Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Κλόνισαν την πίστη σας τα γεγονότα στους κόλπους της εκκλησίας;
Ναι ,αναθεώρησα αρκετά πράγματα στο θέμα της πίστης 3 4,29%
Οχι ,δεν επηρέασε ούτε στο ελάχιστο την πίστη μου 20 28,57%
Αναθεώρησα την άποψή μου για τους ρασοφόρους 6 8,57%
Η θετική μου άποψη απέναντι στον κλήρο δεν άλλαξε 1 1,43%
Δεν ειμαι χριστιανός 40 57,14%
Ψήφισαν: 70. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-06-05, 10:02
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή Πόσο επηρέασαν την πίστη σας οι αποκαλύψεις στο εκκλησιαστικό;

Λόγω των προβληματων που αντιμετωπισε η σελιδα δυστυχως χασαμε την επικαιροτητα των θεματων του εκκλησιαστικου θεματος.Πολλα ηταν τα στοιχεια που βγηκαν στη "φορα".Εμπλεκομενοι φορεις πολλοι μητροπολιτες,δικαστικοι,πολιτικοι, ακομη και μυστικες υπηρεσιες!Ποσο κλονισαν την πιστη σας τα παραπανω γεγονοτα και τι συνεπειες πιστευετε οτι θα εχουν στο αμεσο μελλον;
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-06-05, 10:45
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Εμένα δεν μου φάνηκαν κάποια καινούργια πράγματα, εγώ πάντα έλεγα ότι όλα είναι έργα ανθρώπων... Ακόμα και τα Ευαγγέλια... Έτσι όλοι γεννιόμαστε αμαρτωλοί... Στον θεό πιστεύω γιατί είχα διαχωρίσει απο πολύ μικρός το παππαδιό απο τον θεό. Ήταν πολύ λίγοι οι παππάδες που τους σεβόμουνα και τούς είχα σε πολύ μεγάλη εκτήμηση... Το πρώτο που θυμάμε να μου έκανε εντίπωση ήταν γιατί έπρεπε να φιλάω το χέρι του παππά, αυτό όταν είμουνα μικρός και έτσι ήταν η αρχή... Να συμπληρώσω πως η γιαγιά μου μας πήγαινε κάθε κυριακή στην εκκλησία. Ήταν πάντα θέμα εξουσίας.
Στο θεό πιστεύω γιατί είναι αυτός που μου δίνει κουράγιο και που πάντα θα με ακούει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-06-05, 15:23
Το avatar του χρήστη mystica
mystica Ο χρήστης mystica δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2004
Περιοχή: Θούλη
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Εγώ να σας πώ την αλήθεια ψιλό..τι ψιλό χοντρό γέλασα με αυτά που έγιναν.Μόνο για γέλια είναι!
Αυτό όμως δεν συμβαίνει μόνο στην Ορθόδοξη εκκλησία αλλά και σε άλλα δόγματα.Και αυτά που έγιναν δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που θα ακολουθήσουν....!Απλώς πρέπει να βάλουν μυαλό όχι οι ρασοφόροι(δεν βάζουν μυαλό αυτοί) αλλά αυτοί που τυφλά τους ακολουθούν!Βεβαία πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις....!Οι συνέπειες θα είναι καλές για κάποιους οι οποιοι θέλουν να συκοφαντήσουν την Εκκλησία και κακές για τους ρασοφόρους διότι έτσι χάνουν την δημοσιότητά τους προς το ποίμνιον!
__________________
«ΤΗΝ ΑΡΕΤΗΝ ΑΡΜΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΑΘΟΝ Α.ΠΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΕΟΝ»
(Διογένης Λαέρτιος, 8, 33)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-06-05, 18:19
Abducted Ο χρήστης Abducted δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2004
Περιοχή: Outter Space
Μηνύματα: 50
Wink Η αλήθεια είναι...

...ότι δεν με ενδιαφέρουν οι επί της γης "αντιπρόσωποι" (τρομάρα τους) του Θεού!

