Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 24-09-06, 14:17
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Συγχωρείστε με, αλλά δε καταλαβαίνω το λόγο για τον οποίο δημιουργείται πάλι "θέμα".
Φίλε Ηλία λές..
Παράθεση:
Μια απο τις προτασεις μου για να προστεθουν στους κανονισμους του φορουμ ειναι η εξης:οταν καποιος υβριζει ή ειρωνευεται τα πιστευω καποιου,στην ουσια υβριζει ή ειρωνευεται και τον ιδιο γι'αυτο κατα τη γνωμη μου θα πρεπει οι συντονιστες να τον καλεσουν να ζητησει συγνωμη και να ανακαλεσει,σε αντιθετη περπτωση να γινεται μπαν για καποιο χρονικο διαστημα
Παραθέτω δύο από τους όρους συμμετοχής στην κοινότητά μας...
Παράθεση:
α) Η κριτική είναι καλοδεχούμενη, όταν είναι κόσμια και αναφέρεται σε ιδέες και διατυπώσεις και όχι σε πρόσωπα. Μπορείτε να ασκείτε κριτική στις ιδέες όχι όμως και στους ανθρώπους. Εάν υποπέσει στην αντίληψη των Συντονιστών παρουσία μηνυμάτων που παραβαίνουν αυτόν τον κανόνα, αυτά θα μορφοποιηθούν χωρίς προειδοποίηση, και το προσβλητικό κομμάτι θα αφαιρεθεί.

β) Επιθέσεις σε άλλους χρήστες …
Συγκεκριμένα, η δυσφήμιση, ο χλευασμός, η επιθετική ειρωνεία και κάθε είδους προσωπικές προσβολές θα διαγράφονται από τις δημοσιεύσεις χωρίς προειδοποίηση, και θα υπάρχει σύσταση προς το άτομο για αποφυγή επανάληψης.
Για τα περί "συγνώμης", άποψή μου είναι ότι ο καθένας κρίνεται απ' τα γραφόμενά του. Ας μη ξεχνάμε ότι "εκτιθέμεθα" στον παγκόσμιο ιστό. Οπότε, (από τη στιγμή βέβαια που οι αντιρρήσεις έγγυνται μονάχα σε εκατέρωθεν επιχειρήματα και όχι επί του προσωπικού), η "συμπεριφορά μας" είναι θέμα σεβασμού, Παιδειας, Ηθους κλπ κλπ απέναντι τόσο στον συνομιλητή μας όσο και στον ίδιο μας τον εαυτό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από excellent
Θεωρώ τις προτάσεις σου ακραίες. Εμένα μου αρέσει να γίνεται σκληρή κριτική στα λεγόμενα του άλλου, αν χρειάζεται.
ΆΛλο η σκληρή κριτική -με επιχειρήματα- η οποία είναι καλοδεχούμενη. Τα όρια μεταξύ αυτής της κριτικής ,με την προσβολή και την ασέβεια πιστεύω ότι είναι διακριτά από όλους μας.

Τον αδικείς τον Πλανήτη πιστεύω. Δε κατάλαβα από τις προτάσεις του να υπάρχει υποψία "Στρατοπέδου συγκεντρώσεως ...".
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 24-09-06, 17:25
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Αγαπητε βασιλη,ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα κατα τη γνωμη μου οι συγκεκριμενοι κανονες του φορουμ ειναι ανεπαρκεις.Επαναλαμβανω οτι οταν καποιος χρησιμοποιει χαρακτηρισμους οπως "μαλακιες" και "καραγκιοζιλικια" για τις ιδεες του αλλου προσβαλει αμεσα τον ιδιο.Αλλωστε και οι κανονες μιλανε για κριτικη σε ιδεες και οχι σε προσβολες.Θεωρω οτι οι συντονιστικη ομαδα θα πρεπει να προνοησει και γι'αυτες τις περιπτωσεις.Οσον αφορα τη δευτερη προταση μου γνωριζω οτι ειναι δυσκολο να εφαρμοστει,αν και ειμαι 100% σιγουρος οτι ο αγαπητος excellent δεν μπορει να μου καταδειξει με επιχειρηματα οτι ειναι ακραια,επισης να σημειωσω οτι με αυτη την προταση μου δεν φωτογραφιζω τους αγαπητους Ποσειδωνιο και Κυκλωνα αλλα αυτη ηταν μονο η αφορμη και συνυπολογισα καποιες πολυ γνωστες παλαιοτερες καταστασεις που δεν νομιζω οτι χρειαζεται να σας τις θυμισω...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 25-09-06, 07:33
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Εγω παντως φιλε Πλανήτα δεν εχω καταλαβει το κολλημα σου.
Σε πηραξε η συγκεκριμενη φρασεολογια;
Οπως αντιλαμβανεσαι προκειται για αργκο.
Για λεξιλογιο που οι λεξεις που χρησιμοποιει δεν εχουν την κυριολεκτικη τους σημασια.
Αφου λοιπον προκειται για λεξεις μη κυριολεκτικου χαρακτηρα μηπως πρωτα θα πρεπει να δουμε πως τις εννοει ο αλλος;
Δηλαδη αν εγω με το να λεω ''λες μαλακιες ρε καραγκιοζη*'' εννοω ''λες μη επαρκως αποδεδειγμενα πραγματα αγαπητε'', εσυ αυτο πως μπορεις να το ξερεις;
Αν αντι αυτου του λεξιλογιου αντιθετος, χρησιμοποιειται καποιο αλλο, πιο συμβατο θα το ελεγα, της μορφης, ''να σε καλα μου εφτιαξες την διαθεση'' (πανω στις αποψεις καποιου αλλου σε καποιο θεμα), δεν εχεις προβλημα;
Ή δεν αντιλαμβανεσαι την προσβολη που αυτο εχει;
ή το πιο απλο, να θεωρω αστειες (και οχι μαλακιες) τις αποψεις σου.
Αν πω λες μαλακιες γι αυτο και γι αυτο το λογο θα το δεχτεις;

