Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-10-14, 20:27
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ και καιρό κάθε φορα που κοιτάω το ρολόι στο κομοδίνο μου η ώρα είναι 0:00.... από τότε που άρχισε αυτό το φαινόμενο έχει χαλάσει ο κύκλος του ύπνου μου (δεν ακούω ποτέ το ξυπνητήρι), αργώ κάθε φορά στα ραντεβού μου, ούτε ένα αυγό δε μπορώ να βράσω σωστά. Και το ρολόι εκεί, 0:00... έχει αρχίσει να με στοιχειώνει.
Σκέφτηκες ποτε να... αλλάξεις μπαταρίες;
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-10-14, 21:03
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Σχετικά με το 108, το γεγονός, τυχαίο ή όχι, οτι δεν είναι μόνο μία ή δύο οι ομάδες ανθρώπων που το θεωρούν "σημαντικό" έχει ένα ενδιαφέρον.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sal Εμφάνιση μηνυμάτων
το ξερουν και το εχουν δει οι γονείς μου και ενας φιλος μου τα βλεπω στανταρ παιδια εχω τα λογικα μου δεν ειμαι κανενας τρελος απλα κατι συμβαινει και ειπα να το αναλυσω μαζι σας που μπορει να ξερετε κατι παραπανω!

Εγω το μονο που μπορω να πω ειναι οτι μετα τους αριθμους και την εμπειρια* 3 χρονον οτι οταν τους βλεπω συχνα ειναι κατι σαν να με προειδοποιει να ειμαι ετοιμος γιατι κατι κακο θα γινει,
Sal, το ίδιο μου συνέβαινε και εμένα πριν κάποια χρόνια.
Όταν σταμάτησα να ασχολούμαι σταμάτησε να συμβαίνει...
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη naeb : 30-10-14 στις 21:03
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-10-14, 21:58
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

SAL δεν είπα οτι είσαι τρελός, οπωσδήποτε δεν είναι τρελός όποιος έχει παραισθήσεις για Χ,Υ λόγους, ούτε υπονόησα οτι εσύ εχεις παραισθήσεις. Απλά πρέπει κάθε φορά που βλέπεις ή νομίζεις οτι βλεπεις αυτούς τους αριθμούς να προσπαθήσεις να το επιβεβαιώσεις με κάποιο τρόπο οτι όντως τους είδες και δεν συμβαίνει κάποια εγκεφαλική μετατροπή κάποιων τυχαίων αριθμών σε αυτούς που εχεις αναφέρει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 30-10-14 στις 22:00
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 31-10-14, 00:35
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Ε ναι ρε παιδιά, confirmation bias είναι. Όλους τους άλλους αριθμούς που βλέπεις κάθε μέρα γιατί δεν τους θυμάσαι; Απλά λες στον εαυτό σου ότι αυτά τα συγκεκριμένα νούμερα είναι σημαντικά για σένα. Όσο πιο πολύ τα σκέφτεσαι, τόσο πιο πολύ τα «βλέπεις».
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 31-10-14, 08:44
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sal Εμφάνιση μηνυμάτων
το ξερουν και το εχουν δει οι γονείς μου και ενας φιλος μου τα βλεπω στανταρ παιδια εχω τα λογικα μου δεν ειμαι κανενας τρελος απλα κατι συμβαινει και ειπα να το αναλυσω μαζι σας που μπορει να ξερετε κατι παραπανω!

Εγω το μονο που μπορω να πω ειναι οτι μετα τους αριθμους και την εμπειρια* 3 χρονον οτι οταν τους βλεπω συχνα ειναι κατι σαν να με προειδοποιει να ειμαι ετοιμος γιατι κατι κακο θα γινει,
Τότε είσαι τυχερός γιατί τους περισσότερους τα κακά που γινονται τους πιάνουν απροετοίμαστους.
Όπως το βλέπω τελικά δεν έχει σημασία το πόσο είναι ιδέα σου ή όχι αν έχει κάποια πρακτική αξία.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 31-10-14, 20:28
sal Ο χρήστης sal δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2014
Μηνύματα: 13
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε ναι ρε παιδιά, confirmation bias είναι. Όλους τους άλλους αριθμούς που βλέπεις κάθε μέρα γιατί δεν τους θυμάσαι; Απλά λες στον εαυτό σου ότι αυτά τα συγκεκριμένα νούμερα είναι σημαντικά για σένα. Όσο πιο πολύ τα σκέφτεσαι, τόσο πιο πολύ τα «βλέπεις».
και δεν καταλαβες μαλλον καλα φιλε μου για τους αριθμους παλια ειχα την εμμονή να μαθω τι ειναι και εψαχνα συνεχεια τοτε μπορω να πω οτι υπαρχει μια πιθανότητα να τα εβλεπα επιδει τα θυμομουν το θεμα ειναι οτι εγω καν δεν ασχολούμαι με τους αριθμους αυτοι εμφανίζονται μπροστα μου και στα πιο περιεργα σημεια τι να σου πω τωρα εαν ησουν ενα 24 ωρο μαζι μου και τους εβλεπα εκεινη την περιοδο θα καταλαβενες οτι δεν το προκαλω εγω πχ βλεπω ενα βιντεακι θελω να το προχωρήσω το ποντικι ετσι οπως θα παω να το προχωρήσω θα σταματήσω τελείως τυχαια στο 3.33 η 2.22 η 12.12 μπορει να συμβει αυτο και 3 -4-5 φορες σε εντονες μερες αυτο ειναι ενα παραδειγμα η να αλλαξω την ωρα και παλι το ματι μου να πεφτει σε ωρες παρομειες και εδω και 1 μισι χρονο μπορω να πω οτι ουτε καν σημασια τους δινω τους βλεπω και δεν καθομαι να το αναλύσω το γελοιοποιώ κιολας μερικες φορες λεγοντας ( να μην ξεχνιόμαστε)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.