Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιά 24-01-12, 07:33
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

Προκατάληψη είναι και να θεωρείς οτι κάτι, είναι μόνο "αυτό". Όπως σου διδάχτηκε ή διάβασες κάπου ή κατέληξες μόνος σου.

Κανονικά ο τρόπος που σου διδάσκονται τα πράγματα είναι χρήσιμος μόνο για το συγκεκριμένο θέμα - μάθημα και για την συγκεκριμένη χρήση των πραγμάτων αυτών.

Με άλλα λόγια αυτή η προσέγγιση είναι χρήσιμη μόνο για τον συγκεκριμένο σκοπό, της διδακτικής δομής, και μετά σκοπό δικό σου αν αφορά ειδικότητα. Ώστε με τις συγκεκριμένες οδηγίες να έχεις και ένα αποτέλεσμα σταθερό.

Απο εκεί και πέραν το ίδιο πράγμα μπορεί να είναι -ή να γίνει- και πολλά άλλα πράγματα, με άλλη προσέγγιση. Σε άλλο θέμα και σε άλλο επίπεδο θέματος. Σε διαφορετικό περιβάλλον, εάν μεταφερθεί το ίδιο "κάτι", μεταμορφώνεται. Το ίδιο και εάν μεταφερθεί σε διπλανή ή πιο μακρινή θέση, του ίδιου περιβάλλοντος.

Σε κάθε περίπτωση έχει σημασία να υπάρχει σωστό σκεπτικό και να προκύπτει χρήσιμο αποτέλεσμα. Που η επαναλαμβανόμενη εφαρμογή του να βρίσκει χρήση και αλλού.

πχ μία κουμπούρα (click εδώ για την κουμπούρα) δεν είναι μόνο ένα όπλο. Ειναι και διακοσμητικό εσωτερικού χώρου. Και είναι και περισσότερα πράγματα. Αυτό ισχύει με όλα. Εάν δεν ξέρεις οτι η κουμπούρα είναι πολλά, και επιμένεις οτι είναι μόνο αυτό που εσύ ξέρεις ή νομίζεις, απλώς είσαι εσύ ο "κουμπούρας" :P Εδώ δεν μπορώ να μην σχολιάσω βέβαια, οτι και πολλοί δάσκαλοι και καθηγητές είναι "κουμπούρες". Αλλά αν το πιάσουμε αυτό δεν τελειώνει :P
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης : 24-01-12 στις 08:27
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 23-10-12, 13:50
Το avatar του χρήστη Vasillis
Vasillis Ο χρήστης Vasillis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2012
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Απορία

Καλησπέρα σας!!!
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση έχω ακούσει πως όταν ένας άνθρωπος βλέπει μια κουκουβάγια ή ακούσει ή είναι απέξω απο το παράθυρο,σου συμβαίνει κάτι ή έχεις εφιάλτες!!!Αυτό ισχύει ή είναι μονάχα λόγια?
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 23-10-12, 13:55
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasillis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας!!!
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση έχω ακούσει πως όταν ένας άνθρωπος βλέπει μια κουκουβάγια ή ακούσει ή είναι απέξω απο το παράθυρο,σου συμβαίνει κάτι ή έχεις εφιάλτες!!!Αυτό ισχύει ή είναι μονάχα λόγια?

εχω δει παμπολες φορες κουκουβαγιες, κ δεν εχω παθει τιποτα!!!

κ φετος το καλοκαιρι ειδα μια τεραστια να στεκεται στην μεση του δρομου κ να μας κοιταει αταραχη!!! ηταν καταπληκτικη κ πανεμορφη!!! κριμα να πιστευουμε ετσι για ενα τοσο ομορφο ζωο!!!
__________________
be no good, be real

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη demi : 23-10-12 στις 13:56
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 25-10-12, 01:38
Το avatar του χρήστη SecretAngel
SecretAngel Ο χρήστης SecretAngel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Περιοχή: ''Στον κόσμο μου''
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Αυτο που εχω ακουσει εγω, ειναι οτι αν ερθει κουκουβαγια εξω απο το σπιτι σου σημαινει θανατο. Ομως πιστευω οτι ειναι προληψη κι οτι δεν ισχυει. Καποιος προληπτικος σιγουρα θα δωσει σημασια. Καποιος μη προληπτικος, απλα θα θαυμασει το υπεροχο αυτο πτηνο
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 25-10-12, 09:40
Το avatar του χρήστη lucid
lucid Ο χρήστης lucid δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2004
Μηνύματα: 220
Προεπιλογή

Μου θυμησες την ταινια "The fourth kind" με την Milla Jovovich.
Ok η ταινια λέει μέσα πως βασιζεται σε αληθινα γεγονοτα (και έχει και αποσπάσματα μέσα απο αυτά) και μάλλον καποιος που την έχει δει θα σου είπε γι'αυτά.
Πολύ τρομακτικά για να είναι αληθινα!Δεν ακυρώνω τπτ φυσικα..
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 25-10-12, 10:01
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

