Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-06-07, 15:02
Το avatar του χρήστη 5οος Αγγελος
5οος Αγγελος Ο χρήστης 5οος Αγγελος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-06-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή Μυστήριο Εξομολογήσεως

Διάβαζα ένα θέμα που έχει σχέση με την θρησκεία και ειδικά με το αν η ανάσταση του Κυρίου όντως συνέβη ή όχι. Βεβαία από κάποιο σημείου και μετά το θέμα λίγο λοξοδρόμησε αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος που ξεκίνησε το νέο thread αλλά γιατί σε κάποια φάση εστίασα το ενδιαφέρων μου σε μια πρόταση με μορφή ερώτησης που έγραψε ένα μέλος.
Και αυτή την ερώτηση την παίρνω και την κάνω θέμα, λοιπόν κατά ποσό το μυστήριο της εξομολογήσεως το οποίο διεξάγεται από άνθρωπο είναι έγκυρο, και ιδίως όταν ο άνθρωπος αυτός (σημ. παπάς) μπορεί να έχει αμαρτίες.
Ποιο συγκεκριμένα πως ένα άτομο που είτε έχει κάνει μια αμαρτία ή πολλές ή αν είναι σοβαρές ή επιλήψιμες μπορεί και είναι σε θέση να κριθεί ικανό να τελέσει ένα τόσο σπουδαίο μυστήριο.
Πως λοιπόν αυτό το άτομο που δεν έχει κυριαρχήσει όλα αυτά τα ένστικτα να ακούσει την εξομολόγηση ενός συνανθρώπου του.
Όλοι μας σε κάποια φάση της ζώνης μας έχουμε σε παπά και έχουμε εξομολογηθεί. Έχουμε ανοίξει την καρδιά όσο μπορεί ο καθένας μας και έχουμε εκμυστηρευθεί προσωπικές σκέψεις και έργα στον πατερ.Και φυσικά όλοι μας πέρα από την χάρη που μας έδωσε μας συμβούλεψε και σε κάποια πράγματα.
Δεν ξέρω πόσοι από σας ακολούθησαν τις συμβουλές του αλλά προσωπικά εγώ δεν το έκανα, δεν το λέω για να δείξω κάπως απλά εκείνη την στιγμή έκρινα ότι δεν έκανα κάτι κακό αν και η συμβουλή του δεν ήταν παράλογη αίσθηση που είχα μετά την εξομολόγηση ήταν θετική άσχετα αν δεν συνέχισα να εξομολογούμε αλλά και η εντύπωση που μου άφησε ο πατερά ήταν καλή και αυτό γιατί σου έδινε την εντύπωση ότι και ήθελε να σε ακούσει και να σε συμβουλέψει .
Βεβαία υπάρχουν και άλλοι που απλά σε ακούνε σου δίνουν την ευχή και φεύγεις ή σου δίνουν την εντύπωση της αγγαρείας. Άλλοι πάλι δεν έχουν καλή διάθεση και την μεταδίδουν κατά την διάρκεια του μυστηρίου και αυτό γιατί ξύπνησαν στραβά το πρωί και η μέρα τους ήταν χαλιά.
Τέλος υπάρχουνε και οι παπάδες που από μακριά καθώς τους βλέπεις ή με αυτά που έχεις ακούσει σκέφτεσαι πώς να πάω να πω τα έψυχα μου από την στιγμή που είναι χειρότερος από μένα.
Πολλοί θα πούνε ότι όντως αυτά που γραφώ σε λαιτ μορφή τα έχουν σκεφτεί και άλλοι ότι εν μέρη κάνω λάθος σε ένα βασικό σημείο.
Το σημείο αυτό για να γίνει αποδεκτό και από τις δυο πλευρές πρέπει να έχει μια κοινή βάση, την πιστή τόσο στην θρησκεία όσο και στον Θεό. Το σημείο είναι ότι κατά την διάρκεια της εξομολογήσεως αλλά και στην μετάδοση της Θειας Χάρης δεν παρεμβαίνει ο παράγων άνθρωπος αλλά το Άγιο Πνεύμα.
Η απάντηση πολλών είναι ότι όλα αυτά είναι μπουρδες και χαζομάρες, εφόσον εγώ έρχομαι σε επαφή με άνθρωπο και εφόσον οι πέντε αισθήσεις μου διακρίνουν άνθρωπο απέναντι τότε πως εγώ με όλα αυτά τα αρνητικά που εισπράττω να πάω και να στηθώ σε ένα τέτοιο άτομο να κριθώ και στο τέλος να ακούσω ίσως και κάποια συμβουλή της πλακάς.
Τέλος όσον αφορά το θέμα γιατί ενώ είχα καλή εντύπωση από τον πατερά δεν ξανά εξομολογήθηκα η απάντηση είναι μια και απλή, γιατί ντράπηκα γιατί σαν άτομο με ένστικτα δεν θα ακολουθούσα τα όσα μου είπε και ας ήταν σωστά και ακόμα περισσότερο γιατί είναι δύσκολο να μιλάς από το να ακούς.
__________________
και ο πέμπτος άγγελος άδειασε την φιάλη του στον θρόνο του θηρίου και σκοτώθηκε η βασιλεία του και οι οπαδοί του δάγκασαν τις γλώσσες τους από τον πόνο και βλασφήμησαν τον Θεό για τους πόνους που είχαν και δεν μετανόησαν για τα έργα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-06-07, 08:43
Το avatar του χρήστη nERaiDoULa
nERaiDoULa Ο χρήστης nERaiDoULa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-04-2007
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

