Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 07-09-08, 16:29
Το avatar του χρήστη Eliyahu
Eliyahu Ο χρήστης Eliyahu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Panos_ole
Καλησπερα...μαλλον καλημερα ειμαστε μετα τις 12

θα ηθελα να επιστησω την προσοχη σου στο οτι ο Πνευματικος κοσμος, ειτε ανηκει εδω, ειτε οπουδηποτε αλλου, δεν ειναι καθολου φιλοξενος, ειναι ακρως επικινδυνος,δεν εχει αρχη και τελος, και ειναι εξαιρετικα "υπουλος" ως προς τους τροπους που ελευθερωνει τις δυναμεις του.
Και τοτε πιστεψε με...θα πρεπει να ειναι ο Θεος μαζι σου. !!! (μας)
Οι εκδηλωσεις των δαιμονιων ειναι μια μονο κατασταση απο αυτες που γνωριζουμε για το "ποιον" του Πνευματικου κοσμου. Αν ο Θεος επετρεπε εστω και για λιγα μονο δευτερολεπτα, να ανοιγαν τα πνευματικα μας ματια,πιστεψε με δεν θα ημασταν ποτε πια οι ιδιοι.
Ενα βιβλικο παραδειγμα απο την Παλαια Διαθηκη, αναφερει οτι ο Ελισσεαι (αν δε κανω λαθος δεν ειμαι σιγουρος) προσευχηθηκε στον Θεο να ανοιξει τα ματια (τα πνευματικα) του Γιεζει , γιατι δειλιασε στη μαχη, βλεποντας υπεραριθμους εχθρους, και μολις τα πνευματικα ματια του ανοιχτηκαν ειδε το πληθος των Αγγελων και τα αρματα και αναφωνησε" Αυτοι που ειναι μαζι μας ειναι περισσοτεροι απο αυτους που ειναι εναντιον μας!!!
Οχι οτι υπαρχουν μονο δαιμονικες δυναμεις, υπαρχουν Αγγελικα Ταγματα, οπως επισης υπαρχουν Αρχες, Δυναμεις, Εξουσιες.
ΔΕΝ ειναι ομως του "χεριου" μας ολα αυτα, και ως εκ τουτου το να μπλεκομαστε μαζι τους εμεσα ή αμεσα, δεν παραγει καλα αποτελεσματα.
Απο το πιο απλο συμπτωμα του να χασεις τον υπνο σου, μεχρι που να καταληφθεις απο ακαθαρτο πνευμα, ολα αυτα και πολλα ακομα περισσοτερα αποτελουν "παρενεργειες" της εμπλοκης μας.
Η αγια γραφη προειδοποει δια στοματος Αποστολου Παυλου" (οτι δεν αγνοουμε τις μεθοδειες του διαβολου, ουτε γρονθιζουμε ασεβως στον αερα.)
Ειναι πολυ σημαντικο να κατανοησουμε το οτι ο διαβολος ειναι εξ αρχης ανθρωποκτονος. Αν το καταλαβουμε καλα και το εμπεδωσουμε τοτε τα πραγματα γινονται ευκολοτερα.
Ως προς το να παει καποιος σε ενα "στοιχειωμενο" σπιτι για να βοηθησεις καποιον αλλο...μαλλον θα χρειαστεις εσυ πρωτος βοηθεια...

