Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 16-01-08, 14:36
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belthazor
Η Wicca είναι το όνομα που είναι πρόσφατο, η ιδία η θρησκεία είναι αρκετά παλιά. Ο Gardner Gerald απλά της έδωσε ξανά ζωή και άνοιξε τις πύλες στο mainstream κοινό για τη μαγεία. Χμμ.. δεν έχω καταλάβει ακόμα καλά όμως ποια είναι η ''θρησκεία'' αν και νομίζω πως μιλάς για 12καθεο.. Η αναζήτηση, ναι, ποτέ δεν έβλαψε κανέναν, αλλά το θέμα είναι το ''τι'' αναζητούσε και δεν το πείραξε.. άμα αναζητά πιο ''σκοτεινά'' πράγματα, δεν νομίζω πως δεν θα τον πειράξει.. και όπως είπες, τρελαίνεσε για τη μαγεία.. η Wicca δεν είναι η μονή που χρησιμοποίει μαγεία.. εγώ ασχολούμαι αλλά δεν λατρεύω τα στοιχειά της φύσης.. έχω δικά μου συστήματα..

Φιλε Βelthazor,η wicca ειναι θρησκεια με ολη την εννοια της λεξης.Απλα,κυριαρχο ρολο παιζει και η μαγεια.Δεν νομιζω οτι υπαρχει παλιο ονομα,αφου ο Garner,εφτιαξε ενα μειγμα θρησκειας με μαγειας,επηρεασμενος απο ολα σχεδον τα συστηματα αν και κυριως διακρινουμε αρχαιες κελτικες-δρυιδικες επιρροες.Μπορουμε να πουμε πως ειναι το witchcraft,των μαγισσων που καηκαν στην πυρρα απο την ιερα εξεταση,γι'αυτο και οταν οι wiccans αναφερονται σε αυτη την εποχη,την ονομαζουν ''τα χρονια της φωτιας''.

Καλο θα ειναι αν η φιλη μας θελει να ασχοληθει με τη μαγεια να το ψαξει μονη της και τη συμβουλευω να μεινει μακρια απο ''δασκαλους'' και ''ομαδες''.Ευτυχως υπαρχει πλουσια βιβλιογραφια,που μπορει να τη βρει ευκολα στο διαδικτυο.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 16-01-08, 17:12
vasanaki15 Ο χρήστης vasanaki15 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2008
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Εγω πως θα μπορουσα να ξεκινησω;
Που πρεπει να απευθυνθω;
Και κατι ακομα που ηθελα να ρωτησω!Στα μοναστηρια των Χριστιανων μπορεις να εχεις επικοινωνια με μοναχους δια αλληλογραφιας.....Γινεται κατι, εστω παρομοιο, με την Ιερη Φλογα;
__________________
κανεις δεν ειναι τοσο μοναδικος οσο ο ιδιος μας ο εαυτος.....
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 16-01-08, 22:25
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Φιλε Βelthazor,η wicca ειναι θρησκεια με ολη την εννοια της λεξης.Απλα,κυριαρχο ρολο παιζει και η μαγεια.Δεν νομιζω οτι υπαρχει παλιο ονομα,αφου ο Garner,εφτιαξε ενα μειγμα θρησκειας με μαγειας,επηρεασμενος απο ολα σχεδον τα συστηματα αν και κυριως διακρινουμε αρχαιες κελτικες-δρυιδικες επιρροες.Μπορουμε να πουμε πως ειναι το witchcraft,των μαγισσων που καηκαν στην πυρρα απο την ιερα εξεταση,γι'αυτο και οταν οι wiccans αναφερονται σε αυτη την εποχη,την ονομαζουν ''τα χρονια της φωτιας''.

Καλο θα ειναι αν η φιλη μας θελει να ασχοληθει με τη μαγεια να το ψαξει μονη της και τη συμβουλευω να μεινει μακρια απο ''δασκαλους'' και ''ομαδες''.Ευτυχως υπαρχει πλουσια βιβλιογραφια,που μπορει να τη βρει ευκολα στο διαδικτυο.
Παλιό όνομα δεν νομίζω να υπάρχει, απλά είναι μια λατρεία στο θεό και τη θεά και τα στοιχεία της φύσης... και εξάλλου αυτές οι μάγισσες και οι μάγοι που καήκαν στα ''Χρόνια της Φωτιάς'' λάτρευαν, όπως μπορεί να το θέσει κανείς, και αυτοί, τον θεό και την θεά..

Και όπως λέει και ο Leo Morpheous μακριά από δάσκαλους!! Η μαγεία λειτουργεί διαφορετικά στον καθέναν!
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 17-01-08, 00:34
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasanaki15
Εγω πως θα μπορουσα να ξεκινησω;
Που πρεπει να απευθυνθω;
Και κατι ακομα που ηθελα να ρωτησω!Στα μοναστηρια των Χριστιανων μπορεις να εχεις επικοινωνια με μοναχους δια αλληλογραφιας.....Γινεται κατι, εστω παρομοιο, με την Ιερη Φλογα;

Κατα τη γνωμη μου,φιλη vasanaki15,αν εισαι ακομα μικρη σε ηλικια,περιμενε λιγο καιρο ακομα ωστε να μπορεις να επισκεφτεις εσυ η ιδια τα μοναστηρια που σε ενδιαφερουν και να μιλησεις με τους μοναχους.
Νομιζω δεν μπορεις να αλληλογραφεις,εκτος και αν γνωριζεις καποιον συγκεκριμενα.(Δεν ειμαι και σιγουρος βεβαια).