Το θέμα της εξομολόγησης .. ομολογώ πως είναι άκρως υποκειμενικό θέμα .
Έτυχε κάποτε , σε μικρή ηλικία , να μας υποχρεώσουν με το σχολείο , να πάμε μπουλούκι να εξομολογηθούμε σε μια εκκλησία εκεί κοντά , για να βιώσουμε το μυστήριο της εξομολόγησης και για να το εφαρμόζουμε στην ζωή μας . Ως παιδάκια , δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι περισσότερο από το να το δούμε ως παιχνιδάκι ! Κανείς μας φυσικά δεν ομολόγησε τις ''σκανταλιές'' του και ούτε ακολουθήσαμε τις εντολές του ιερέα.
Αργότερα , δεν σκεφτηκα ποτε να ακολουθήσω αυτό τον τρόπο εξιλέωσης ..
Αντίθετα , πιστεύω πως ένας ιερέας , δεν έχει την δυνατότητα να εξομολογήσει έναν άνθρωπο όπως πρέπει . Δεν είναι Θεός και δεν μπορεί να δώσει ''άφεση αμαρτιών''. Την άφεση την παίρνουμε μόνοι μας , σε επαφή με τον Θεό ή την δύναμη που πιστεύουμε πως είναι ανώτερη από εμάς. Συγνώμη , θα ζητήσουμε όταν πραγματικά νοιώσουμε την αναγκη, το ίδιο και βοήθεια . Όταν πραγματικά μετανοιώσουμε για κάποιες πράξεις μας , καλό είναι να κάνουμε μια αυτοκριτική κι αν πιστεύουμε σε Θεό ή οποιαδήποτε άλλη ενέργεια / δύναμη κλπ , καλό είναι να στραφούμε κατευθείαν εκεί. Πιό άμμεσο μου φαίνεται και πιο ειλικρινές.
Το να ανοίξουμε την καρδιά μας σε κάποιον που μπορεί να μην είναι και ο καταλληλότερος άνθρωπος , δεν μου λέει τίποτα. Το να νοιώσω την ανάγκη να πέσω στα γόνατα και να προσευχηθώ σε ότι πιστεύω , νομίζω είναι πιο λογικό και με κάνει να νοιώθω πιο όμορφα ! Είναι σαν να ''καθαρίζω'' και να δίνω μια υπόσχεση (πρώτα απ΄ όλα στον εαυτό μου) πως δεν θα ξαναπέσω στα ίδια λάθη και θα προσπαθήσω να γίνω καλύτερος άνθρωπος .

