Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 18-11-11, 09:53
ωρολογοποιός Ο χρήστης ωρολογοποιός δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2011
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

εγώ πάλι ρε παιδιά γνωρίζοντας πως ζει-λειτουργεί, βλέπω το δέντρο σαν θαύμα όπου κι αν είναι φυτρωμένο, το ίδιο μου κάνει, και θαυμάζω τον καλλιτέχνη οποιος κι αν είναι αυτός όπως και να λέγεται
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 20-11-11, 00:36
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ωρολογοποιός Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ πάλι ρε παιδιά γνωρίζοντας πως ζει-λειτουργεί, βλέπω το δέντρο σαν θαύμα όπου κι αν είναι φυτρωμένο, το ίδιο μου κάνει, και θαυμάζω τον καλλιτέχνη οποιος κι αν είναι αυτός όπως και να λέγεται
Εγώ πάλι, φίλε μου ωρολογοποιέ, θαυμάζω και τα αεροπλάνα και τους υπολογιστές και τα διαστημόπλοια.
Βλέπω στα αεροπλάνα ένα θαύμα, όπου κι αν πετούν και θαυμάζω τον καλλιτέχνη, ο οποίος είναι μικροσκοπικός, ευάλωτος και σχεδόν ανύπαρκτος στην απεραντοσύνη αυτού του κόσμου.
Που αν σου έλεγα ποιος είναι, ούτε που θα το υποψιαζόσουνα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 20-11-11, 12:29
ωρολογοποιός Ο χρήστης ωρολογοποιός δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2011
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάλι, φίλε μου ωρολογοποιέ, θαυμάζω και τα αεροπλάνα και τους υπολογιστές και τα διαστημόπλοια.
Βλέπω στα αεροπλάνα ένα θαύμα, όπου κι αν πετούν και θαυμάζω τον καλλιτέχνη, ο οποίος είναι μικροσκοπικός, ευάλωτος και σχεδόν ανύπαρκτος στην απεραντοσύνη αυτού του κόσμου.
Που αν σου έλεγα ποιος είναι, ούτε που θα το υποψιαζόσουνα.

αν σου πω ότι κατάλαβα θα σου πω ψέματα

και μονο σαν θαύμα έστω της τεχνολογίας δεν θα μπορέσω ποτε να δω ένα πανάκριβο αυτοκίνητο διπλα σε ένα τριαντάμετρο έλατο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ωρολογοποιός : 20-11-11 στις 12:31
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 20-11-11, 14:02
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ωρολογοποιός Εμφάνιση μηνυμάτων
αν σου πω ότι κατάλαβα θα σου πω ψέματα

και μονο σαν θαύμα έστω της τεχνολογίας δεν θα μπορέσω ποτε να δω ένα πανάκριβο αυτοκίνητο διπλα σε ένα τριαντάμετρο έλατο
Κι εμένα δεν με συγκινούν τα πανάκριβα αυτοκίνητα. Προτιμώ ένα τριαντάμετρο έλατο στην αυλή μου από ένα πανάκριβο αυτοκίνητο.
Εγώ έγραψα για αεροπλάνα, υπολογιστές και διαστημόπλοια με βάση το "θαύμα" και όχι με βάση τα "γούστα" του καθενός.
Σε κάθε περίπτωση, βρήκα το προηγούμενο σχόλιό σου έξυπνο και σωστό και η απάντησή μου είχε μόνο χιουμοριστική διάθεση.
Να έχεις μια καλή ημέρα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Συνοδινός : 20-11-11 στις 14:16
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 21-11-11, 14:43
Το avatar του χρήστη Marsia
Marsia Ο χρήστης Marsia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-06-2011
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή Έλεος....

Ρε παιδιά η γυναίκα έκανε λόγο για ένα όνειρο μια εντελώς άγνωστης που βγήκε και τις έφερε κοντά και εσείς το ξεφτιλίσατε το θέμα με τα δέντρα και τους θάμνους... την εκκλησία την ανέφερε απ' ότι κατάλαβα για να καταστήσει σαφέστερο το σκηνικό του περιστατικού... έχω δίκιο σονάτα?

Τέλος πάντων... για να μην ξεφύγω κι εγώ απ' το θέμα...
Σονάτα αν διαβάσεις τα ποστ στην ανάρτηση "Όνειρα..." στις Προσωπικές εμπειρίες, θα δεις ότι τα διαισθητικά όνειρα συμβαίνουν συχνά...
Εγώ προσωπικά είδα μια κυρία σε ένα άσχετο όνειρο ένα μήνα πριν τη γνωρίσω...

Θα συμφωνήσω, ωστόσο, με τη Σύλφη ότι κακώς δεν κρατήσατε επαφή...

