Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 22-07-09, 12:12
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δημοσίευση από NostradamuS
το θέμα είναι οτι εμείς ερμηνεύουμε το λόγο του θεού κατα το συμφέρον.
Το σέξ εκτός γάμου είναι αμαρτία(μεγάλη ή μικρή δέν το ξέρω),αλλα είναι. είμαστε άνθρωποι όχι ζώα.

και για όσους πιστεύουμε στον θεό θα πρέπει να το παραδεχτούμε οτι αμαρτάνουμε, και να μήν κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλό μας.
και καλα κρασια!!!
ο πουριτανος και ο καθολικος βλέπει την αμαρτια παντου και στους παντες και οχι φυσικά μονο στον ξύπνιο του αλλά και στον ύπνο του.
Τα πάντα είναι αμαρτία και θα πρέπει να φυλαγόμαστε αδέρφια....
μα είμαστε καλά? πετάτε κοτσάνες και βάζετε και επικεφαλίδες...αυτό το λέει ο Θεός...κτλ.
έλεος για ακόμη μια φορά με την άγνοιά σας...διαβάστε ή μιλήστε με κανέναν χριστιανό και μην καταπίνετε ότι ακούτε εδώ και εκεί...παραπληροφόρηση και άγιος ο Θεός...
Ένας χριστιανός ιερέας, αν τον ρωτήσετε για τις ερωτικές σχέσεις πριν το γάμο θα σας απαντήσει ότι εφόσον υπάρχει αγάπη στο ζευγάρι, γενικότερα δηλαδή, αν υπάρχει σχέση αγάπης και ότι συμβαίνει βασίζεται στην αγάπη των συντρόφων τότε λοιπόν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για την εκκλησία.
Το παραπάνω ισχύει για τους χριστιανούς ιερείς. Και μην πάρετε τώρα το ευαγγέλιο και αρχίσετε...μα εδώ λέει άλλο ο Παύλος γιατί δεν μιλάμε για την εποχή του Παύλου αλλά τη δική μας εποχή το τώρα δηλαδή.

Υ.Γ. εάν κάποιος έχει ασχοληθεί σοβαρά με το μυστήριο της εξομολόγησεως θα διαπιστώσει πολλές διαφορές και έναν διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης των χριστιανών ιερέων που εξομολογούν με των πουριτανών ή των αμόρφωτων ιερέων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ELPINIKI : 22-07-09 στις 12:18
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-07-09, 12:34
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

θα συμφωνήσω μαζί σου ελπινίκη

ασε που για να εξομολογηθεις ή για να παντρευτεις κτλ, με βάση την χριστιανική θρησκεία, πρέπει να υπάρχει μια σύνδεση με τον θεό, από τον παπά που θα τελέσει το μυστήριο( εξού και το όνομα, "μυστήριο")
πλέον αυτό δεν γίνεται στην εκκλησία, γίνεται στις καρδιές μας, πιο αγνό και δυνατό, αν το νοιώθουμε...δεν συγκρίνεται με την μεσολάβηση κανενός παπα...
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-07-09, 12:44
Το avatar του χρήστη Lestat7
Lestat7 Ο χρήστης Lestat7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Τωρα.....
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
και καλα κρασια!!!
ο πουριτανος και ο καθολικος βλέπει την αμαρτια παντου και στους παντες και οχι φυσικά μονο στον ξύπνιο του αλλά και στον ύπνο του.
Τα πάντα είναι αμαρτία και θα πρέπει να φυλαγόμαστε αδέρφια....
μα είμαστε καλά? πετάτε κοτσάνες και βάζετε και επικεφαλίδες...αυτό το λέει ο Θεός...κτλ..
Ακριβος ELPINIKI και κατι τετοιες αποψεις εχουν απομακρινει τον κοσμο απο την πιστη την σωστη πιστη την ορθολογικη με κριτηρια.....Διαβαζετε τις γραφες αν ειστε οντος αναζητητες και μην μενετε σε κατι που ακουσατε....Διαβαζοντας μονο μπορουμε να κρινουμε.....Δηλαδη αν ενας παπας πχ ειναι τρελος και λεει οτι θελει παει να πει οτι αυτο ειναι?Ας ημαστε λιγο διστακτικοι σε αυτα που ακουμε...ELPINIKI πραγματικα με τα λεγομενα σου συμφωνω απολυτα,κατα την αποψη μου ετσι πρεπει να σκεφτομαστε...
__________________
Το μονο που θελω ειναι να βρω το νησι μου....
Εκει θα κανω τις στιγμες ευτυχιας καθημερινοτητα,εκει θα διωξω τα ''θελω'',εκει θα βρω καθε μου ναι και οχι,εκει θα ''ζησω'' καθε μου θανατο,εκει θα αφησω εμενα ελευθερο.Το μονο που θελω ειναι να με βρω.....Το μονο που θελω ρε, ειναι να ζησω καθε μου στιγμη και να μην καταληξω δυο ημερομηνιες με μια παυλα αναμεσα........
Ζηταω πολλα?




Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-07-09, 12:54
Το avatar του χρήστη NostradamuS
NostradamuS Ο χρήστης NostradamuS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-10-2008
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lestat7
Ακριβος.Δεν το λεει ο θεος η ο Ιησους αλλα η θρησκεια.....Πουθενα δεν το λεει.....
όπως προέιπα την εποχή του ισησού δέν υπήρχε προγαμιαίο σέξ. υπήρχε η πορνία και η μοιχεία.

βρήκα όμως ένα εδάφιο που λέει για το σέξ και γενικά την εγκράτια.

προς κορινθίους α 6,12

Μερικοί μεταξύ σας λένε: ''ολα μου επιτρέπονται''. σωστά, όλα όμως δέν είναι προς το συμφέρον. Ολα μου επιτέπονται εγώ όμως δέν θα αφήσω τίποτα να με κυριέψει. Λένε επίσεις: ''οι τροφές προορίζονται για την κοιλιά και η κοιλιά είναι καμωμένη για τις τροφές''. ο θεός όμως θα τα αχρηστέψει και το ένα και το άλλο. Το σώμα δέν έγινε για να πορνεύουμε αλλα για να δοξάζουμε τον κύριο, και ο κύριος θα δοξάσει το σώμα.


υπάρχουν και άλλα εδάφια που αναφέρονται στo θέμα. όταν βρώ χρόνο θα παραθέσω και άλλα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NostradamuS : 22-07-09 στις 13:10
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-07-09, 13:04
Το avatar του χρήστη NostradamuS
NostradamuS Ο χρήστης NostradamuS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-10-2008
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
και καλα κρασια!!!
και η ζήλια και ο φθόνος και το ψέμα και οι κακές σκέψεις είναι αμαρτίες.
δέν είναι κανένας αναμάρτητος...

γιατί σας πείραξε τόσο το θέμα σέξ εκτός γάμου δέν το καταλαβαίνω.

(δέν ανοίκω στην ορθοδοξία) ούτε είμαι πουρητανός. απλώς λέω αυτό που πιστεύω και κατάλαβα διαβάζοντας την αγία γραφή.

εξάλου η εξπμολόγηση αποσκοπεί στο να κατανοήσουμε και να παραδεχτούμε τις αμαρτίες μας αλλιώς δέν έχει κανένα απολήτως νόημα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-07-09, 13:24
Το avatar του χρήστη Lestat7
Lestat7 Ο χρήστης Lestat7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Τωρα.....
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NostradamuS
όπως προέιπα την εποχή του ισησού δέν υπήρχε προγαμιαίο σέξ. υπήρχε η πορνία και η μοιχεία.
.