αυτά τα ολίγα
__________________
...Εσύ βουβή στην έρημο την φήμη σου θα σέρνεις επάνω σε αθώες ψυχές , σε μάτια που δεν ξέρεις , θα απανθρακώνεις τις καρδιές σαν μάγισσα του χθες , κελύφη άδεια πίσω σου με πόνο θα μαζεύεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-06-07, 12:00
Το avatar του χρήστη 5οος Αγγελος
5οος Αγγελος Ο χρήστης 5οος Αγγελος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-06-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αντίθετα , πιστεύω πως ένας ιερέας , δεν έχει την δυνατότητα να εξομολογήσει έναν άνθρωπο όπως πρέπει .
Οπότε θα συμφωνείς με αυτά που ανέφερα για το στυλ των ιερέων που καλός ή κακός είναι άνθρωποι σαν και εμάς οπότε θα πρέπει να πετύχεις ιερέα που κατά κάποιον τρόπο να έχει την κατάλληλη διάθεση ώστε να σου δώσει την ώθηση να ανοιχτείς μπροστά του και βεβαία να είναι σωστός ιερέας…
Παράθεση:
Δεν είναι Θεός και δεν μπορεί να δώσει ''άφεση αμαρτιών''.
Και βεβαία δεν είναι θεός και βεβαία δεν σου δίνει άφεση αμαρτιών ο ιερέας και βεβαία δεν έχει την δύναμη και την «αγιότητα» να προχωρήσει σε μια τέτοια κίνηση απλά στην ουσία η άφεση έρχεται ενδιαμέσου ιερέα από το Άγιο Πνεύμα όπως και την δύναμη να κάνει θαύματα ο Κύριος την έπαιρνε μέσω Αγίου Πνεύματος και όχι μέσω του ιδίου που κάποιοι πιστεύουν κι αυτό γιατί πάντα πριν προχωρήσει σε κάποιο θαύμα προσευχόταν στον Πατερά του να του δώσει την δύναμη να το κάνει.
Παράθεση:
Την άφεση την παίρνουμε μόνοι μας , σε επαφή με τον Θεό ή την δύναμη που πιστεύουμε πως είναι ανώτερη από εμάς. Συγνώμη , θα ζητήσουμε όταν πραγματικά νοιώσουμε την ανάγκη, το ίδιο και βοήθεια . Όταν πραγματικά μετανιώσουμε για κάποιες πράξεις μας , καλό είναι να κάνουμε μια αυτοκριτική κι αν πιστεύουμε σε Θεό ή οποιαδήποτε άλλη ενέργεια / δύναμη κλπ , καλό είναι να στραφούμε κατευθείαν εκεί. Πιό έμμεσο μου φαίνεται και πιο ειλικρινές. Το να ανοίξουμε την καρδιά μας σε κάποιον που μπορεί να μην είναι και ο καταλληλότερος άνθρωπος , δεν μου λέει τίποτα.
Αυτή είναι και η δική μου άποψη αν πραγματικά θέλουμε να ζητήσουμε άφεση από τον Θεό ή από την Ανώτερη Δύναμη στην οποία ο καθένας πιστεύει μπορεί να το κάνει είτε με το να πέσει στα γόνατα είτε με το να πάει στο ναό του και να προσευχηθεί είτε με το να κάτσει μπροστά σε μια εικόνα ή και με το να ζητήσει ένα συγνώμη ένα απλό συγνώμη για αυτά που έχει κάνει και πιστεύει ότι είναι λάθος. Εκείνος ξέρει ποτέ θα είσαι ειλικρινής και αν η συγνώμη που λες με τον δικό σου προσωπικό στυλ είναι αληθινή ή όχι
Παράθεση:
Το να νοιώσω την ανάγκη να πέσω στα γόνατα και να προσευχηθώ σε ότι πιστεύω , νομίζω είναι πιο λογικό και με κάνει να νοιώθω πιο όμορφα ! Είναι σαν να ''καθαρίζω'' και να δίνω μια υπόσχεση (πρώτα από όλα στον εαυτό μου) πως δεν θα ξαναπέσω στα ίδια λάθη και θα προσπαθήσω να γίνω καλύτερος άνθρωπος .
Σωστά είναι μια αυτοκάθαρση και μια εσωτερική υπόσχεση ότι θα προσπαθήσουμε να περιορίσουμε τα λάθη μας και να γίνουμε καλύτεροι τόσο προς εμάς τους ιδίους όσο και προς τους άλλους.