*Εγω οταν θελω να βρισω\προσβαλλω καποιον προτιμω να τον λεω Χατζιαβατη και ουχι Καραγκιοζη.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 25-09-06, 08:51
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Επειδή, λοιπόν, υπάρχει αυτή η απόλυτη σχετικότητα στο πως εννοεί κανείς αυτό που γράφει και στο πως εκλαμβάνει κανείς τα γραφόμενα του άλλου, για αυτό το λόγο χρειάζεται η χρήση μιας γλώσσας που δνε θα παρεξηγείται από κανέναν. Επίσης, λέξεις και φράσεις σαν αυτές που παραθέσατε, δεν είναι αποδεκτές και δεν θα πρέπει να χρησιμοποιούνται, όπως φαντάζομαι δεν τις χρησιμοποιήσατε ποτέ σε ένα επίσημο έγγραφο, σε μια έκθεση στο σχολείο κτλ.

Επίσης, μεγάλο ρόλο παίζει και η διάθεση του καθενός στο πως θα αντιμετωπίσει κάτι. Δεν είναι δύσκολο να εκφραζόματε με τρόπο που δεν θα αφήσει στον άλλο περιθώρια να θεωρεί ότι τον υποτιμούμε ή τον προσβάλλουμε. Μην ξεχνάτε πως δεν γνωρίζει ο ένας τον άλλο, ώστε να ξέρει ο καθένας τον τρόπο έκφρασης του άλλου και να μην παρεξειγείται.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 25-09-06, 09:03
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Διαφωνω στο οτι δεν είναι δύσκολο να εκφραζόματε με τρόπο που δεν θα αφήσει στον άλλο περιθώρια να θεωρεί ότι τον υποτιμούμε ή τον προσβάλλουμε.
Και συγκεκριμενα το βρισκω το πιο δυσκολο πραγμα.
Για τον λογο οτι αποψη και πιστευω μου ειναι οτι για να προσβληθει καποιος δεν χρειαζεται καν να υπαρχει καποιος αλλος.
Προσβαλλεται και απο μονος του.
Το να προσβληθει καποιος επαφιεται σχεδον αποκλειστικα στον ιδιον, και οχι σε αυτον που θα χρησιμοποιησει το οτιδηποτε.
Οτι και να μου πεις δεν μπορεις να με προσβαλλεις
αλλα και το αντιθετο.
Και σε αυτο δεν βαζω μετρο.
Το θεμα ειναι τι επιλεγει ο καθενας γι ατον εαυτο του και μονο.
Υ.Γ. το δεν ειναι αποδεκτο σηκωνει μεγαλη κουβεντα (που δεν εχω την διαθεση να την κανω παντως)
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 25-09-06, 09:17
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Καλώς ή κακώς, δεν είναι αποδεκτή μια τέτοια φρασεολογία και σε πολλές περιπτώσεις στο παρελθόν αυτό έχει φανεί. Είναι κανόνας συμμετοχής, από εκείνους που δεν διαπραγματεύονται.

