Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-12-05, 22:00
Το avatar του χρήστη Adaris
Adaris Ο χρήστης Adaris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Ο άνθρωπος-θεός είναι εδώ!

Και μετά την κλωνοποίηση τι;.....
Αν είστε μεταξύ αυτών που αναρωτήθηκαν το παραπάνω, η απάντηση είναι (δυστυχώς ή ευτυχώς) η προφανής. Συνθετικοί μικροοργανισμοί (προς το παρόν!) εξ' ολοκλήρου κατασκευασμένοι από τον άνθρωπο.

Μέχρι στιγμής οι επιστήμονες είχαν αρκεστεί στο να "πειράζουνε" το dna των οργανισμών και στη δημιουργία υβριδικών ειδών. Ο όρος δημιουργία ωστόσο δεν είναι ιδιαίτερα ακριβής, αφού αυτό που έκαναν θύμιζε διορθωτική παρέμβαση. Φυσικά, αυτό δε θα μπορούσε να είναι παρά μόνο η αρχή και ήρθε πλέον η ώρα για το επόμενο βήμα. Αφού διαβάσαμε (βλ. αποκωδικοποίηση του ανθρώπινου γονιδιώματος), ήρθε η ώρα και να γράψουμε. Το τολμηρό αυτό βήμα ανέλαβαν να το κάνουν Καναδοί επιστήμονες στο Βανκούβερ, με επικεφαλής τον Robert Holt και τον Craig Venter.

Οι Καναδοί θέλουν να γράψουν οι ίδιοι το γεννετικό κώδικα ενός βακτηρίου, συνθέτοντας κάθε μέρος και κάθε χημική του ένωση, κίνηση που απέχει πολύ από οποιες παρόμοιες κινήσεις έγιναν στο παρελθόν (περιορίζονταν στη "συγγραφή" γονιδίων), γι'αυτό και η μελλοντική επιτυχία του project κρίνεται αβέβαιη. Άμεσος στόχος είναι η κατασκευή ενός βακτηρίου με πρότυπο το μονοκύτταρο Mycoplasma genitalium, που έχει μόλις ένα χρωμόσωμα με 517 γονίδια. Ωστόσο, οι επιστήμονες ευελπιστούν το δικό τους βακτήριο να έρθει στη ζωή με ακόμη λιγότερα γονίδια.

Ήδη η είδηση έχει προκαλέσει αντιδράσεις διαφόρων μορφών. Ηθικολόγοι δυσπιστούν ως προς την παρέμβαση αυτή, κρίνοντας ανάξιο τον άνθρωπο για κάτι τέτοιο. ΆΛλοι φοβούνται για το που μπορούν να οδηγήσουν οι νέες εξελίξεις, ενώ το project ήδη βρίσκεται κάτω από την πλήρη εποπτεία της Αμερικάνικης κυβέρνησης, με το πρόσχημα της πιθανής χρήσης του ως βιολογικό όπλο.

Θα ήθελα κάπου εδώ να παρουσιάσω κάποια από τα ζητήματα που προκύπτουν με το πείραμα αυτό. Κατ' αρχάς το εγχείρημα δεν έχει εξασφαλισμένη επιτυχία. Όμως και από μόνο του μπορεί να προκαλέσει συζήτηση, για το κατά πόσον μπορεί ο άνθρωπος να γίνει θεός (το θέτω κάπως χοντρά, δε νομίζω πως ένα πείραμα, έστω και με επιτυχή κατάληξη αρκεί για να πούμε κάτι τέτοιο), ή έστω για το αν είναι έτοιμος να μπει και σε αυτά τα χωράφια της δημιουργίας της ζωής. Επίσης, ένα ζήτημα είναι το κατά πόσον μπορεί από αυτό να ωφεληθεί μελλοντικά ο άνθρωπος. Το γνωστό και αίωνιο πρόβλημα του ποιου τελικά υπηρετεί η επιστήμη, την πρόοδο του ανθρώπου ή τον εαυτό της; Και τι θα γίνει αν τελικά το πείραμα στεφθεί με επιτυχία; Θα πρέπει να αλλάξει τις απόψεις μας για τη φύση της ζωής; Εάν αποτύχει, τι θα μπορούσε να φταίει; Η ανικανότητα του σύγχρονου ανθρώπου, ή μήπως η πιστή τήρηση κάποιων κανόνων δεν είναι αρκετή για να δώσει τη σπίθα της ζωής;

(Προτίμησα να γράψω εδώ και όχι στα "Νέα", γιατί οι προεκτάσεις της είδησης είναι ίσως πιο ενδιαφέρουσες και από την ίδια. Την είδηση τη διάβασα εδώ http://www.theglobeandmail.com/servl...enceandHealth/. Εδώ μπορείτα να βρείτε και κάποιες λεπτομέρειες που δε συμπεριέλαβα παρπάνω)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-01-06, 17:53
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Exclamation