Όλοι είμαι σίγουρος ότι έχετε άποψη για αυτό το μυστήριο θα άθελα να διαβάσω από σας αν έχετε πάει να εξομολογηθείτε κι αν όχι γιατί αν πιστεύετε στην δύναμη αυτού του μυστηρίου ή όχι. Αλλά μην ξεφύγουμε κι αρχίσουμε να κρίνουμε τους παπάδες ας μιλήσουμε για εμάς
__________________
και ο πέμπτος άγγελος άδειασε την φιάλη του στον θρόνο του θηρίου και σκοτώθηκε η βασιλεία του και οι οπαδοί του δάγκασαν τις γλώσσες τους από τον πόνο και βλασφήμησαν τον Θεό για τους πόνους που είχαν και δεν μετανόησαν για τα έργα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-07-09, 19:09
elenitsa Ο χρήστης elenitsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Από την εκκλησία όμως τι θεωρείται αμαρτία;
Εχοντας αυτή την απορία και μετά από παρότρυνση μιας φίλης μου αποφάσισα να εξομολογηθώ. Ο συγκεκριμένος πάτερ ως σημαντικότερη αμαρτία θεωρουσε την ανηθικότητα που ήταν , για αυτόν, το σεξ εκτός γάμου. !!! Και όταν του είπα ότι αυτό είναι κάτι που γίνεται συνέχεια μου απάντησε ότι έχουμε γεμίσει τρελλούς που κυριαρχούν!!!
Μου έκανε εντύπωση αλλα όσο και αν το έψαξα δε καταλαβα γιατί. Περιμένω τις αποψεις σας πάνω στο θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-07-09, 19:58
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Αγαπητή Ελενίτσα

Κατα την Εκκλησία η συνουσία πριν την ευλογία και την "Εγκριση" του Θεού (Γάμου Κοινωνία) θεωρείται αμαρτία και μάλιστα πολύ μεγάλη. Αυτή η εντύπωση υπήρχε και επι βυζαντίου και επικράτησε και ως τις μέρες μας σαφέστατα..Αμφιβάλλω αν και επι Βυζαντίου τηρούνταν ο εν λόγο κανόνας απο όλους (Αν και απο μεγάλο ποσοστό τηρούταν λογο του φόβου και της υποταγής συνειδήσεων στις "Θεικές Εντολές" ) . Για να μην πηγαίνουμε τοσο μακρυά ομως και επι Τουρκικής κατοχής και μέχρι και προ μερικών δεκαετιών υπήρχε η "Παράδοση" η νύφη να είναι παρθένα την πρώτη ημέρα του Γάμου. Σε αντιθετη περίπτωση δε, θεωρούταν ατιμία για την οικογένεια που παρέδωσε την Νύφη οπως και για την οικογένεια του Γαμπρού που παρέλαβε "Μολυσμένη και αμαρτωλη Γυναίκα . Για αυτον ακριβώς τον λογο υπήρχαν και οι λεγόμενες παρθενοραφές ... ! Στην σημερινή εποχή αρκετοί Ιερείς εχουν βάλει "Νερό στο κρασί" των "Θεικών Εντολών" και δεν το αναφέρουν οσο παλαιότερα ως κύριο παράγοντα αμαρτίας...Ενα μεγάλο ποσοστό τους ομως συνεχίζει να το πράττει κατα το μυστήριο της εξομολόγησης. Εαν εξυγχρονιστεί η εκκλησία σε αυτό τοτε θα κάνει τραγικό σφάλμα διοτι θα αλλάζει τους κανόνες της και τις Διδαχές της προς χάρην "Των καιρών" και της Εποχής και θα ειναι δείγμα πως δεν είναι σταθερή θρησκεία με κανόνες σταθερές ανεξαρτήτου εποχής. (Παράδειγμα οι Η/Υ οπου πριν μια δεκαετία και περισσότερο η Εκκλησια τους αποκαλούσε "Οργανα και εφευρέσεις του Σατανά και του 666" και επι εποχής Χριστόδουλου δημιουργήθηκαν Εκκλησιαστικά Net Cafe και ολες σχεδον οι εκκλησίες πλεον ειναι εξοπλισμένες με Η/Υ . Αυτό εαν δεν είναι πισωγύρισμα και μη σταθερή άποψη τοτε τι ειναι ;

Αμαρτία μπορεί να θεωρηθει (και ειναι) το Ψέμα, η Υποκρισία, ο Δόλος, η Δολοφονία, ο Φθόνο, ο υπερ εγωισμός, ο άκρατος ηδονισμος ανευ μέτρου, η κακόβουλη κριτική προς τον διπλανό μας και ολες οι βλαβερές προς τον συνάνθρωπο και τον εαυτο μας πράξεις,....(Αυτό με την κοινή λογική και οχι με την χριστιανική θεώρηση περι αμαρτίας)

