨΗ παιδί.
Υπάρχουν συνομιλητές πολλοί εδώ μέσα που ενώ δεν έχουν τελειώσει καν το λύκειο είναι σε θέση και να έχουν βάθος σκέψης και να κάνουν μία συζήτηση ανωτέρου επιπέδου.
Εάν θα προσέξεις κανείς δεν τα έβαλε με την ηλικία, αλλά με τον τρόπο σκέψης.
Τον αφελή τρόπο σκέψης που εκμεταλλεύονται κάποιοι για να θησαυρίσουν, πουλώντας του παραμύθια...

Όπως γράφω όμως πάντα:
Ένα προς ένα τα στοιχεία για μελέτη, μία προς μία η καταγραφή των αποτελεσμάτων. Δώσε μία βάση σε αυτό που θέλεις να συζητήσουμε για τα νεφελίμ και ξεκινάμε....
Το ξερω ΟΑΝΝΗΣ ΕΑ, αλλα το υφος πολλες φορες σε κανει τρελο...
Τωρα, αν προσθεσεις και την ελλειψη επιχειρηματολογιας, τι εχεις? Καποιον που δεν εχει ιδεα ουτε για τα βασικα, να σου πουλαει χαρακτηρα και μειωνοντας σε, να προσπαθει να αυτοπροβληθει. Ε, εγω γινομαι <<νεφελιμ>> με τετοιους ανθρωπους,
Οσο για τη δικη μου επιχειρηματολογια, αυτο που εκανα ηταν να δειξω συγκρατημενο ενδιαφερον για το γεγονος που παρεθεσε ο Φιδιας, τιποτε αλλο... Δεν θεωρουμαι πλεον αφελης, για να πιστεψω ο,τι ακουγεται, απλα ενθουσιωδης, και προσπαθω να εξαντλησω την καθε πληροφορια, γιατι ακομα και αν δεν υπαρχει κατι ουσιωδες, μπορει να βρεθει κατι αλλο κατα την αναζητηση. Αυτα εμπεριεχονται στην ερευνα. Ο πιο ενθουσιωδης και επιμονος αναζητητης θα βρει μια ακρη, οχι ο βαριεστημενος.
Δυστυχως, πολλοι πιστευουν οτι η αποψη τους ειναι συμβολαιο με την πραγματικοτητα, και δεν μπαινουν καν στον κοπο να επιχειρηματολογησουν...
__________________
Ίσως να μην υπάρχουν άλλες λέξεις που να χρησιμοποιήθηκαν με τόσο άστοχο και ανεύθυνο τρόπο, όσο οι λέξεις <<πιθανότητα>> και <<σύμπτωση>>.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 13-07-08, 09:08
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no slave
απο οτι λεει ο λιακο,οι νεφελιμ ειναι αμεσα συνδεδεμενοι με το θεο και τους αγγελους.αρα λοιπον καποιος αθεος βρισκει την ιστορια αυτη ενα ωραιο παραμυθακι.οπως αλλωστε ολοκληρη τη γραφη στο μεταφυσικο της κομματι(αγγελους-ανασταση-θαυματα κτλ.).δυστηχως η καλυτερα ευτυχως,δεν εχει τυχει να συναντηθουμε ποτε με ενα τετοιο τερατωδες ον ετσι ωστε να πειστουμε για την υπαρξη του.παρολα αυτα βλεπουμε στην καθημερινοτητα μας αναλογες δυσκολειες με αυτες που πιστευει ο λιακο οτι μας προκαλουν οι νεφελιμ.θεωρω πως σε ολους τους τομεις τις επιστημης υπαρχει αποκρυψη στοιχειων και αποπροσανατολισμος.γιατι αραγε?αλλα ας μην αναφερω αυτα που κρυπτονται αλλα τα επιτευγματα που υποτιθεται κανουν καλυτερη τη ζωη μας.μιλησατε για νοσοκομεια!ποσες νεες ασθενειες εμφανιζονται απο την τεχνολογικη μας προοδο?το μονο που μας εχει προσφερει η εξελιξη της τεχνολογιας ειναι ανεση μεσω των υλικων αγαθων,τα οποια μας εχουν αποπροσανατολισει απο το πνευμα.και θελω να καταληξω..σε αυτο το φορουμ τα θεματα ειναι μεταφυσικα και ανεξηγητα αρα ολοι εσεις που γραφετε εδω ειστε ανοιχτομυαλοι.δεν μπορειτε λοιπον να αποριπτετε μια θεωρια που περιγραφει το οτι παραδοξο συμβαινει στον κοσμο μας(απο βρικολακες,ατια,μινωταυρο,γιγαντες μεχρι τα καθημερινα ,μας προβληματα)τοσο ευκολα.προσωπικα πιστευω στον θεο ετσι οπως τον περιγραφει η αγια γραφη.δεν εχω διαβασει τα βιβλια του λιακο(μονο εκπομπες του βλεπω)αλλα το σεναριο αυτο συμφωνα με την πιστη μου, μοιαζει...λογικο!!
φιλε μου καλημερα

οι πιο πολλοι ανοικτομυαλοι απο εμας οπως λες πιστευουμε στο θεο !
αλλα οχι σε εναν θεο που τεσταρει αγρια κ απανθρωπα τον ανθρωπο.
Πιστευουμε σε εναν θεο που ειναι πατερας του ανθρωπου .
Αρωγος στη καθημερινοτητα του !
Αποκουμπι σε καποια δυσκολη στιγμη .
Οχι σε εναν θεο που απειλει τα παιδια του με τα καζανια της κολασεως λεγοντας του Ετσι και μονο θα ζεις !
Ουτε σε εναν θεο που απορριπτει ασυζητητι τις θρησκειες και τα πιστευω των συναθρωπων μας στα διαφορετικα σημεια του πλανητη !

