Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-11-14, 15:23
FromDeepWithinUs Ο χρήστης FromDeepWithinUs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2014
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή ΕΛΕΥΣΙΝΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ συμβαινουν ακομα; Πως μπορω να ειμαι σιγουρη αν μου συνεβηκε

αυτη η Μυηση στα Ελευσινια Μυστηρια;
Ειχα μια εντελως περιεργη εμπειρια 1 μηνα πριν στην Κρητη και απο τοτε αλλαξα. Μου φαινεται οτι με μυησαν σε καποιο ειδος μυστηριων, μαλλον τα Ελευσινια, μ'εφεραν σ'επαφη με τη Πηγη, ενωθηκε δηλαδη η ψυχη με το μητερα της οπως η Περσεφονη με τη Δημητρα. Δεν μου την ειπαν ομως Δημητρα αλλα το ονομα της αντιστοιχης θεοτητας στο Περου, την Πατσα Μαμα.
Στην ολη υποθεση συμμετειχαν ανθρωποι απο διαφορες χωρες και Ελληνες επισης. Δεν ειχα παει βεβαια για κατι τετοιο εκει, ουτε ηξερα οτι θα μου συνεβαινε αυτο. Μου ειπαν οτι ''ημουν ετοιμη" γι αυτο συνεβηκε αυτη η τελετη μυησης η rite of passage οπως το ειπαν.

Το ακομα πιο παραξενο ειναι οτι μετα απο καποιες μερες, εντελως ξαφνικα, μεσα στο μετρο, αρχιζω να αισθανομαι μια τρομερη ενεργεια πολυ υψηλης συχνοτητας (εκαιγε ολο μου το σωμα) να με γεμιζει και να ελκω φως απο επανω και απο κατω (τη γη) και να το ενωνω στην καρδια και μετα να το εκτοξευω προς τα εξω στους ανθρωπους σαν εναν ηλιο που θεραπευει .

Αυτο το φως με εκανε να νιωθω οτι λαμπω γυρω απο το κεφαλι μου και πανω απο αυτο και μερικοι ανθρωποι με κοιτανε σα να διαισθανονται κατι. Αλλοι παλι δε μπορουν να με κοιταξουν στα ματια, σα να τρομαζαν.

Ενιωθα πολυ ασφαλης, δυνατη, και χαρουμενη οσο συνεβαινε αυτο. Σα να ημουν καναλι θεραπευτικο και εστελνε αγαπη.

Ξερει να μου πει καποιος τι συμβαινει;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-14, 15:47
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από FromDeepWithinUs Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτη η Μυηση στα Ελευσινια Μυστηρια;
Ειχα μια εντελως περιεργη εμπειρια 1 μηνα πριν στην Κρητη και απο τοτε αλλαξα. Μου φαινεται οτι με μυησαν σε καποιο ειδος μυστηριων, μαλλον τα Ελευσινια, μ'εφεραν σ'επαφη με τη Πηγη, ενωθηκε δηλαδη η ψυχη με το μητερα της οπως η Περσεφονη με τη Δημητρα. Δεν μου την ειπαν ομως Δημητρα αλλα το ονομα της αντιστοιχης θεοτητας στο Περου, την Πατσα Μαμα.
Στην ολη υποθεση συμμετειχαν ανθρωποι απο διαφορες χωρες και Ελληνες επισης. Δεν ειχα παει βεβαια για κατι τετοιο εκει, ουτε ηξερα οτι θα μου συνεβαινε αυτο. Μου ειπαν οτι ''ημουν ετοιμη" γι αυτο συνεβηκε αυτη η τελετη μυησης η rite of passage οπως το ειπαν.

Το ακομα πιο παραξενο ειναι οτι μετα απο καποιες μερες, εντελως ξαφνικα, μεσα στο μετρο, αρχιζω να αισθανομαι μια τρομερη ενεργεια πολυ υψηλης συχνοτητας (εκαιγε ολο μου το σωμα) να με γεμιζει και να ελκω φως απο επανω και απο κατω (τη γη) και να το ενωνω στην καρδια και μετα να το εκτοξευω προς τα εξω στους ανθρωπους σαν εναν ηλιο που θεραπευει .

Αυτο το φως με εκανε να νιωθω οτι λαμπω γυρω απο το κεφαλι μου και πανω απο αυτο και μερικοι ανθρωποι με κοιτανε σα να διαισθανονται κατι. Αλλοι παλι δε μπορουν να με κοιταξουν στα ματια, σα να τρομαζαν.

Ενιωθα πολυ ασφαλης, δυνατη, και χαρουμενη οσο συνεβαινε αυτο. Σα να ημουν καναλι θεραπευτικο και εστελνε αγαπη.

Ξερει να μου πει καποιος τι συμβαινει;
το είπες μόνη σου σε "μυησαν σε καποιο ειδος μυστηριων" (με τα Ελευσίνια οι Έλληνες δεν..... είχαν ανακαλύψει και την Αμερική! κι αλλού και άλλοι είχαν παρόμοια!) Το "μυστήριο" έγκειται στην προσωπική μεταμόρφωση μέσω της μύησης, χωρίς εξηγήσεις. Θα έρθουν κι αυτές. Για την ώρα απόλαυσε την πρόσφατη ακόμα ανάμνηση.