Το μυστήριο της Εξομολόγησης δε, υπάρχει απο την πανάρχαια Εποχή (Ορφική Διδασκαλία, Καβείρια και Ελευσίνια Μυστήρια) οπου και απο εκει το δανείστηκε η Νέα Θρησκεία του Χριστιανισμού και το προσάρτησε στους κανόνες της και στα "Εθιμα" της .... Ειναι ενα μυστήριο οντως πολύ Ιερό που μόνο "απολυτα" αγνοί και καθαροί στην ψυχη και στον Βίο άνθρωποι θα επρεπε να το εκτελούνε... (Ειτε για τον Θεό των Χριστιανών σήμερα, ειτε για τους Θεούς και τις Θεικές δυνάμεις στην αρχαία εποχή) . Κατ ουσιαν ο "Αγνός" στην καρδιά εξομολογητής εχει και την ικανότητα να συμβουλέψει και να δώσει την Ευλογία του Αγίου Πνεύματος η του την Ευλογία του Θεικού Πυρός σε εκείνον που θέλει να επέλθει εσωτερική κάθαρσις στην καρδιά και την ψυχή του... Φυσικά πολλοί και διαφωνούνε με αυτό τον "Θεσμό" . Όμως αλήθεια στην σημερινή εποχή δεν εχουμε αντικαταστήσει κατα κάποιο τρόπο την εξομολόγηση με τους Ψυχολόγους ;

Ελπίζω να σε βοήθησα....
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Knight_Of_Creation : 20-07-09 στις 20:04
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-07-09, 20:06
Το avatar του χρήστη NostradamuS
NostradamuS Ο χρήστης NostradamuS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-10-2008
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elenitsa
Από την εκκλησία όμως τι θεωρείται αμαρτία;
Εχοντας αυτή την απορία και μετά από παρότρυνση μιας φίλης μου αποφάσισα να εξομολογηθώ. Ο συγκεκριμένος πάτερ ως σημαντικότερη αμαρτία θεωρουσε την ανηθικότητα που ήταν , για αυτόν, το σεξ εκτός γάμου. !!! Και όταν του είπα ότι αυτό είναι κάτι που γίνεται συνέχεια μου απάντησε ότι έχουμε γεμίσει τρελλούς που κυριαρχούν!!!
Μου έκανε εντύπωση αλλα όσο και αν το έψαξα δε καταλαβα γιατί. Περιμένω τις αποψεις σας πάνω στο θέμα.
το σέξ εκτός γάμου πιστεύω καθιερώθηκε σάν αμαρτία γιατί παλιά όλοι οι άνθρωποι παντεύονταν απο πολοί μικροί, επομένως το σέξ εκτός γάμου ήταν μοιχεία.
δηλαδή άν ο άνδρας απατούσε την γυναίκα ήταν αμαρτία, το ίδιο και για την γυναίκα.

το σέξ εκτός γάμου είχε δηλαδή περισόερο νόημα σάν, ''σέξ με άλλον ενώ είσαι παντρεμένος''

και όχι ''σέξ πρίν απο τον γάμο'' όπως το καταλαβαίνουμε σήμερα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-07-09, 23:24
Το avatar του χρήστη Lestat7
Lestat7 Ο χρήστης Lestat7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Τωρα.....
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Μαλιστα,ενα πραγματικα πολυ ενδιαφερον θεμα.....
Ειναι επισης και ακρος υποκειμενικο.Η αποψη μου ειναι οτι η εξομολογιση ειναι ενα θεμα που δεν πρεπει να χρειαζετε δυο προσωπα.Δηλαδη γιατι πρεπει να παω σε εναν παππα ασχετα την ικανοτητα του να επικοινωνει με τον θεο για να απαλαχθω απο τις αμαρτιες μου...Το θεμα ειναι η αληθινη μετανοηση και οχι ο τα τυπικα......Πολλοι πανε κανε την εξομολογιση τους και μολις βγουν κανουν τα ιδια αν οχι και χειροτερα....Δεν ειναι λυτρωση αυτο,ο καθενας κουβαλα ενα φορτιο και η ουσια ειναι ειναι να ξεφυγει ουσιαστικα απο αυτο.Προσωπικα κανω την εξομολογιση με τον θεο μονος μου καθε βραδυ πριν κοιμηθω και καθε φορα που ερχομαι εντιμετοπος με τον μεγαλυτερο κριτη μου (δηλ εμενα) κλαιω γιατι μετανοω ουσιαστικα γιατι ουσιαστικα νιωθω οτι εχω λυτρωθει....Προσπαθω να μαθω απο αυτο και να ερθω εγω (οχι με τον εγωιστικο ορο) πιο κοντα στον θεο,πιο αμεσα,πιο ειληκρινα.....Και αυτο δεν μπορει να μου το προσφερει κανενας ενδιαμεσος......Βεβαια αν καποιος εχει αναγκη αυτον τον ενδιαμεσο προσωπικα το σεβομαι και το θεωρω εξισου σωστο με αυτο που θεωρω σωστο...
__________________
Το μονο που θελω ειναι να βρω το νησι μου....
Εκει θα κανω τις στιγμες ευτυχιας καθημερινοτητα,εκει θα διωξω τα ''θελω'',εκει θα βρω καθε μου ναι και οχι,εκει θα ''ζησω'' καθε μου θανατο,εκει θα αφησω εμενα ελευθερο.Το μονο που θελω ειναι να με βρω.....Το μονο που θελω ρε, ειναι να ζησω καθε μου στιγμη και να μην καταληξω δυο ημερομηνιες με μια παυλα αναμεσα........
Ζηταω πολλα?




