Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-04-08, 15:22
leksoan Ο χρήστης leksoan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-11-2007
Μηνύματα: 7
Question ΛΕΞΕΙΣ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΩΝ.

Γεια σας παιδιά. Είμαι καιρό μέσα εδώ και παρακολουθώ τα πάντα. Και αποφάσησα να μιλήσω και εγώ.

ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ...ΜΠΟΥΤΙΚ. ΚΑΙ...ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΕΓΩ Ο ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑΡΧΗΣ ΚΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΗ ΑΔΕΙΟ. ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΚΑΛΙΖΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΡΑΦΙΑ ΕΝΙΩΣΑ ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΑΙΣΘΗΜΑ. ΓΥΡΙΣΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΞΑ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ. ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ. ΣΥΝΑΙΧΙΣΑ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΚΟΥΩ ΚΑΤΙ ( ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΩ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ) ΝΑ ΜΕ ΛΕΕΙ ΣΤΟ ΑΥΤΙ (Animagitsi) ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΥΜΑΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ ΤΟΥ. (ΤΡΟΜΑΓΜΕΝΗ,ΤΑΡΑΓΜΕΝΗ, ΑΓΡΙΕΜΕΝΗ) ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΚΟΙΤΑΞΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ.

ΛΙΓΟ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-04-08, 17:37
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Θα σε συμβούλεψα να μην πανικοβάλλεσαι έτσι..δηλαδή στο ότι πρέπει να κάνεις και κάτι. Άλλωστε σου ανέβει πριν πολύ καιρό και σε ξένο περιβάλλον. Η λέξη είναι περίεργη και άγνωστη ίσως και ανύπαρκτη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-04-08, 19:46
Το avatar του χρήστη DOA
DOA Ο χρήστης DOA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

ANIMA GEACHI, μηπως?
Θα μπορουσα να σε βοηθησω αν υπηρχε περιπτωση να ειπε αυτο.
__________________
Isa loma ke tore koi sa..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-04-08, 21:38
leksoan Ο χρήστης leksoan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-11-2007
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή reply

nai...ayto eipe. den panikovalome kai toso. an les gia to perivalon gia emena htan gnwsto afoy menw sthn kavala kai to episkeptome syxna apo tote. an 8a mporoyse omws kapoios na kserei ti 8a pei ayth h leksh giati to akoysa pragmatika....8a htan megalh voh8eia. eyxaristw paidia!
vasika den kserw an grafete etsi. to egrapsa etsi opws to akousa. opws kai na exei omws 8elw na ma8w. mporei kai na grafete etsi.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leksoan : 25-04-08 στις 21:39
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-04-08, 22:20
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Τότες να κάνεις και μια ερεύνα για το κτίριο πριν 100δες χρόνια!! Ανιμα λατινικά είναι αυτά.. και μάλιστα αν συνδυάσω λέξη με video games Anima χαρακτηριζόταν ένα τρομερά βασανισμένο πνεύμα …σε βαθμό που το πνεύμα αυτό έσπειρε τρόμο και θάνατο (όχι γιατί το ήθελε… αλλά η αύρα του, στο πέρασμα του.!!! ) τώρα αυτό με βάση video games αλλά όλα τα βίντεο παιχνίδια νέας γενιάς βγαίνουν μέσα από πραγματικούς θρύλους και ιστορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-04-08, 22:26
leksoan Ο χρήστης leksoan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-11-2007
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή apanthsh

eyxaristw....gia thn voh8eia. den 8a pw onoma alla aima8a ti shmenei apo kapoio atomo. shmainei (eimai edw) twra an mporei kaneis na dwsei parapanw voh8eia 8a to ekthmousa. as poume pws mporw na vrw to leksilogio fantasmatwn h to pws mporw na vrw ayto to fantasma....ktl.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-04-08, 22:34
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Δεν νομίζω να είναι εφικτό αυτό που λες… δηλαδή λεξιλόγιο τον πνευμάτων χεχεχεχεχε…
Αλά...
1)Anima mundi (Latin) is the world soul, a pure ethereal spirit, which was proclaimed by some ancient philosophers to be diffused throughout all nature. It was thought to animate all matter in the same sense in which the soul was thought to animate the human.

2) Anima translates as the "lone soul" or "lonely spirit" and refers to a very specific votive image. Based on Roman Catholic votive statues

thats why we got Anima sola tatoos and it represents spirits live in their sarow ... endless pain

Άρα ψάχνοντας στο Google σχέση πνευμάτων και ανιμα βγάζει το συμπέρασμα που προανέφερα ποιο πάνω!!!

Κάτι που θα ήθελα απλά σε συμβουλέψω… Να μην ασχοληθείς πολύ με το θέμα μιας και αφού η φωνή ήταν τρομαγμένη που στο είπε αυτό… Ίσως προσπάθησε να σε προειδοποιήσει για κάτι Η να διώκετε από κάτι τέτοιο!! Κάτι πολύ αρνητικό… Αλλά μια καλή έρευνα και γιατί όχι να σε βοηθήσουν τα παιδιά του μεταφυσικού εδώ να το ψάξετε το θέμα…

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 25-04-08 στις 23:01
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-04-08, 23:41
open ocean Ο χρήστης open ocean δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2008
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

ενδιαφερον το ολο θεμα σιγουρα...καλο ειναι να μην το ψαξεις παραπανω για μενα...εχω ακουσει οτι τα πνευματα ειναι ευαισθητα σε συγκεκριμενους ηχους αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει το αν υπαρχει και συγκεκριμενο λεξιλογιο αλλα φυσικα δεν αποκλειεται τπτ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-04-08, 12:47
leksoan Ο χρήστης leksoan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-11-2007
Μηνύματα: 7
Post OK

ΣΕ ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΗΧΟΥΣ? ΤΙ ΕΝΩΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ? ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΞΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ? ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΕΙΠΕ ΝΑ ΨΑΞΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ(ΕΛΕΟΣ ¨)¨) ) ΑΦΟΥ ΜΕ ΜΙΛΗΣΕ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΕ ΕΙΠΕ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΡΑΒΑΕΙ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-05-08, 01:41
Το avatar του χρήστη estrella
estrella Ο χρήστης estrella δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Γεια σας! Μετά από μια μικρή έρευνα που έκανα στο ισπανικό google σχετικά με την περίεργη λέξη animagitsi που άκουσε ο φίλος leksoan , έχω να παραθέσω τα εξής:
Η λέξη anima στα λατινικά σημαίνει ψυχή. Στην αναλυτική δε ψυχολογία του Καρλ Γιουνγκ, anima είναι η γυναικεία εμφάνιση στο συλλογικό ασυνείδητο των ανθρώπων.
Η λέξη gitsi στην γλώσσα των ινδιάνων algonquin του Κεμπέκ του Καναδά σημαίνει "μεγάλος". Στην παραδοσιακή τους δε κουλτούρα, Gitchi Manitou, Gitchie Manitou, Gichi Manidoo σημαίνει "μεγάλο πνεύμα".
Επομένως , και για τα δύο συνθετικά αυτής της περιέργης λέξης υπάρχει η αντίστοιχη ερμηνεία. Θα μπορούσε να σημαίνει, λοιπόν, "μεγάλη ψυχή".
Τώρα , το πως συνδυάζονται τα λατινικά με τη διάλεκτο algonquin στην Καβάλα είναι κάτι που πρέπει να ερευνηθεί περαιτέρω...
__________________
...πάμε εκεί όπου δεν μας περιμένει τίποτα
και βρίσκουμε αυτό που μας προσμένει.
Πάμπλο Νερούδα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη estrella : 06-05-08 στις 01:46
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.