Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Το ανεξήγητο στο χώρο των τεχνών

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Βαθμολογία της σειράς.
9-10 23 63,89%
8-9 7 19,44%
7-8 2 5,56%
6-7 1 2,78%
5 0 0%
Κάτω από τη βάση. 3 8,33%
Ψήφισαν: 36. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 06-10-07, 09:08
Το avatar του χρήστη evripidis
evripidis Ο χρήστης evripidis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Μακεδονία
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Αν βλέπεις 2η φορά το επεισόδιο, ανακαλύπτεις πράγματα που ούτε είχες προσέξει. Αυτό με έμαθε το Lost, αυτό εφαρμόζω και στο Heroes πλέον και έχει αποτέλεσμα.

Για ακούστε την θεωρία μου και μέχρι ένα σημείο μπορείτε να το ελέγξετε.

Μιλάμε για το S02E01. Χρόνος περίπου 17λεπτά και 40δεύτερα.

Προηγουμένως μιλούσαμε για τα κόντζι. Αντιληφθήκατε ποιος τα εμφανίζει, τα βάζει εκεί που τα ανακαλύπτουν οι άλλοι;;; Ε;;;

Απάντηση = "Νέηθαν"
(τα " " επειδή είπαμε, δεν είμαστε σίγουροι ότι είναι αυτός. Στο καθρέφτη που είδε το πρόσωπό του στο μπαρ, είδαμε το πρόσωπο του Πίτερ, μισό-μισό. Το μισό κανονικό & μισό καμένο. Που μας δίνει την αφορμή να πιστέψουμε ότι όντως έγινε έκρηξη στο τέλος του προηγούμενου κύκλου)

Και συνεχίζουμε την ιστορία.

Στους χρόνους που έδωσα επάνω ο Άντο πηγαίνει καφέ και εφημερίδα στο πατέρα Νακαμούρα. Εκείνη τη στιγμή όμως για 3 δεύτερα έχουμε μια σκηνή, η οποία δεν έχει λόγω να υπάρχει, εάν φυσικά δεν έχει σημασία στην πλοκή.
Ο Άντο "τρακάρει" με έναν άνθρωπο του πλήθους. Μαντέψτε; Ο "Νέηθαν". Επιπλέον ο "Νέηθαν" τρακάρει με τον Άντο από την μεριά που κρατάει την εφημερίδα. Έπειτα ο πατάρες Νακαμούρα, ανοίγει την εφημερίδα και βρίσκει την φωτογραφία με το κόντζι...

Καλό;

Δεύτερη εμφάνιση. Λίγες σκηνές μετά, γυρνάει ο "Νέηθαν" στο σπίτι και βρίσκει την μάνα του εκεί. Μέσα σε 1 λεπτό την διώχνει. Αυτή τότε έξω από την πόρτα βρίσκει το δικό της κόντζι.

Τέλος ο πατέρας Νακαμούρα σκοτώνεται όταν κάποιος με κουκούλα το ρίχνει κάποια πατώματα χαμηλότερα από 1 ταράτσα. Όταν πηγαίνει η αστυνομία εκεί, ο αστυνομικός λέει "πως μπορεί να διέφυγε ο φονιάς [....] πετώντας;"
Ποιος πετάει; Ο "Νέηθαν".

Αυτά για την ώρα...
__________________
.:::Είθε το μάτι της Thundera να είναι πάντα δίπλα σου...

http://eye-of-thundera.blogspot.com/


"Όταν μάθουμε να ελέγχουμε τον εγκέφαλό μας, θα απαντήσουμε πολλά ερωτήματα..."
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-10-07, 16:49
Το avatar του χρήστη Υδροχοος
Υδροχοος Ο χρήστης Υδροχοος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2006
Περιοχή: Ουρανός....
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω μαζι σου απολυτα...κ εγω την δευτερη φορα που ειδα το επεισοδιο παρατηρησα ακριβως τα ιδια πραγματα

Φοβερη σειρα!!
__________________
ΑΚΟΥΕ ΠΟΛΛΑ ΛΑΛΕΙ ΚΑΙΡΙΑ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-10-07, 18:12
Το avatar του χρήστη Julliet
Julliet Ο χρήστης Julliet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 305
Arrow

Αντωνίτσα και εγώ απο το νετ!!

