Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-08-10, 22:43
Το avatar του χρήστη Radzoor
Radzoor Ο χρήστης Radzoor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-08-2008
Μηνύματα: 174
Smile Επιτέλους κάτι περίεργο αλλα όμορφο

Επιστρέφω μετά από τόσο καιρό που ήμουν εκτος και πάσχιζα να βγάλω την σχολη μου (ναι την τελειωσα ) με μια καινούρια εμπειρία μετά από τόσο καιρό απουσίας του μεταφυσικού από την ζωή μου(Είχα επικεντρωθεί τόσο στο να ξεμπερδέψω με τις υποχρεώσεις που και τον κάσπερ να έβλεπα να περνάει διπλα μου δεν θα το καταλάβαινα ). Μου συνέβη τα τελευταία 3 μεσημέρια και είναι πολύ ευχαριστο αν και δεν ξέρω κατά ποσο είναι μεταφυσικό η μπορεί να εξηγηθεί επιστημονικά γι αυτό άλλωστε και ζητάω γνώμες αλλα δεν έχω ξανακούσει ποτε για κάτι ανάλογο.

Το πράγμα έχει ως εξής. Τα καλοκαιρια κοιμάμαι ξημερώματα μέχρι μεσημέρι (2-3ης) αφήνω την μπαλκονόπορτα που είναι το κρεβάτι μου κολλητά της ανοιχτή να μπαίνει δροσιά για να κοιμηθώ. Τα τελευταία τρία μεσημέρια ξυπνάω αλλα είναι λες και δεν έχω ξυπνήσει δηλαδή νιώθω πολύ ανάλαφρος λες και κοιμάμαι ακόμα και γυρίζω και κοιτάζω έξω και βλέπω κάτι πολύ περίεργο. Απέναντι μου είναι ένα σπίτι με ένα δέντρο μπροστά και εκεί πέφτει πολύ ήλιος.. και αντί να δω αυτό βλέπω παντού χρώματα σαν ουρανια τόξα ας πούμε δεν ξέρω πως να το πω και ένα δυνατό φως παντού αλλα δεν με τυφλώνει και όλα γυαλίζουν λες και είναι νικελένια ακόμα και το δέντρο όλα και είναι πολύ δυνατό το συναίσθημα ευφορίας που βγάζει. Όλο αυτό είναι ευχάριστο δεν είναι κάτι που σε τρομάζει η σε αναστατώνει αλλα θα ήθελα την γνώμη σας τι μπορεί να είναι . Από την μια κάτι μου λέει ότι είναι παιχνίδια του μυαλού μεταξύ ξύπνιου και ύπνου αλλα εκείνη την στιγμή έχω συναίσθηση δεν είναι ότι κοιμάμαι απλά νιώθω πολύ ανάλαφρα και οι ήχοι ακούγονται μακρινοί κάπως χαμηλοί.

Έχει συμβεί κάτι ανάλογο σε κανέναν έχετε ακούσει κάτι ? Το βραδυ δεν τρώω βαριά-ξημερώματα η δεν τρώω καθόλου πολλές φορες. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι στο ίδιο σημείο ξυπνάω όλο το καλοκαίρι και επειδή κοιμάμαι κοιτώντας έξω το πρώτο πράγμα που βλέπω είναι έξω οποτε λογικά θα έπρεπε να έχει ξανατύχει αυτό

Οποιος έχει μια επιστημονική εξήγηση θα του ήμουν υπόχρεος να την μοιραστεί μαζί μου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-08-10, 00:16
ilena Ο χρήστης ilena δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2010
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Γεια σου Radzoor.

Έχω κι εγώ μια παρόμοια εμπειρία σε παιδική ηλικία. Δεν μου είχε τύχει να είναι μπροστά σε εξωτερική θέα και δεν ήταν τόσο πολύχρωμα όσο τα περιγράφεις.

Ο οφθαλμίατρος είπε πως δεν έτρωγα όσο έπρεπε και γι' αυτό τα έβλεπα. Το αναφέρεις κι εσύ οπότε μπορεί να είναι αυτό.

Όμως ήταν μία φορά που είχα δει κάποια πιο διακριτά και φέρονταν περισσότερο "έξυπνα", δεν είναι στην ίδια κατηγορία με τα από πάνω και δυστυχώς δεν έχω μάθει ακόμα με ποιον τρόπο θα τα ξαναδώ αλλά είμαι σίγουρη πως, όποιος επιδιώκει να τα ξαναδεί, δεν θα τα δει εάν θέλει να φάει αλλά δεν τρώει επίτηδες.

Πρέπει να προκύψει μέσα από τον εαυτό σου το να μην έχεις όρεξη για φαγητό καθώς είσαι χαμένος μέσα στις σκέψεις σου για αρκετό χρονικό διάστημα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-08-10, 12:33
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Το απλό παιχνίδισμα των κουρασμένων ματιών σου με τον ήλιο καθώς
ξυπνάς, αποκλείεται.. να υποθέσω, ε;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-08-10, 16:02
Το avatar του χρήστη Radzoor
Radzoor Ο χρήστης Radzoor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-08-2008
Μηνύματα: 174
Thumbs up

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας . Πήγα σε οφθαλμίατρο και με κοίταξε και του είπα και αυτό που είδα τρεις φορες συνεχόμενα και μου είπε ότι ήταν από την κούραση και μου συνέστησε να αλλάξω τρόπο ζωής τουλάχιστον να μην είναι ο καθημερινός (φυσικά δεν του τα περιεγραψα λεπτομερώς όπως εδώ όλα γιατί θα με έπαιρνε για λαλημένο αλλα του είπα ότι βλέπω τα πάντα πολύχρωμα κλπ όταν ξυπνάω). Όντως τελικά παιχνίδι τον ματιών πρέπει να ήταν και εγώ αυτό πίστευα στην αρχή αλλα το μονο που με παραξένευε ήταν η αίσθηση που είχα εκείνη την στιγμή ήταν παράξενη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Radzoor : 20-08-10 στις 16:04 Αιτία: ορθογραφικό λάθος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.