Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-07-09, 22:29
darkghost Ο χρήστης darkghost δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2009
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Τριτο ματι

Γεια σας παιδια
Ειχα ακουσει καπου για το "τριτο ματι" και ηθελα να ψαξω πληροφοριες.
Μετα απο αναζητηση στο google βρηκα αυτο αλλα δεν καταλαβα και πολλα.
Μπορει καποιος να μου εξηγισει τι ακριβος ειναι το "τριτο ματι" ?
  #2  
Παλιά 08-07-09, 10:22
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Σύμφωνα με κάποιες θεωρίες, έχουμε την δυνατότητα να "βλέπουμε" πιο καθαρά την πραγματικότητα, από όσο την βλέπουμε συνήθως. Αυτό συνήθως εκδηλώνεται σαν μια μορφή διαίσθησης. Μερικές φορές μπορεί να εκδηλωθεί και σαν μια διαφορετική οπτική εικόνα του κόσμου (όραση αύρας). Μάλλον για αυτό έχει επικρατήσει να μιλάμε για το Τρίτο Μάτι.
Υπάρχει ένα σημείο που αισθανόμαστε ότι εδράζεται το εγώ μας. Οι περισσότεροι που έχουν ασχοληθεί με αυτό το σημείο, το εντοπίζουν πάνω από τα φρύδια, στο κέντρο του μετώπου, συνήθως εκεί υπάρχει και κάτι σαν βαθούλωμα στο κρανίο.
Σε αυτό το σημείο, τοποθετούν αρκετές δοξασίες, ένα ενεργειακό κέντρο. Ένα κέντρο που σχετίζεται με την κατανόηση.
Για να είμαι ακριβέστερος το σημείο τοποθετείται σε αυτό το ύψος, αλλά μέσα στο κρανίο, και μάλιστα στο σημείο που βρίσκεται η υπόφυση (κρατώ μια μικρή επιφύλαξη για τον αδένα).
Το κέντρο - μάτι θεωρείται ότι μπορεί να ενεργοποιηθεί με ορισμένες τεχνικές. Αλλά πριν την ενεργοποίησή του είναι απαραίτητο να υπάρξει μια ανάλογη προετοιμασία, αλλιώς τα αποτελέσματα θα είναι εγγυημένα αρνητικά.

Σε τι συνίσταται μια τέτοια προετοιμασία. Ας δώσουμε μερικά παραδείγματα.
Να πάψουμε να χαρακτηρίζουμε τα πράγματα σαν καλά και κακά, αλλά να τα προσεγγίζουμε, απλά σαν αυτό που είναι.
Να ζούμε περισσότερο στο παρόν, παρά στο παρελθόν ή στο μέλλον.
Να είμαστε συναισθηματικά αποταυτισμένοι από τις όποιες μνήμες μας, καθώς και γενικότερα από το περιβάλλον μας.
Να ελαχιστοποιήσουμε τους φόβους και τις προσδοκίες μας.
Να βιώνουμε εντονότερα την ζωή μας, ότι και αν κάνουμε.
Να είμαστε περισσότερο προσεκτικοί και ενσυνείδητοι από το σύνηθες.
Να .... και μερικά άλλα, αλλά αυτά είναι αρκετά για αρχή.
Το πως τα πετυχαίνουμε είναι άλλου παπά βαγκέλιο

Προχωρώντας σε μια τέτοια προετοιμασία, η ζωή μας θα αλλάξει ριζικά. Θα διαθέτουμε ζωντάνια και θα νιώθουμε αποδεσμευμένοι από τα σημερινά μας κολλήματα. Αλλά δεν θα ενδιαφερόμαστε πια, να ανοίξουμε το τρίτο μας μάτι. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να μάθετε πως το κάνουμε!
Αν πάλι δεν πετύχετε, να καθαρίσετε το είναι σας, έστω σε κάποιο βαθμό, οι τεχνικές θα σας κάνουν κακό. Οπότε υπάρχει λόγος, να μην μάθετε, πως το κάνουμε!

Από όσο μπορώ να κρίνω οι τεχνικές που ανέφερε ο jimakoskx και οι αναφερόμενες στην ιστοσελίδα που παραθέτει ο darkghost, πρέπει να είναι αποτελεσματικές για την δημιουργία πονοκεφάλου.