Ο Ναος της Ιερης Φλογας,εχει τηλεφωνο απ΄οσο γνωριζω και μπορεις να επικοινωνησεις μαζι τους.

Απλα σου ξαναλεω,ο δρομος της γνωσης και της αυτογνωσιας,δεν χρειαζεται δασκαλους και μυστες ειδικα αυτους που κραυγαζουν οτι ''ειναι εδω''.Μπορεις οτι θες να το ανακαλυψεις μονη σου,αρκει να πραττεις με αγαπη και συνεση.Οι κομπογιανιτες που θα εκμεταλλευτουν καθε νεο ανθρωπο στο χωρο της αναζητησης ειναι πολλοι.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 17-01-08, 10:14
vasanaki15 Ο χρήστης vasanaki15 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2008
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

ok thanks.....
θα παρω στις πληροφοριες να μαθω το τηλεφωνο.....
καλημερα σε ολους!
__________________
κανεις δεν ειναι τοσο μοναδικος οσο ο ιδιος μας ο εαυτος.....
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 17-01-08, 10:16
ILAIRA Ο χρήστης ILAIRA δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2007
Περιοχή: peireus
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

θα μπορουσες για αρχη να διαβασεις το ελικοειδης χορος για να μαθεις περισοτερα πραγματα για τις wicca απο εκει κ περα ψαξε μονη σου,θα μπορουσα να σου πω κ αλλα βιβλια που ομως ειναι στην αγγλικη.εγω εδς κ χρονια ψαχνω κ κινουμε μονη σε αυτο το μονοπατι γιατι τισ περισοτερες φορες που αναζητω ατομα να μου δειξουν κατι παραπανω η να με βοηθησουν στην αναζητηση μου εχω πεσει σε σατανιστεσ κ τσαρλατανους .κατι που δεν με ενδιαφερει

επισης ο ν.ι.φ.εχει διακοψει λογο καποιον προβληματων δυστηχως,δεν μπορεισ να απευθεινθεις εκει.τουλαχιστον ετσι γνωριζω.

από melian: Ilaira όταν έχεις να προσθέσεις κάτι άλλο εντός της μισής ώρας δε χρειάζεται να κάνεις νέο συνεχόμενο ποστ. Πάτα την εντολή edit και επεξεργάσου το μήνυμά σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 17-01-08 στις 12:01
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 17-01-08, 10:27
vasanaki15 Ο χρήστης vasanaki15 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2008
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

πηρα στις πληροφοριες και δεν υπαρχει καταχωρυμενο νουμερο....
ευχαριστω πολυ για το βιβλιο.....υπαρχουν συγκεκριμενα βιβλιοπωλεια που το πουλαν η μπορω απο παντου να το παρω;
__________________
κανεις δεν ειναι τοσο μοναδικος οσο ο ιδιος μας ο εαυτος.....
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 17-01-08, 19:51
Wizen Ο χρήστης Wizen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Γεια σας παιδιά!
Δεν ήξερα, πως υπάρχει τοπικ για την wicca.
Είμαι ένας μάγος της Wicca, και μετάφρασα πολλά κείμενα από Γερμανικά βιβλία για την wicca σε ελληνικά.
Έχω πολλά βιβλία της Wicca σε PDF. Όλα τα βιβλία του Γκάρντνερ,
το Βιβλίο των σκιών, την μουρέι, και αλλα σε αγγλικά.
Αν θέλετε, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα με το email σας, να σας στείλω τα βιβλία και ξόρκια αν ενδιαφέρεστε όντως, και σοβαρά για την Wicca, και δεν πράττετε μαύρη μαγεία η είσαστε Σατανιστές.


Wizen

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Wizen : 17-01-08 στις 19:53
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 17-01-08, 20:54
Wizen Ο χρήστης Wizen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Θέλω να πω ακόμη, πως εδώ μπορείτε να βρείτε και να κατεβάσετε όσα βιβλία θέλετε, σίγουρα θα βρείτε αυτό που ψάχνετε.

http://www.hermetics.org/library/Lib...itchcraft.html
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 17-01-08, 20:54
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
ο δρομος της γνωσης και της αυτογνωσιας,δεν χρειαζεται δασκαλους και μυστες ειδικα αυτους που κραυγαζουν οτι ''ειναι εδω''.Μπορεις οτι θες να το ανακαλυψεις μονη σου,αρκει να πραττεις με αγαπη και συνεση.Οι κομπογιανιτες που θα εκμεταλλευτουν καθε νεο ανθρωπο στο χωρο της αναζητησης ειναι πολλοι.
Καλύτερα δεν θα μπορούσε να το έλεγε κάποιος !
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.