Αδερφε μου με αυτο που λες δινεις την απαντηση μονος σου,τοτε απο αυτο ηθελε να προστατευσει τον κοσμο,ολα κρινοντε με βαση την εποχη οπως ειπα ξανα σε ενα παλαιοτερο ποστ.Επισης θελω να σου πω οτι εμενα τουλαχιστον προσωπικα δεν με πειραξε καθολου το θεμα ισα ισα......Θελω ομως και να ξεκαθαριζω την κατασταση αλλο τι εχει πει ο Ιησους και αλλο πως το μετετρεψαν.....
__________________
Το μονο που θελω ειναι να βρω το νησι μου....
Εκει θα κανω τις στιγμες ευτυχιας καθημερινοτητα,εκει θα διωξω τα ''θελω'',εκει θα βρω καθε μου ναι και οχι,εκει θα ''ζησω'' καθε μου θανατο,εκει θα αφησω εμενα ελευθερο.Το μονο που θελω ειναι να με βρω.....Το μονο που θελω ρε, ειναι να ζησω καθε μου στιγμη και να μην καταληξω δυο ημερομηνιες με μια παυλα αναμεσα........
Ζηταω πολλα?




Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-07-09, 13:32
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NostradamuS
όπως προέιπα την εποχή του ισησού δέν υπήρχε προγαμιαίο σέξ. υπήρχε η πορνία και η μοιχεία.

βρήκα όμως ένα εδάφιο που λέει για το σέξ και γενικά την εγκράτια.

προς κορινθίους α 6,12

Μερικοί μεταξύ σας λένε: ''ολα μου επιτρέπονται''. σωστά, όλα όμως δέν είναι προς το συμφέρον. Ολα μου επιτέπονται εγώ όμως δέν θα αφήσω τίποτα να με κυριέψει. Λένε επίσεις: ''οι τροφές προορίζονται για την κοιλιά και η κοιλιά είναι καμωμένη για τις τροφές''. ο θεός όμως θα τα αχρηστέψει και το ένα και το άλλο. Το σώμα δέν έγινε για να πορνεύουμε αλλα για να δοξάζουμε τον κύριο, και ο κύριος θα δοξάσει το σώμα.

υπάρχουν και άλλα πολλά εδάφια που αναφέρονται στην μοιχεία και την πορνία. όταν βρώ χρόνο θα παραθέσω και άλλα.
δεν είναι ανάγκη να μας μεταφέρεις κάτι άλλο...ρωτώ λοιπόν εγώ η μοιχεία και η πορνεία, το ψέμα η ζήλια ο φθόνος και ο εγωισμός, είναι αποτελέσματα αγάπης; βασίζονται δηλαδή ως τρόποι συμπεριφοράς στην αγάπη;
αν κατανοήσεις την ερώτηση μού θα καταλάβεις γιατί είναι αποδεχτό απο την εκκλησία να έχει ερωτικές επαφές ένα ζευγάρι εκτός γάμου.
ο Πάυλος έγραφε πως δεν επιτρέπεται η γυναίκα να μπαίνει στην εκκλησία εάν δεν έχει μαντήλι στο κεφάλι της, ισχύει κάτι τέτοιο στις μέρες μας; όχι διότι ο Πάυλος μιλούσε για το τότε. Αν ζούσε τώρα και τα έλεγε αυτά θα είχαμε το πρόβλημα. Έχουν αλλάξει οι εποχές και πολλοί που διαβάζετε το ευαγγέλιο μπερδέυεστε διότι μεταφέρετε κατά λέξη την εποχή εκείνη στο τώρα.
Φυσικά κανείς συναντά νοήματα και αρχές στο ευαγγέλιο που είναι διαχρονικά και δεν χρειάζεται να εξελιχθούν και να προσαρμοστούν στο τώρα. Αλλά πιστεύω πως μπορούμε εύκολα να καταλάβουμε πότε οι απόστολοι απευθύνονταν και μιλούσαν για τους ανθρώπους της εποχής τους.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-07-09, 13:56
Το avatar του χρήστη NostradamuS
NostradamuS Ο χρήστης NostradamuS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-10-2008
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
δεν είναι ανάγκη να μας μεταφέρεις κάτι άλλο...ρωτώ λοιπόν εγώ η μοιχεία και η πορνεία, το ψέμα η ζήλια ο φθόνος και ο εγωισμός, είναι αποτελέσματα αγάπης; βασίζονται δηλαδή ως τρόποι συμπεριφοράς στην αγάπη;
αν κατανοήσεις την ερώτηση μού θα καταλάβεις γιατί είναι αποδεχτό απο την εκκλησία να έχει ερωτικές επαφές ένα ζευγάρι εκτός γάμου.
ο Πάυλος έγραφε πως δεν επιτρέπεται η γυναίκα να μπαίνει στην εκκλησία εάν δεν έχει μαντήλι στο κεφάλι της, ισχύει κάτι τέτοιο στις μέρες μας; όχι διότι ο Πάυλος μιλούσε για το τότε. Αν ζούσε τώρα και τα έλεγε αυτά θα είχαμε το πρόβλημα. Έχουν αλλάξει οι εποχές και πολλοί που διαβάζετε το ευαγγέλιο μπερδέυεστε διότι μεταφέρετε κατά λέξη την εποχή εκείνη στο τώρα.
Φυσικά κανείς συναντά νοήματα και αρχές στο ευαγγέλιο που είναι διαχρονικά και δεν χρειάζεται να εξελιχθούν και να προσαρμοστούν στο τώρα. Αλλά πιστεύω πως μπορούμε εύκολα να καταλάβουμε πότε οι απόστολοι απευθύνονταν και μιλούσαν για τους ανθρώπους της εποχής τους.
Πολλές φορές όμως μπερδεύουμε την αγάπη με τον σαρκικό έρωτα.

