Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 25-02-07, 04:47
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Αγαπητέ Μιχάλη,παρ'όλο που σου έχω εκφράσει πολλές φορές την ειλικρινή μου εκτίμηση προς το πρόσωπο σου,βλέπω δυστυχώς ότι οι αγαθές σου προθέσεις και τα αδιαμφισβητητα προσόντα που έχεις στο θέμα του συντονισμού ορισμένες φορές δεν είναι αρκετά για να αποφευχθούν κάποια λάθη,κανείς δεν είναι τέλειως άλλωστε,γι'αυτό και αναγκάζομαι αυτή τη στιγμή να σου υπογραμμίσω κάποια λάθη που θεωρώ ότι έκανες,γιατί φυσικά γνωρίζω ότι κάτι τέτοιο είναι ευπρόσδεκτο από τη μεριά σου.Και μιλάω για προσωπικά σου λάθη γιατί εγώ τουλάχιστον έχω συμπεράνει πως,χωρίς να υποτιμώ τους υπόλοιπους συντονιστές,ότι εσύ φέρεις τη μεγαλύτερη ευθύνη,τόσο για τα θετικά φυσικά όσο και για τα όποια αρνητικά της συντονιστικής προσπάθειας που είναι ίσως ουτοπικό να εκλείψουν εντελώς.Ξέρω ότι θα το αρνηθείς αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.

Στο θέμα μας τώρα.Πέσατε όλοι ρε παιδιά πάνω στη Μίκα να τη φάτε,γιατί;Επειδή δεν τήρησε κάποιους τύπους.Αλλά παιδιά,όσο μένετε προσκολλημένοι στο γράμμα και χάνετε την ουσία,αυτά τα φαινόμενα θα πρέπει να τα θεωρείτε δεδομένα και φυσικά επακόλουθα.Μπήκε κανείς από εσάς στη θέση της Μίκας;Εγώ προσωπικά αν και τη συμπαθώ ομολογώ ψυχρά βλέποντας τα πράγματα ότι δεν την γνωρίζω καλά και δεν έχω κανέναν απολύτως λόγο να την υπερασπιστώ σαν Μίκα.Άλλωστε αν δεν ήταν η Μίκα θα ήταν κάποιος άλλος.Και μπέσα,θεωρώ λυπηρό που δεν υπήρχαν τουλάχιστον άλλες 10 Μίκες να εκφράσουν την αγανάκτηση τους γι'αυτό το τραγικό θέαμα που παρακολουθήσαμε τις τελευταίες ημέρες.

Εγώ παιδιά δεν έχω καμία απολύτως αρμοδιότητα να σας υποδείξω το ποιά κριτήρια θα έχετε για την απονομή δικαιοσύνης.Έχετε επιλέξει κάποια,με άλλα από αυτά συμφωνώ και με άλλα όχι.Αλλά πιστεύω πως θα συμφωνήσετε όλοι ανεξαιρέτως πως αδιάφορα με το ποιά έννοια ερμηνία δίνουμε στη δικαιοσύνη,ένα συστατικό της παραμένει αδιαμφισβήτητο.Αυτό της ισότητας.Πίστευω δηλαδή ότι δεν ήταν στις προθέσεις σας να χρισημοποιήσετε διαφορετικά μέτρα για τον καθέναν,αν και δυστυχώς αυτό έγινε στην πράξη.

