Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #211  
Παλιά 31-08-08, 08:25
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Ασφαλως και εκφραζω την αποψη μου.
Τωρα, απο που και ως που ο Αννουβης αρχαιος θεος των αιγυπτιων συμβολο του κατω κοσμου εγινε Μαλτσεχ ειναι μια αλλη ιστορια.
Οι λεξεις που επικαλειται ο εν λογω κυριος "Μαλτσεχ-Κασρεχ-Ντουσβεχ" ολα σε "εχ" δεν υφιστανται πουθενα.
Διοτι υπο αυτην την εννοια και ο θεος Πανας , αρα και οι σατυροι ηταν μαλτσεχ ή νεφελιμ.
Αληθεια, εχετε παιξει ποτέ Tomb Raider-the angel of darkness-"????
Eκει λοιπον η Λαρα Κροφτ σκοτωνει ενα νεφελιμ με μορφη λυκανθρωπου. Ιδου μια πηγη "γνωσεων" του λιακο. Μα μονος του το παραδεχτηκε οτι μονον ταινιες φαντασιας βλεπει.
Ασφαλως και ο λιακο κανει την δουλεια του και ασφαλως βγαζει τα προς το ζειν κατι που ειναι δικαιωμα του.
Το αδικημα ειναι να το κανει σερβιροντας αρλουμπες εξαπατωντας.
Και ερωτω, εαν αυριο-μεθαυριο, ενας "σαλεμενος" φαν του λιακο, δει στον δρομο εναν ανθρωπο παραμορφωμενο, πιθανον απο εγκαυμα ή ατυχημα και τον "καθαρισει" επειδη για μαλτσεχ του εκανε, ποιος θα φταιει?????????????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mirella_S : 31-08-08 στις 08:26
Απάντηση με παράθεση
  #212  
Παλιά 31-08-08, 14:30
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και ερωτω, εαν αυριο-μεθαυριο, ενας "σαλεμενος" φαν του λιακο, δει στον δρομο εναν ανθρωπο παραμορφωμενο, πιθανον απο εγκαυμα ή ατυχημα και τον "καθαρισει" επειδη για μαλτσεχ του εκανε, ποιος θα φταιει?????????????
δεν νομιζω να το εννοεις το παραπανω!!αν για τις πραξεις του καθε σαλεμενου ευθυνεται ενας τριτος,παει καηκαμε.δεν φταιει ο κλεφτης αλλα η κοινωνια που τον αναγκασε να κλεψει!!!δυστηχως παλι βγηκαμε εκτος θεματος.

η προσωπικη μου αποψη ειναι πως ειναι πολλα τα μυστηρια.θεωρω πως τα αρχαια χρονια υπηρχε κατι πιο δυνατο και εξυπνο απο τον ανθρωπο.εκει αποδιδω τα σημερινα μυστηρια.δεν ξερω αν ηταν ζωοκεφαλοι γιγαντες οι εξωγηινοι, η γηινος λαος που εξαφανιστηκε η κατι αλλο τελος παντων πιστευω οτι δεν ηταν ανθρωποι.

με ενοχλει πολυ η μυστικοτητα που υπαρχει απο τους <<μεγαλους>>διοτι εχω περιεργεια και θελω να ξερω.να σου πω ενα παραδειγμα?η σπηλια του νταβελη,μιας και μενω και κοντα.γιατι ειναι κλειστα τα σπηλαια με μπετον?γιατι δεν μπαινει ο στρατος μεσα να τα ανοιξει ολα και να αποδειξει οτι ειναι απλα σπηλαια?τοσα χρονια μυστηριο και κανεις δεν ασχολειται ουσιαστικα.

η κιττυ σε προηγουμενο ποστ της εγραψε κατι που πρεπει να το λαβουμε ολοι σοβαρα στο φορουμ του μεταφυσικου.λεει λοιπον<<το να αποκλυεις την ιδεα εξαιτιας της πηγης,εγω το ονομαζω παρωπιδες>>

το θεμα των νεφελιμ δεν αποσκοπει στην κριση και κατακριση του λιακο.τουλαχιστον ετσι πιστευω εγω.αν συμμετεχω εγω στο θεμα ειναι γιατι υπαρχουν μελλη του φορουν με ποικιλα ειδη γνωσης που μπορουν να βοηθησουν στην απομυθοποιηση των επιχειρηματων υπερ των νεφελιμ,η ακομη-γιατι οχι-να επιβεβαιωσουν οτι τα στοιχεια του καθε λιακο ειναι αληθινα!!

φιλικα no slave
Απάντηση με παράθεση
  #213  
Παλιά 31-08-08, 19:56
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no slave
δεν νομιζω να το εννοεις το παραπανω!!αν για τις πραξεις του καθε σαλεμενου ευθυνεται ενας τριτος,παει καηκαμε.δεν φταιει ο κλεφτης αλλα η κοινωνια που τον αναγκασε να κλεψει!!!δυστηχως παλι βγηκαμε εκτος θεματος.