ΥΓ. Πως μπορω να ειμαι σιγουρη αν μου συνεβηκε, λες.
Η απάντηση είναι ότι σε μυστηριακό πλαίσιο είναι ότι δεν έχει σημασία. Σημασία έχει το να κρατήσεις αυτό που ένοιωσες και το πως το αντιλαμβάνεσαι και πως το βιώνεις (και το ότι σε αλλάζει/μεταμορφώνει)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pholarchos : 12-11-14 στις 15:49
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-14, 15:57
FromDeepWithinUs Ο χρήστης FromDeepWithinUs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2014
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Ναι απλα επειδη καπου φρικαρω μερικες φορες (γιατι συμβαινουν κι αλλα για τα οποια μαθαινω στο ιντερνετ λιγο μετα η λιγο πριν συμβουν, σαν κατι να με οδηγει στις ιστοσελιδες που μιλανε γι αυτα) και αμφισβητω τις εμπειριες η ακομα χειροτερα σκεφτομαι μηπως ''τρελλαινομαι'', θα ηθελα αν ξερει καποιος απο εμπειρια να μου πει τι με περιμενει απο εδω και περα, τα ΠΙΘΑΝΑ σεναρια δηλαδη
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-11-14, 16:32
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

H Pachamama είναι η Μητέρα Γη, μαζί και η θυλυκή αρχή του εκδηλωμένου σύμπαντος για τους Σαμάνους της Ν. Αμερικής, μιας και αναφέρθηκες μάλλον στους Queros. Να σε ρωτήσω αν επιτρέπεις, ήσουνα σε Τελετή της Φωτιάς ή άκουσες να αναφέρουν κάτι τέτοιο ή κάτι άλλο; Με τα Ελευσίνια δεν θα βρω συσσχετισμό περαν του Πανθεϊσμού που μάλλον διδάσκοταν σε αυτά και ίσως ναι, μπορούμε να μιλήσουμε για αρχαίο Ελληνικό σαμανισμό.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-14, 16:43
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από FromDeepWithinUs Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι απλα επειδη καπου φρικαρω μερικες φορες (γιατι συμβαινουν κι αλλα για τα οποια μαθαινω στο ιντερνετ λιγο μετα η λιγο πριν συμβουν, σαν κατι να με οδηγει στις ιστοσελιδες που μιλανε γι αυτα) και αμφισβητω τις εμπειριες η ακομα χειροτερα σκεφτομαι μηπως ''τρελλαινομαι'', θα ηθελα αν ξερει καποιος απο εμπειρια να μου πει τι με περιμενει απο εδω και περα, τα ΠΙΘΑΝΑ σεναρια δηλαδη
Το φρικάρισμα είναι μέρος της εμπειρίας. Αλλιώς θα΄ήταν πατάτα. Πριν πάμε στο τι σε περιμένει... περίμενε! Το έχω ξαναγράψει αλλά επανέρχεται και το ξαναγράφω: πες ότι είσαι στη ντουζιέρα και απολαμβάνεις το ξεστό χαλαρωτικό νερό (οκ ξέρω ότι μοιάζει με ψυχρολουσία καμιά φορά) αλλά το νόημα είναι: μείνε στην εμπειρία όπως σου'ρχεται και θα φανεί και πως να διαλέγεις το τι σε περιμένει (που εκεί είναι όλα τα λεφτά που λένε!)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-14, 16:45
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Καλά, πώς βρέθηκες ξαφνικά με αυτά τα άτομα; Τα γνώριζες; Γιατί δέχτηκες να συμμετάσχεις στις τελετές; Έχεις ακόμα επαφή με κανέναν από αυτούς;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-11-14, 09:00
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από FromDeepWithinUs Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι απλα επειδη καπου φρικαρω μερικες φορες (γιατι συμβαινουν κι αλλα για τα οποια μαθαινω στο ιντερνετ λιγο μετα η λιγο πριν συμβουν, σαν κατι να με οδηγει στις ιστοσελιδες που μιλανε γι αυτα) και αμφισβητω τις εμπειριες η ακομα χειροτερα σκεφτομαι μηπως ''τρελλαινομαι'', θα ηθελα αν ξερει καποιος απο εμπειρια να μου πει τι με περιμενει απο εδω και περα, τα ΠΙΘΑΝΑ σεναρια δηλαδη
Τα πιθανά σενάρια εξαρτώνται από σένα.
Δες το σα να έκανες ένα είδος "εσωτερικού" τουρισμού (μέ μέσο τον εαυτό σου) και πήγες κάπου. Μπορείς να ξαναπάς, να μην πας ποτέ ξανά, να ξεχάσεις οτι πήγες ή να γίνεις μόνιμη κάτοικος.
Δεν τρελένεσαι. Μετά από τέτοιες εμπειρίες συμβαίνουν πράγματα. Και ναι γίνεται να κάψει κανείς ασφάλειες μ'αυτά αλλά δεν είναι πιθανό. Ασφάλειες πιο πιθανό να κάψει κανείς εξ'αιτίας καθημερινών προβλημάτων και καταστάσεων.
Το να νοιώθεις σαν κάτι να σε οδηγεί είναι επίσης φυσιολογικό. Εσύ αποφασίζεις όμως για το αν θα δεχτείς την οδηγία ή όχι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-01-15, 22:35
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

Άλλαξες νοητική κατάσταση.
Υπάρχουν πολλά επίπεδα νου και Βαθμίδες Πνεύματος.

Το Κλειδί για την συχνότερη αλλαγή Επιπέδου με αποτέλεσμα την Άνοδο, είναι να μην θεωρούμε οτι είμαστε πολύ ψηλά. Έτσι συνηθίζεις να ψάχνεις αν υπάρχει και πιο πάνω απο εκεί που είσαι, και πιέζεις συχνά με την θέλησή σου αν υπάρχει να ανοίξει.

Τώρα με ποιά Μυστήρια συνδέεται... συνδέεται με όλα. Όπως ο Ήλιος εχει πολλά ονόματα ανά γλώσσα και διαφορετικά Πρόσωπα Θεοτήτων.
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης : 07-01-15 στις 22:39
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.