Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 29-04-06, 22:37
Το avatar του χρήστη Polideukis
Polideukis Ο χρήστης Polideukis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2004
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zepellin
σίγουρα είναι ένα θέμα εξαιρετικά πολύπλοκο που δέν μπορεί να το κατανοήσει ένας αστρολόγος της σειράς
Γιατί, μπορεί κανένας άλλος; δηλαδή ποιος θα μπορούσε να μελετήσει και να βγάλει συμπεράσματα από αυτό που περιγράφεις;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zepellin
αλλά σίγουρα υπάρχει κάποιος διαχωρισμός ανάμεσα στην επιστήμη αστρολογια που προσπαθεί να διερευνήσει αναλυτικά τα φαινόμενα αυτά, και στους αστρολόγους - μέντιουμ που έχουν σάν μοναδικό τους σκοπό την απάτη και την κερδοσκοπία. αυτοί αργά ή γρήγορα πέφτουν έξω γιατί αποκαλύπτονται, θεία φώτιση φυσικά και δέν υπάρχει.
Δεν βλέπω πώς μπορούν να διαχωριστούν. Μοιραία και οι δύο κατατάσσονται στην ίδια κατηγορία(τη δεύτερη).
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 29-05-06, 14:39
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή Η Σεληνιακή Επίδραση

Αυτές τις μέρες διαβάζω ένα βιβλίο με αυτό τον τίτλο από τον Arnold L. Lieber που εκδόθηκε το 1978. Μετά από διάφορες έρευνες που έκανε (κι άλλες που συμβουλεύτηκε) κατέληξε στα εξής συμπεράσματα:
Οι διάφορες φάσεις της Σελήνης επηρεάζουν τους ανθρώπους.
Κατά την περίοδο της πανσελήνου ή της νέας σελήνης παρατηρείται αυξημένη νευρικότητα, περισσότερα βίαια επεισόδια, απότομες αντιδράσεις και αυξημένη εγκληματικότητα.
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με μια σειρά. Ως γνωστόν, τα θαλάσσια όντα επηρεάζονται από τις φάσεις του φεγγαριού εξαιτίας της παλίρροιας, που είναι απ' τις σημαντικότερες δυνάμεις στο περιβάλλον τους. Κάποια ψάρια εκείνες τις μέρες παρουσιάζουν αυξημένη δραστηριότητα στο μεταβολισμό τους, οπότε καταναλώνουν μεγαλύτερη ενέργεια με αποτέλεσμα να πεινούν περισσότερο. Από αυτό επωφελούνται οι ψαράδες και ξέρουν πότε να βγουν για ψάρεμα.
Αντίστοιχα και οι μερικοί αγρότες στον κόσμο φυτεύουν και ασχολούνται με τη συγκομιδή των προϊόντων τους με βάση τη Σελήνη. Ένας εκδότης (του βιβλίου "Αλμανάκ του γέρου Γεωργού - 1792) γράφει μάλιστα πως τα φυτά που φέρνουν τη σοδειά τους πάνω απ' το έδαφος ευδοκιμούν περισσότερο όταν η Σελήνη είναι αύξουσα, ενώ αυτά με βρώσιμες ρίζες (πατάτες, καρότα κλπ.) αναπτύσσονται περισσότερο αν φυτευτούν με φθίνουσα.

Στην Ινδία η μυθολογία γύρω από αυτό το θέμα λέει πως ασθένειες επιδεινώνονται με την πανσέληνο και τη νέα σελήνη, ενώ αυτοί που ασθενούν σοβαρά διατρέχουν μεγαλύτερο κίνδυνο θανάτου. Επίσης έχει παρατηρηθεί πως διάφορα είδη εντόμων και ερπετών γίνονται δηλητηριώδη, ενώ κάποια βότανα έχουν αυξημένες θεραπευτικές ιδιότητες.

Ακόμα και μετεωρολογικά φαινόμενα επηρεάζονται από τη Σελήνη, όπως οι τροπικές καταιγίδες και οι ανεμοστρόβιλοι. Γιατί λοιπόν να μην επιδρά και στον άνθρωπο ο σεληνιακός κύκλος; Εξάλλου, το ανθρώπινο σώμα αποτελείται κατά 80% από νερό και 20% από στερεά στοιχεία, όπως ακριβώς και η Γη. Αφού λοιπόν οι ωκεανοί επηρεάζονται, μπορεί κάλλιστα να συμβαίνει το ίδιο και με το νερό στο σώμα μας. Πιο συγκεκριμένα, μια αύξηση των υγρών στο σώμα προκαλεί τάση των ιστών, πρήξιμο και οι άνθρωποι γίνονται ευερέθιστοι. Οι γυναίκες μάλιστα είναι ακόμα πιο ευαίσθητες, ειδικά κατά την έμμηνο ρύση, όπου έχουν απότομες μεταπτώσεις στη διάθεση, εκνευρισμό και συναισθηματικά ξεσπάσματα.