Όταν λοιπόν ο αγαπητός Κυκλώνας,στον οποίο έχω δηλώσει συχνά την συμπάθεια μου και πως στο συγκεκριμένο θέμα τον θεωρώ θύμα,όταν όμως εκφράζει τέτοιες μισάνθρωπες και ισοπεδωτικές απόψεις,προσβάλει ασυνείδητα μνήμες ανθρώπων που δεν έχει γνωρίσει ούτε κατά διάνοια και δεν βρίσκεται ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ από τη συντονιστική ομάδα να του βάλει χέρι και να τον επαναφέρει στην τάξη,ε τότε ρε παιδιά η Μίκα σας φταίει;Τα υπόλοιπα ήταν λογικά επόμενα.Όπως είπα και πριν,αν δεν ήταν η Μίκα πιθανότατα και πάλι κάποιος θα βρισκόταν πολύ ευαισθητοποιημένος με το συγκεκριμένο θέμα,και μάλιστα πιθανότατα και λόγω σχετικών τραγικών εμπειριών που θα ξεσπούσε.Άνεμους έσπειρες,θύελλες θα θερίσεις λέει ο σοφός λαός

Αν βέβαια από την άλλη ήταν στις προθέσεις σας να υπάρχει πλήρης ελευθερία λόγω χωρίς καθόλου παρεμβάσεις και υποδείξεις,τότε φυσικά δε θα έπρεπε ούτε στη Μίκα να κάνετε παρατήρηση και να αφήσετε να βρίζονται όλοι εδώ μέσα και να κανονίσουμε και καμιά συνάντηση να πλακωθούμε μεταξύ μας.Επειδή όμως γνωρίζω ότι δεν σας εκφράζει(και καλώς κατά τη γνώμη μου) κάτι τέτοιο,γι'αυτό και προτείνω να κάνετε μια σοβαρή προσπάθεια για αποκατάσταση της δικαιοσύνης και εκτόνωσης της κατάστασης.Μόνο που αυτός που θα πρέπει να δώσει εξηγήσεις είναι πιστεύω ο κυκλώνας...

Φυσικά και δεν επιθυμώ σε καμία περίπτωση κάποια τιμωρία του κυκλώνα,απλώς να του γίνει μια προειδοποίηση ότι δεν έχει το δικαίωμα σε αυτό το χώρο να εκφράζει παρόμοιες απόψεις που προσβάλλουν αθώο πραγματικά κόσμο.Και μακάρι να καταλάβει και συνειδητά το λάθος του.Εγώ του πρότεινα με όλη μου την αγάπη κάτι,να εφαρμόσει αυτές τις πολύ όμορφες θεωρίες που μας έγραφε προηγουμένως στην πράξη.Η αγάπη φίλε μου Κυκλώνα δε θα πρέπει να έχει όρια δε συμφωνείς;
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 25-02-07, 05:31
Το avatar του χρήστη burburidou
burburidou Ο χρήστης burburidou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

αγαπητε μου black planet! θα ηθελα πολυ να σου απαντησω αλλα μαλλον θα το κανω καποια αλλη στιγμη επι προσωπικου, γιατι εχουν αρχισει αρκετοι να αγανακτουν σ'αυτο το τοπικ και ειναι λογικο. Το θεμα το εχουμε παει αλλου για αλλου και νομιζω οτι αυτο εχει κουρασει!η αληθεια ειναι ομως πως ηταν αναποφευκτο το να φτασει εδω το ξεκινημα αυτου του τοπικ για 2 λογους:α)γιατι οταν ξεκινησε αυτο το θεμα τεθηκε και το εξης ερωτημα απο τον/την dragoness crysta:Οταν καποιος ανθρωπος αυτοκτονει, ο παπας αρνειται να ευλογησει την ψηχη του...γιατι???
Ποσο μεγαλη αμαρτια ειναι η αυτοκτονια?
και β) γιατι και να μην γινοντουσαν αυτες οι ερωτησεις παλι καποιοι θα το εφερναν το θεμα στο θεο στο χριστο στην εκκλησια κτλ κτλ γιατι απ'οτι φαινεται για μερικους ολα μα ολα τα πραγματα πρεπει να εχουν σχεση με το θεο. και για κινηματογραφο να μιλουσαμε καπου θα εβρισκε να τρυπωσει και ο θεος!
ελπιζω να ηρεμησουν τα πνευματα και να μπορεσουμε να συζητησουμε καποια στιγμη σε πιο χαμηλους τονους το θεμα της αυτοκτονιας που σιγουρα μας αγγιζει ολους...
__________________
πριν αν τελευτήσει επισχείν μηδε καλέειν κω όλβιον 'Ηροδοτος'
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 25-02-07, 09:34
Το avatar του χρήστη Jissard
Jissard Ο χρήστης Jissard δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 154
Thumbs down