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-07-09, 04:09
elenitsa Ο χρήστης elenitsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Αμαρτία μπορεί να θεωρηθει (και ειναι) το Ψέμα, η Υποκρισία, ο Δόλος, η Δολοφονία, ο Φθόνο, ο υπερ εγωισμός, ο άκρατος ηδονισμος ανευ μέτρου, η κακόβουλη κριτική προς τον διπλανό μας και ολες οι βλαβερές προς τον συνάνθρωπο και τον εαυτο μας πράξεις,....(Αυτό με την κοινή λογική και οχι με την χριστιανική θεώρηση περι αμαρτίας)

..
Ακριβώς επειδή με την κοινή λογική το σεξ πριν το γάμο δεν είναι αμαρτία, μου έκανε εντύπωση η άποψη του ιερέα.

Nostradamus,

Εννοιείς ότι θεωρείται ως αμαρτία για κοινωνικούς λόγους , ιδιαίτερα πριν την ανακάλυψη του προφυλακτικού..., και δεν υπαρχει κάτι το μεταφυσικό σε αυτή την απαγόρευση;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lestat7
Προσωπικα κανω την εξομολογιση με τον θεο μονος μου καθε βραδυ πριν κοιμηθω και καθε φορα που ερχομαι εντιμετοπος με τον μεγαλυτερο κριτη μου..
Θα σου περνούσε ποτε από το μυαλό να εξομολογηθείς για τον έρωτα που έκανες πριν το γάμο;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-07-09, 10:10
Το avatar του χρήστη NostradamuS
NostradamuS Ο χρήστης NostradamuS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-10-2008
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elenitsa
Ακριβώς επειδή με την κοινή λογική το σεξ πριν το γάμο δεν είναι αμαρτία, μου έκανε εντύπωση η άποψη του ιερέα.

Nostradamus,

Εννοιείς ότι θεωρείται ως αμαρτία για κοινωνικούς λόγους , ιδιαίτερα πριν την ανακάλυψη του προφυλακτικού..., και δεν υπαρχει κάτι το μεταφυσικό σε αυτή την απαγόρευση;

όχι, αμαρτία θεωρήται.

ο ιησούς είπε:
Μάρκον 7,20

''Ότι βγαινει μέσα απο τον άνθρωπο -τους έλεγε ακόμα- εκείνο τον κάνει ακάθαρτο. Γιατί μέσα απο την καρδιά των ανθρώπων πηγάζουν οι κακές σκέψεις, μοιχείες,πορνίες, φόνοι, κλοπές, πλεονεξίες, πονηρίες,δόλος, ακολασία,φθόνος ,βλασφημία, αλαζονία, αφροσήνη. Ολα αυτά που πηγάζουν μέσα απο τον άνθρωπο τον κάνουν ακάθαρτο.''


επομένως το σέξ εκτός γάμου και γενικά ο φιληδονισμός είναι αμαρτία.
απλά εκείνη την εποχή ταυτίζονταν με την μοιχεία, αφού όλοι ήταν παντρεμένοι.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-07-09, 10:23
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

ελατε τωρα....μην τρελαθούμε...
αμαρτία είναι αυτό που η καρδιά σου, σου λέει να μη το κάνεις....και μόνο αυτό....και όχι μια λίστα από την εκκλησία

φυσικά μόνον αν έχεις συνείδηση...αν δεν έχεις τότε δεν υπάρχει αμαρτία για σένα και φυσικά ποιος θα σε κρίνει?? ο...αναμάρτητος???
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.