η προσωπικη μου αποψη ειναι πως ειναι πολλα τα μυστηρια.θεωρω πως τα αρχαια χρονια υπηρχε κατι πιο δυνατο και εξυπνο απο τον ανθρωπο.εκει αποδιδω τα σημερινα μυστηρια.δεν ξερω αν ηταν ζωοκεφαλοι γιγαντες οι εξωγηινοι, η γηινος λαος που εξαφανιστηκε η κατι αλλο τελος παντων πιστευω οτι δεν ηταν ανθρωποι.

με ενοχλει πολυ η μυστικοτητα που υπαρχει απο τους <<μεγαλους>>διοτι εχω περιεργεια και θελω να ξερω.να σου πω ενα παραδειγμα?η σπηλια του νταβελη,μιας και μενω και κοντα.γιατι ειναι κλειστα τα σπηλαια με μπετον?γιατι δεν μπαινει ο στρατος μεσα να τα ανοιξει ολα και να αποδειξει οτι ειναι απλα σπηλαια?τοσα χρονια μυστηριο και κανεις δεν ασχολειται ουσιαστικα.

η κιττυ σε προηγουμενο ποστ της εγραψε κατι που πρεπει να το λαβουμε ολοι σοβαρα στο φορουμ του μεταφυσικου.λεει λοιπον<<το να αποκλυεις την ιδεα εξαιτιας της πηγης,εγω το ονομαζω παρωπιδες>>

το θεμα των νεφελιμ δεν αποσκοπει στην κριση και κατακριση του λιακο.τουλαχιστον ετσι πιστευω εγω.αν συμμετεχω εγω στο θεμα ειναι γιατι υπαρχουν μελλη του φορουν με ποικιλα ειδη γνωσης που μπορουν να βοηθησουν στην απομυθοποιηση των επιχειρηματων υπερ των νεφελιμ,η ακομη-γιατι οχι-να επιβεβαιωσουν οτι τα στοιχεια του καθε λιακο ειναι αληθινα!!

φιλικα no slave

Μα, δεν αντικρουω τις θεωριες περι νεφελιμ.
Αντικρουω απλα τις αποδειξεις που προβαλει ο λιακο.
Απάντηση με παράθεση
  #214  
Παλιά 01-09-08, 12:20
Το avatar του χρήστη Spiros
Spiros Ο χρήστης Spiros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no slave
το ιδιο συμβαινει και με τον αγιο ανδρεα.
Φίλε no slave. Στο μήνυμα 210 αναφέρεσαι στον Άγιο Ανδρέα. Είναι η δεύτερη (ή η τρίτη) φορά που βλέπω αυτή την αναφορά χωρίς όμως κανένα στοιχείο σχετικά με αυτό το πρόσωπο. Μπορείς να γίνεις ποιο συγκεκριμένος; Υπάρχουν στοιχεία που αναφέρουν ότι ο Άγιος Ανδρέας είναι «Νεφελίμ»; Που μπορώ να τα βρω;
__________________
They bring you down to their level and they beat you with experience.
Απάντηση με παράθεση
  #215  
Παλιά 02-09-08, 19:45
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spiros
Φίλε no slave. Στο μήνυμα 210 αναφέρεσαι στον Άγιο Ανδρέα. Είναι η δεύτερη (ή η τρίτη) φορά που βλέπω αυτή την αναφορά χωρίς όμως κανένα στοιχείο σχετικά με αυτό το πρόσωπο. Μπορείς να γίνεις ποιο συγκεκριμένος; Υπάρχουν στοιχεία που αναφέρουν ότι ο Άγιος Ανδρέας είναι «Νεφελίμ»; Που μπορώ να τα βρω;

δεν εννοω οτι ηταν νεφελιμ ο αγιος ανδρεας.ο αγιος ανδρεας εχει γραψει(προφητευσει) για τους νεφελιμ,οπως και ειναι αυτος που λεει οτι η αποστολη του μεγα αλεξανδρου ηταν να κλεισει τα ρυπαρα γενη στα εγκατα της γης.
αναφερθηκα στον αγιο αντρεα για να εξηγησω οτι οι νεφελιμ δεν ειναι εφευρεση του λιακοπουλου αφου το σεναριο τους ειναι αρχαιο.απο τον προφητη ενωχ.
ισως μπερδευτηκες με τον αγιο χριστοφορο επειδη σε καποιες αγιογραφιες απεικονιζεται σαν σκυλοκεφαλος.αν θυμασαι τον ειχαμε αναφερει σε προηγουμενα ποστ.φυσικα και δεν υοθετω την αποψη οτι ηταν νεφελιμ απλα και μονο απο καποιες αγιογραφιες.εντυπωση ομως μου κανει η συγκεκριμενη απεικονηση.
Απάντηση με παράθεση
  #216  
Παλιά 02-09-08, 19:56
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mirella_S
Μα, δεν αντικρουω τις θεωριες περι νεφελιμ.
Αντικρουω απλα τις αποδειξεις που προβαλει ο λιακο.