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από burburidou
αγαπητε μου black planet! θα ηθελα πολυ να σου απαντησω αλλα μαλλον θα το κανω καποια αλλη στιγμη επι προσωπικου, γιατι εχουν αρχισει αρκετοι να αγανακτουν σ'αυτο το τοπικ και ειναι λογικο. Το θεμα το εχουμε παει αλλου για αλλου και νομιζω οτι αυτο εχει κουρασει!η αληθεια ειναι ομως πως ηταν αναποφευκτο το να φτασει εδω το ξεκινημα αυτου του τοπικ για 2 λογους:α)γιατι οταν ξεκινησε αυτο το θεμα τεθηκε και το εξης ερωτημα απο τον/την dragoness crysta:Οταν καποιος ανθρωπος αυτοκτονει, ο παπας αρνειται να ευλογησει την ψηχη του...γιατι???
Ποσο μεγαλη αμαρτια ειναι η αυτοκτονια?
και β) γιατι και να μην γινοντουσαν αυτες οι ερωτησεις παλι καποιοι θα το εφερναν το θεμα στο θεο στο χριστο στην εκκλησια κτλ κτλ γιατι απ'οτι φαινεται για μερικους ολα μα ολα τα πραγματα πρεπει να εχουν σχεση με το θεο. και για κινηματογραφο να μιλουσαμε καπου θα εβρισκε να τρυπωσει και ο θεος!
ελπιζω να ηρεμησουν τα πνευματα και να μπορεσουμε να συζητησουμε καποια στιγμη σε πιο χαμηλους τονους το θεμα της αυτοκτονιας που σιγουρα μας αγγιζει ολους...
Συμφωνώ απόλυτα. Και θα ήθελα να δώσω και έμφαση στο τελευταίο. Δεν ερχόμαστε εδώ ούτε για να σώσουμε τις προσωπικές μας απόψεις ούτε καν την αλήθεια, αλλά να κάνουμε μία ευχάριστη συζήτηση, που σκοπό της έχει να μας οδηγήσει στο να κατανοήσουμε κάποια πράγματα και να βάλουμε το μυαλό μας να σκεφτεί. Δεν υπάρχει καμία αλήθεια να ψάξουμε σε αυτό το θέμα ούτε κάποιο δόγμα που οφείλουμε να ανακαλύψουμε. Απλά ήρθαμε για να ανταλλάξουμε απόψεις και εμπειρίες, που τυχόν έχει κάποιος για αυτό το κοινωνικό πρόβλημα. Τελεία.
Έχουμε βγει όντως εκτός θέματος και χάρη στους αυξημένους τόνους η συζήτηση έχει χάσει το νόημά της. Όντως, όσοι συμβάλλετε σε αυτή την αύξηση είχατε πολύ καλούς λόγους, αλλά αυτό δεν την κάνει λιγότερο λανθασμένη. Με μια τέτοια συζήτηση κανείς δεν θα αλλάξει γνώμη για τίποτα ούτε θα ευαισθητοποιηθεί για οτιδήποτε. Απλά θα ακούει και θα προσπαθεί να βρει κενά στις απόψεις σας ή στα λόγια σας ώστε να αντεπιτεθεί και ούτε καν θα νοιαστεί για το τι λέτε. Τώρα μιλάμε σαν τους πολιτικούς στα παράθυρα. Το μόνο που τους νοιάζει(όπως και εμάς φοβάμαι με αυτή την εξέλιξη ), είναι να φανούν πιο έξυπνοι από τον άλλο. Επίσης, η συζήτηση παύει να είναι τόσο ευχάριστη.
__________________
είμαι εγώ βιονικός
άντρας άγριος, σωστός
σα ταυρί μπροστά ορμάω
και τους πάντες διαλάω
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 25-02-07, 17:33
