Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 23-05-18, 16:25
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Avatargr. Η αλήθεια είναι πως έχεις μια τακτική, την οποία έχω παρατηρήσει να εφαρμόζεις που και που. Θα μου επιτρέψεις να την θίξω: Αν στραβώσεις με κάτι που θα γράψει κάποιος για σένα, πας και φτιάχνεις ένα θέμα γύρω από το στράβωμα που έφαγες. Μέχρις εδώ καλά, μιας και τηρείς τα πλαίσια της κοσμιότητας από κάθε άποψη και ο τίτλος του θέματος που ανοίγεις, ανήκει στο πλαίσιο των συζητήσεων του φόρουμ.

Πάμε τώρα στα δύσκολα: όταν κάποιος γράφει κάτι με σαρκασμό, είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβεις;

Παράθεση:
Εγώ πάντως θα συνεισφέρω στο έργο του christos8 και στον αέναο πόλεμό του κατά των αλλοθρησκών του φόρουμ.
Μετά το "ξεσκέπασμα" του Αβαταρ και την ομολογία του Robespierre, προσθέτω και αυτό...
Τι άλλο θα μπορούσε να είναι αυτό; Λες να το εννοεί; Θα μπορούσε να το ευνοούσε αν ήταν κάποιος άλλος. Αν έκανες όμως τον κόπο να διαβάσεις τι πραγματικά γράφει ο ilias1990 (να το επεκτείνω στο "ο καθένας μας εδώ μέσα"), θα είχες ήδη διαμορφώσει άποψη για το τι "μέρος του λόγου είναι". Ο καθένας μας. Στην περίπτωση του ilias1990, δεν θα μπορούσε να είναι τίποτε άλλο εκτός από σαρκασμός.

Αντιθέτως, το:

Παράθεση:
Ανάλογα και το φόρουμ. Σε φόρα με τέτοια θεματολογία νομίζω τα πιο συνηθισμένα είναι ονόματα δανεισμένα από την λογοτεχνία του φανταστικού, μυθολογίες λαών, θρησκείες, ταινίες, ακόμα και video games.

Αν μη τι άλλο τα nick μας δείχνουν πολλές φορές τα γούστα και τις προτιμήσεις μας. Κάποιες λίγες φορές δε, δείχνουν και θρησκευτικές /πολιτικές πεποιθήσεις.

Το δικό μου πάντως είναι πολύ απλό και λίγο βλακώδες, γιατί δίνω στη φόρα στοιχεία μου . Έχω δει και χειρότερα βέβαια, όπως να βάζουν το πραγματικό τους ονοματεπώνυμο. Εν πάση περιπτώσει, γούστα είναι αυτά...
...είναι μια σαφής θέση. Θα συμφωνήσω κι εγώ με αυτή, ότι ένα ψευδώνυμο με θρησκευτική ή πολιτική χροιά σε προϊδεάζει για το "τι μέρος του λόγου είναι ο άλλος". Αν τον άλλον όμως, τον διαβάζεις ήδη ένα χρόνο, ξέρεις και τι απόψεις έχει. Δεν θα τον κρίνεις από κάτι που πέταξε για πλάκα.

Εμφανίζεται μια μέρα κάποιος με ψευδώνυμο 'Ο δούλος του θεού Βασίλειος" και κάποιος "Godless". Που αλλού θα πάει το μυαλό σου για αυτούς τους δυο, εκτός από το προφανές; Απολογητής ο πρώτος, άθεος ο δεύτερος, εκτός κι αν του αρέσει πολύ το κομμάτι των Dandy Warhols.

Η κάπου αλλού: Liberal ο ένας, "Ανάρχας" ο άλλος. Πρέπει να τους ρωτήσεις με το καλημέρα; Τι πιο προφανές να αρχίσει ο άλλος να γράφει για "λιγότερο κράτος πάσει θυσία" και ο άλλος "λευτεριά στον Ρουβικώνα";

Διάλεξες ένα ψευδώνυμο. Ανέλαβε τις ευθύνες σου για αυτό. Άλλοι που διαβάζουν τι πραγματικά γράφει ο άλλος, δεν τους νοιάζει. Άλλοι που ψάχνονται για κόντρες και καυγά, που είναι εδώ για προπαγάνδα ή για να τη σπάνε στους άλλους, θα κολλήσουν και με το Avatargr, θα κολλήσουν και με το heretic.