Παράθεση:
sonata arctica,καταλαβαίνω οτι έχουν περάσει πολλά χρόνια έπειτα από το γεγονός, καθως επίσης οτι η γυναίκα αυτή σε εξέπληξε,αλλά σου έρχεται ποτέ η σκέψη οτι ίσως θα έπρεπε να είχατε κρατήσει κάποια επικοινωνία μεταξύ σας;
Νομίζω πως,το όλο περιστατικό θα είχε ίσως,περισσότερο νόημα και για τις δυο σας[περισσότερο όμως για εκείνη που είδε το όνειρο]αν γνωριζόσασταν καλύτερα,ενω έτσι,αφησε μια απορία για σένα,ενα μικρό κενό όσον αφορα την σημασία του.
Ίσως,λέω εγω,να έπρεπε να συναντηθείτε για κάποιο λόγο και το όνειρο που είδε σε συνδυασμό με το λάδι που ήθελες,να ήταν ένα σπρώξιμο...δεν ξέρω τι λές κι εσυ γιαυτό;
Γιατί αυτό το όνειρο μου δίνει την αίσθηση ότι για κάποιο λόγο έπρεπε να γνωριστείτε... Αλλά που ξέρεις; Αν υπήρχε λόγος να γνωριστείτε ίσως οι συμπτώσεις σας ξαναφέρουν κοντά! χαχαχα
__________________
Για να δεις το ουράνιο τόξο, πρέπει να αντέξεις την καταιγίδα...

Η αγωνία της ψυχής μου βρήκε διέξοδο σε μια δυνατή, μακριά και τελική κραυγή απελπισίας - Edgar Allan Poe

Τὸ ξέρω πὼς καθένας μοναχὸς πορεύεται στὸν ἔρωτα, μοναχὸς στὴ δόξα καὶ στὸ θάνατο. Τὸ ξέρω. Τὸ δοκίμασα. Δὲν ὠφελεῖ. Ἄφησέ με νἄρθω μαζί σου - Η Σονάτα του Σεληνόφωτος
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 22-11-11, 01:32
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Marsia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά η γυναίκα έκανε λόγο για ένα όνειρο μια εντελώς άγνωστης που βγήκε και τις έφερε κοντά και εσείς το ξεφτιλίσατε το θέμα με τα δέντρα και τους θάμνους... την εκκλησία την ανέφερε απ' ότι κατάλαβα για να καταστήσει σαφέστερο το σκηνικό του περιστατικού... έχω δίκιο σονάτα?
Όχι βέβαια, γιατί κατά το διάβασμα σου ξέφυγε μια ολόκληρη παράγραφος...
Παράθεση:
Η γυναικα ξυπνησε εχοντας πολυ εντονο το ονειρο στο μυαλο της και κατι της ελεγε μεσα της πως επρεπε να μαθει περισσοτερα γι' αυτο.
Σε μια συντομη ερευνα εμαθε πως το Ισαρη Αρκαδιας βρισκεται γυρω στα 70 χιλιομετρα απο εκει που εμενε και ηταν γνωστο για την εκκλησια της Αγιας Θεοδωρας που κατακλυζεται καθε χρονο απο χιλιαδες προσκυνητες που θελουν να θαυμασουν τα 17 δεντρα που φιλοξενει στην σκεπη της.
Επεισε λοιπον τον συζυγο της να επισκευτουν το μερος νοιωθοντας την αναγκη να αναψει ενα κερι στην Αγια και να παει λιγο λαδι για τα καντηλια.
Επειδή βλέπω ότι δυσκολεύεσαι, να σε βοηθήσω...
Το "θαυματουργό εκκλησάκι" είναι η μοναδική σύμπτωση της ιστορίας.
Αυτό είναι και ο συνδετικός κρίκος του ονείρου με όλη την υπόλοιπη ιστορία.
Αυτό είναι ο μοναδικός λόγος που ταξιδεύουν άνδρας και γυναίκα.
Αυτό κάνει την μαυροφορεμένη Θεοδώρα του ονείρου "Αγία".
Αυτό είναι που ενώνει τις δυο άγνωστες μεταξύ τους γυναίκες.
Χωρίς θαυματουργό εκκλησάκι δεν υπάρχει ιστορία, παρά μόνο ένα όνειρο.
Χωρίς θαυματουργό εκκλησάκι, ο άντρας της άγνωστης γυναίκας δεν θα πήγαινε στο Ίσαρη να ψάχνει μια Θεοδώρα για να της δώσει λάδι.
Αν το εκκλησάκι δεν ήταν θαυματουργό δεν θα το ήξερε κανείς 70 χιλιόμετρα μακριά.
Αν το εκκλησάκι δεν ήταν θαυματουργό δεν θα υπήρχε Αγία Θεοδώρα.
Με δυο λόγια...
Χωρίς θαυματουργό εκκλησάκι, δεν υπάρχει ιστορία.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 22-11-11, 08:44
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Θα διαφωνήσω κάθετα με τον Συνοδινό.
Αν υπάρχει κάποια σύμπτωση στην αφήγηση, (γιατί πολύ αμφιβάλω) αυτή δεν είναι το θαυματουργό ή θαυμαστό εκκλησάκι.
Άλλωστε από όσα γράφει και ο ίδιος προκύπτει ότι δεν είναι συμπτωματικό, αλλά πασίγνωστο πλαίσιο, για την δόμηση και εξέλιξη της διήγησης.
Η μόνη πιθανή σύμπτωση που διακρίνω (που όμως μπορεί να εξηγηθεί, χάνοντας τον χαρακτήρα της σύμπτωσης) είναι ότι ο σύζυγος της Σονάτας, οδηγεί ταξί.