Elise Carrington Ο χρήστης Elise Carrington δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Αφού, λοιπόν, κατά προτροπές χρηστών οφείλουν να μιλούν μόνο όσοι έχουν πραγματικά υπόψην τους τι εστί αυτοκτονία, θα μου επιτρέψετε να μιλήσω κι εγώ και θα καταλάβετε στη συνέχεια γιατί θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό. Είναι απλό. Υπήρξα (και είμαι) καταθλιπτικός, ευτυχώς πολύ καλύτερα τώρα πιά. Κάποτε, όμως, δεν ήμουν. Ήμουν τόσο χάλια, που η αυτοκτονία (έστω οι απόπειρές της), ήρθαν στο νου πάρα πολλές φορές και 2 - 3 από αυτές, επιχειρήθηκε να γίνουν και πράξη. Η λογική μου, τουλάχιστον όπως την έβλεπα τότε, μου υποδείκνυε ότι ήταν το πλέον σωστό και αξιοπρεπές πράγμα που μου είχε απομείνει να κάνω.
Ξέρετε ή αν δεν ξέρετε μάθετέ το, ότι ο καταθλιπτικός αισθάνεται ξένο σώμα στον εαυτό του, στην οικογένειά του, στους φίλους του, στην ίδια την κοινωνία και τον πλανήτη που ζει, σαν να έπεσε από κάπου αλλού στη Γη που δεν την καταλαβαίνει και δεν του ταιριάζει. Τα φάρμακα που παίρνει είναι πολλά και το πώς τον κάνουν να είναι, να νιώθει, δεν μπορεί να περιγραφεί. Φαίνεται πως ότι και αν κάνει, καταλήγει σε αδιέξοδο, σαν να τρέχει στους δρόμους ενός λαβυρίνθου, από τον οποίο με τίποτα δεν μπορεί να ξεφύγει. Η δική μου εικόνα, που μου ερχόταν διαρκώς στο νου, ήταν ότι είχα πέσει σε ένα πηγάδι, από το οποίο δεν μπορούσα με τίποτα να βγω και περίμενα μια φορά την ημέρα να περάσει για λίγα λεπτά ο ήλιος από πάνω μου για να με ζεστάνει. Και όταν περνούσε, εκείνα τα ελάχιστα λεπτά, κουλουριαζόμουν σε μια γωνιά, εκεί που έπεφταν οι ακτίνες και αυτό μου έδινε κουράγιο για όλο το επόμενο 24ωρο.
Κάποτε, ο ήλιος σταμάτησε να φωτίζει και σκέφτηκα πως ο μόνος τρόπος για να βγω από εκείνο το πηγάδι, θα ήταν μέσω της αυτοκτονίας. ΚΑΚΗ ΣΚΕΨΗ. Επιχείρησα 3 φορές και δνε τα κατάφερα και κάθε φορά η αίσθηση της αποτυχίας ήταν μεγαλύτερη από την οδύνη της κατάθλιψης. Υπήρχαν όλες αυτές οι σκέψεις που κι εσείς αναφέρατε, η δειλία, ο φόβος της μετά θάνατο τιμωρίας, το ότι δεν θα μπορούσα να δημιουργήσω τίποτε ξανά στη ζωή μου, ότι προφανώς θα στενοχωρούσα τους οικείους μου και χίλια δυο άλλα.
Έκτοτε, η συγκεκριμένη σκέψη ποτέ δεν μου ξαναπέρασε από το μυαλό αλλά από τότε κατανοώ όλες τις αντίθετες απόψεις. Το ίδιο εκείνες που λένε πως η αυτοκτονία είναι δειλία, όσο κι εκείνες που ισχυρίζονται πως είναι αμαρτία ή πως συμβαίνει σε εκείνους που βαριούνται. Μετά από χρόνια κατάθλιψης και ύστερα από τις απόπειρες, το μόνο που με νοιάζει είναι κανείς μα κανείς να μη βρίσκεται σε παρόμοια θέση και ας είναι ο λόγος του το ότι τη θεωρεί δειλία ή αμαρτία ή οτιδήποτε. Δεν με ενδιαφέρει για ποιό λόγο αποφασίζει να μην αυτοκτονήσει αλλά το να μην αυτοκτονήσει.
Μπορεί η Εκκλησία να αποτελεί "κράτημα" για τον αυτοκτονούντα και έχω γνωρίσει πολλούς τέτοιους, μπορεί το οτιδήποτε να είναι κράτημα. Λίγο με ενδιαφέρει, αρκεί να μην αυτοκτονήσει. Και όλα περνάνε, όλα διορθώνονται, όλα συγχωρούνται...