Ένας πολύ σημαντικός παράγοντας για να αναλυθούν πιο σωστά αποτελέσματα από διάφορες έρευνες είναι η δεκτικότητα που έχει το κάθε άτομο σε διάφορες περιόδους της ζωής του. Λέγεται πως το μισό χρόνο είμαστε θετικοί απέναντι σ' αυτόν τον παράγοντα και τον άλλο μισό αρνητικοί. Βέβαια, δε συμβαίνει σε όλους την ίδια στιγμή. Όταν λοιπόν η δεκτικότητα ενός ανθρώπου είναι θετική, η όποια διαταραχή στο περιβάλλον του προκαλεί άνοδο της μέγιστης δραστηριότητας. Το αντίθετο συμβαίνει όταν η δεκτικότητά του είναι αρνητική, όπου έχουμε κατακόρυφη πτώση δραστηριοτήτων. Έτσι εξηγείται και οι περίπτωση αρκετών ανθρώπων που τις μέρες με πανσέληνο ή νέα σελήνη ισχυρίζονται πως είναι πιο ήρεμοι, χαλαρωμένοι και τους είναι πιο εύκολο να αυτοσυγκεντρωθούν. Συν τοις άλλοις, τις μέρες εκείνες τα παραψυχολογικά φαινόμενα εντείνονται ή αυξάνονται. Αυτό επίσης δικαιολογεί και τη σχετικά μικρή διαφορά στα αποτελέσματα σε ότι έχει να κάνει με τη στατιστική. Αν ο μισός πληθυσμός είναι εν εξάψει (θετική δεκτικότητα) και ο άλλος υπερβολικά ήρεμος (αρνητική), ο μέσος όρος βίαιων περιστατικών δεν μεταβάλλεται σημαντικά. Ωστόσο, σε περιόδους πανσέληνου ή νέας σελήνης έχει καταγραφεί σημαντική αύξηση. Άκρως ενδιαφέρον είναι ένα περιστατικό στα τέλη του Αυγούστου το 1970. Τότε συνέπεσαν τα εξής: πανσέληνος, σεληνιακό περίγειο (πλησιέστερο σημείο προς τη γη) και έκλειψη. Ο Ήλιος, η Σελήνη και η Γη ήταν ευθυγραμμισμένοι, οπότε είχαμε σημαντική αύξηση της ελκτικής δύναμης (μεγάλες παλίρροιες). Επίσης, η φθινοπωρινή ισημερία ήταν δύο μόλις βδομάδες μετά. Καταγράφθηκε αύξηση του ποσοστού φόνων, ενώ το Σεπτέμβριο και τον Οκτώβριο ο αριθμός των ανθρωποκτονιών διπλασιάστηκε σε σχέση με το μέσο όρο!

Όσων αφορά την αναπαραγωγή, και πάλι η Σελήνη παίζει σημαντικό ρόλο. Οι αχινοί για παράδειγμα, αναπαράγουν ακολουθώντας με απόλυτη ακρίβεια τον σεληνιακό κύκλο. Στην Ινδία, όσο παράξενο κι αν ακούγεται, πιστεύεται πως το φύλο του παιδιού καθορίζεται από τη φάση της Σελήνης που υπήρχε τη μέρα της σύλληψης. (Θυμάμαι και τη γιαγιά μου να έλεγε κάτι τέτοιο!) Οι γεννήσεις αυξάνουν κατά την πανσέληνο και τη νέα σελήνη, όπως ισχυρίζονται και οι Ναβάχο. Υπάρχουν περισσότερες κυήσεις, γιατί όπως λένε, αυξάνεται η σεληνιακή έλξη στο ενάμνιο υγρό. Αξιοσημείωτο είναι πως μια έρευνα σε 250.000 τοκετούς έδειξε πως η διάρκεια της κύησης είναι ακριβώς εννιά σεληνιακούς μήνες (265,8 μέρες), οπότε το ανθρώπινο σύστημα αναπαραγωγής ακολουθεί σεληνιακό χρόνο και όχι αστρικό.