να εισαι καλα

Παναγιωτης
Μιλάς πολύ σωστά φίλε μου. Τώρα δεν ξέρω αν οι παραθέσεις της Αγίας Γραφής είναι 100% ακριβείς , αλλά καλύτερα κάποια πράγματα να μην τα πολυσκαλίζουμε . Είναι πολύ επικίνδυνος αυτός ο κόσμος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eliyahu : 07-09-08 στις 16:30
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 08-09-08, 00:04
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Για να πω την αληθεια δεν εχω ιδεα αν το σπιτι εχει οντως κατι περα απο τα υπολοιπα ερειπωμενα σπιτια αλλα επειδη εχω μια αδυναμια σε αυτα τα σπιτια κι εχω μπει σε τρια παλια που υπαρχουν στην πολη μου, το συγκεκριμενο ειναι τοσο ομορφο που το ονειρευτηκα χθες!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 08-02-09, 14:36
Το avatar του χρήστη Banshee
Banshee Ο χρήστης Banshee δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2008
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Απο το παράθυρο της αδερφής μου βλέπουμε αυτό το σπίτι συνέχεια.Μένει δίπλα του.Το σπίτι ανήκε σε μια μεγάλη οικογένεια γαιοκτήμονα.Ο πρώτος μάλιστα που πήρε αυτοκίνητο στην Αθήνα.Ο γιός του τελευταίος απόγονος όχι πάρα πολλά χρόνια πρίν τρελλάθηκε κ εγκλείστηκε σε ψυχιατρείο.Απο τότε το σπίτι κλειδώθηκε.Κάποιοι επίδοξοι προσπάθησαν να το σπάσουν διότι ήταν επιπλωμένο κ είναι ακόμα.Οι γάτες ταίζονται απο μια ηλικιωμένη κυρία που μένει δίπλα.Την έχω δεί.Ξεκλδειδώνει ένα λουκέτο δίπλα απο τη κεντρική πύλη.Το σπίτι αυτό προορίζεται να ανακαινιστεί και να γίνει πολιτιστικό κέντρο.Όσο για το μαρμάρινο γλυπτό είναι το οικόσημο της οικογενείας.Αυτά είναι όσα ξέρω για την ώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 08-02-09, 14:41
Το avatar του χρήστη Banshee
Banshee Ο χρήστης Banshee δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2008
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Και όσον αφορά την ιστορία της Καραγιάννη..Η καραγιάννη ήταν απο πλούσια οικογένεια κ σπούδαζε νομική απότι θυμάμαι αντί όμως να φύγει τα σκοτεινά χρόνια προτίμησε να μείνει και να αγωνιστεί κ να κάνει το σπίτι της καταφύγιο στους επαναστάτες.Πρόκειτε για μια όχι κ τόσο γνωστή ηρωίδα.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 09-02-09, 09:08
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Banshee
Απο το παράθυρο της αδερφής μου βλέπουμε αυτό το σπίτι συνέχεια.Μένει δίπλα του.Το σπίτι ανήκε σε μια μεγάλη οικογένεια γαιοκτήμονα.Ο πρώτος μάλιστα που πήρε αυτοκίνητο στην Αθήνα.Ο γιός του τελευταίος απόγονος όχι πάρα πολλά χρόνια πρίν τρελλάθηκε κ εγκλείστηκε σε ψυχιατρείο.Απο τότε το σπίτι κλειδώθηκε.Κάποιοι επίδοξοι προσπάθησαν να το σπάσουν διότι ήταν επιπλωμένο κ είναι ακόμα.Οι γάτες ταίζονται απο μια ηλικιωμένη κυρία που μένει δίπλα.Την έχω δεί.Ξεκλδειδώνει ένα λουκέτο δίπλα απο τη κεντρική πύλη.Το σπίτι αυτό προορίζεται να ανακαινιστεί και να γίνει πολιτιστικό κέντρο.Όσο για το μαρμάρινο γλυπτό είναι το οικόσημο της οικογενείας.Αυτά είναι όσα ξέρω για την ώρα.
Ημουν απο τις πρωτες που "αναφωνησα" το οτι ΔΕΝ ειναι στοιχειωμενο. Ημουν γειτονισσα του επισης και πολλα βραδυα περνουσα για να το χαζεψω.
Σιγουρα εντυπωσιαζει με την τοσο διαφορετικη αρχιτεκτονικη του-παραφωνια μεσα στα τσιμεντενια κουτια που λεγονται πολυκατοικιες-αυτο ομως δεν σημαινει πως φαντασματα και σκιες κανουν παρτυ οταν νυχτωσει!
Τελευταια φορα που ειδα μεσα σε αυτο το σπιτι αναμμενο ηλεκτρικο φως και κουρτινα στο παραθυρο, ηταν τον Φεβρουαριο του 1996.
Αρα ο,τι συνεβη με τον τελευταιο απογονο συνεβη μετά.
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mirella_S : 09-02-09 στις 09:12
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 09-02-09, 19:28
Το avatar του χρήστη Banshee
Banshee Ο χρήστης Banshee δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2008
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Δυστυχώς χρονολογία δν ξέρω αυτό που έμαθα προχθές είναι ότι αν όλα πάνε καλά θα το δούμε ως πολιτιστικό κέντρο ίσως κ μέσα στον επόμενο χρόνο.Μια καλή αυκαιρία να δούμε επιτέλουςπως είναι κ μέσα
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 13-10-09, 13:47
polystrofos Ο χρήστης polystrofos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Ας μη σχολιασω καλυτερα απαντησεις του στυλ... "μιλας ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΑ" σε ατομα τα οποια μιλανε για φαντασματα και δαιμονες και ας προχωρησω σε αυτο που θελω να πω.