Δηλαδη ειναι προτιμοτερο να παιρνει φαρμακα καποιος για να μεινει σ' αυτον το κοσμο? Τι σε κανει να πιστευεις οτι αξιζει τον κοπο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Elise Carrington : 25-02-07 στις 17:34
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 25-02-07, 19:09
Valtoxionokota Ο χρήστης Valtoxionokota δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2004
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Παρακολουθω το θεμα και θα ηθελα και εγω να μοιραστω την εμπειρια μου μαζι σας. Η κοπελα μου ειναι καταθλιπτικη. Δεν εχω γνωρισει αλλα τετοια ατομα αλλα ειμαι απολυτως σιγουρος οτι το περιβαλλον ειναι η κυριαρχη αιτια που καποιος μπορει να γινει καταθλιπτικος οπως και εμπειριες που του σημαδεψαν τη ζωη.

Φιλε κυκλωνα εισαι πολυ απολυτως. Βαζεις τα παντα σε ενα τσουβαλι, κολλας και ταμπελιτσες και ετοιμος. Δεν ειναι ετσι γιατι μιλας για ανθρωπους και οχι ζωα. Η μονη απαντηση που πιστευω οτι υπαρχει ειναι οτι απλα εξαρταται απο το καθε ανθρωπο, ποσο δυνατο χαρακτηρα εχει. Ποση ψυχικη δυναμη εχει μεσα του. Και δεν ειναι μονο αυτο. Ενα καταθλιπτικο ατομο αναπαραγει καταθλιψη. Πολλες φορες κανει ακομα δυσκολη και τη ζωη των γυρων του χωρις να θελει.

Εσυ μπορει να ειχες τη δυναμη να ξεπερασεις το χαμο των γονιων σου και μπραβο σου. Εγω δεν ξερω αν θα την εχω. Παντως αν ποτε σου τυχει και σου λεει η κοπελα σου οτι θα αυτοκτονησει αν την αφησεις και εκεινη την ωρα τρυπαει το καρπο της με καρφιτσες, ενω την αγαπας αλλα δεν γινεται να ειστε μαζι πεστης ολα αυτα τα ομορφα πραγματακια που λες με τις ταμπελιτσες. ΔΕν μπορεις να φανταστεις πως σκεφτεται ενας καταθλιπτικος.Ειμαι σιγουρος πως δεν ξερεις. Τετοια ατομα δεν ειναι φυγοπονα. Απλα εχουν δημιουργησει ενα δικο τους κοσμο που δεν εχει καμμια σχεση με τη πραγματικοτητα. Και οταν πλεον ο ελεγχος χαθει δεν υπαχει γυρισμος. Τετοια ατομα χρειαζονται πολυ βοηθεια για να σωθουν και ειναι κριμα να χανεται καποιος επειδη κανεις δεν του δινει βοηθεια