νομιζω πως δεν αντικρουεις τις αποδειξεις,τουλαχιστον με ορθοδοξο τροπο.δεν εχει για μενα σημασια αν ο θεος των αιγυπτιων καλειται ανουβις η μαλτσεχ η μιχαλης!σημασια εχει τι ειδαν οι αιγυπτιοι και το θεοποιησαν.ηταν απλως ο θαυμασμος τους και ο σεβασμος τους για τα ζωα η μηπως κατι αλλο?αν θες να αντικρουσεις λοιπον,θα πρεπει να αποδειξεις οτι ειναι το πρωτο απο τα παραπανω.
Απάντηση με παράθεση
  #217  
Παλιά 03-09-08, 08:26
Το avatar του χρήστη Spiros
Spiros Ο χρήστης Spiros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no slave
φυσικα και δεν υοθετω την αποψη οτι ηταν νεφελιμ απλα και μονο απο καποιες αγιογραφιες.εντυπωση ομως μου κανει η συγκεκριμενη απεικονηση.
Για το συγκεκριμένο θέμα (Άγιος Χριστόφορος) μετά από λίγο ψάξιμο που έκανα έδωσα απάντηση στο μήνυμα 139 (Σελίδα 14) αυτού του θέματος. Κατά τη γνώμη μου είναι η ποιο σωστή και η ποιο πειστική.
Θα ψάξω να βρω τα κείμενα με την αναφορά του Άγιου Ανδρέα σχετικά με την αποστολή του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Μήπως δεν αναφερόμαστε στον Απόστολο Ανδρέα αλλά σε κάποιον άλλο Άγιο Ανδρέα;
__________________
They bring you down to their level and they beat you with experience.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spiros : 03-09-08 στις 08:27
Απάντηση με παράθεση
  #218  
Παλιά 15-09-08, 02:05
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μήπως δεν αναφερόμαστε στον Απόστολο Ανδρέα αλλά σε κάποιον άλλο Άγιο Ανδρέα;

ο αγιος ανδρεας προφητευσε τον 6 αιωνα μετα χριστον.προφανως λοιπον δεν προκειται για τον αποστολο ανδρεα.
Απάντηση με παράθεση
  #219  
Παλιά 17-09-08, 17:02
Το avatar του χρήστη Banshee
Banshee Ο χρήστης Banshee δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2008
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mallen
3,5 μέτρα; Λογικό μου φαίνεται.Πάνω-κάτω! Αλλά ΜΗΝ ξεχνάς πως οι αρχαίοι άνθρωποι,υπήρξαν πιο κοντοί άνθρωποι από εμάς. Δες τα αρχαία σωζόμενα ερείπια ανα τον κόσμο:εκτός των ψηλών αψίδων και πυλών βέβαια, τα περισσότερα σπίτια ΕΙΧΑΝ ΚΟΝΤΕΣ πόρτες. Και στον Μυστρά να πας σήμερα, σε ερειπωμένο σπίτι να μπεις, ΣΚΥΒΕΙΣ για να περάσεις τη πόρτα! Άρα, οι τότε άνθρωποι, τον...Παναγιώτη Φασούλα να αντίκριζαν μπροστά τους, γίγαντα-Νεφίλιμ θα τον θεωρούσαν!!!!!
Κοντύτεροι άνθρωποι υπήρχαν κ αυτό αποδεικνύετε απο οστά που βρίσκονται κατα καιρούς.Λέγεται πως αυτό οφειλόταν στη τροφή και στις συνθήκες διαβίωσης όπως ήδη έχει αναφερθεί.'Οσον όμως αφορά τις πόρτες πχ του Μυστρά αλλα κ σε άλλα μέρη της Ελλάδας γινόντουσαν όχι επει΄δή οι άνθρωποι ήταν τόοσοο κοντοί αλλα για protection απο τους Τουρκους δν μπορούσαν να μπούν μεσα στα σπίτια καβάλα σε άλογα αλλα ούτε άνετα κ μαζικά και να κάνουν καταστροφές ξέρεις να λεηλατήσουν τα σπίτια κ να βλάψουν το κόσμο.
Απάντηση με παράθεση
  #220  
Παλιά 17-09-08, 21:28
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα ψάξω να βρω τα κείμενα με την αναφορά του Άγιου Ανδρέα σχετικά με την αποστολή του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Μήπως δεν αναφερόμαστε στον Απόστολο Ανδρέα αλλά σε κάποιον άλλο Άγιο Ανδρέα;
Άδικος κόπος φίλε μου. Αυτό που λένε δεν αναφέρεται στον Μ.Αλέξανδρο αλλά πηγή του είναι οι μεσαιωνικές διηγήσεις για τον Μ.Αλέξανδρο.
Για τους Αγγλομαθείς η πηγή είναι το Alexander Romance.
Δείτε ένα απόσπασμα: Most of the content of the Romance is fantastical, including many miraculous tales and encounters with mythical creatures such as Sirens or Centaurs.

Ο καθένας ας αξιολογήσει το πόσο καλές και αξιόπιστες είναι οι πηγές του Λιάκο και των υπόλοιπων προφητόπληκτων για τα "ρυπαρά έθνη" που και καλά βρίσκονται κάτω από την γή....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.