Φίλε/η Adaris
Θα ήθελα να σου υπενθυμίσω ότι οι επιστήμονες μπορούν να δημιουργήσουν μικροοργανισμούς, αλλά δεν μπορούμε να τους χαρακτηρίσουμε θεούς, αφού χρησιμοποιούν την υπάρχουσα ύλη... Ο θεός (χωρίς να είμαι βαθιά θρησκευόμενος) μπορεί να δημιουργήσει ζωή χρησιμοποιώντας ύλη που φτιάχνει ο ίδιος εκ του μηδενός.
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-01-06, 22:51
Το avatar του χρήστη Adaris
Adaris Ο χρήστης Adaris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Θέλησα όσα εγραψα να μην εκφράζουν οποιαδήποτε άποψη, φαίνεται όμως πως δεν τα κατάφερα.... Αν κοιτάξεις έγραψα "Όμως και από μόνο του μπορεί να προκαλέσει συζήτηση, για το κατά πόσον μπορεί ο άνθρωπος να γίνει θεός (το θέτω κάπως χοντρά, δε νομίζω πως ένα πείραμα, έστω και με επιτυχή κατάληξη αρκεί για να πούμε κάτι τέτοιο)". Το πείραμα δεν κρίνεται και από μένα ικανό για να υποστηρίξουμε ότι ο άνθρωπος έγινε θεός.. Όσο για το αν η διαφορά ανθρώπου-θεού είναι αυτή που μου αναφέρεις, επέτρεψέ μου να πως τη βλέπω απλώς σαν προσαρμογή παλιότερων παρόμοιων ιδεών στα νέα επιστημοικά επιτεύγματα. Πόσο παράλογη φαινόταν μόλις κάποιες δεκαετίες πριν η δημιουργία ζωής και η ζωή μήπως δεν ήταν από μόνη της ικανή συνθήκη για την πιστοποίηση της ύπαρξης του θεού; Και αν αύριο ο άνθρωπος βγάλει κάτι από το τίποτα, τότε κατά τη γνώμη σου θα είχε γίνει θεός?
Τέλος να σου πω πως είμαι φίλος Νόμιζα πως και αυτό φαινόταν από το nick.....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-06, 11:07
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι πως τόσο η ανθρωπότητα όσο και ορισμένοι από την επιστημονική κοινότητα τρομάζουν με τις ραγδαίες εξελίξεις στο χώρο της Γενετικής και της Βιοτεχνολογίας. Με τα σημαντικά βήματα που έγιναν στη χαρτογράφηση του γονιδιώματος και με τις τεχνικές που αναπτύσσονται, σε σύντομο σχετικά χρονικό διάστημα θα είμαστε ικανοί να πραγματοποιήσουμε πολλά που ως τώρα χαρακτηρίζονταν ως φαντασιώσεις των επιστημόνων.
Παρόλα αυτά, πολλοί φοβούνται και δεν έχουν εντελώς άδικο γιατί έχουν διαπιστώσει ότι στην ιστορία ο άνθρωπος φάνηκε σε πάρα πολλές περιπτώσεις ανώριμος να χειριστεί τόσο μεγάλες δυνάμεις. Θα θυμίσω μόνο την πυρηνική ενέργεια που αν και οι εφαρμογές της είναι μεγάλες και σημαντικές στη βελτίωση της ζωής των ανθρώπων, εντούτοις χρησιμοποιήθηκε και για πολέμους και άλλους δόλιους σκοπούς.
Πιστεύω πως δεν μπορούμε να εμποδίσουμε τις εξελίξεις και δεν θα έπρεπε. Οι "δυνάμεις" αυτές δεν είναι ούτε καλές ούτε κακές. Απλά εξαρτάται από τον τρόπο με τον οποίο τις χρησιμοποιούμε και αναλόγως με τους σκοπούς μας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-06, 14:35
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Από την μία, τι είναι θεός;
Και από την άλλη, τι είναι ο άνθρωπος.
Αν είμαστε κατ' εικόνα και ομοίωση δεν είμαστε θεοί;
Είναι περισσότερο φιλοσοφική νομίζω αυτή η συζήτηση για το αν ο άνθρωπος φτιάξει ζωή είναι θεός, αν όχι δεν είναι, πότε είναι κτλ.
Το πρόβλημα με τις ανακαλύψεις των επιστημόνων είναι ότι συνήθως πρώτα χρησιμοποιούνται για τους λάθος λόγους όσο και αν στην αρχή πάντα γίνονται για τους σωστούς.
Δεν μπορώ να πάρω κάποια παραπάνω θέση σε όλο αυτό γιατί δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα τα συναισθήματα μου και τις σκέψεις μου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-01-06, 18:13
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Επειδή η Ζωή είναι κάτι που από πολλούς θεωρείται ότι προσφέρεται από το Θεό, όπως και αν τον ονομάζουν, έχει εντυπωθεί μέσα μας η πεποίθηση ότι όποιος καταφέρει να "ξεκλειδώσει" τα μυστικά της, θα είναι και αυτός ένας Θεός. Με αυτή την άποψη διαφωνώ κατά βάση, αφού πιστεύω ότι δεν είναι ζήτημα μόνο κατανόησης των φαινομένων και χρήσης τους. Πολλοί επιστήμονες, δυστυχώς, έχουν μέσα τους την αντίληψη ότι είναι μικροί Θεοί ενώ κατά την άποψή μου είναι απλώς πειθαναγκαστικές προσωπικότητες.
Σχετικά με την άποψη που εκφράστηκε από έναν συνομιλητή, ότι ο Θεός δημιουργεί εκ του μη όντος, υπάρχουν έντονες διαφωνίες γιατί κάτι τέτοιο επιστημονικά θεωρείται άτοπο. Επίσης, είναι η πρώτη φορά που ακούω ότι μπορούν οι επιστήμονες να δημιουργήσουν μικροοργανισμούς. Μπορείς να γίνεις περισσότερο σαφής?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.