Όλα τα παραπάνω, αποδεικνύουν περίτρανα πως ο δορυφόρος της Γης είτε το καταλαβαίνουμε είτε όχι συμβάλει στις ζωές μας. Ίσως οι πλανήτες που βρίσκονται χιλιάδες μίλια μακριά να μην μας επηρεάζουν καθημερινά, αλλά σε περιπτώσεις ευθυγραμμίσεων νομίζω πως «κάτι» γίνεται.
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 29-05-06, 15:22
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή Οι φόνοι εξαρτώνται από το φεγγάρι;;

Μερικά από τα αποτελέσματα των ερευνών που έκανε ο συγγραφέας του βιβλίου φαίνονται παρακάτω.








Είναι προφανές πως οι ανθρωποκτονίες αυξάνονται έντονα τις ημέρες που έχουμε πανσέληνο και νέα σελήνη. Τα δύο διαγράμματα μοιάζουν πάρα πολύ μεταξύ τους. Στο δεύτερο διάγραμμα όμως, τα κορυφώματα έχουν μετακινηθεί προς τα δεξιά. Αυτό σημαίνει πως έγιναν αργότερα (περίπου τρεις μέρες) από τους φόνους του πρώτου διαγράμματος. Ίσως η μετακίνηση των κορυφών ν' αντιπροσωπεύουν μια καθυστέρηση της σεληνιακής επίδρασης λόγω της διαφοράς στη γεωγραφική θέση. Εξάλλου, γνωρίζουμε πως και οι παλίρροιες διαφέρουν από το ένα μέρος στο άλλο. Πέρα από το χρόνο διαφέρει και το πλάτος αυτών.
__________________
Εις το επανιδείν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antonia : 29-05-06 στις 16:12
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 06-06-06, 12:24
filimonas Ο χρήστης filimonas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Μηνύματα: 3
Wink

Δεν ασχολουμαι με την αστρολογια αλλα μετα απο υποδειξη ενος γνωστου μου προσωπου που ασχολειτε προσεξα οτι καθε πλανητης και κατα συνεπεια ζωδιο δινει καποια εξωτερικα χαρακτηριστικα στο ατομο που θα γεννηθει κατω απο την επιρροη του.Φυσικα δεν ειναι απολυτο αυτο αλλα πολυ συχνο φαινομενο.Για εσωτερικα χαρακτηριστικα οπως διαμορφωση χαρακτηρα κτλ. ομως δεν πιστευω σε κατι τετοιο.Οτι μπορει ομως να δεχομαστε επιρροες απο πλανητες,κοσμικες ακτινοβολιες και αλλα που ισως δεν τα γνωριζουμε ακομα μπορω να πω οτι ειμαι σιγουρος.Και γιατι οχι οταν π.χ καποιος που καθετε σε ενα μηχανημα διπλα με υψηλη ακτινοβολια μπορει να νιωσει δυσφορια,ζαλαδα ενω οταν ειναι καποιος στην φυση νιωθει ηρεμια,γαληνη και υπνηλια προερχομενη απο χαλαρωση.Δεν πιστευω ομως οτι οι ακτινοβολιες αυτες ειναι ικανες να ασκησουν επιρροη αν θα βρω δουλεια,αν θα κερδισω σε καποιο τυχερο παιχνιδι ή ποτε ειναι καλυτερα να παντρευτω και να κανω παιδια.Μην τρελαθουμε τελειως!
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 06-06-06, 12:37
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filimonas
Δεν πιστευω ομως οτι οι ακτινοβολιες αυτες ειναι ικανες να ασκησουν επιρροη αν θα βρω δουλεια,αν θα κερδισω σε καποιο τυχερο παιχνιδι ή ποτε ειναι καλυτερα να παντρευτω και να κανω παιδια.Μην τρελαθουμε τελειως!
Σίγουρα έτσι όπως το παρουσιάζεις κι όπως έχουμε συνηθίσει να ακούμε από τους διάφορους αστρολόγους, είναι λογικό να τα θεωρούμε γελοία. Να κάνω όμως τη σκέψη και να πω το εξής: αν βασιζόμενοι σε στατιστικά στοιχεία που έχουν προκύψει από έρευνες βγάζουμε κάποια γενικά συμπεράσματα, όπως αυτά που παρέθεσα παραπάνω τότε θα μπορούσαμε να οδηγηθούμε και σε κάποιου είδους συμβουλές. Στην ουσία αυτό νομίζω ότι θέλουν να πουν αυτοί που το έχουν μελετήσει. Λέγοντας "μην πάρετε αποφάσεις σήμερα" ή "τα άστρα ευνοούν τα ταξίδια σας", βασίζονται πάνω σε τέτοιες μελέτες και στατιστικά στοιχεία. Αν για παράδειγμα η πανσέληνος, όπως έδειξα, επηρεάζει τη βιαιότητα στη συμπεριφορά μας ή τη νευρικότητα, ίσως εκείνες της μέρες καλό θα ήταν να μην πάμε για μια συνέντευξη για δουλειά. Λέω τώρα...
Απ' την άλλη, το κάθε ζώδιο, αν υποθέσουμε ότι ισχύουν όσα γράφονται περί χαρακτηριστικών, επηρεάζεται διαφορετικά από το κάθε φυσικό και αστρικό φαινόμενο. Οπότε μια πανσέληνος π.χ. επηρεάζει διαφορετικά έναν καρκίνο από έναν τοξότη.

