Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 18-06-05, 10:39
whitehatmister Ο χρήστης whitehatmister δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή ....

Συνάντησα μία γύφτισσα και είπε πως με προστατεύει ένα ίσκιωμα.Πήγε να μου δώσει λεφτά(ενώ ήταν παμφτωχη).Μου είπε κάποια πράγματα σχετικά με την προσωπική μου ζωή που βγήκαν αληθινά.Απλά κάθησε δίπλα μου σε μια πλατεία και άρχισε να λεει ξόρκια...Δεν το πιστεύω γιατί θέλω τα λογικά μου.Απλά ανέφερε το "ίσκιωμα"...
__________________
well, show me the way to the next whiskey bar
oh, don't ask why
oh, don't ask why
well, show me the way to the next little girl...
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 21-06-05, 04:40
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Lex,
Σε περίπτωση που η απορία σου υφίσταται ακόμα, παρότι έχεις προχωρήσει φαντάζομαι στην ανάγνωση του βιβλίου, η απάντηση (τουλάχιστον όσον αφορά εμένα), είναι... ναι, έστω κι αν εγώ και ο συγγραφέας του δεν είναι δυνατόν να έχουμε απολύτως την ίδια αντίληψη περί «Σκιάς». Άλλωστε όπως ανέφερα και νωρίτερα, η μελέτη μου εξετάζει το θέμα από μια ιδιαίτερη οπτική (δεν θα είχε κανένα νόημα να επιχειρήσω να ξαναγράψω ένα βιβλίο, που θεωρώ εξ’ αρχής σημαντικό).
Πέραν όμως του βιβλίου που (καλά κάνεις και) διαβάζεις, εαν θέλεις να κρίνεις δικές μου απόψεις, προτού ολοκληρωθεί το βιβλίο που γράφω (και που όταν έρθει ο καιρός, θα χαρώ ιδιαίτερα να συζητήσουμε), μπορείς να βρεις κάποια μέρη του που, έστω και σε πρωτογενή μορφή, έχουν ήδη δημοσιευτεί στο Strange και στο Μυστική Ελλάδα. Τα συγκεκριμένα περιοδικά είναι πιστεύω γνωστά στα μέλη αυτού του forum και δεν χρειάζονται διαφήμιση, αλλά μια και το θέμα ίσως ενδιαφέρει και άλλα άτομα που παρακολουθούν το topic, σήμερα είδα στα περίπτερα σε προσφορά (4 ευρώ) τα τεύχη 71+72 του Strange, και στο τεύχος 72, βασικό θέμα είναι το εισαγωγικό μου άρθρο για τη Σκιά, όπου καταγράφεται η προσωπική μου εμπειρία, αλλά και πολλές άλλες ατόμων από το άμεσο περιβάλλον μου, και που αποτέλεσαν το έναυσμα για την ευρύτερη διερεύνιση του θέματος. Εκεί μάλιστα, για πρώτη ίσως φορά, παρατηρείται και η σχέση της «Μόρας», με την «Σκιά», μια σχέση που έκτοτε (τουλάχιστον όσον αφορά τη δική μου μελέτη), έχει αποσαφηνιστεί πλήρως.

WhitehatMr.
Έχω ερευνήσει σε κάποιο βαθμό τις σχετικές πεποιθήσεις των Τσιγγάνων, που άλλωστε μεταφέρουν πολύ παλιές παραδόσεις, αν και συνήθως παρατηρείται μια πρόσμιξή τους με τις τοπικές παραδόσεις. Στην Αγγλία για παράδειγμα, οι τσιγγάνοι χρησιμοποιούν τη λέξη ‘humbug’, περιγράφοντας ένα τρομακτικό νυχτερινό φάσμα. Στο έργο ‘Gypsy Sorcery’, ο C.G.Leland αναλύει την λέξη στα συνθετικά ‘hum’ (Βόρεια «νύχτα», η... «σκιά») και στο ‘bug’ που δηλώνει κάτι που προκαλεί τρόμο. Το ‘humbug’ λοιπόν θα μπορούσε να μεταφραστεί ως «νυχτερινό τρομακτικό πλάσμα», ή «σκιά του τρόμου»...
Στην Ελλάδα μέχρι στιγμής, δεν έχω ακούσει αντίστοιχες τσιγγάνικες παραδόσεις, που να κάνουν χρήση της λέξης «ίσκιος/ίσκιωμα» - αλλά προφανώς θα υπάρχουν και θα έχουν αντίστοιχη σημασία.
Άλλωστε για τους Έλληνες γενικά, οι λέξεις αυτές από πολύ παλιά συνδέονταν με «στοιχειά της νύχτας». Λέει για παράδειγμα ο Πολίτης... «Ήσκιος σημαίνει και την σκιάν και το νυκτερινόν φάσμα, είναι δε κοινοτάτη απανταχού της Ελλάδας η χρήσις του ονόματος εν τη εννοία ταύτη, την αύτην δ’ εννοίαν είχε και ο κατά τους μέσους χρόνους ενίοτε απαντών τύπος ουδετέρου, το σκίον. Το δε εκ τούτου παραγόμενον ρήμα ησκιώνομαι, σημαίνει πάσχω εξ’ επηρείας δαίμονος...»
(Γι’ αυτό νωρίτερα έλεγα πως ο Γ.Μπαλάνος, βάφτισε, σε κάποιο βαθμό, τη «Σκιά»)
Τώρα, γιατί η «γύφτισσα» έλεγε πως το "ήσκιωμα" σε προστατεύει, μάλλον είναι κάτι που το ξέρει μόνο η ίδια. Γνωρίζω μια μόνο περίπτωση που η ίδια η «Σκιά» για την οποίαν μιλάμε έχει λειτουργήσει και προστατευτικά, αλλά αυτή η περίπτωση είναι πολύ ιδιαίτερη και αν σου συνέβαινε κάτι αντίστοιχο, θα το ήξερες, γιατί η παρουσία της Σκιάς θα ήταν έκδηλη στη μέχρι τώρα ζωή σου... (για την ακρίβεια, θα... "συμβιώνατε")
Το πιθανότερο είναι η γύφτισσα να εννοούσε πως σε προστατεύει κάποιο πνεύμα, κάποιος «φύλακας άγγελος» (σύμφωνα με την γενική εντύπωση κι όχι αυτήν που δίνω εγώ), αλλιώς νομίζω πως το πρώτο πράγμα που θα έκανε, θα ήταν να... φύγει τρέχοντας!...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 09-07-05, 11:38
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Question