Όταν είχα γραφτεί το 13 (για δεύτερη γνωριμία, γιατί ήμουν με κάποιο άλλο nick για 1-2 χρόνια τότε που ξεκίνησε το φόρουμ) υπήρχε εδώ ένα άτυπο δικτυακό παρεάκι ψευτοσκεπτικιστών. Ήταν εδώ καθαρά για κόντρα, δεν τους ένοιαζε μια για αυτά που γράφεις. Να σου ρίξουν τη φόλα μόνο και "άντε γεια σου βλάκα". Μόνιμη ατάκα "δεν το λέει η επιστήμη αυτό". Έκαναν πως δεν έβλεπα αυτά που μου έσερναν, κάποια στιγμή κάνω τη μαγική ερώτηση: "εσύ ξέρεις τι πραγματικά λέει η επιστήμη;".

"Φυσικά ρε φίλε και ξέρω", μου απαντά. Και αρχίζει ένα ψευτοεπιστημονικό κατεβατό από ασυναρτησίες, που τύφλα να έχουν οι απολογητές.

Να μην μακρηγορώ, η πρώτη φόλα που έφαγα σε π.μ: Ρε φίλε, έχεις nick heretic και κάθεσαι να υποστηρίζεις τα πυροβολημένα, τους χαζούς, τους αγράμματους, τους ηλίθιους κλπ. Ο αιρετικός είναι άθεος, σκεπτικιστής, άντε αγνωστικιστής. Τι δουλειά έχεις εδώ μέσα;

Με λίγα λόγια : πήγαινε πουθενά αλλού να παίξεις. Ακόμα εδώ είσαι; Στρίβε, εδώ κάνουμε (ή προσπαθούμε να κάνουμε) κουμάντο εμείς.

Γνωστή πάθηση, "πιο κομπλεξικός πεθαίνεις" λέγεται.

Πρόσεξε με τώρα Avatargr, όλοι αυτοί μπορεί να είναι τέτοιοι, όμως ο "κατά φαντασίαν επιστήμονας" που φοράει ταμπέλες στους άλλους με το καλημέρα, ξεχωρίζει. Δια της βλακείας του, να συμπληρώσω.

Θα το επαναλάβω άλλη μια φορά. Όποιος παρεξηγιέται ή έστω πειράζεται με αυτά που γράφει ο κάθε christos8, έχει πρόβλημα ο ίδιος, όχι αυτός που του τα γράφει. Χρειάζεται όμως να διαβάζεις πίσω από τις λέξεις που γράφει ο άλλος, όχι να πιάνεσαι από 2-3 προτάσεις επιφανειακά, μόνο σαν ευκαιρία για να γράφεις τα δικά σου.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-05-18, 16:57
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων



Όταν είχα γραφτεί το 13 (για δεύτερη γνωριμία, γιατί ήμουν με κάποιο άλλο nick για 1-2 χρόνια τότε που ξεκίνησε το φόρουμ)
Πολύ ενδιαφέρουσα δήλωση...
Τι να πήγε στραβά στην πρώτη γνωριμία και χρειάστηκε και δεύτερη, με διαφορετικό όνομα;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-05-18, 17:12
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ενδιαφέρουσα δήλωση...
Τι να πήγε στραβά στην πρώτη γνωριμία και χρειάστηκε και δεύτερη, με διαφορετικό όνομα;
"Ο σοφός δείχνει το φεγγάρι κι ο χαζός κοιτάει το δάχτυλο".
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-05-18, 17:48
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
"Ο σοφός δείχνει το φεγγάρι κι ο χαζός κοιτάει το δάχτυλο".
Από μικρό κι από χαζό μαθαίνεις την αλήθεια

