Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 26-09-09, 22:35
Το avatar του χρήστη Ιορδανης 1971
Ιορδανης 1971 Ο χρήστης Ιορδανης 1971 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Qatar
Μηνύματα: 79
Red face

Εγω το εντοπισα με σχετικη δυσκολια παιδια, και η γνωσεις μου γυρω απο φωτογραφια....Ομως αφου ο ΕRMHS ειναι επαγγελματιας φωτογραφος και δηλωνει αρκετα τεχνικα ειμαι υποχρεωμενος να θεωρησω παραξενη την φωτο.Αληθεια, τη σημαινει ΒΟΚΕΗ??
__________________
some doors best be closed..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-09-09, 00:01
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Θα μπορούσε ο καθένας να το κάνει στο Photoshop liquefy και να το δει αμέσως.. δεν είναι τίποτα, αλλά είναι ΤΟΟΟΣΟ ευκρινέστατο που δεν χρειάζεται. . Ο λόγος ότι δεν ασχολήθηκα να βάλω σημειώσεις να κατατοπίσω γενικότερα, είναι ότι πραγματικά για εμένα είναι μια περίεργη εικόνα γενικότερα. Την μοιράστηκα με εσάς μιας και είμαι πολλά χρόνια γραμμένος στο φόρουμ και εντελώς δωρεάν γιαυτο έβαλα και αυτούς τους τίτλους επάνω και το απαιτώ να είναι δωρεάν. Και δεν δίνω σε κανένα δικαίωμα παρά μόνο από εμένα. Μιας και είμαι ο δικαιούχος και δεν είναι η κύρια ασχολία μου to paranormal ως φωτογράφος..

Επαναλαμβάνω ότι δεν ένοιωσα κάτι και στο μυαλό μου ήταν πόσο θα μπορούσα να πλησιάσω την ιπτάμενη ΑΛΛΑ ακίνητη στο αέρα μύγα, έτσι ώστε να το αποτυπώσω με τον καλύτερο τρόπο. Είχα και συγγενής ποιο πέρα και πίναμε καφεδάκι στην αυλή.

Δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω αναφορά, είχαν κηδεία πριν 2-3 μήνες.. τα 40 ήταν πριν 1 μήνα περίπου. Αλλά δεν νομίζω..

* Επίσης να συμπληρώσω, δεν ξέρω πόσοι έχουν καταφέρει να βγάλουν κάτι τέτοιο σε μακρο! χαχαχα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 27-09-09 στις 00:25
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-09-09, 00:42
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Έκανα λάθος αναφορά φίλτρου. Το σωστό φίλτρο είναι το glowing edges. Εκεί βλέπεις ότι επρόκειτο για καπνό πραγματικά!!! Και ότι η φορά του πάει προς τα δεξιά!!! Άρα δεν το φυσά κάποιος.. αλλά αυτό πάει από μόνο του ως πηγή.

Αν έχω λάθος.. εε δεν είμαι και φυσικώς.


Επίσης να αναφέρω ότι αυτή η εικόνα είναι 21 megapixel ακροπαριστο. (original raw)

Bokeh με απλά λόγια είναι ότι βρίσκετε πίσω από το κύριο θέμα. Θολό (κρεμοδες) ένα πανέμορφο μακρο η πορτρέτο καλό είναι να έχει και ένα πολύ όμορφο bokeh.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 27-09-09 στις 01:11
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-09-09, 01:40
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Πολύ ωραία φωτογραφία! Όπως και όσες άλλες είδα από τις macro που έβγαλες!
Το φόντο όμως δεν θα έπρεπε να φαίνεται καθαρά? Τουλάχιστον στις άλλες που είδα ήταν πεντακάθαρο, και δεν θόλωνε. Υπάρχει περίπτωση να υπήρχε υγρασία στον αέρα ή στο λουλούδι, και το φως να διαθλάστηκε με αποτέλεσμα να παρουσιάστηκε αυτό το θόλωμα? Τη νεκροκεφαλή πάντως σε simulacra θα την απέδιδα...
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-09-09, 02:05
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Έχω 2.500 μακρο από αυτή τη μηχανη και πολλές φορές αναγκάζομαι να ψεκάσω λουλούδι για να δημιουργό εφέ με σταγονίδια, αλλά όταν το ζουζούνι κάθετε στο λουλούδι Η θέλω να φωτογραφίσω το λουλούδι κάθε αυτού, (όχι καπνούς) με ωραίους ζωντανούς χρωματισμούς.