Συντονιστική παρέμβαση: Το μήνυμα που ανήρτησε στο παρόν thread ο χρήστης jimakoskx διαγράφηκε μιας και πέραν του ότι ήταν ανυπόστατο, κρίθηκε και ως ανόητο να δημοσιοποιηθεί σε ένα ανοιχτό φόρουμ. Η παραπάνω πράξη μας αναγκάζει να βγάλουμε κίτρινη κάρτα στον συγκεκριμένο χρήστη, διάφορα παλαιότερα μηνύματα του οποίου σβήστηκαν επίσης χτες, μιας και κρίθηκαν ανούσια ή άσχετα με τη συζήτηση στην οποία και είχαν δημοσιευτεί.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 08-07-09 στις 10:38
  #3  
Παλιά 08-07-09, 10:55
darkghost Ο χρήστης darkghost δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2009
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Συντονιστική παρέμβαση: Το μήνυμα που ανήρτησε στο παρόν thread ο χρήστης jimakoskx διαγράφηκε μιας και πέραν του ότι ήταν ανυπόστατο, κρίθηκε και ως ανόητο να δημοσιοποιηθεί σε ένα ανοιχτό φόρουμ. Η παραπάνω πράξη μας αναγκάζει να βγάλουμε κίτρινη κάρτα στον συγκεκριμένο χρήστη, διάφορα παλαιότερα μηνύματα του οποίου σβήστηκαν επίσης χτες, μιας και κρίθηκαν ανούσια ή άσχετα με τη συζήτηση στην οποία και είχαν δημοσιευτεί.
Παλι καλα που ειδα αυτο γιατι ειμουν ετοιμος να το δοκιμασω(περα απο την πλακα)

@rados
Ευχαριστω για την απαντηση.

Παράθεση:
Από όσο μπορώ να κρίνω οι τεχνικές που ανέφερε ο jimakoskx και οι αναφερόμενες στην ιστοσελίδα που παραθέτει ο darkghost, πρέπει να είναι αποτελεσματικές για την δημιουργία πονοκεφάλου.
Οντος.
Μαλον δεν δουλευουν(για την ιστοσελιδα που παραθεσα μιλαω) το δοκιμαζα ολο το βραδυ και δεν εγινε τιποτα.
  #4  
Παλιά 08-07-09, 14:47
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

το τρίτο μάτι είναι επικίνδυνο παιδιά, αν δεν ξέρεις πως να το ανοίξεις...εγώ προσωπικά το άνοιξα καταλάθος (!) και είδα κι έπαθα να το ισορροπήσω μετά! είχα βάλει το κρεβάτι μου-όταν έμενα μόνη μου, πριν από χρόνια- απέναντι από τον καθρέφτη, και στο μέσο του καθρέφτη είχα κρεμάσει ένα ινδικό μάνταλα με μάτι πάνω του,συγκεκριμένα τον λωτό. όταν καθόμουν στο κρεβάτι, να διαβάσω ή να δω τηλεόραση κτλ, το μάτι του μάνταλα στόχευε το μέτωπό μου... (χαζή )
για χρόνια είχα ενοχλήσεις στο μέτωπο...έντονο μούδιασμα, φαγούρα, που δεν αντεχότανε όμως...είχα αρχίσει και έβλεπα περίεργα πράγματα, σκιές, αύρες και διάφορα άλλα (πέρασα και μια έντονη περίοδο dark night of the soul)
τρόμαξα, νόμιζα ότι κάτι έχω. πήγα σε γιατρούς, δεν βρήκαν τίποτα...κάποια στιγμή εντελώς τυχαία μου έκοψε (σπίρτο!!) και συνειδητοποίησα τι είχα κάνει...
το ξεκρέμασα και έφτιαξε κάπως η φαγούρα, αλλά έτρεχα με κρυσταλλοθεραπείες και με διαλογισμούς για να μπορέσω να το κουμαντάρω, γιατί ήταν ανεξέλεγκτο!!!!


γιαυτό λοιπόν...προσοχή!!!
__________________
be no good, be real
  #5  
Παλιά 08-07-09, 17:56
Anduril Ο χρήστης Anduril δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Το τρίτο μάτι βρίσκεται και στο λεγόμενο Brow Chakra, ανάμεσα και λίγο πιο πάνω από τα δύο μάτια και αντιστοιχεί, έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ, σε πνευματικό και ενεργειακό πεδίο του αστρικού σώματος (και πάλι, έτσι όπως το κατανοώ εγώ). Θα είχε ενδιαφέρον να ακούγαμε την άποψη κάποιου που έχει ανοίξει το τρίτο του μάτι μετά από κάθαρση και διαλογισμό, καθώς κατά τη γνώμη μου αυτός είναι και ο ορθότερος τρόπος να αποτολμήσουμε κάτι τέτοιο. Πρέπει να συγκεντρωθούμε στις ευχάριστες σκέψεις και σε αισθήματα αγάπης και να αποβάλουμε κάθετι αρνητικό προκειμένου να ανοίξουμε το μάτι της ψυχής χωρίς να κινδυνεύουμε. Εγώ προσωπικά ασχολούμαι εδώ και λίγο καιρό με σύντομο διαλογισμό που κάνω μετά από ασκήσεις γιόγκα και μπορώ να πω πως μια από αυτές τις λίγες φορές αισθάνθηκα έντονη πίεση και ενέργεια συγκεντρωμένη στην περιοχή του τρίτου ματιού.
  #6  
Παλιά 08-07-09, 22:52
darkghost Ο χρήστης darkghost δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2009
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Μπορειτε να μου πειτε καποιον τροπο να το ανοιξω?
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.