Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Το ανεξήγητο στο χώρο των τεχνών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-04-09, 23:03
Το avatar του χρήστη profit
profit Ο χρήστης profit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2007
Περιοχή: Rodos, Athens
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή X-Files the Series Μερικά στοιχεία που πιστεύω κρύβουν...

...μερικά στοιχεία κατ' εμένα συνωμοσιολογικά στοιχεία!
Ανοίγω αυτό το θέμα βασιζόμενος στην σειρά X-Files και περισσότερο για να δώ αν εγώ τα βλέπω σωστά ή λάθος και αν πράγματι έχουν κάποιο βάθος ή αν είναι ρηχές και δεν αξιζουν καν να ασχολούμε!! Και θα ήθελα την άποψή σας πάνω στις σκέψεις μου!!
Λοιπόν μετά από αυτόν το σύντομο επεξηγηματικό μου πρόλογο ας μπώ στο θέμα.
Τα περισσότερα "εγκλήματα" και παραφυσικά γεγονότα λαμβάνουν μέρος σε: 1.πυκνά δάση
2.σκοτεινά μέρη
Μου δημιουργήθηκε η άποψη ότι γίνεται εσκεμένα ουτώς ώστε να δημιουργηθεί ο φόβος στους πολίτες για παρόμοια μέρη και να μην πλησίαζουν έτσι ώστε να μπορούν να κάνουν πραγματικότητα τα "σκοτεινά" τους σχέδια οι "στρατιωτικές" δυνάμεις χωρίς να ενοχλούντε από τα αδιάκριτα βλέμματα των πολιτών.
Τα Α.Τ.Ι.Α. που "εμφανίζονται" τα δικαιολογούν ως πειραματικά αεροσκάφη ετσι ώστε ο πολίτης και αν τα εντοπίσει να πιστέψει ότι είναι δικά του και να παραμείνει ήσυχος. Αλλα έστω και ένα από όλα αυτά να είναι "ξένο" να επέμβει η αεροπορία και να δικαιολογηθούν περνώντας το στα ψιλά γράμματα!!

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν τα θεωρείτε αυτα που ειπώθηκαν λίγο πιο πάνω σημαντικά αλλα για μένα δείχνον μια "ύπνωση" του κόσμου για να μην δούν τι κρύβεται πίσω απο όλα αυτά!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη profit : 24-04-09 στις 23:04
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-04-09, 00:03
Το avatar του χρήστη Viktor_Belenko
Viktor_Belenko Ο χρήστης Viktor_Belenko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2008
Περιοχή: Heart of Darkness
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από profit
Τα Α.Τ.Ι.Α. που "εμφανίζονται" τα δικαιολογούν ως πειραματικά αεροσκάφη ετσι ώστε ο πολίτης και αν τα εντοπίσει να πιστέψει ότι είναι δικά του και να παραμείνει ήσυχος. Αλλα έστω και ένα από όλα αυτά να είναι "ξένο" να επέμβει η αεροπορία και να δικαιολογηθούν περνώντας το στα ψιλά γράμματα!!
Είναι πάρα πολλές οι περιπτώσεις όπου θέαση στρατιωτικών ή και πολιτικών ακόμα αεροσκαφών, έχει ερμηνευθεί ως ΑΤΙΑ (όπου ΑΤΙΑ = εξωγήινοι), για διάφορους λόγους, σκόπιμα (δημιουργία εντυπώσεων) ή μη (άγνοια). Οι περισσότερες θεάσεις ΑΤΙΑ (όπου ΑΤΙΑ = ΑΤΙΑ) εξηγούνται εύκολα ή λιγότερο εύκολα από ανθρώπινη δραστηριότητα.

Από την άλλη πλευρά όμως, έχουμε δει κάποιες φορές, λιγότερο συχνά οπωσδήποτε, να συμβαίνει και το ακριβώς αντίστροφο: Στρατιωτική αεροπορική δραστηριότητα, απόρρητη συνήθως, να αποδίδεται ως παρουσία ΑΤΙΑ (όπου και πάλι ΑΤΙΑ = εξωγήινοι), προκειμένου να συγκαλυφθεί η πραγματική δραστηριότητα.

Και μάλιστα, η εξήγηση αυτή να γίνεται εύκολα πιστευτή όχι μόνο από (φυσικά) τους δημοσιογράφους, αλλά και το ευρύ κοινό. Υπερβολικά εύκολα θα έλεγε κανείς.

Φιλικά.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-04-09, 13:48
open mind Ο χρήστης open mind δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Οι περισσότερες περιπτώσεις ΑΤΙΑ είναι εξηγήσιμες είτε πρόκειται για ανθρωπινή
Δραστηριότητα η κάποιο φυσικό φαινόμενο όμως υπάρχει ένα ποσοστό που δεν
Εξηγείται και κατά τη γνώμη είναι πιθανό να πρόκειται για εξωγήινης προέλευσης
ΑΤΙΑ οσο αφορά τη συγκάλυψη είναι λογικό να γίνεται καθώς φανταστείτε να έλεγαν
Ότι ήταν εξωγήινο σκάφος η ότι δεν ξέρουν περί τίνος πρόκειται θα προκαλούνταν πανικός .
__________________
ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-07-09, 17:32
Το avatar του χρήστη morning star
morning star Ο χρήστης morning star δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-07-2009
Περιοχή: peristeri,athens
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