Αν και μενω χρονια πολυ κοντα στο σπιτι αυτο, χτες ηταν η πρωτη φορα που το ειδα 3 η ωρα τη νυχτα και με το που το ειδα μου αρεσε τοσο πολυ που ηθελα να μπω μεσα. Προσπαθησα να ανοιξω το λουκετο μονο και μονο για να μπω να το δω και να φυγω, χωρις να εχω καποιον κακοβουλο στοχο στο μυαλο μου. Τελικα δεν καταφερα να το παραβιασω και δεν μπηκα. Αυτα ολα εγιναν χτες στις 3 τη νυχτα. Σημερα, λιγες ωρες μετα ΗΔΗ ξερω πως ο ιδιοκτητης του σπιτιου ειναι ενας δημοσιος υπαλληλος που μενει στην Κηφησια, ο οποιος κληρονομησε το σπιτι αυτο μαζι με την αδερφη του, αλλα δεν εχουν τα λεφτα για να το αναπαλαιωσουν και το σπιτι εχει μεινει ετσι οπως το βλεπετε. Ναι, προφανως και στην πολεοδομια παιρνεις τις πληροφοριες που θες για την πλακα σου, αρκει να πεις οτι ενδιαφερεσαι να αγορασεις το συγκεκριμενο κτιριο! Συγνωμη αν σας χαλασα την αναζητηση φαντασματων και θρυλων, αλλα τα πραγματα ειναι παντα απολυτως λογικα, αρκει να εχεις διαθεση να ψαξεις σοβαρα το θεμα.

Δε λεω, εχουν την πλακα τους τα στοιχεωμενα σπιτια, ειδικα αν καθεσαι με καποια γκομενα ευαισθητη το βραδυ και τις διηγεισαι ιστοριες για να τρομαζει, αλλα απο τη στιγμη που θελετε να μαθετε σοβαρες πληροφοριες, ε τοτε αφηστε τα μη σοβαρα μεταφυσικα στην απεξω και πατε να ρωτησετε!
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 13-10-09, 20:57
Anduril Ο χρήστης Anduril δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ας μη σχολιασω καλυτερα απαντησεις του στυλ... "μιλας ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΑ" σε ατομα τα οποια μιλανε για φαντασματα και δαιμονες και ας προχωρησω σε αυτο που θελω να πω. Αν και μενω χρονια πολυ κοντα στο σπιτι αυτο, χτες ηταν η πρωτη φορα που το ειδα 3 η ωρα τη νυχτα και με το που το ειδα μου αρεσε τοσο πολυ που ηθελα να μπω μεσα. Προσπαθησα να ανοιξω το λουκετο μονο και μονο για να μπω να το δω και να φυγω, χωρις να εχω καποιον κακοβουλο στοχο στο μυαλο μου. Τελικα δεν καταφερα να το παραβιασω και δεν μπηκα. Αυτα ολα εγιναν χτες στις 3 τη νυχτα. Σημερα, λιγες ωρες μετα ΗΔΗ ξερω πως ο ιδιοκτητης του σπιτιου ειναι ενας δημοσιος υπαλληλος που μενει στην Κηφησια, ο οποιος κληρονομησε το σπιτι αυτο μαζι με την αδερφη του, αλλα δεν εχουν τα λεφτα για να το αναπαλαιωσουν και το σπιτι εχει μεινει ετσι οπως το βλεπετε. Ναι, προφανως και στην πολεοδομια παιρνεις τις πληροφοριες που θες για την πλακα σου, αρκει να πεις οτι ενδιαφερεσαι να αγορασεις το συγκεκριμενο κτιριο! Συγνωμη αν σας χαλασα την αναζητηση φαντασματων και θρυλων, αλλα τα πραγματα ειναι παντα απολυτως λογικα, αρκει να εχεις διαθεση να ψαξεις σοβαρα το θεμα. Δε λεω, εχουν την πλακα τους τα στοιχεωμενα σπιτια, ειδικα αν καθεσαι με καποια γκομενα ευαισθητη το βραδυ και τις διηγεισαι ιστοριες για να τρομαζει, αλλα απο τη στιγμη που θελετε να μαθετε σοβαρες πληροφοριες, ε τοτε αφηστε τα μη σοβαρα μεταφυσικα στην απεξω και πατε να ρωτησετε!