Κατά τα άλλα, θα συμφωνήσω μαζί σου πως ορισμένοι είναι πολύ εύκολο να θεωρήσουν πως προσβάλλονται, ακόμα και όταν δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος. Τα παραδείγματα είναι πολλά. Εξακολουθώ να πιστεύω, όμως, πως είναι απλό να συζητάμε χωρίς να δημιουργούνται παρατράγουδα. Μάλλον, όμως διαλέγουμε το δύσκολο δρόμο...
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 25-09-06, 14:50
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Aγαπητε Χρηστο,ενδιαφεροντα αυτα που λες αλλα καλο θα ηταν να ειχες διαβασει προηγουμενως τις "επιμαχες" δημοσιευσεις και θα ειχες παρει τις απαντησεις σου.Οσον αφορα:
Παράθεση:
Αν αντι αυτου του λεξιλογιου αντιθετος, χρησιμοποιειται καποιο αλλο, πιο συμβατο θα το ελεγα, της μορφης, ''να σε καλα μου εφτιαξες την διαθεση'' (πανω στις αποψεις καποιου αλλου σε καποιο θεμα), δεν εχεις προβλημα;
Ή δεν αντιλαμβανεσαι την προσβολη που αυτο εχει;
ή το πιο απλο, να θεωρω αστειες (και οχι μαλακιες) τις αποψεις σου.
Αν πω λες μαλακιες γι αυτο και γι αυτο το λογο θα το δεχτεις;
Στο ποστ μου θα βρεις την απαντηση,την "ευγενικοφανη" ειρωνια την θεωρω ο,τι πιο ελεεινο και εκφραση κομπλεξικων ανθρωπων.Προτιμω 1000 φορες το να βριζεις που στην τελικη στις πιο πολλες περιπτωσεις γινεται υπο καθεστως θυμου,οποτε δεν τα εννοεις αυτα που λες και μπορεις μετα να ζητησεις μια συγνωμη.

Κατα τ'αλλα συμφωνω με τον Μιχαλη οτι ολοι πρεπει να προσπαθουμε κατα το δυνατον να στα γραφομενα μας να μην αφηνουμε περιθορια παρερμηνειων οτιμ μπορει να μη σεβομαστε τον συνομιλητη μας.Επειδη πολλες λεξεις ή φρασεις μπορει να εχουν αμφισημη ερμηνεια,πρεπει να προσπαθουμε να σκεφτομαστε τις πιθανες ερμηνειες.

Απο την αλλη βεβαια αν γινει παρεξηγηση δε χαθηκε ο κοσμος,μπορουμε να εξηγησουμε στον αλλο οτι δεν το εννοουσαμε ετσι οπως το εξελαβε αυτος.Το αν σε σεβεται ο αλλος μεσα του δεν μπορεις να το γνωριζεις ουτε να του το επιβαλεις,μπορεις ομως να του επιβαλεις(με πολλους τροπους) να σε σεβεται στη συμπεριφορα του απεναντι σου.

Παντως φιλοι μου εχω ενα παραπονο,οτι δεν μπηκατε στην ουσια των προτασεων μου.Θα προσπαθησω να αναπτυξω οσο μπορω αυτες τις θεσεις,για να δωσω και καποιες απαντησεις στον αγαπητο excellent που δεν του μιλησα πολυ καλα,ενω λογο ηλικιας θα επρεπε να δειξω κατανοηση στο ατοπημα του.

Κατ'αρχας 1 κρατουμενο,θεωρω οτι η προσβολη μιας θρησκειας ή ιδεολογιας ειναι αμεση προσβολη προς αυτους που εκφραζει.Γι'αυτο καλο ειναι να λειπουν.Θα ηθελα να ακουσω και αλλες αποψεις περι του ποσο αποδεκτη μπορει να ειναι μια τετοια συμπεριφορα.

Απο την αλλη,ενα σημειο που θεωρω οτι ειναι καθοριστικης σημασιας για την βελτιωση της ποιοτητας του φορουμ,ειναι οτι οταν καποιος κατηγορει καποια ιδεολογια ή θρησκεια και αποδεικνυεται στην πορεια της κουβεντας οτι εχει εντελως σαθρα επιχειρηματα ή μεγαλη αγνοια των αρχων αυτης της θρησκειας ή ιδεολογιας,να πιεζεται να ζητησει συγνωμη και να αποκυρηξει αυτα που υποστηριζε.

Φυσικα,για απαντηση στον φιλο excellent,αν ο αλλος ειναι τοσο υπερμετρα εγωιστης και κολλημενος που δεν δεχεται να παραδεχτει το λαθος του,καλο ειναι να μπαναρεται για καποιο διαστημα,για να το σκεφτει καλυτερα.Θεωρω πως μια τετοια κινηση θα εκανε τα μελη πολυ πιο υπευθυνα των λογων τους,θα αποφευγονταν καταστασεις που δε θελουμε και θα υπηρχε μεγαλυτερη ποιοτητα δημοσιευσεων σε βαθος χρονου.

Περιμενω να ακουσω αποψεις πανω σ'αυτα.

ΥΓ:Και εγω ειχα χαρακτηρισει προβληματικη την κριση του αγαπητου Κυκλωνα αλλα φυσικα δεν με εξεφραζε μια τετοια θεση και ειχε γινει κατοπην προκλησης που με ειχε αποκαλεσει ναζιστη και ειχε διαστρευλωσει καποια γραφομενα μου.Σε καμια περιπτωση δεν βιαζομαι να κρινω εναν συνομιλητη που γνωριζω ελαχιστα και δεν θεωρω φυσικα οτι οποιος πει μια "βλακεια" οτι ειναι και βλακας.
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 25-09-06 στις 14:53
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.