Thelw na sas rwtisw kati pou mou irthe san idea oso diavaza tis apopseis sas. Oi apokryfistes milane gia ena "plegma" poy yparxei gyrw apo ti gh, gia enan kosmiko nou, syllogiko asyneidito, akasiko aithera i opws alliws legetai. Voithiste me an kanw lathos, alla kapoioi ypostirizoun oti apo auto to plegma mporoun na laboun "gnwsi" ,"empneusi" ktl.
Yparxei arage periptwsi ektos apo auto na yparxei kai ena allo, skoteinotero pedio, me to opoio syneidita i asyneidita mporei na syndethei kaneis k na ylopoiisei arnitikes ontotites, opws i Skia, i opoia se auti tin periptwsi na apo6telei tin ylopoiimeni morfi twn fobwn kai twn apwthimenwn tou? H akoma perissotero, mporei auti i Skia na einai i ylopoiisi autou tou pediou, kati diladi san ekproswpos i fylakas tou?
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 11-07-05, 14:17
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Θα σου δόσω πολύ απλά την απάντηση "ναι", αλλά δεν μπορώ να επεκταθώ στην συγκεκριμένη διάσταση του θέματος τη δεδομένη στιγμή. Το εξαιρετικά λεπτό αυτό θέμα και όλες οι προεκτάσεις του αναλύονται διεξοδικά μέσα στο βιβλίο και την ίδια στιγμή ερμηνεύονται πρακτικά έννοιες που μέχρι σήμερα αντιμετωπίζονταν περισσότερο θεωρητικά...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 11-07-05 στις 14:30
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 12-07-05, 00:43
Το avatar του χρήστη rania_thani
rania_thani Ο χρήστης rania_thani δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Λοιπόν δεν ξέρω αν είμαι στο θέμα, αλλά έχω νοιώσει κάτι να με καθυλώνει. Και αυτό συμβαίνει όταν έζησα πολύ άσχημα γεγονότα στην ζωή μου, που όμως δεν μπορώ να κατ'ονομάσω [με συγχωρείτε] για αυτό. Το θέμα είναι απλό.
Γενικά είμαι μια κοπέλα τσαμπουκαλού, όπως με αποκαλούν. Εγώ θα προτειμούσα καλύτερα την λέξη δυνατή... δεν σηκώνω και πολλά- πολλά, όταν πρόκειται κάποιος να με πειράξει ή ενοχλήσει. Αλλά υπήρξαν τρεις σταθμοί της ζωής μου, που δεν μπόρεσα να αντιδράσω όπως θα έκανα κανονικά... και δέχτηκα [αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή τη λέξη] την κατάσταση ως είχε, με το: σκεπτικό άντε να τελειώνουμε, μα όταν συνερχόμουνα από την όλη κατάσταση που μου δημουργούσε η όλη φάση [κατάθληψη, συγκεκριμένα] καταλάβαινα ένα πράγμα. Πως ήταν κάτι, αυτό που δεν με άφηνε να αντιδράσω. Μπορεί να ήταν ο Σκιώδης Εισβολέας ή αυτό που σκέφτομαι κατά καιρούς. Τις τύψεις μου, δηλαδή, για διάφορα άσχημα που έχω κάνει κατά καιρούς. Σαν να το κάνω ας πούμε, ασυνήδειτα εγώ στον εαυτό μου, σαν εξιλέωση των αμαρτιών μου, μέσα από τον πόνο.
Αν είναι εύκολο όμως, θα ήθελα απαντήσεις από ανθρώπους που ίσως γνωρίζουν και όχι από ανθρώπους που το κάνουν, έτσι για να το κάνουν.