Κάπως έτσι νομίζω ότι λειτουργεί το σύστημα. Απλά, τις περισσότερες φορές είναι λίγο ακραίο να δίνει συγκεκριμένες συμβουλές, όπως π.χ. "οι παντρεμένοι να μην κάνουν αυτό". Ε, αυτά μάλλον είναι κάπως τραβηγμένα απ' τα μαλλιά και τρελές γενικότητες που ζήτημα είναι αν αφορούν τελικά 2 με 3 άτομα στα 1000.
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 06-06-06, 12:59
Το avatar του χρήστη Archangel
Archangel Ο χρήστης Archangel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-11-2005
Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Να πω και εγώ την γνώμη μου για την αστρολογία επειδή ασχολείται ένας φίλος μου. Θα σας πω τι μου είπε. "Η αστρολογία δεν σου λέει το μέλλον αλλά σου λέει στοιχεία για την προσωπικότητά σου, τον χαρακτήρα σου. Οι πλανήτες επηρεάζουν την διάθεση του ανθρώπου αλλά όχι το μέλλον του."

Τώρα προσωπικά δεν πιστεύω, αλλά μου έδειξε τον χαρακτήρα μου μέσω του ζωδίου μου. Υπάρχουν στοιχεία που υπάρχουν έντονα και τα εκφράζω, υπάρχουν και τα στοιχεία που υπάρχουν αλλά δεν τα εκφράζω.
Πάντως έχει πλάκα ειδικά όταν να δεις τον χαρακτήρα σου σε σχέση με κάποιον άλλο.
__________________
Βαριέμαι http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=22502
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 06-06-06, 12:59
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Αυτό που κάνουν στις τηλεοράσεις και τα περιοδικά (μαζική αστρολογία δηλαδή) δεν είναι αποδεκτό ούτε από την αρχαία μορφή της αστρολογίας. Για την αστρολογία, η μέρα και η ώρα γέννησης επηρεάζουν τελείως διαφορετικά τον καθένα ακόμα και μέσα στο ίδιο ζώδιο. Οπότε οι συμβουλές που δίνουν είναι λίγο άστοχες....
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 18-06-06, 17:47
Το avatar του χρήστη bonobo
bonobo Ο χρήστης bonobo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2006
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Γειά σας και απο'μενα. Συγγνώμη για τη παρεμβολή, απλά θα'θελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος
κάποια ιδέα ή γνώση σχετικά με την αστρολογική ερμηνεία της συγκεκριμένης ημερομηνίας/χρονολογίας.

Με μια γρήγορη ματιά παρατήρησα οτι ο Ποσειδωνας, που είναι ο κυριαρχος πλανήτης των Ιχθύων, θα 'μπαίνει'στους Ιχθύες.Αν κανείς λάβει υπόψην και τις 'νεοεποχήτικες' ιδέες σχετικά με το το τέλος της εποχής των Ιχθύων (τα τελευταία 2000 χρόνια περίπου)+τις ινδουιστικές, βουδιστικές πεποιθήσεις όσον αφορά τον διαχωρισμό του χρόνου σε εποχές -'γιουγκες'- που πάνω-κάτω συμπίπτουν, τοτε αρχίζει κάτι, ένα ενδεχόμενο τουλάχιστον, να διαφαίνεται. Έτσι κι αλλιώς αν δε κάνω λάθος ο χρησμός των Μάγια μιλάει για το τέλος κάποιου κύκλου.