η αγάπη είναι ανώτερο συναίσθημα που πηγάζει απο την ψυχή, ενώ το σέξ πηγάζει απο τις ορμόνες του ανθρώπου.

η ουσία οτι το ''σέξ πρίν απο το γάμο'' είναι αμαρτία δέν πηγάζει απο την πράξη αυτή καθ αυτή,
αλλα γενικά απο την άκρατη και ζωή που ζεί κάποιος που το εστερνίζεται. (εναλαγή συντρόφων χωρίς ενδιασμούς)

και επιλέων μπορεί να οδηγήσει και σε άλλες καταστάσεις όπως εκτρώσεις κτλ.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-07-09, 14:04
Το avatar του χρήστη Lestat7
Lestat7 Ο χρήστης Lestat7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Τωρα.....
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NostradamuS
Πολλές φορές όμως μπερδεύουμε την αγάπη με τον σαρκικό έρωτα.

η αγάπη είναι ανώτερο συναίσθημα που πηγάζει απο την ψυχή, ενώ το σέξ πηγάζει απο τις ορμόνες του ανθρώπου.

η ουσία οτι το ''σέξ πρίν απο το γάμο'' είναι αμαρτία δέν πηγάζει απο την πράξη αυτή καθ αυτή,
αλλα γενικά απο την άκρατη και ζωή που ζεί κάποιος που το εστερνίζεται. (εναλαγή συντρόφων χωρίς ενδιασμούς)