Σκεψου το σαν να κανεις ορειβασια και να εχεις ενα φορτιο στη πλατη. Καποιος πρεπει να σε τραβηξει απο το χερι. Οχι γιατι βαριεσαι να ανεβεις. Αλλα γιατι δεν εχεις τη δυναμη να το κανεις

Ξερω ομως γιατι το βλεπεις τοσο ωμα το πραγμα. Ειχες μια πολυ ασχημη εμπειρια ισως απο τα χειροτερα πραγματα που μπορει να τυχει σε καποιον και αυτο το ξεπερασες και σε εκανε πιο δυνατο πιο σκληρο. Ετσι κιαλλως δεν λενε οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο?Ομως μην εισαι τοσο σιγουρος για αλλους.Καθε ανθρωπος ειναι μοναδικος γεννιεται με περισσοτερη μυικη δυναμη απο εναν αλλον η λιγοτερο ψυχικη. Και θελει πολυ δυναμη η ζωη


Υ.Γ το θεμα δεν ειναι θρησκευτικο ελεος..
__________________
My mask of sanity is about to slip
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 25-02-07, 19:49
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Παρακολουθώ το θέμα από την αρχή και λυπάμαι που πήρε τέτοια τροπή η συζήτηση. Δε θα αναφερθώ λοιπόν καθόλου στο θρησκευτικό κομμάτι σεβόμενη τα πιστεύω και τις αντιλήψεις όλων μεσα σε αυτό το φόρουμ.

Το ότι κάποιος επιχειρεί να αυτοκτονήσει σίγουρα δείχνει ότι είναι ευάλωτος ψυχολογικά. Αυτό όμως δε τον κάνει χειρότερο ή καλύτερο από όσους δε σκέφτονται να κάνουν μια τέτοια πράξη. Όλοι είμαστε άνθρωποι και αυτό σημαίνει ότι είμαστε ευάλωτοι καθημερινά. Το ότι σήμερα εγώ είμαι καλά ψυχολογικά ή και σωματικά δε σημαίνει απαραίτητα ότι αύριο, μεθαύριο θα νιώθω το ίδιο. Μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε που θα με τσακίσει και θα με φτάσει στα όρια μου. Ο κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του. Άλλοι αντέχουν πιο πολλά, άλλοι πιο λίγα. Για αυτό και είμαι αντίθετη με απόψεις όπως αυτές του φίλου Κυκλώνα. Για αυτό και αποφεύγω να είμαι απόλυτη σε τέτοια λεπτά θέματα.

Το ότι κάποιος επιλέγει να δώσει τέλος στη ζωή του δε θα έπρεπε να μας αφορά τόσο πολύ. Αυτό που είναι πιο σημαντικό είναι ποιοι ευθύνονται για αυτό (αν ευθύνονται κάποιοι) και τι τον οδήγησε εκεί. Μπορούσαμε να κάνουμε κάτι, μας είχε ζητήσει βοήθεια με το τρόπο του και κάναμε πως δε βλέπαμε; Το γιατί μετράει.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 25-02-07, 23:30
Το avatar του χρήστη Jissard
Jissard Ο χρήστης Jissard δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 154
Thumbs up

Χαίρομαι που ήρθε νέο αίμα και έδωσε αυτή τη νέα πνοή στο θέμα. Σίγουρα είναι σημαντικό να βρούμε τα αίτια και ει δυνατόν να τα εξαλείψουμε. Ούτε είναι σωστό να καταδικάζουμε αυτά τα άτομα αυτοστιγμεί και δίχως σκέψη. Στην αρχή διακατεχόμουν και εγώ από μια αρνητική διάθεση ενάντια τους, αλλά έχοντας ακούσει τόσους ανθρώπους και τις εμπειρίες τους αναγκάζομαι να αναθεωρήσω.
__________________
είμαι εγώ βιονικός
άντρας άγριος, σωστός
σα ταυρί μπροστά ορμάω
και τους πάντες διαλάω
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 25-02-07, 23:46
Πανδαιμόνιος Ο χρήστης Πανδαιμόνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-02-2007
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Το πρόβλημα μεταξύ θρησκείας και αυτοκτονίας νομίζω πως εστιάζεται στο σημείο του δικαιώματος της αφαίρεσης μιας ζωής .Έστω και της δικιάς μας .
Είναι πολύ εύκολο να φέρεις αλλά πολύ δύσκολο να πάρεις .
Εξομοιώνεσαι με το θείο όταν αφαιρείς, δεν έχεις δικαίωμα .
Όταν φέρνεις τη ζωή όμως, προπονείσαι για να εξομοιωθείς με το θείο .