Συγνώμη για το τελευταίο...
__________________
Ύστερα από τόσα χρόνια απελπιστικής προσπάθειας βρείκα την ψυχή μου, μα ήταν τόσο βρόμικη που δεν ξέρω αν τελικά την θέλω πίσω, πια...
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 12-07-05, 08:43
niva Ο χρήστης niva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Όλα ωραία και καλά , αλλά μήπως αυτό το post δημιουργήθηκε για να διαφημίζει ο κ. Jonathan Bright το βιβλίο του και μόνο?
2 posts πιο πάνω έδωσε και πάλι μια από τις τυπικές του απαντήσεις:
**Θα σου δόσω πολύ απλά την απάντηση "ναι", αλλά δεν μπορώ να επεκταθώ στην συγκεκριμένη διάσταση του θέματος τη δεδομένη στιγμή. Το εξαιρετικά λεπτό αυτό θέμα και όλες οι προεκτάσεις του αναλύονται διεξοδικά μέσα στο βιβλίο και την ίδια στιγμή ερμηνεύονται πρακτικά έννοιες που μέχρι σήμερα αντιμετωπίζονταν περισσότερο θεωρητικά...**
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 12-07-05, 09:27
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Niva μου, θα μπω και εγω σε αυτην την συζητηση τελικα, παρολο που θα ηθελα να το αποφυγω, για να πω οτι συμφωνω μαζι σου στα περισσοτερα που λες. Απο περιεργεια και μονο, περιμενω να διαβασω το βιβλιο του Bright, αν και αν ειναι οπως αλλα βιβλια του ειδους, δεν βλεπω να βγαλεις ακρη.

Προσωπικα διαφωνω καθετα με την νοοτροπια του συγκεκριμενου χρηστη και των ομοιδεατων του
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 12-07-05, 14:59
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Δεκτό, γιατί θα μου πείτε, ε;;;

Μα γιατί κάνουμε συζήτηση, και εγώ δεν λέω, κάτσε και περίμενε μέχρι να βγεί κάνα βιβλίο για να δείς-καταλάβεις, αλλά πλόχειρα και απλούστατα παραθέτω ότι γνωρίζω, χωρίς να κάνω μάρκετινγκ-διαφήμηση-παιχνίδι με την περιέργια του ανθρώπου...
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 12-07-05, 19:24
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Το κακο ειναι οτι εχω διαβασει ενα βιβλιο του Μπαλανου που ασχολειται με τετοια πραγματα, και με αυτα που εγραφε κοντεψα να χασω και ταλιγα μαλλια που μου εχουν απομεινει. Ελεος δηλαδη βρε παιδια. Ειπαμε οτι ο καθενας εχει το δικαιωμα να γραφει ο,τι θελει αλλα υπαρχουν και καποια ορια
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 13-07-05, 16:55
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Το πρόβλημα, όπως εξήγησα νωρίτερα, είναι ότι αν συνεχίσω έτσι, θα γράψω πολλά άρθρα διαφόρων περιοδικών και εκείνο που μ' ενοχλεί είναι πως επειδή αντλούν δεδομένα από μερικές μόνο πτυχές του ζητήματος, γράφουν ένα κείμενο δύο-τριών σελίδων, για να δείξουν ότι γνωρίζουν το θέμα κι έτσι τελικά απλά παραπληροφορούν το κοινό...

Αν εκτυπώσετε αυτό το topic, ίσως διαπιστώσετε πως το περιεχόμενο των όσων έχω πει, θ' αντιστοιχούσε σε πολλά τέτοια άρθρα περιοδικών... Και αν ήδη μέσα απ' αυτά δεν μάθατε κάτι παραπάνω απ' ότι γνωρίζατε για το θέμα, τότε μην διαβάσετε το βιβλίο...

Πρόθεσή μου δεν είναι να κάνω καμία διαφήμιση (αν επεδίωκα κάτι τέτοιο, θα συμμετείχα σ' αυτό μόνο τη στιγμή που το βιβλίο θα ήταν στο τυπογραφείο) και όπως είπα, δεν μ' ενδιαφέρει ο αριθμός των πωλήσεων του βιβλίου στην Ελλάδα (ελάχιστη μεταβολή θα έχει στον ισολογισμό μου, αν το βιβλίο πουλήσει 5000 ή 15000 αντίτυπα). Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να συζητήσω οτιδήποτε σχετικό, μετά την κυκλοφορία του βιβλίου. Όμως επί της παρούσης δεν μπορώ να το γράψω εδώ και μάλιστα σε ασυνάρτητες συνέχειες...

Τέλος, ο καθένας μπορεί να κάνει όσες εικασίες θέλει... Ελάχιστα με απασχολεί η "εικόνα" μου...

Rania, θα μπορούσα ίσως να σου δώσω απαντήσεις, αν μου έκανες σαφείς ερωτήσεις. Δε θέλω να μου πεις ποιές ακριβώς ήταν οι αφορμές για την κατάσταση που πέρασες, αλλά θα πρέπει να γίνεις περισσότερο περιγραφική γι' αυτήν την κατάσταση για να μπορέσω να σου απαντήσω...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.