Κι αυτό γιατί, τη "δουλειά" την πήραν ...αυτεπάγγελτα κι όχι από το Αφεντικό (ή Αφεντικά, αν προτιμάτε)!

Οπότε...
__________________
The truth is out there...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-06-05, 20:05
zepellin Ο χρήστης zepellin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2005
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Kαι εγώ δέν επηράστηκα καθόλου σε σχέση με αυτά που πίστευα. Και αυτοί είναι άνθρωποι όπως εμείς και δέν έχουν καμία σχέση ούτε με τον Θεό ούτε με τους εκπροσώπους του. Φυσικά και προσπαθούν να παραστήσουν τον εαυτό τους σάν Θεικούς εκπροσώπους αλλά γι'αυτούς το μόνο που μετράει είναι το κέρδος και το συμφέρον τους. Τα μεγάλα θύματα είναι όσοι τους πιστεύουν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-06-05, 16:57
Το avatar του χρήστη Λύδια
Λύδια Ο χρήστης Λύδια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-03-2004
Περιοχή: Μία Θεσσαλονίκη...μία Αθήνα
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Τα πράγματα κατά την άποψη μου είναι πολύ απλά. Η πίστη που ο καθένας έχει σε μια ανώτερη δύναμη, είτε αυτή είναι ο Θεός, είτε η Παναγία, είτε ο Αλλάχ κλπ κλπ, δεν έχει να κάνει με τους ανθρώπους που δηλώνουνε εκπρόσωποι τους. Το πως αποδέχεται ο καθένας το Θείο, αφορά εκείνον και κανέναν άλλο. Οι εκπρόσωποι μιας θρησκείας καταντάνε πρόβλημα όταν χρησιμοποιούν την επιρροή που έχουν στις ανθρώπινες ομάδες, για έλεγχο και προσωπική εξυπηρέτηση. Απο εκεί και πέρα όμως δεν χρειάζεται μυαλό για να πιστέψουμε πως όπου έχει βάλει άνθρωπος το χεράκι του, σίγουρα τα οποιαδήποτε ΄΄θεία΄΄ μηνύματα ή ΄΄θεία΄΄ βιώματα και γεγονότα, δεν μπορεί παρα να είναι αν όχι κατασκευασμένα, σίγουρα πάντως παραποιημένα. Είναι πλέον παγκόσμια αποδεδειγμένο πως η θρήσκεία έχει χρησιμοποιηθεί σε σημείο κατάχρησης. Αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός πως όπως υπάρχουν και ιερείς που ποτέ δεν τίμησαν το ράσο, υπάρχουν και γεροντάκια που είναι πραγματικά αφοσιωμένοι σε αυτό που έχουν αναλάβει.