Ευχαριστώ προκαταβολικά αν κανείς κάνει το κόπο να με διαφωτίσει.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 19-06-06, 01:51
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
ta etoi 2031-2035
Φίλε Ανδρέα εδώ θα είμαστε (ελπίζω) και θα δούμε εάν γίνει η Δευτέρα Παρουσία..Αμάν πια εδω και 2000 χρόνια όλο προφητείες και καταστροφολογίες έχουμε και δεν έχει γίνει τίποτε..Μήπως πρέπει να ψάξουμε λίγο γιατί γίνεται αυτό??????

Παράθεση:
απλά θα'θελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος
κάποια ιδέα ή γνώση σχετικά με την αστρολογική ερμηνεία της συγκεκριμένης ημερομηνίας/χρονολογίας.
Με μια γρήγορη ματιά παρατήρησα οτι ο Ποσειδωνας, που είναι ο κυριαρχος πλανήτης των Ιχθύων, θα 'μπαίνει'στους Ιχθύες.
Δεν έχω καμία ιδέα,αλλά με μια γρήγορη δικια μου ματιά ο Ποσειδώνας το 2012 θα βρίσκεται στον ΥΔΡΟΧΟΟ!!!!!!!

Αυτό για προβληματισμό επάνω στις μπαρούφες της αστρολογίας..


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη quendi : 19-06-06 στις 02:24
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 19-06-06, 06:14
Το avatar του χρήστη bonobo
bonobo Ο χρήστης bonobo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2006
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από quendi
Δεν έχω καμία ιδέα,αλλά με μια γρήγορη δικια μου ματιά ο Ποσειδώνας το 2012 θα βρίσκεται στον ΥΔΡΟΧΟΟ!!!!!!!

Αυτό για προβληματισμό επάνω στις μπαρούφες της αστρολογίας..

Φίλε quenti συγγνώμη αλλά στο συγκεκριμένο η αστρολογικός χάρτης είναι πιο λεπτομερής απο τον αστρονομικό
Ο Πoσειδώνας θα μπει στους Ιχθείς μέσα στο Γενάρη του 2012.θα σου πρότεινα κάποιο πρόγραμμα αστρολογίας δια του λόγου το αληθές αλλά απ΄τη μία δε θέλω να κάνω διαφήμιση και απ'την άλλη δε νομίζω να σε ενδιαφέρει.

*εκτός θέματος* δε ξέρω απο που πηγάζει ο χλευασμός σου για την τέχνη της αστρολογίας αλλά ελπιζω να μην είναι προιον προκατάληψης και συκοφαντικής προπαγάνδας ορθολογιστικού ή όποιου άλλου (μονοθειστικού ας πούμε) υπόβαθρου.Να σου θυμίσω οτι η αστρολογία είναι συγγενής εξ αίματος
και της μοντέρνας επιστημης (αστρονομία, ψυχολογία) αλλά και όλων των μεγάλων θρησκειών, πέρα φυσικά απο την άρρυκτη σχέση που τη δένει με αρχαίες θρησκείες και την αρχαιοελληνική φιλοσοφία, ιδίως την Πλατωνικη, νεοπλατωνική. Για να μην αναφερθούμε στην επιρροή που είχε στην Αναγεννηση, σε επώνυμα και ανώνυμα μεγάλα πνεύματα και ξεχωριστές προσωπικότητες...Η λίστα θα'ταν τεράστια και υποχρεωτικά ελλειπής.
Εδω δε θέλω να νομίσεις οτι θέλω να σου κάνω προσυλλητισμό, έτσι και
αλλιώς απο την δική μου εμπειρία δεν υπάρχει καμια τέχνη ή επιστήμη, γνώση που να'ναι κατανοητή στον ιδιο βαθμό απο ολους τους ανθρώπους και λογικό κάποιες όλους να μας φαίνονται... παράλογες
Το πραγματικά επικίνδυνο ειναι οταν κάποια λογική μετατρέπεται σε δόγμα και θέλει να αντικαταστήσει όλες τις άλλες και αυτό αν και σαν γνήσιος επιστήμονας το ξέρεις καλά ταυτόχρονα αδυνατείς να το θυμηθείς οταν το θέμα δεν χωράει στα όρια του ορθολογισμού σου, όπως φαίνεται οτι συμβαίνει με την αστρολογία.

Φιλικά
bonobo
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.