και επιλέων μπορεί να οδηγήσει και σε άλλες καταστάσεις όπως εκτρώσεις κτλ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lestat7
......Βεβαια αν καναμε πραξη αυτη την εντολη τοτε δεν θα ειχαμε και τις ασθενειες που βλεπουμε και τις εκτρωσεις (ειμαι καθετα αντιθετος με την εκτρωση) αλλα και εκει υπαρχει τροπος να ξεφυγεις και να μην εισαι ολοκληροτικα δοσμενος στις εντολες του σωματος σου με την προφυλαξη και την σταθερη σχεση.....Δεν καταλαβαινω γιατι το σεξ ειναι αμαρτια αφου μας εχει προικιση με το ερωτικο ενστικτο και την ικανοτητα να το κανουμε πραξη....Γιατι οταν καποια την αγαπω να μην δεθω μαζι της ερωτικα ?...
Οπως ειχα αναφερει αδερφε το μετρο σε αυτο το θεμα ειναι το κολπο οχι η απαγορευση λογο του οτι ειναι αματρια και οπως βλεπουμε δεν ειναι,αν τα βαφτιζουμε ολα αμαρτια τωρα ειναι αλλο θεμα...Τα ιδια λεμε δεν νομιζω οτι παιρνει αλλο συζητηση τουλαχιστον απο μερους μου....Οπως ειπες και εσυ η πραξη δεν ειναι η αμαρτια αλλα ο τροπος ζωης και τοτε αυτο ηθελε να διδαξει.....Να μαθουν να εχουν ενα μετρο.
__________________
Το μονο που θελω ειναι να βρω το νησι μου....
Εκει θα κανω τις στιγμες ευτυχιας καθημερινοτητα,εκει θα διωξω τα ''θελω'',εκει θα βρω καθε μου ναι και οχι,εκει θα ''ζησω'' καθε μου θανατο,εκει θα αφησω εμενα ελευθερο.Το μονο που θελω ειναι να με βρω.....Το μονο που θελω ρε, ειναι να ζησω καθε μου στιγμη και να μην καταληξω δυο ημερομηνιες με μια παυλα αναμεσα........
Ζηταω πολλα?





Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lestat7 : 22-07-09 στις 14:06
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-07-09, 14:27
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
δεν είναι ανάγκη να μας μεταφέρεις κάτι άλλο...ρωτώ λοιπόν εγώ η μοιχεία και η πορνεία, το ψέμα η ζήλια ο φθόνος και ο εγωισμός, είναι αποτελέσματα αγάπης; βασίζονται δηλαδή ως τρόποι συμπεριφοράς στην αγάπη;
αν κατανοήσεις την ερώτηση μού θα καταλάβεις γιατί είναι αποδεχτό απο την εκκλησία να έχει ερωτικές επαφές ένα ζευγάρι εκτός γάμου.
ο Πάυλος έγραφε πως δεν επιτρέπεται η γυναίκα να μπαίνει στην εκκλησία εάν δεν έχει μαντήλι στο κεφάλι της, ισχύει κάτι τέτοιο στις μέρες μας; όχι διότι ο Πάυλος μιλούσε για το τότε. Αν ζούσε τώρα και τα έλεγε αυτά θα είχαμε το πρόβλημα. Έχουν αλλάξει οι εποχές και πολλοί που διαβάζετε το ευαγγέλιο μπερδέυεστε διότι μεταφέρετε κατά λέξη την εποχή εκείνη στο τώρα.
Φυσικά κανείς συναντά νοήματα και αρχές στο ευαγγέλιο που είναι διαχρονικά και δεν χρειάζεται να εξελιχθούν και να προσαρμοστούν στο τώρα. Αλλά πιστεύω πως μπορούμε εύκολα να καταλάβουμε πότε οι απόστολοι απευθύνονταν και μιλούσαν για τους ανθρώπους της εποχής τους.

Το μήνυμα μου στην 1η σελίδα (Μήνυμα #5) το διάβασες Ελπινίκι ;