Βρε Evripidi πολύ καλές οι παρατηρήσεις σου!! Εγώ νομίζω πως ο Νέιθαν δεν είναι ο Νέιθαν!! Ή υπάρχουν δυο Νέιθαν! ο κανονικός και ο ψεύτικος!! Θα δούμε την Τρίτη στο 3ο επεισόδιο!
Υπάρχουν αρκετά "κενά" ακόμα στην ιστορία και όπως έχω καταλάβει και από τα επεισόδια του 1ου κύκλου, τίποτα δεν πάει χαμένο! Μπορεί μια ψεκάρφωτη σκηνή να είναι πολύ σημαντική στη συνέχεια! (του στίλ 5 μήνες πρίν, πέντε μήνες μετά) και όλα να συνδέονται μεταξύ τους. Είδομεν!!!!!
__________________
~*Gp*~

«Γιατί άραγε ενώ δεν με καταλαβαίνει κανένας με συμπαθούν όλοι?»
Albert Einstein


"Όσοι ψάχνουν για χρυσό, σκάβουν πολύ και βρίσκουν λίγο" Ηράκλειτος

Το όνειρο μου χάρισε τη ζωή, τωρα δεν μου μένει παρά να χαρίσω στη ζωή το όνειρο.

"Δεν πρόκειται ποτέ να ανακαλύψεις νέους ωκεανούς αν δεν έχεις το κουράγιο να χάσεις από τα μάτια σου την ακτή"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Julliet : 06-10-07 στις 18:23
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-10-07, 14:56
tsompanos Ο χρήστης tsompanos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-07-2007
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Κατι γινεται με την τους αδερφους Πετρελι. Ο μικρός δεν θυματε τιποτα και εμφανιζετε ζωντανος με το συμβολο στο στηθος του ενω ο μεγαλος αδερφος οπως και η μητερα θεωρουν τον Πετρο νεκρο. Κατι συνεβει κατα την εκρηξη του Πετρου με τον Νειθαν και απο οσο εχω διαβασει στο ιντερνετ θα μας το πουνε στο 8ο επεισοδιο. Επισης διαβασα πως στον δευτερο κυκλο η σειρα θα ασχοληθει παρα πολυ με του παλιούς σουπερ ηρωες. Σιγουρα δεν υπαρχει καλος και κακος Νειθαν δεν εχουμε καμια ενδειξη γι'αυτο απλα σαν ανθρωπος τον εχει παρει η κατω βολτα γιατι δεν μπορεσε να προστατεψει τον μικρο του αδερφο ή στην χειροτερη κατι που εγινε στην εκρηξη.
Ο νεος φιλος της Κλαιρ επίσης πεταει (για να φοραει την σερβιετα με φτερα το βλεπω λίγο δύσκολο) ενώ ο αγγλος κενσει έχει τις ίδιες δυνατότητες με την Κλαιρ κάτι που μου θυμισε την ιστορια του Χιρο που του ελεγε ο πατερας του οτι ο δρακος που του εμαθε να χρησιμοποιεί το ξιφος μετα απο πολυ καιρο γυρισε και του ζητησε την κυρα του και αυτός με το ξιφος εβγαλε την καρδια του και την εδωσε στο δρακο λεγοντας του πως ειναι το ιδιο. Δεν ξερω αλλα κατι μου εκανε. Κατι που δεν ξέρω αλλα ειναι ι ιδεα μου πως ο Χιρο ενώ έδειξε πως εκανε εντατικα μαθηματα με τον πατερα του και έδειξε πως ειναι ποιο "ανδρας" στην συμπεριφορα του ξαφνικα τον βλεπω πως ξαναγυρισε στην παιδιαστικη συμπεριφορα.
Το τατουαζ τις κυριας με την διπλη προσωπικοτητα εμφανιζετε μονο οταν εχει το πανω χερι η "κακή" πλευρα της.
Επίσης δεν ξέρουμε ποιοι ειναι οι παλιοι ηρωες εκτος απο τον πατερα του Χιρο την μητερα του Πετρου και Νειθαν τον Λιντερμαν και ο πατερας της Simone (πρωην κοπελιας του Isaak), τους οποίους δεν έχουμε δει να χρησιμοποιούν τις δυνάμεις τους εκτός απο τον Λιντερμαν (healer).
Στο επεισοδιο που σκοτώνεται ο πατερας του Χιρο (πραγμα που ο Χιρο δεν το ξερει ακομα και δεν ξερουμε πως θα αντιδρασει οταν το μαθει) ο κουκουλοφορος περισσοτερο μου μοιαζει με τον syler παρα με τον νειθαν (αλλωστε ο νειθαν εχει γενια και φοραει καμπαρντινα) αν και νομιζω πως ειναι ένας χαρακτηρας που δεν έχουμε δει ακομα. Άλλωστε ο πατερας του Χιρο καιο δολοφόνος του δείχνει να τον γνωρίζονται καλα αφου όταν τον βλεπει αν και με την κουκουλα και σκοτεινα όπως ειναι λέει πως απο όλους δεν περίμενα να εισαι εσύ.
Επίσης οι παλιοι ηρωες δείχνει να έχουν χωριστει σε 2 στρατόπεδα.
Εντυπωση μου κανει που ενω ο πατερας του Χιρο και ο Χιρο έχουν κάποιες δυναμεις αλλα η αδερφή του Χιρο δεν μας έδειξαν πως έχει. Οπως και η Simone που πεθανε. Επίσης εμφανιζονται πινακες απο του πουθενα και λογικα θα επρεπε να έχει κανει ο ζωγραφος ο οποιος ειναι νεκρος.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-10-07, 21:05
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Thumbs up

