Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > FantasyGate Team

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-12-07, 14:40
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Arrow Η σπορά του κακού - Μιχάλης Μώρος






Ένα χωριό στην Αρκαδία πνίγεται από τα δέντρα και τα φυτά εξαιτίας του μίσους και της κακίας που έδειξε απέναντι σε ένα αθώο αλλά χαρισματικό παιδί, το Γιάννη...

Διαβάστε τη νέα ιστορία του Μιχάλη -ένα ακόμα κομμάτι από το μεγάλο παζλ της μυθολογίας των Κηλίδων! Το διήγημα αυτό σίγουρα θα σας καθηλώσει με τις λεπτομερέστατες σκηνές που περιέχει, ενώ η αφήγηση του ταλαντέχου Μιχάλη θα σας εντυπωσιάσει όπως πάντα!

Συγχαρητήρια Μιχάλη για την εξαιρετική σου δουλειά!

http://www.metafysiko.gr/fantasygate...ion=read&id=71
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-12-07, 15:35
ελληνας Ο χρήστης ελληνας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Φιλε Μιχαλη σε ειχα ξαναρωτησει και πιο παλια με αφορμη την ιστορια του μικρου γιωργακη αν τα εχεις διαβασει αυτα η τα φανταζεσαι
Ε λοιπον η παραπανω ιστορια ειναι ενα γεγονος που ειχε γινει παλια σε ενα χωριο της αρκαδιας αλλα δε θυμαμαι το ονομα του
Βλεπεις η καταγωγη μου ειναι απο αυτα τα μερη και ξερω πολους απο τους θρυλους που κυκλοφορανε σε αυτα τα μερη απο πρωτο χερι
Θα επανελθω με το ονομα του χωριου και περισσοτερες λεπτομερειες
Παντως για αλλη μια φορα εμεινα αφωνος απο ολα
__________________
Άιντε θυμα,άιντε ψώνιο,άιντε σύμβολο αιώνιο,αν ξυπνήσεις μονομιάς,θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-12-07, 18:50
Το avatar του χρήστη henriksmir
henriksmir Ο χρήστης henriksmir δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2007
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Τα συγχαρητήρια μου για το πολύ όμορφο διήγημά σου. Ο τρόπος που γράφεις είναι πραγματικά καθηλωτικός!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-12-07, 19:02
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Αγαπητοί Έλληνας και Ερρίκο, σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και χαίρομαι που σας άρεσε η ιστορία μου.
Θα μου επιτρέψετε να σας διηγηθώ λίγο για αυτή. Πράγματι, υπάρχει στην εθνική οδό ένας ξεραμένος λόφος με ένα ερείπιο επάνω του. Έχει μια περίεργη ενέργεια και πάντα όποτε περνούσα από εκεί ένιωθα μαγνητισμένος αλλά, επειδή συνήθως εγώ οδηγώ, δεν μπορούσα να τον προσέξω καλύτερα.
Κάποια στιγμή, όμως, πήγαινα Τρίπολη για διασκέδαση και ήμουν συνοδηγός. Ήταν βράδυ θυμάμαι και έβρεχε κι εγώ κοιτούσα έξω από το τζάμι, στην εντελώς αντίθετη πλευρά (ο λόφος είναι στην πλευρά του οδηγού όταν πηγαίνεις προς Τρίπολη). Ξαφνικά κι ενώ συζητούσαμε με τον κολλητό μου, ακούω ένα βουητό μέσα στα αυτιά μου και, ενώ γύρισα να δω το λόφο ξανά, πέρασαν αστραπιαία από τα μάτια μου οι εικόνες του διηγήματος που σας παρουσίασα.
Δεν ξέρω αν αυτό ήταν απλώς η ιδέα, η έμπνευση που μου ήρθε εκείνη τη στιγμή ή αν ακόμη ήταν μια εγγραφή του χώρου που προβλήθηκε ξαφνικά στον εγκέφαλό μου. Έχω ξαναπεί ότι ενώ οι ιστορίες που γράφω ουσιαστικά δεν είναι αληθινές, έχω ώρες ώρες την εντύπωση πως όλα αυτά που λέω κάπου έχουν ξανασυμβεί κι εγώ απλά τα αναπαράγω.
Ωστόσο, δεν είχα υπόψη μου καμία τέτοια ιστορία όταν έγραφα τη σπορά του κακού. Το διήγημα περιέχει απλά και μόνο τις σκηνές που είδα εκείνο το βροχερό βράδυ. Και αν υποθέσουμε πως κάνω διηγήματα όλες αυτές τις εικόνες που συνεχώς βλέπω, να είστε σίγουροι πως υπάρχει υλικό για εκατοντάδες διηγήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-12-07, 17:19
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

...ένα μαγικό παραμύθι που θα ήθελα να διαβάσω και σε παιδιά...
...μια μαγική ιστορία που συναρπάζει τους "μεγάλους"...


ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-12-07, 18:37
Το avatar του χρήστη galadriel
galadriel Ο χρήστης galadriel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2004
Μηνύματα: 213
Smile

Μερικές φορές μοιάζει σαν ένα άλλο χέρι να έχει γράψει μια ιστορία. Ενα χέρι, ένας νους από έναν άλλο πιο όμορφο και πιο μυστηριώδη κόσμο, κι όμως απόλυτα παράλληλο με τον δικό μας. Τόσο πολύ που λες να, αν απλώσω το χέρι μου θα μπορούσα να τον αγγίξω. Νομίζω ότι αυτή η ιστορία είναι μία από αυτές τις περιπτώσεις.

να είσαι καλά Μιχάλη, πάντα τέτοια!
__________________
Πολλές φορές το Φως
είναι πιο απειλητικό
από το σκοτάδι...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.