Κι επειδή ο Avatargr-1 είναι από τους ανθρώπους που εκτιμώ εδώ μέσα, θα σταματήσω εδώ και δε θα απαντήσω άλλο στους heretic & co.
Πλέον είναι φανερό τι συμβαίνει στο φόρουμ, δεν έχω να προσθέσω τίποτε άλλο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Deadite : 23-05-18 στις 18:20
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-05-18, 20:07
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ενδιαφέρουσα δήλωση...
Τι να πήγε στραβά στην πρώτη γνωριμία και χρειάστηκε και δεύτερη, με διαφορετικό όνομα;
Ναι, θα σου πω και είναι πάρα πολύ απλό. Είναι ένας από τους λογαριασμούς που χάθηκε σε κάποιο κρασάρισμα του φόρουμ. Οπότε κάποια στιγμή αναγκαστικά ξαναγράφτηκα και δεν γινόταν να κρατήσω το παλιό, γιατί εξακολουθούσε να παραμένει ανενεργό. Μιας και το έφερε η συζήτηση, το ίδιο έγινε κάποια άλλη στιγμή και με τον Avatargr-1, που ήταν Avatargr σκέτο και με κάποιους άλλους χρήστες του φόρουμ. Λυπάμαι αν τα σενάρια που πιθανόν να σκέφτηκες για τη συνέχεια δεν σου βγαίνουν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Από μικρό κι από χαζό μαθαίνεις την αλήθεια

Κι επειδή ο Avatargr-1 είναι από τους ανθρώπους που εκτιμώ εδώ μέσα, θα σταματήσω εδώ και δε θα απαντήσω άλλο στους heretic & co.
Πλέον είναι φανερό τι συμβαίνει στο φόρουμ, δεν έχω να προσθέσω τίποτε άλλο.
Οπωσδήποτε είναι φανερό τι συμβαίνει στο φόρουμ. Θα την διατυπώσω όσο πιο ξεκάθαρα μπορώ για να σε βοηθήσω, μιας και δυσκολεύεσαι να εκφραστείς. Άλλη μια ενορχηστρωμένη επίθεση χριστιανούληδων, ψευτοσεμνών και ταλιμπανοειδών έληξε άδοξα. Οπότε εμπρός στην διαφαινόμενη ξεφτίλα και στην καθιερωμένη διαπόμπευση που λογικά θα ακολουθήσει, προσπαθούν να σκεδάσουν τις εντυπώσεις με "χρησμούς τύπου Πυθίας". "Ήξεις, αφήξεις" δηλαδή.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-05-18, 21:51
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, θα σου πω και είναι πάρα πολύ απλό. Είναι ένας από τους λογαριασμούς που χάθηκε σε κάποιο κρασάρισμα του φόρουμ. Οπότε κάποια στιγμή αναγκαστικά ξαναγράφτηκα και δεν γινόταν να κρατήσω το παλιό, γιατί εξακολουθούσε να παραμένει ανενεργό. Μιας και το έφερε η συζήτηση, το ίδιο έγινε κάποια άλλη στιγμή και με τον Avatargr-1, που ήταν Avatargr σκέτο και με κάποιους άλλους χρήστες του φόρουμ. Λυπάμαι αν τα σενάρια που πιθανόν να σκέφτηκες για τη συνέχεια δεν σου βγαίνουν.



Οπωσδήποτε είναι φανερό τι συμβαίνει στο φόρουμ. Θα την διατυπώσω όσο πιο ξεκάθαρα μπορώ για να σε βοηθήσω, μιας και δυσκολεύεσαι να εκφραστείς. Άλλη μια ενορχηστρωμένη επίθεση χριστιανούληδων, ψευτοσεμνών και ταλιμπανοειδών έληξε άδοξα. Οπότε εμπρός στην διαφαινόμενη ξεφτίλα και στην καθιερωμένη διαπόμπευση που λογικά θα ακολουθήσει, προσπαθούν να σκεδάσουν τις εντυπώσεις με "χρησμούς τύπου Πυθίας". "Ήξεις, αφήξεις" δηλαδή.
Περίεργο...

