Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 18-10-09, 01:56
Giwrgos_M Ο χρήστης Giwrgos_M δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

santian μηπως σημερα νοιωθεις αυτον το "πονο"??

αυτο που περιγραφεις το νοιωθω σημερα και μου κανει εντυπωση..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-10-09, 09:30
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Παιδια, ας σοβαρευτουμε λιγο.
Καθε ημερα στον ελλαδικο χωρο καταγραφονται (και μην σας εκπλησει το νουμερο) 1000-1500 σεισμοι και μικροσεισμοι.
Απλα συμβαινουν μακρυα απο κατοικημενες περιοχες και δεν τους αισθανομαστε.
Οι σεισμοι, αυτο το αιφνιδιαστικο και βιαιο ομολογουμενως φυσικο φαινομενο, μας δειχνει κατ' αρχην οτι ο πλανητης μας ειναι ζωντανος και οσο και αν ακουγεται περιεργο ειναι απαραιτητοι.
Κανονιζουν τις ακτογραμμες, τις κινησεις των ποταμων, τις λιμνες κλπ.
Το εχω ξαναναφερει, η Ελλαδα μας δεν θα ειχε αυτα τα πανεμορφα δαντελλωτα ακρογιαλια, τα πανεμορφα διασπαρτα νησια, χωρις την υπαρξη των σεισμων.
Αυτο που πρεπει να παρακαλαμε ειναι το να μην ειναι καταστροφικοι και πανω απο ολα να μην κοστιζουν ανθρωπινες ζωες.
Δεν μας σκοτωνουν οι σεισμοι, μας σκοτωνουν οι δικες μας κακες κατασκευες.
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mirella_S : 21-10-09 στις 09:30
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-10-09, 11:41
santian Ο χρήστης santian δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Καλημέρα. Αυτές τις μέρες ήμουν αρκετά απασχολημένη κι έτσι δεν κατάφερα να μπώ στο διαδίκτυο. Στον Γιώργο που με ρώτησε να απαντήσω ότι όχι δεν είχα κάποιες ενοχλήσεις τον τελευταίο καιρό παρόλο που σημειώθηκαν αρκετοί σεισμοί. Μπορείς όμως να το παρατηρήσεις και σε σένα για λίγο καιρό μήπως συμβάινει και μπορεί τόσο καιρό να μην το είχες δώσει σημασία ή να μην είχες συνδυάσει τα γεγονότα. Δεν θέλω ούτε την έξυπνη να κάνω αλλά και ούτε το μέντιουμ. Απλά πολλές φορές νιώθω αυτή την ενόχληση και γι αυτό αποφάσισα να την καταθέσω στο forum για να δώ αν υπάρχουν κι άλλα άτομα με παρόμοια χαρακτηριστικά.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-01-10, 17:31
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή Σημαντικο???

Επειδη ειμαι εγγεγραμμενη σε καποιο site, στο οποιο υπαρχει ενοτητα με τον τιτλο, "Παρατηριο σεισμων", οπου ο εξαιρετος καθηγητης σεισμολογιας κος Γερασιμος Χουλιαρας απαντα σε παρατηρησεις ανθρωπων σχετικα με γεγονοτα ή και περιεργη συμπεριφορα ζωων που ειναι πιθανον να "αναγγελουν" ενδεχομενη σεισμικη δονηση, παρατηρηθηκε σημερα Παρασκευη 15-1-2010 απο εναν εκπαιδευτη σκυλων, αλλα και απο καποιον κατοικο της Κορινθου, καποια "περιεργη" συμπεριφορα των σκυλιων σε Αθηνα και Κορινθο, οπου αλλοτε ουρλιαζουν σαν λυκοι και αλλοτε ξυνουν το χωμα σαν κατι να τα ανησυχει.
Τα δε σκυλια του εκπαιδευτη ο οποιος κατοικει στα Πατησια, οταν τα βγαζει βολτα αρνουνται πεισματικα να επιστρεψουν στο σπιτι.
Ανησυχω διοτι στο ποστ μου, "Ξαφνικο ανοιγμα ηλεκτρικων συσκευων" ανεφερα πως χτες η ψιψινα μου ετρεχε πανικοβλητη πανω-κατω.
Παντως ο συγκεκριμενος σεισμολογος ανεφερε πως μετα απο ερωτηση του σε γνωστο του καλο κτηνιατρο ελαβε την απαντηση πως ειναι μια περιοδος οπου τα ζωα εχουν...οιστρο.
Ευχομαι ολοψυχα να οφειλεται σε αυτο και μονο.
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mirella_S : 15-01-10 στις 17:35
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.