1ον Γιατί λες οτι η Εκκλησία αποδέχεται το σεξ πριν απο τον Γάμο με το κριτήριο της "Αγάπης" ; Το "αποδέχεται" ΜΟΝΟ εαν πρόκειται αμεσα να παντρευτείς τον/την συντροφό σου και φυσικά αυτό ειναι "Ελιγμός" των Ιερέων για να μην χάσουν πιστούς... Εχεις διαβάσει το Ιερό πηδάλιο της Εκκλησίας ; Τους Ιερούς κανόνες ; Τους Άγιους Πατέρες πριν βγάλεις τέτοιο συμπέρασμα ; Δεν έχει σχέση με την εποχή αγαπητή μου αλλά με την νοοτροπία.... Γιατι δηλαδή οι Παγανιστικές θρησκείες δεν είχανε τέτοιο θέμα (σε αυτή την έκταση και σε αυτόν τον παραλλογισμό) με το Σεξ οσο ο Χριστιανισμός ; Η εποχή φταίει ; Δηλαδή με αυτή την λογική οτι ειπε ο Ιησούς και οι Απόστολοι του να τα αναιρέσουμε γιατι δεν βολεύει την εποχή και την εξέλιξη της. Αυτομάτως δηλαδή ακυρώνουμε την "Αγιότητα" των προσώπων αυτών διότι δεν μπορούσαν να "δούνε" πέρα απο την εποχή τους. Αυτο Ελπινίκι έχω δει να το γράφεις και σε άλλα θέματα αναφορικά με τον Χριστιανισμό ως μέσο προαασπίσεως του. (Σχετικά με την εποχή και το τι εννοούσαν). Να σε πληροφορίσω πως ειναι άκρως "Αιρετικός" και δεν συμβαδίζει καθόλου με την Ορθοδοξία. Με την ιδια λογική να μην "Διαβάσουμε" τα λόγια του Παύλου που κατακεραυνώνουν την ομοφυλοφιλία επειδή η Εποχή Άλλαξε και γίναμε ποιο προοδευτικοί. Αυτο προτείνεις ;

Εαν τότε συμβεί αυτό τότε ο Χριστιανισμός απλά θα πέσει λόγο καιροσκοπισμού και επειδή πια δεν θα έχει στέρεες βάσεις και διδασκαλία να δώσει στον κόσμο. Και η Αγάπη δεν ειναι διδασκαλία ειναι συναίσθημα και μάλιστα υπέροχο για να το εμπορεύονται μαυροφορεμένοι Ιερείς. Αρκετά με κάποια πράγματα καιρός να σοβαρευτούμε .

Δέχεται τον Χριστιανισμο ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ακριβώς ειναι η εστω κατα ενα 80% ! Συμμετέχεις στα ιερά μυστήρια του; Γινεσαι κοινωνός του βιώματος της Γεννήσεως και Εσταυρώσεως του Θείου Βρέφους και του Σωτήρα μετέπειτα ; Πηγαίνεις σύμφωνα με τα λόγια των Αγίων και των Πατέρων της εκκλησίας ; Τότε σαφώς και λέγεσαι χριστιανή ορθοδοξη !

Σε αντίθετη περίπτωση θεωρείσαι ΚΑΙ απο την εκκλησία και απο τον ιδιο σου τον εαυτο κατ ουσιαν Αιρετική οπότε μπορείς να δηλώνεις χριστιανή με αιρετικές απόψεις... ! Δεν μπορεί να αλλάζει μια θρησκεία ( η Όποια θρησκεία) επειδή ετσι μας βολεύει...Το αντιμετώπισα κι εγω στο παρελθον αυτό σε προσπάθειες μου να μαζέψω τα ασυμμάζευτα στο θέμα πίστης και ειδα πως ειναι υποκριτικό .

Υ.Γ

Δεν ειμαι Χ.Ο ! Άθρησκος ειμαι ... Απλά κάνω την παρέμβαση γιατι δεν μπορώ να βλέπω τον Χριστιανισμο να εκμοντερνίζετια και κατ ουσίαν να χάνει την ίδια του την μορφή προς χάρη των καιρών. Η Αλήθεια ειναι αναλειωτη στον χώρο και στον χρόνο...Και εαν ο Χριστιανισμος ηταν "Αληθεια" και έλεγε "Αλήθεια" τότε με συγχωρείς αλλα κανένας δεν θα τον αναθεωρούσε κατα το δοκούν !
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.