Διοτι αυτο που εκμεταλευεται ο μιστερ Λιακο και οι υπολοιποι του ειδους ειναι η θρησκευτικη φοβια η ωρα του θανατου και της κρισης .
Με αλλα λογια παταει στη φοβια που σε εχουν ποτισει απο τα 7 σου χρονια κ επειτα δημιουργωντας μαζι σου μια ιστοριοθρησκειοφοβικη πελατιακη σχεση .

τελικα υπαρχουν δεν υπαρχουν τα Νεφελιμ παω στοιχημα πως δε θα τα συναντησεις ποτε σου !

το μονο που συναντας καθημερινα ειναι ο φοβος σου και η επιτηδευμενη χειραγωγηση ωστε να κοντρολαρεσαι αυτοματα .

No slave ?
εισαι σιγουρος για το ψευδονυμο που διαλεξες ;


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 13-07-08 στις 09:11
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 13-07-08, 13:02
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no slave
προσωπικα πιστευω στον θεο ετσι οπως τον περιγραφει η αγια γραφη.δεν εχω διαβασει τα βιβλια του λιακο(μονο εκπομπες του βλεπω)αλλα το σεναριο αυτο συμφωνα με την πιστη μου, μοιαζει...λογικο!!
Συνοπτικά πως θα τον περιέγραφες τον Ιεχωβά;
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 13-07-08, 13:53
Το avatar του χρήστη bahamut
bahamut Ο χρήστης bahamut δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

φιλε lux ειπες παραπανω οτι πιστευουμε σε ενα θεο και στη συνεχεια περιεγραψες τα χαρακτηριστικα του.με το εμεις ποιους εννοεις?επισης η αποψη που εχεις για το χριστιανισμο ειναι τελειως λανθασμενη.παρουσιαζεις το θεο του χριστιανισμου σαν θεο της τιμωριας ενω τα πραγματα δεν ειναι ετσι.ο ανθρωπος επιλεγει με τις πραξεις του αν θα σωθει η οχι.αν κοπω εγω για παραδειγμα στις εξετασεις θα φταιει ο εξεταστης που με εκοψε η εγω που δε διαβασα?σκεψου το λιγο.αν προσπαθουσες να εξετασεις λιγο καλυτερα το χριστιανισμο θα εβλεπες τοσα και τοσα θαυματα που γινονται καθημερινα που θα επαβες να αμφιβαλλεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bahamut : 13-07-08 στις 13:53
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 13-07-08, 13:56
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