Στην περίπτωση αυτή το λουλούδι ήταν μακριά από το κάδρο μου και το είχα ποιο πολύ για χρωματισμό.

(θα έβγαζα μακρο να δείξω αλλά έχω αναφέρει oti δεν είναι το κατάλληλο φόρουμ).

Δεν θα εξαφανιζόταν το λουλούδι και ο φακός αυτός ΔΕΝ ΑΠΟΔΙΔΙ FLARE. Είναι μακρο φακός για όσους ασχολούνται, 100m της canon που είναι και ο καλύτερος 100ρις, ούτε βινεταρι όπως της νικον ούτε τίποτα.. Τρομερά οξύς και γρήγορος. .(και αυτό δεν είναι flare)
Και κρατήστε σαν σημαντικό στοιχείο ότι χρησιμοποίησα και φλας!!!!!! Το φλας είναι ειδικό για μακρο. Όχι τα συνηθισμένα που χρησιμοποιούμε για κάθε λήψη. (με απλά λόγια)
http://hk.motor.nextmedia.com/images...12-177/520.jpg

Κατά τα αλλά καλά είσαι? Δεν ξέρω τι είναι το σιμουλακρα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 27-09-09 στις 02:23
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-09-09, 10:58
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ermhs
Δεν ξέρω τι είναι το σιμουλακρα..
Είναι κάτι ανάλογο με αυτό που συνέλαβε ο φωτογραφικος φακός δίπλα στον ένα πύργο τηε 9/11...

__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-09-09, 11:32
Το avatar του χρήστη Ιορδανης 1971
Ιορδανης 1971 Ο χρήστης Ιορδανης 1971 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Qatar
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

οπως γραφει και το σχολιο, what the hell is this???
__________________
some doors best be closed..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-09-09, 12:06
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ermhs
Κατά τα αλλά καλά είσαι? Δεν ξέρω τι είναι το σιμουλακρα..
Υπάρχει θέμα για τα simulacra, εδώ.
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-09-09, 12:50
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Ναι αλλά υπήρχε καπνός, υπήρχε και φωτιά! Αν κάτσω και πάρω με 10fps συνεχόμενες λήψης μια φωτιά η ένα καπνό Η ακόμη και νερό που πλατσουρίζει, θα βγουν πρόσωπα και τέρατα μέσα από αυτό σε 1-2-3 λήψης. Έτσι δεν είναι?

Το περίεργο σε αυτή την εικόνα ότι δεν υπήρχε ούτε φωτιά αλλά ούτε και καπνός. Το αποτέλεσμα ήταν ορατό μόνο μέσα στην εικόνα. Με το ανθρώπινο μάτι έβλεπες ένα πανέμορφο κήπο γεμάτο πρασινάδα και δένδρα.

Ήλιος και καταγάλανος ουρανός από πάνω. Όταν χρησιμοποιούμε φλας, ο ήλιος είναι άχρηστος (καίγεται). Άρα ο δεν υπάρχει περίπτωση να δημιουργήθηκε διάθλαση. Έχω πλούσιο υλικό και χωρίς φλας στο παρελθών το οποίο δεν υπάρχει διάθλαση απλά το bacκround καίγετε και βγαίνει άσπρο από πίσω (αν βγάλω κόντρα τον ήλιο). . Εικόνες από διάθλαση φωτός (flare), είναι κάπως έτσι.

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...Lens_Flare.JPG
http://www.justkiss.com/psp/flare04.jpg
Αυτά τα flare είναι παρμένα από το Google search.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 27-09-09 στις 12:59
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-09-09, 15:44
Anduril Ο χρήστης Anduril δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Όντως περίεργο και απόλυτα πιστευτό εφόσον ασχολείσαι με τη μακροφωτογράφιση. Να κάνω μια ερώτηση....εμένα γιατί η μύγα της φωτογραφίας μου φαίνεται λίγο ψεύτικη; Έχεις πειράξει καθόλου τα χρώματα;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.