αγαπητε profit,θα ηθελα και εγω να καταθεσω την αποψη μου μιας και υπεπεσε εστω και αργα το θεμα στην αντιληψη μου...
1)δεν ειναι λογικο σε μια τηλεοπτικη σειρα τα περισσοτερα "εγκληματα και παραφυσικα φαινομενα",οπως τα αναφερεις και ο ιδιος να λαμβανουν χωρα σε δαση και σκοτεινα μερη?ειναι σαφως πιο "ατμοσφαιρικο" αν θελεις και εχει τον θεατη σε μεγαλυτερη ενταση και αγωνια γα το τι θα επακολουθησει!!!
εξαλλου δεν περιμενει ο ανθρωπος μια τηλεοπτικη σειρα η μια ταινια για να αποκτησει εναν καποιο "φοβο" οσων αφορα τετοια μερη...ο ανθρωπος φοβαται οτι δεν γνωριζει,ειναι αρχετυπικο και απολυτα λογικο,δεν νομιζεις?που θα τρομαξει περισσοτερο ενας ανθρωπος?σε εναν πολυσυχναστο δρομο μιας μεγαλουπολης η σε ενα σκοτεινο,απομακρυσμενο δασος??????
2)ειμαι υπερ του conspiracy theory οπως προβαλλεται απο την σειρα x files(δεν ντρεπομαι μαλιστα να δηλωσω πως ανηκω στο κλαμπ των fan!!!)
ειναι επισης λογικο,κατ'εμε παντα,πως οι εκαστοτε κυβερνησεις αποκρυπτουν το οτιδηποτε γνωριζουν για να μην επικρατησει ακρατος πανικος στον πληθυσμο οπως πολυ σωστα περεθεσε ο/η φιλος/φιλη open mind.ενταξει,ως γνησια fan,θα πω και τα δικα μου λιγο...
πως δεν ειναι μονο αυτο αλλα και δεν θελουν να αποκαλυφθει και το γεγονος πως εκμεταλλευονται τις γνωσεις που εχουν αποκτησει προς δικο τους οφελος αλλα θα σταματησω εδω,γιατι αν συνεχισω δεν θα μεινει πια κανεις που να διαβαζει τα ποστ μου στο μελλον
__________________
"IF I AM A GUILTY MAN,MY CRIME IS IN DEARING TO BELIEVE;THAT THE TRUTH WILL OUT AND THAT NO ONE LIE CAN LIVE FOREVER.
I BELIEVE IT STILL.
MUCH AS YOU TRY TO BURY IT,THE TRUTH IS OUT THERE.
GREATER THAN YOUR LIES,THE TRUTH WANTS TO BE KNOWN..."

Fox Mulder,"The Truth"
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-07-09, 00:33
Το avatar του χρήστη Niphrentil
Niphrentil Ο χρήστης Niphrentil δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2009
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Εγώ δεν απορώ γιατί όλα συμβαίνουν σε δάση ή στα σκοτάδια στα X-Files αλλά γιατί ΟΛΑ συμβαίνουν στην Αμερική!!

Κοίτα να δεις, φίλε Profit... Τα X-Files έγιναν τόσο μεγάλη επιτυχία λόγο του ότι υποστήριζαν πως τα επεισόδιά τους βασίζονταν σε πραγματικές μαρτυρίες... Και δεν αντιλέγω, είχα κάποτε (κάποιος μου το καβάντζωσε...) ένα βιβλίο που ανέφερε τα πραγματικά γεγονότα πίσω από τα επεισόδια... Αλλα μην ξεχνάμε οτι η σειρά ξεκίνησε να προβάλετε το 1993 που τα "εφέ" που μπορούσε να έχει ήταν εξαιρετικά περιορισμένα. Οπότε κάπως έπρεπε να βγει αυτή η "ατμόσφαιρα" προς τα έξω από τον σκηνοθέτη... Και ο κ. Carter έκανε ΥΠΕΡΟΧΗ δουλειά στο θέμα αυτό...

Φυσικά, υπάρχουν και οι μεταγενέστεροι "κ. Carter" που κάνουν πολύ αξιόλογη δουλειά στις μέρες μας με πολύ πιο προσεγμένα και περίπλοκα εφέ όπως ο αγαπημένος μου (για ΠΟΛΛΟΥΣ λόγους) κ. Abrams, κυρίως με το Lost αλλά και με το καινούριο του διαμάντι που ακούει στο όνομα "Fringe"... Παρ' όλα αυτά, τα X-Files συνεχίζουν να κρατάνε ένα μεγάλο μέρος της καρδιάς μου μιας και με αυτά μεγάλωσα!!

Εν κατακλείδι, όχι, δε νομίζω ότι τα X-Files έγιναν έτσι για να "υπνωτίσουν" τον κόσμο αλλά πιο πολύ για να τον δελεάσουν να "ψάξει την αλήθεια" που, ακόμα και σήμερα, βρίσκετε κάπου εκεί έξω...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-07-09, 05:50
Το avatar του χρήστη morning star
morning star Ο χρήστης morning star δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-07-2009
Περιοχή: peristeri,athens
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

that's exactly my point dearest niphrentil!εθεσες το θεμα παρα πολυ ορθα!θα συμφωνησω μαζι σου!!!!
the truth is still out there,but is there anyone left to look for it????
__________________
"IF I AM A GUILTY MAN,MY CRIME IS IN DEARING TO BELIEVE;THAT THE TRUTH WILL OUT AND THAT NO ONE LIE CAN LIVE FOREVER.
I BELIEVE IT STILL.
MUCH AS YOU TRY TO BURY IT,THE TRUTH IS OUT THERE.
GREATER THAN YOUR LIES,THE TRUTH WANTS TO BE KNOWN..."

Fox Mulder,"The Truth"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.