καλημερα φιλε lux.λες οτι πιστευεις σε εναν θεο-πατερα μας και οχι καποιον που μας τεσταρει αγρια.δες απο τον ιδιο σου τον εαυτο.θα εκανες στερησεις στο παιδι σου προς οφελος του?σκεψου τις πιεσεις που ασκουμε καθημερινα στα παιδια μας.εκεινα δεν αντιλαμβανονται το σκοπο μας και στεναχωριουνται η θυμωνουν διοτι για εκεινα η πραγματικη ζωη ειναι το παιχνιδι.αδυνατουν να αντιληφθουν τους κινδυνους που ελοχευουν στο μελλον τους.εμεις ομως τα διαπαιδαγωγουμε μεχρι να πανε 18 και να εχουν την ελευθερια επιλογης τους.δεν ειναι λοιπον ο θεος πατερας μας?οπως και εμεις μπορουμε να επιλεξουμε σαν ενηλικα παιδια.
μιλας για αποκουμπι σε δυσκολες στιγμες.εγω το εχω και για αυτο πιστευω.δεν εχω καμμια σχεση με εκκλησιες ουτε προερχομαι απο πιστους γονεις η φιλους.βλεπω καθημερινα θαυματα,βλεπω να ικανοποιουνται τα αιτηματα της προσευχης μου.για καποιους ειναι ανθυποβολες,για αλλους η ανθρωπινη δυναμη του νου για αλλους συμπτωσεις και για μενα ο θεος.
ενας απο τους λογος που πιστεψα ειναι γιατι ο κοσμος το οτι παραξενο το εξηγει με μεταφυσικους ορους μη αποδεδειγμενους αρκει να μην ειναι ο θεος.αυτος ειναι σιγουρα παραμυθι.να ξερεις οτι ο πιστος δεν εχει φοβιες γιατι ακριβως εχει καταληξει για το τι ειναι και που πηγαινει.αν εννοεις το φοβο της κολασης σκεψου κατι.γιατι να φοβηθω η να στερηθω τη γηινη ζωη αφου ετσι κι αλλιως η καρδια μου συμβαδιζει με το θελημα του θεου.ποσοι απο σας θελετε να κλεβετε και να σκοτωνετε ωστε να θεωρειτε απειλη το θελημα του θεου?η μηπως ειστε σε μονοδρομο χωρις δικαιωμα επιλογης?γιαυτο λοιπον δεν φοβαμαι ουτε και με χειραγωγει καποιος παππας.δεν εχω σχεση με την εκκλησια η οποια κατατρωει τους κοπους μας και μας δινει πνευματικο οπιο.οσον αφορα το ψευδωνυμο μου αναφερεται στην υλη η οποια μεν μου ειναι χρησιμη στην ζωη μου αλλα δευτερευουσης σημασιας.πανω απο ολα υγεια και αγαπη.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 13-07-08, 14:29
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bahamut
φιλε lux ειπες παραπανω οτι πιστευουμε σε ενα θεο και στη συνεχεια περιεγραψες τα χαρακτηριστικα του.με το εμεις ποιους εννοεις?επισης η αποψη που εχεις για το χριστιανισμο ειναι τελειως λανθασμενη.παρουσιαζεις το θεο του χριστιανισμου σαν θεο της τιμωριας ενω τα πραγματα δεν ειναι ετσι.ο ανθρωπος επιλεγει με τις πραξεις του αν θα σωθει η οχι.αν κοπω εγω για παραδειγμα στις εξετασεις θα φταιει ο εξεταστης που με εκοψε η εγω που δε διαβασα?σκεψου το λιγο.αν προσπαθουσες να εξετασεις λιγο καλυτερα το χριστιανισμο θα εβλεπες τοσα και τοσα θαυματα που γινονται καθημερινα που θα επαβες να αμφιβαλλεις.
εμεις εννοω εμεις (καποιοι αοριστα)
αν σε ενδιαφερουν να μαθεις ποιοι ειναι οι υπολοιποι ρωτα τους .
εξεταζω το χριστιανισμο περισσοτερα χρονια απ οσα ειναι η ηλικια σου αν αυτο σου λεει κατι .Εμενα δε μου λεει τπτ βεβαια αλλα σου διδω το χρονικο πλαισιο για να μην εχεις ενδοιασμους !
εσυ που δε διαβασες φταις , δε το συζηταω !

δεν αμφιβαλλω για το θεο αλλα για ορισμενες θρησκειες !
θα σου προτεινα να εξετασεις και να ψαξεις καλυτερα τον χριστιανισμο αλλα και ολε τις θρησκειες !
μη φοβασαι δε προκειται να τιμωρηθεις .
εξαλλου εντολη ου ψαξεις δεν υπαρχει !

@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 13-07-08, 14:36
Το avatar του χρήστη bahamut
bahamut Ο χρήστης bahamut δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

φιλε lux
προσωπικα εχω βιωματα-αποδειξεις που δε με ωθουν στο να αμφισβητησω το χριστιανισμο.πχ οταν εχω στο σπιτι μου αγιασμο εδω και 5 χρονια ο οποιος δεν εχει χαλασει και πινεται ακομα χωρις να υπαρχει η παραμικρη αλλοιωση στη γευση..αυτο εσενα δε σου λεει τιποτα?το αγιο φως το οποιο αναβει μονο του καθε χρονο και μια φορα μαλιστα που δεν επετρεψαν στον πατριαρχη να μπει στον παναγιο ταφο σχιστηκε μια κολωνα και βγηκε το φως απο εκει?αποδειξεις υπαρχουν αρκει να θελει κανεις να τις δει.εσυ θελεις?
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 13-07-08, 14:43
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bahamut
φιλε lux
προσωπικα εχω βιωματα-αποδειξεις που δε με ωθουν στο να αμφισβητησω το χριστιανισμο.πχ οταν εχω στο σπιτι μου αγιασμο εδω και 5 χρονια ο οποιος δεν εχει χαλασει και πινεται ακομα χωρις να υπαρχει η παραμικρη αλλοιωση στη γευση..αυτο εσενα δε σου λεει τιποτα?το αγιο φως το οποιο αναβει μονο του καθε χρονο και μια φορα μαλιστα που δεν επετρεψαν στον πατριαρχη να μπει στον παναγιο ταφο σχιστηκε μια κολωνα και βγηκε το φως απο εκει?αποδειξεις υπαρχουν αρκει να θελει κανεις να τις δει.εσυ θελεις?
ας μη χαλασουμε το θεμα των νεφελιμ !
για τους αγιασμους και τα αγια φωτα υπαρχουν τα σχετικα θεματα στο φορουμ . πατα την αναζητηση και θα τα βρεις , θα χρειαστεις μερες για να τα διαβασεις και να απαντησεις .

τι να θελω εγω ;
μια χαρα ειμαι !
ευχαριστω για το ενδιαφερον σου .


@
@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.