Δεν με ενόχλησε στο παραμικρό όλος αυτός ο συρφετός και τα άνομα που βγήκαν στην επιφάνεια, γιατί πολύ απλά όλοι τα ξέραμε, και γιατί πλέον έχω βγει απο την ατραπό να μπερδεύω την πίστη μου με τους ανθρώπους. Επειδή είμαι της ακράδαντης άποψης οτι μέχρι ενα πολύ μεγάλο σημείο, όλα αρχίζουν απο εμάς και τερματίζουν σε εμάς, μάλλον φταίμε εμείς σαν λαός που όχι μόνο δεχόμασταν αδιαμαρτύρητα όλη αυτή την κατάσταση, ενώ την ξέραμε πάρα πολύ καλά, αλλά και όταν βγήκαν στην επιφάνεια, οι αντιδράσεις -να ναι καλά και τα ΜΜΕ και τα κόμματα γι αυτό που έδωσαν ρεσιτάλ φτήνιας και υποκρισίας- ήταν μάλλον αμήχανες και συγκεχυμένες, αν και ήταν φανερό πως όλος αυτός ο ντόρος δεν ήταν παρά μια προγραμματισμένη υστερία για να κάνει ο κάθε παππάς, πολιτικός και δημοσιογράφος το κομμάτι του, ενώ θα έπρεπε όλοι αυτοί ομαδικώς να σταλούν σε καμιά βραχονησίδα για να καθαρίσει ο τόπος και εμείς επίσης.
__________________
Ψάξε, και θα βρείς...ρώτα και θα μάθεις..σκέψου..αναρωτήσου...αμφισβήτησε...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-06-05, 21:48
zepellin Ο χρήστης zepellin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2005
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Εγώ θα μπορούσα να φανταστώ αυτή την κατάσταση αλλά με κανέναν τρόπο σε τόσο μεγάλο βαθμό, με κανέναν τρόπο η διαφθορά στους ιερείς δέν περίμενα να τα ισοπεδώσει όλα. Πραγματικά δοκίμασα μεγάλη έκπληξη εντάξει άνθρωποι σάν και μάς είναι αλλά θα περίμενα η διαφθορά σε αυτούς να είναι σε πιό λογικά και χαμηλά επίπεδα όσο τουλάχιστον σε όλους εμάς τους υπόλοιπους.Δυστυχώς αποδείχτηκε πολύ μεγαλύτερη.
Όσο για τον ντόρο και την φασαρία που έφεραν οι αποκαλύψεις ήταν όλα φούσκες της στιγμής γιατί όπως είδατε πολύ γρήγορα ξεχάστηκαν. Και όχι μόνο σε βραχονησίδα δέν πήγαν αλλά συνεχίζουν ακάθικτοι το έργο τους.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-06-05, 22:30
PaN__ Ο χρήστης PaN__ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2003
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Όλα τούτα ήταν λίγο πολύ γνωστά στους παρεπιδημούντες. Ροζ αποχρώσεις με ΚΥΠατζήδικη κάλυψη.
Προσωπικά ενοχλήθηκα αφάνταστα από δύο παραμέτρους αυτής της ιστορίας οι οποίες πέρασαν στα "ψιλά":
α) Το γεγονός ότι όλα αυτά συνέβησαν σε χώρους που πολλοί από εμάς τους θεωρούν, καλώς ή κακώς, ιερούς. ΄(Τι διάολο, χάθηκαν τόσα κελιά και παρακέλια..)
και
β) Οι πρωταγωνιστές της ροζέ ιστορίας είναι οι ίδιοι που προσυλητίζουν αφελείς, (δωρεές, συγχωροχάρτια, τάματα), ώστε να έχουν οικονομική άνεση και ασφάλεια, και εκμαυλίζουν νέους ανθρώπους (Κατηχητικά, μοναστήρια) ώστε να έχουν επιλογή.
Κατά τα άλλα δηλώνουν υπέρμαχοι της Ηθικής. Προστάτες της κοινωνίας και των οσίων του Γένους.
Δυστυχώς όμως μείναμε στο ροζ περιτύλιγμα και το μόνο που ακούστηκε ήταν ευχολόγια για τους υμετέρους ροζουλί και τρυφερούς συμπρωταγωνιστές, και κατάρες για τους υπολοίπους που διανοήθηκαν τέτοια πράγματα.
Και για να μην παρεξηγηθώ ξεκαθαρίζω οτι οι προτιμήσεις και οι ορέξεις του καθενός είναι δικαίωμά του.
Όμως εδώ έχουμε άμβλυνση, με τον πιο ανήθικο τρόπο, των αντιστάσεων των συμμετασχόντων υπό οποιαδήποτε σχέση, σωματική ή πνευματική.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-06-05, 15:06
Το avatar του χρήστη bladerunner
bladerunner Ο χρήστης bladerunner δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Περιοχή: Πειραιάς - Ελλάδα
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Όταν γινόμαστε άβουλα, παρωπιδοφόρα όντα και δεχόμαστε να βάλουμε στην καμπούρα μας έναν ρασοφόρο μόνο για λύπηση είμαστε. Προσωπικά πιστεώ στην ανώτερη δύναμη, αντλώ κουράγιο από εκεί, αλλά να πάρω έναν παπά και να τον αγιοποιήσω, δεχόμενος στο υποσεινήδητο μου πως έχει θεϊκή αγνότητα και ανώτερη βούληση, είναι τουλάχιστον φαιδρό. Όσο φαιδρό είναι από τις πράξεις των ανθρώπων να κρίνεται ο Θεός....!