To thread θα ενωθεί σε λίγο με εκείνο για τις προλήψεις στην κατηγορία των Ανεξήγητων Φαινομένων, μιας και το παραπάνω δεν αποτελεί θέμα "Συζήτησης", όπως τις ορίζουμε στο φόρουμ.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 25-10-12, 10:12
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

χμμμ, το εψαξα κ βρηκα οτι υπαρχει ενας μυθος, που υποστηριζει οτι η κουκουβαγια ειναι φυλακας της ψυχης απεναντι σε κακοποια πνευματα...ισως αν ισχυει αυτο να εξηγει, γιατι παλια πιστευαν ετσι , μιας κ οπου κακο, ηταν κ η κουκουβαγια εκει για να προστατευσει!!!

μην ξεχνατε οτι την κραταγε κ η θεα αθηνα...κ συμβολιζε την σοφια κ το φως...

ομως στην πορεια παρεξηγηθηκε ο ρολος της κ συνδεθηκε η ιδια με το κακο!!



επιμενω κριμα, ειναι πανεμορφο πουλι!!!
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 25-10-12, 16:58
Alpine Ο χρήστης Alpine δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2005
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasillis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας!!!
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση έχω ακούσει πως όταν ένας άνθρωπος βλέπει μια κουκουβάγια ή ακούσει ή είναι απέξω απο το παράθυρο,σου συμβαίνει κάτι ή έχεις εφιάλτες!!!Αυτό ισχύει ή είναι μονάχα λόγια?
Λόγια.Για κάποιο λόγο, το να μας συμβεί κάτι ή να έχουμε εφιάλτες, δεν μας φταίει καμιά κουκουβάγια ή μαύρη γάτα.

Το μόνο "κακό" που μπορεί να μας κάνει ένας "οιωνός",είναι να χαλάσουμε την ημέρα μας από το άγχος εξαιτίας της βαρύτητας που του δίνουμε,κάτι που ίσως μας κάνει πιο απρόσεκτους, άρα, μπορεί να συντελέσουμε στην αυτο-εκπλήρωση του.

Αν θέλουμε να αγχωνόμαστε, ας το κάνουμε με αφορμή σοβαρότερα ζητήματα τουλάχιστον.
__________________
Το πάθος για καταστροφή είναι πάθος για δημιουργία.
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 26-10-12, 11:12
anastasi Ο χρήστης anastasi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-07-2012
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasillis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας!!!
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση έχω ακούσει πως όταν ένας άνθρωπος βλέπει μια κουκουβάγια ή ακούσει ή είναι απέξω απο το παράθυρο,σου συμβαίνει κάτι ή έχεις εφιάλτες!!!Αυτό ισχύει ή είναι μονάχα λόγια?

Καποτε τα φωτα ηταν σπανια, και η νυχτα ηταν νυχτα. Στην εξοχη η και στις ακρες των πολεων ειναι ακομη. Και τα μονα σπιτια που ξενυχτουσαν φωτισμενα ηταν εκει που ηταν καποιος ετοιμοθανατος, η σε ξενυχτι για νεκρο κτλ. συνηθως για κακο δηλαδη. Η κουκουβαγια κυνηγαει νυχτα. Πολυ πιθανο να την ειλκυε το φωτισμενο σπιτι, και την εβλεπαν . Γι αυτο συνδεθηκε με το κακο. Αυτη τη γνωση την μαθαινε ο ελληνας στο δημοτικο παλια. Τωρα μαλλον δεν το διδασκουν.

Η ιδια η κουκουβαγια αν μπορεις να την παρατηρησεις ακινητη, ειναι ενα πραμα , ....δυο μεγαλα ματια με πουπουλα, γυρω γυρω. Αφηνει βαθια εντυπωση....

Η κουκουβαγια, ολα τα πουλια, ολα τα ζωα, ολοι οι ανθρωποι , μπορουν να γινουν πρωταγωνιστες σε καποια ονειρα, αν ειναι θριλλερ η δραμα η ...κωμμωδια ειναι θεμα του σκηνοθετη, του εαυτου μας δηλαδη.

Και μιας και μπηκε στην κατηγορια των προληψεων το θεμα , να πω οτι οι προληψεις ειναι κατι σαν "οδηγος επιβιωσης" , αλλες ειναι για την φυση, αλλες για την πολη, αλλες για την θρησκευτικη ζωη, αλλες για τα ονειρα, και αλλες για την εσωτερικη-μεταφυσικη ζωη.
Καλα ειναι να μην τις αποριπτουμε αβασανιστα, ουτε συλληβδην.
__________________

ειμαστε αντηχεια
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 02-11-12, 19:09
pamela83 Ο χρήστης pamela83 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2009
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Και εγώ το έχω ακούσει αυτό με την κουκουβάγια και τον θάνατο αλλά προσωπικά δεν πιστεύω σε προκαταλήψεις. Στην γρουσουζιά του Μητσο..κη πάντως πιστεύω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.