----------------
Μάρσια αν το "έλεος" και το "ξεφτιλίσατε" που γράφεις αναφέρεται και σε μένα, θα ήθελα να μάθω που το ξεφτίλισα ώστε στο μέλλον να το προσέχω.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 22-11-11, 09:00
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα διαφωνήσω κάθετα με τον Συνοδινό.
Αν υπάρχει κάποια σύμπτωση στην αφήγηση, (γιατί πολύ αμφιβάλω) αυτή δεν είναι το θαυματουργό ή θαυμαστό εκκλησάκι.
Άλλωστε από όσα γράφει και ο ίδιος προκύπτει ότι δεν είναι συμπτωματικό, αλλά πασίγνωστο πλαίσιο, για την δόμηση και εξέλιξη της διήγησης...
Μπορούμε να το πούμε κι έτσι...
Σε κάθε περίπτωση, το θαυματουργό εκκλησάκι είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ιστορίας. Και είναι ανόητο ή ύποπτο να θέλουν κάποιοι, να περάσει απαρατήρητος ο πρωταγωνιστικός του ρόλος.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 22-11-11, 20:32
Το avatar του χρήστη Marsia
Marsia Ο χρήστης Marsia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-06-2011
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάρσια αν το "έλεος" και το "ξεφτιλίσατε" που γράφεις αναφέρεται και σε μένα, θα ήθελα να μάθω που το ξεφτίλισα ώστε στο μέλλον να το προσέχω.
Το "έλεος" και το "ξεφτιλίσατε" δεν είναι προσωπικό ούτε κακοπροαίρετο, αν αυτό σε έκανα να πιστέψεις(και συγγνώμη κιόλας αν αυτό έγινε)... Αναφέρομαι στο γεγονός ότι η γυναίκα μιλά για μια άγνωστη που τις έφερε κοντά ένα όνειρο και τα περισσότερα ποστ μιλάνε για το Χριστιανισμό και κτίρια με δέντρα στις σκεπές τους... Στα άσχετα ποστ πάει...

Όσο για το αν εννοεί κάτι διαφορετικό απ' αυτό που κατάλαβα, ας το εξηγήσει η ίδια η σονάτα.. Ότι το εκκλησάκι παίζει σημαντικό ρόλο για την προώθηση της ιστορίας, είναι αλήθεια, γιατί η άγνωστη το εξέλαβε έτσι, αλλά το κέντρο της ιστορίας και η αφετηρία της είναι το όνειρο.
__________________
Για να δεις το ουράνιο τόξο, πρέπει να αντέξεις την καταιγίδα...

Η αγωνία της ψυχής μου βρήκε διέξοδο σε μια δυνατή, μακριά και τελική κραυγή απελπισίας - Edgar Allan Poe

Τὸ ξέρω πὼς καθένας μοναχὸς πορεύεται στὸν ἔρωτα, μοναχὸς στὴ δόξα καὶ στὸ θάνατο. Τὸ ξέρω. Τὸ δοκίμασα. Δὲν ὠφελεῖ. Ἄφησέ με νἄρθω μαζί σου - Η Σονάτα του Σεληνόφωτος
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 22-11-11, 22:55
Το avatar του χρήστη sonata arctica
sonata arctica Ο χρήστης sonata arctica δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2011
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Marsia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά η γυναίκα έκανε λόγο για ένα όνειρο μια εντελώς άγνωστης που βγήκε και τις έφερε κοντά και εσείς το ξεφτιλίσατε το θέμα με τα δέντρα και τους θάμνους... την εκκλησία την ανέφερε απ' ότι κατάλαβα για να καταστήσει σαφέστερο το σκηνικό του περιστατικού... έχω δίκιο σονάτα?
Πιο δικιο δεν γινεται Marsia... εχω το ειπα, το φωναξα, το εριξα στην πλακα, μιλησα και σταρατα, αλλα....δεν "βολευει" απ' οτι φαινεται αυτη η προσεγγιση! Πρεπει σωνει και καλα να αποδειξω οτι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ! Ο ενας λεει δεν βλεπει καμια συμπτωση, ο αλλος επιμενει οτι ειμαι το alter ego της Λουκα και ....οποτε που το παμε, που το φερνουμε παλι στα δεντρα καταληγουμε! Ευτυχως που υπαρχετε και εσεις που κατανοειτε τι εγραψα γιατι αλλιως θα αρχιζα και εγω να αναρωτιεμαι για τον εαυτο μου!

Οσον αφορα το οτι δεν κρατησαμε επαφη, ειναι κατι που δεν σκεφτηκα καθολου και ουτε και εκεινη προτεινε κατι αναλογο....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.