Tο γεγονός ότι υπάρχει ιδιοκτήτης δεν αποκλείει κάτι μεταφυσικό. Ξέρεις κανένα σπίτι χωρίς ιδιοκτήτη; Κατά τα άλλα να μας λείπει το δασκάλεμα άτομα του λόγου σου που είναι προκατειλημμένα. Θα σου έλεγα και τίποτα άλλο αλλά έχε χάρη που είμαι απλό μέλος...
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 14-10-09, 07:05
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polystrofos
Ας μη σχολιασω καλυτερα απαντησεις του στυλ... "μιλας ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΑ" σε ατομα τα οποια μιλανε για φαντασματα και δαιμονες και ας προχωρησω σε αυτο που θελω να πω.
Αν και μενω χρονια πολυ κοντα στο σπιτι αυτο, χτες ηταν η πρωτη φορα που το ειδα 3 η ωρα τη νυχτα και με το που το ειδα μου αρεσε τοσο πολυ που ηθελα να μπω μεσα. Προσπαθησα να ανοιξω το λουκετο μονο και μονο για να μπω να το δω και να φυγω, χωρις να εχω καποιον κακοβουλο στοχο στο μυαλο μου. Τελικα δεν καταφερα να το παραβιασω και δεν μπηκα. Αυτα ολα εγιναν χτες στις 3 τη νυχτα. Σημερα, λιγες ωρες μετα ΗΔΗ ξερω πως ο ιδιοκτητης του σπιτιου ειναι ενας δημοσιος υπαλληλος που μενει στην Κηφησια, ο οποιος κληρονομησε το σπιτι αυτο μαζι με την αδερφη του, αλλα δεν εχουν τα λεφτα για να το αναπαλαιωσουν και το σπιτι εχει μεινει ετσι οπως το βλεπετε. Ναι, προφανως και στην πολεοδομια παιρνεις τις πληροφοριες που θες για την πλακα σου, αρκει να πεις οτι ενδιαφερεσαι να αγορασεις το συγκεκριμενο κτιριο! Συγνωμη αν σας χαλασα την αναζητηση φαντασματων και θρυλων, αλλα τα πραγματα ειναι παντα απολυτως λογικα, αρκει να εχεις διαθεση να ψαξεις σοβαρα το θεμα.

Δε λεω, εχουν την πλακα τους τα στοιχεωμενα σπιτια, ειδικα αν καθεσαι με καποια γκομενα ευαισθητη το βραδυ και τις διηγεισαι ιστοριες για να τρομαζει, αλλα απο τη στιγμη που θελετε να μαθετε σοβαρες πληροφοριες, ε τοτε αφηστε τα μη σοβαρα μεταφυσικα στην απεξω και πατε να ρωτησετε!

Μολονοτι ειμαι απο εκεινες που υποστηριξαν πως το συγκεκριμενο σπιτι δεν πιστευω πως ειναι στοιχειωμενο, εν τουτοις θα αντιπαρατεθω στα γραφομενα σου.
Κατ' αρχην ομολογεις ετσι ψυχρα πως μολονοτι υφισταται ιδιοκτητης (εστω και αν δεν κατοικει εκει), προσπαθησες να εισβαλεις σε ξενη περιουσια!
Δευτερον, τα οντως στοιχειωμενα σπιτια, επετρεψε μου να σου πω πως δεν εχουν διολου "πλακα" οπως αναφερεις.
Ειναι τοποι δυστυχιας, οπου κακα γεγονοτα εχουν πιθανον καταγραφει στον χωρο, γεγονοτα που προκαλεσαν αγωνια και σοκ στα ατομα που ζουσαν εκει, ή προκειται για ανθρωπινες ψυχες που εχασαν τον δρομο τους για την αλλη πλευρα και περιφερονται εκει σε μια αιωνια αγωνια.
Εαν εσυ αυτο το βρισκεις διασκεδαστικο τι να πω????
Λυπαμαι.
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 14-10-09, 12:53
Anduril Ο χρήστης Anduril δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Μιρέλλα μην μπαίνεις στον κόπο. Αν μας θεωρεί γραφικούς ο κύριος...πολύστροφος (που δεν δικαιώνει το ψευδώνυμό του) τότε γιατί παρακολουθεί το φόρουμ και η περιέργειά του τον οδηγεί στο σπίτι αυτό (αν όντως λέει αλήθεια); Μήπως είναι λίγο τρολ ο κύριος;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.