Πολύ ενδιαφέρουσες οι παρατηρήσεις σας παιδιά. Εύγε!

Το ποστ μου έρχεται να σας μεταφέρει ένα νέο που μόλις ανακάλυψα στο site του βιβλιοπωλείου Solaris. Σύμφωνα λοιπόν με τους νέους συνεργάτες της Fantasy Gate...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από www.solaris.gr
ΤΑ ONLINE COMICS ΤΗΣ ΣΟΥΠΕΡ (ΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ) ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗΣ ΣΕΙΡΑΣ "HEROES" ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ WILDSTORM. ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ; ΤΙ ΘΑ ΛΕΓΑΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ... ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ALTERNATIVE ΚΑΝΑΛΙ;
Νομίζω πως πρόκειται για μια άκρως ευχάριστη πληροφορία, μια και όλοι εμείς οι... φανατικοί πλέον θα έλεγα της σειράς, θα μπορούμε να απολαύσουμε τους ήρωές μας και on-line σε μορφή comic!!
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-10-07, 16:23
Το avatar του χρήστη evripidis
evripidis Ο χρήστης evripidis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Μακεδονία
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Πριν το σχολιασμό μου για το 3ο επεισόδιο του 2ου κύκλου (περιμένω σε λίγο τους υπότιτλους για να μην κουράζομαι στην μετάφραση ), "ανακοινώνω" ότι ο 1ος κύκλος ξεκινάει να προβάλλεται στην ελληνική τηλεόραση αύριο Τετάρτη 21:00 στο Alter.

Οπότε όσοι δεν έχετε παρακολουθήσει και έχετε περιέργεια, ιδού η ευκαιρία. Όσο για όλους εσάς που τα έχετε δει, μια επανάληψη δεν βλάπτει
__________________
.:::Είθε το μάτι της Thundera να είναι πάντα δίπλα σου...

http://eye-of-thundera.blogspot.com/


"Όταν μάθουμε να ελέγχουμε τον εγκέφαλό μας, θα απαντήσουμε πολλά ερωτήματα..."
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-10-07, 23:19
Το avatar του χρήστη evripidis
evripidis Ο χρήστης evripidis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Μακεδονία
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Λοιπόν...Σε αυτό το επεισόδιο είδαμε και παλιούς γνώριμους heroes.

Έσκασε μύτη ο Sailer, που όμως για κάποιο λόγο δεν έχεις τις δυνάμεις που είχε μαζέψει, όπως και ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει νέες.

Έτσι πάμε λίγο πίσω και βλέπουμε ότι ο Sailer δεν σκότωσε τον Νακαμούρα. Οπότε παραμένω μέχρι στιγμής στην προηγούμενη υπόθεσή μου ότι ο δολοφόνος έμοιαζε για τον Νέηθαν (τον οποίο δεν είδαμε στο επεισόδιο). Φίλε tsompanos, ο Νακαμούρα φυσικά και θα ήξερε τον Νέηθαν αρχικά διότι ήταν υποψήφιος γερουσιαστής και δεύτερον με την μητέρα του γνωρίζονται πάρα πολύ καλά.

Βρέθηκε ο 8ος πίνακας του Ισαάκ, που μας απεικονίζει τον θάνατο του πατέρα της Κλερ, ενώ αυτή είναι παρούσα.

Και ο Πίτερ...

Βλέποντας να ανακαλύπτει όλο και περισσότερες δυνάμεις, με θυμίζει τον...Sailer, ή έστω τις δυνάμεις του. " Ήθελα να τον σκοτώσω, μ'άρεσε " είπε.

Κάποιο hint δεν παρατήρησα, εκτός του ημι-hint ότι το tatoo του Πίτερ μετατράπηκε μόνο του σε κόντζι και έπειτα εξαφανίστηκε.