¶νθρωποι είναι και αυτοί. ¶νθρωποι με ανάγκες, πάθη και θνητή υπόσταση. Το γεγονός ότι δηλώνουν πίστη, δεν σημαίνει ότι την έχουν κιόλας. Και αλίμονο σε εκείνα τα καλόβουλα άτομα, που στην προσπάθεια τους να έρθουν κοντά στον Θεό, γραπώνονται από έναν ιερέα και διαγράφουν την υλιστική του δίψα.

Κι ας μην ξεχνούμε τις εποχές που κάθε τεμπέλης, άξεστος και αργόσχολος αυτοαποκαλείτο ιερέας και έφτιαχνε την ζωή του. Τουλάχιστον τώρα τέτοια φαινόμενα έχουν μεωθεί (αλλά όχι εκλήψει...).

Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις, άνθρωποι που όντως βοηθάνε τον συνάνθρωπο, αλλά θα χρειαζόταν ένας νέος Διογένης να λέει: "¶ξιον γυρεύω....."

Τέλος νομίζω ότι η 2η και η 3η απάντηση είναι το ίδιο. Πίστη δεν είναι ο παπάς!
__________________
Έτρεχα σας το ορκίζομαι. Έτρεχα χωρίς να κοιτάω τους άλλους.
Έτρεχα και προσπερνούσα. Έτρεχα μέχρι που κατάλαβα ότι τερμάτισα.


Και βρέθηκα μόνος μου....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bladerunner : 16-06-05 στις 15:10
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-07-05, 19:30
Savvas Ο χρήστης Savvas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2005
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Λοιπον αρχικα θα ηθελα να πω οτι το ολο θεμα με τις αποκαλυψεις ,μου βρωμουσε λιγο με τον τροπο που δωθηκε,ειναι και αυτος ο [/B]Robben[/U][/B] =Μακης (ο γνωστος ) τον οποιο δεν πολυ συμπαθω που δεν ξερω πως αλλα παντα αδιαβλητος δημοσιογραφος καταφερνει να ειναι στη ριζα του προβληματος (ε δεν ειμαστε και τοσο μ...ες).τελος παντων δεν λεω με λυπησε και κυριως με προβληματισε το ολο θεμα αλλα ρε παιδια πηρατε χαμπαρι ποση ωρα καθε μερα μας πρηζανε με το εκκλησιαστικο(για κανενα αλλο θεμα δεν εχει καταναλωθει τοση ωρα σε ειδησεις καθε μερα οσο σημαντικο κιαν ηταν)Επισης δεν ξερω αν θυμαστε αλλα ταυτοχρονα συνεδριαζε και η Ε.Ε με πολυ σημαντικα για μας θεματα.Απλα επειδη τιποτα δεν ειναι τυχαιο για μενα ειπα να το αναφερω...Στο κατω κατω δηλαδη αν το καλοσκεφτεις ως κοινωνια δημοκρατικη θα πρεπε να μας ενδιαφερει περισσοτερο η ολη βρωμια και διαφθορα στο δικαστικο αφου αποτελει την βαση για μια δημοκρατικη κοινωνια(ισα δικαιωματα ολων) αλλα θυμηθητε ολοι πως αυτα παρουσιαζοταν απο τα μμε.Ετσι καταληγω στο οτι πολλα δεν ειναι οπως φαινονται γι αυτο καλο θα ηταν να μην τα δεχομαστε οπως μας τα σερβιρουν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.