Το κρασάρισμα στο οποίο αναφέρεσαι έγινε τέλη Δεκέμβρη 2013, εσύ ως heretic γράφτηκες 09-08-2013, κάτι μήνες ΠΡΙΝ...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-05-18, 22:06
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Από μικρό κι από χαζό μαθαίνεις την αλήθεια

Κι επειδή ο Avatargr-1 είναι από τους ανθρώπους που εκτιμώ εδώ μέσα, θα σταματήσω εδώ και δε θα απαντήσω άλλο στους heretic & co.
Πλέον είναι φανερό τι συμβαίνει στο φόρουμ, δεν έχω να προσθέσω τίποτε άλλο.
Ποια αλήθεια μωρέ; Είτε σπόντες της πλάκας είτε κακοπροαίρετα υπονοούμενα θα πετάς. Το μόνο που βλέπω είναι να υπερασπίζεσαι τα τρολ και τους απολογητές. Μάλιστα όσο πιο φανερό είναι ότι κάποιος τρολλάρει, αρχίζεις εσύ δήθεν ενοχλημένη, τα σχόλια για "απρόκλητες επιθέσεις" κτλ. Ένα από τα ελάχιστα άτομα που ήρθε τελευταία να πει τον πόνο του σοβαρά , είδαμε τι "ομορφιές" του έγραψες!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ilias1990 : 23-05-18 στις 22:10
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-05-18, 22:16
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Περίεργο...

Το κρασάρισμα στο οποίο αναφέρεσαι έγινε τέλη Δεκέμβρη 2013, εσύ ως heretic γράφτηκες 09-08-2013, κάτι μήνες ΠΡΙΝ...
Έχουν γίνει πάνω από ένα τέτοια. Το forum λειτουργεί από τις αρχές του 2000.

btw δε μας λες dedite... εκείνον τον reader που σχολάσανε, τον ήξερες;
__________________
"Η βασική αρετή του πολίτη είναι η δυσπιστία", Ροβεσπιέρος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-05-18, 09:24
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Περίεργο...

Το κρασάρισμα στο οποίο αναφέρεσαι έγινε τέλη Δεκέμβρη 2013, εσύ ως heretic γράφτηκες 09-08-2013, κάτι μήνες ΠΡΙΝ...
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-05-18, 13:37
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε heretic αναφέρεις......
"Πάμε τώρα στα δύσκολα: όταν κάποιος γράφει κάτι με σαρκασμό, είναι τόσο
δύσκολο να το καταλάβεις;"

Αναφορές από τον φίλο ilias1990..
Εγώ πάντως θα συνεισφέρω στο έργο του christos8 και στον αέναο πόλεμό του
κατά των αλλοθρησκών του φόρουμ.
Μετά το "ξεσκέπασμα" του Αβαταρ και την ομολογία του Robespierre, προσθέτω και αυτό... "
Καθώς και την αναφορά
""Αν μη τι άλλο τα nick μας δείχνουν πολλές φορές τα γούστα και τις προτιμήσεις μας.
Κάποιες λίγες φορές δε, δείχνουν και θρησκευτικές /πολιτικές πεποιθήσεις."

Για μένα δεν είναι σαρκασμός αλλά μια ανοιχτή κατηγορία πως "έχετε" αυτό
το NICK NAME επομένως έχετε αυτές τις Πολιτικές πεποιθήσεις και αυτές τις
Θρησκευτικές πεποιθήσεις...

Εάν είναι για σένα σαρκασμός δικαίωμά σου φίλε μου...

Το NICK NAME που έχω καθώς και το ΑΒΑΤΑΡ (εικόνα) το έχω απο την αρχή
σχεδόν που έγραφα το ESOTERICA καθώς και σε άλλα αντίστοιχης θεματολογίας
φόρουμ δεν άλλαξα ποτέ το NICK NAME και το ΑΒΑΤΑΡ πάντα τα ίδια...

Σχετικά δεν με την αλλαγή AVATARGR σε AVATARG-1 έγινε εξ ανάγκης λόγο
του ότι υπήρξε το μεγάλο πρόβλημα στο ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ σε πολλά NICK NAMES....
Και νομίζω πως το έπραξα σωστά γιατί δεν ήθελα να το αλλάξω είναι κάτι που
με ακολουθεί μέσα στα 15 χρόνια περίπου που γράφω μέσα στα φόρουμ...

Ευχαριστώ.
ΥΓ. Πιστεύω πως σε αυτό το τόπικ αν και στην αρχή είχα κάποιες φοβίες μην
τυχόν δεν έκανα σωστά αλλά η πορεία προς το παρόν δείχνει πως γίνεται ένας
γόνιμος διάλογος και πρέπει να συνεχισθεί έτσι..
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.