Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > FantasyGate Team

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-08-05, 17:42
Shadow_of_the_Shadow Ο χρήστης Shadow_of_the_Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-12-2004
Μηνύματα: 183
Arrow Μ. Τριανταφύλλου: Συλλογή 4 μικρών διηγημάτων

Τέσσερα μικρά διηγήματα όπου με ταξίδεψαν ευχάριστα μέσα στην ιδιοσυγκρασία της συγγραφέως, δημιουργώντας μια συνισταμένη οπτική μέσα από αυτά τα σύντομα αλλά περιεκτικά διηγήματα. Με τους ήρωές της Τριανταφύλλου να είναι χαρακτηριστικά μοναχικοί, απομονωμένοι και αποξενωμένοι από τον υπόλοιπο κόσμο, που δεν μπορεί να τους καταλάβει και συχνά παρανοεί. Το ύφος γραφής είναι χαρακτηριστικό και μου θύμισε λίγο προφορική διήγηση. Λες κι έχω την Μαρίνα απέναντί μου να μου διηγείται δια στόματος τις ιστορίες της.

Το Οι Διαχειρίστριες του Θανάτου, θεωρώ πως είναι ίσως το πιο προσωπικό διήγημα της Μαρίνας από τα τέσσερα. Συστήνει μια σχέση με τον θάνατο και σε κάνει να ανατριχιάζεις διακριτικά, με την εξοικείωση που δείχνει με τον ίσως μεγαλύτερο εχθρό του ανθρωπίνου γένους. http://www.metafysiko.gr/fantasygate...tion=read&id=6

Η Απεραντοσύνη του Πατώματος, γλιστράει ελαφρά κι αινιγματικά πέρα από την δική μας απέραντη πραγματικότητα. Ένα διήγημα γεμάτο νοήματα και περιγραφές πατωμάτων, σε ελκύει να το ξαναδιαβάσεις μήπως καταφέρεις να αποκρυπτογραφήσεις τα μοτίβα που κρύβουν.
Ωραία ατμόσφαιρα αλλά βρίσκω ότι κάτι λείπει και προσωπικά δεν κατάφερα να αποκρυπτογραφήσω τα «πατώματα» που βλέπει το Μεργκαέλ. http://www.metafysiko.gr/fantasygate...tion=read&id=8

Ξεχώρισα το διήγημα Τα Μπίρντα, όπου αναπτύσσει μια σύντομη εναλλακτική πραγματικότητα, για να μας δώσει ένα απαισιόδοξο φινάλε μέσα στην «νοσοκομειακή» ατμόσφαιρα του διηγήματος. Ένα δυνατό φινάλε, κατά την άποψή μου, όπου με την συνδρομή του, όλο το διήγημα καταλήγει σε έναν προβληματισμό από αυτούς που η λογοτεχνία επιστημονικής φαντασίας χαρίζει απλόχερα στους αναγνώστες της. Μου άρεσε πολύ, επιπλέον για τον λόγο ότι ακόμα τριβελίζει το μυαλό μου. http://www.metafysiko.gr/fantasygate...tion=read&id=5

Το Τα Υπεροπόντια Ταξίδια, αποτελεί ένα μεταφορικό διήγημα για ένα ταξίδι που ο άνθρωπος μπορεί να επιλέξει να κάνει, ταξίδι που θα βιώσει ανάλογα με την σχέση που έχει με τον εαυτό του και την σχέση του με τον κόσμο. Ένα διήγημα με αυστηρή κριτική ματιά που χρησιμοποιεί το φανταστικό για να μπορέσει να μεταδώσει το μήνυμά του με την κρυστάλλινη διαύγεια των θαλάσσιων νερών. http://www.metafysiko.gr/fantasygate...tion=read&id=7

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 11-12-06 στις 10:44
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-08-05, 00:48
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Κυριολεκτικά ενθουσιάστηκα διαβάζοντας και τα 4 διηγήματα της Μαρίνας Τριανταφύλλου. Το ανθρώπινο στοιχείο είναι τόσο έντονο μέσα τους που με συνεπήρε σε συναισθηματικές περιπλανήσεις. Δεν είναι μελοδραματικό το ύφος, ειναι αφηγηματικό, αλλα σου δημιουργεί συνειρμούς, μιας και είναι φανερό πως τα διηγήματα της διαβάζονται σε περισσότερα από ένα επίπεδα. Πραγματικα εξαιρετική δουλειά και ανυπομονώ να διαβάσω τα επόμενα της αγαπητής Μαρίνας (Βαγγέλη, το συντομότερο δυνατόν να στείλει και άλλα, θα γίνω fan)
θέλω κι εγώ να γίνω μπίρντα.
__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη epimytheas : 10-08-05 στις 21:28
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.