Αυτά για την ώρα...

ΥΓ. Εκεί που βρισκόταν ο Sailer, θύμιζε λίγο Lost και πείραμα DARMA ;
__________________
.:::Είθε το μάτι της Thundera να είναι πάντα δίπλα σου...

http://eye-of-thundera.blogspot.com/


"Όταν μάθουμε να ελέγχουμε τον εγκέφαλό μας, θα απαντήσουμε πολλά ερωτήματα..."
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-10-07, 19:19
tsompanos Ο χρήστης tsompanos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-07-2007
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evripidis
Έτσι πάμε λίγο πίσω και βλέπουμε ότι ο Sailer δεν σκότωσε τον Νακαμούρα. Οπότε παραμένω μέχρι στιγμής στην προηγούμενη υπόθεσή μου ότι ο δολοφόνος έμοιαζε για τον Νέηθαν (τον οποίο δεν είδαμε στο επεισόδιο). Φίλε tsompanos, ο Νακαμούρα φυσικά και θα ήξερε τον Νέηθαν αρχικά διότι ήταν υποψήφιος γερουσιαστής και δεύτερον με την μητέρα του γνωρίζονται πάρα πολύ καλά.

Βρέθηκε ο 8ος πίνακας του Ισαάκ, που μας απεικονίζει τον θάνατο του πατέρα της Κλερ, ενώ αυτή είναι παρούσα.
Δεν ειπα πως ειναι ο syler αλλα μου θυμησε ποιο πολυ τον syler σε σωματοτυπο εννοωντας. Συγνωμη αν δεν το διατυπωσα σωστα.Λεγοντας αν τον ηξερε ναι λογικα τον ηξερε αλλα η ολη φραση και πως την λεει ειναι σαν να την λέει σε κάποιον που γνωρίζει καλα και όχι σε κάποιον που ειναι γενικα γνωστός. Πάντως έχεις δίκιο μεχρι στιγμής αρχίζουν να μπαινουν στοιχεία σεναρίου Lost. Ποιος ειναι απο πίσω? τι ειναι η εταιρία κλπ κλπ. Προσωπικα δεν με πολυπειραζει αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-10-07, 02:04
Το avatar του χρήστη Julliet
Julliet Ο χρήστης Julliet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Βλέποντας να ανακαλύπτει όλο και περισσότερες δυνάμεις, με θυμίζει τον...Sailer, ή έστω τις δυνάμεις του. " Ήθελα να τον σκοτώσω, μ'άρεσε " είπε.
Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και εγώ όταν το είπε!!

Μάθαμε επίσης από το νέο φίλο της Κλέρ, οτι ο πατέρας της τον είχε απαγάγει και μάλλον οι δυο μαζί θα τον σκοτώσουν (νομίζω οτι στον πίνακα έδειχνε την Κλαίρ αγκαλιά με ένα αγόρι...)...τιν θέμα είναι όμως πως ο πατέρας της θα το περιμένει! Για να δούμε τι θα γίνει στη συνέχεια!!

Ααα!! Καμιά ιδέα γιατί έμεινε ο Χίρο στο "παρελθόν"??
__________________
~*Gp*~

«Γιατί άραγε ενώ δεν με καταλαβαίνει κανένας με συμπαθούν όλοι?»
Albert Einstein


"Όσοι ψάχνουν για χρυσό, σκάβουν πολύ και βρίσκουν λίγο" Ηράκλειτος

Το όνειρο μου χάρισε τη ζωή, τωρα δεν μου μένει παρά να χαρίσω στη ζωή το όνειρο.

"Δεν πρόκειται ποτέ να ανακαλύψεις νέους ωκεανούς αν δεν έχεις το κουράγιο να χάσεις από τα μάτια σου την ακτή"
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-10-07, 08:10
Το avatar του χρήστη evripidis
evripidis Ο χρήστης evripidis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Μακεδονία
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Julliet

(νομίζω οτι στον πίνακα έδειχνε την Κλαίρ αγκαλιά με ένα αγόρι...)
Πολύ σωστά



Γιατί έμεινε ο Χίρο πίσω; Εμ για το προφανές

Έπαθε την πλάκα του με την κινεζούλα

Μέχρι στιγμής αυτό καταλαβαίνουμε μόνο
__________________
.:::Είθε το μάτι της Thundera να είναι πάντα δίπλα σου...

http://eye-of-thundera.blogspot.com/


"Όταν μάθουμε να ελέγχουμε τον εγκέφαλό μας, θα απαντήσουμε πολλά ερωτήματα..."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.