Είναι σα να έχεις φαει όλη σου τη ζωή στο πάγκο και στο τελικό να μπαίνεις αυθαίρετα να βαρέσεις το τελευταίο πέναλντυ που θα διαμορφώσει το αποτέλεσμα του τελικού.
Τον προπονητή που τον γράφεις δηλαδή ;

Κι όμως πολλοί υποστηρίζουν πως η αυθαιρεσία είναι δικαίωμα μας .
Άλλοι πάλι πως φταιει η εντατική προπόνηση και η πολύχρονο παραμονή στο πάγκο .

Σε κάθε περίπτωση το σφάλμα είναι του προπονητή και της εκπαίδευσης που δίδει και λιγότερο του «προβληματικού» παίχτη .
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 26-02-07, 01:24
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elise Carrington
Δηλαδη ειναι προτιμοτερο να παιρνει φαρμακα καποιος για να μεινει σ' αυτον το κοσμο? Τι σε κανει να πιστευεις οτι αξιζει τον κοπο?
Δε νομίζω να υποστήριξα πουθενά κάτι τέτοιο, μάλλον εξέφρασα πολλές αμφιβολίες για τη χρήση χαπιών.
Το εάν εξασκώ ή όχι σωστά το συντονισμό, είναι ένα θέμα που ουδεμία θέση έχει σε αυτό το θέμα που συζητάμε. Έκανα μια καθ' όλα "νόμιμη" παρέμβαση στη Μίκα λόγω του φρασεολόγιου και, για πολλοστή φορά, διαπιστώνω πως δεν είναι δυνατό να γίνει σεβαστή η παρέμβασή μου, μιας και προφανώς θεωρούν κάποιοι πως κινούμαι από άλλους είδους κίνητρα. Εάν δεν είστε ευχαριστημένοι από τον τρόπο που συντονίζω, μπορείτε να ανοίξετε ένα διαφορετικό θέμα, εκφράζοντας τα παράπονά σας στην Gateway για την επιλογή μου ως υπευθύνου συντονισμού και λειτουργίας του φόρουμ. Μπορείτε ακόμα και να μαζέψετε υπογραφές, γιατί ειλικρινά, όσο και αν έχω κάθε καλή πρόθεση, διαπιστώνω πως δεν με αφήνετε να κάνω τη δουλειά μου όπως πρέπει. Σας ενοχλεί, προφανώς, όταν σας γίνεται μια παρατήρηση και ψάχνετε αφορμές.
Όσο, όμως, κάνω αυτό που κάνω και παραμένω εδώ που είμαι, το θέμα θα κλειδωθεί στην περίπτωση που διαπιστώσω παρόμοια φαινόμενα εκφράσεων, ύβρεων και πάσης φύσεως εκτροχιασμών και ίσως, κάποιος καλύτερος συντονιστής από εμένα, το ανοίξει ξανά.
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 26-02-07, 01:36
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jissard
Στην αρχή διακατεχόμουν και εγώ από μια αρνητική διάθεση ενάντια τους, αλλά έχοντας ακούσει τόσους ανθρώπους και τις εμπειρίες τους αναγκάζομαι να αναθεωρήσω.
Εύγε φίλε μου!Βάζεις τα γυαλλιά σε πολλούς μεγαλύτερους και και καλά πιο πολυδιαβασμένους από εσένα!
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.