Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 08-06-05, 21:53
Το avatar του χρήστη cosmictsak
cosmictsak Ο χρήστης cosmictsak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2004
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 568
Προεπιλογή

"Δεν ήρθα για να ιδρύσω καμία αίρεση ή κανένα επιπλέον δόγμα"....

Εμένα γιατί μου κάνει για κάτι τέτοιο?
Και τι παρανοικό είναι αυτό το "η γνώμη μου δεν έχει καμία αξία"????

Να σου πω ειλικρινά τι σκέφτομαι? Επειδή το "διδασκαλία" και βιβλία με τίτλους "Ζωδιακά μαθήματα" καθώς και το ότι αναζητά μιμητές του παραδείγματος του μου ακούγονται λίγο περίεργα και τα χω ξαναδεί, θα πω ότι κάτι περίεργο παίζει με την όλη φάση του όλου θέματος (χωρίς παρεξήγηση) και θα ήθελα την τοποθέτηση και άλλων που γνωρίζουν τον τύπο ή την "διδασκαλία" του.
__________________
When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-06-05, 06:30
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

να συμφωνησω με το Λεων το οτι η γνωμη του καθενος δεν εχει σημασια αλλα οτι πρεπει να κατατιθεται πρεπει. Χωρις δογματισμο και ''θρησκευτικο'' φανατισμο, απλως σαν ''αρχη διαλογου''
Υ.Γ. εισαι σιγουρος οτι η Δαναη ηταν κορη του Ακρισιου;;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-06-05, 07:11
Το avatar του χρήστη Leon_
Leon_ Ο χρήστης Leon_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2004
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Φίλε Χρίστο, άμα ακούσεις κάποιον να σου λέει για παράδειγμα πιστεύω στην ύπαρξη άλλων διαστάσεων, αυτό είναι μια γνώμη, σωστά?

’μα αυτό το άτομο έχει βιώσει με άμεσο τρόπο και εμπειρία αυτό για το οποίο μιλάει είναι πολύ καλό αυτό. Αλλά από εκεί και ύστερα το πηγαίνει και να λέει εγώ πιστεύω αυτό γιατί είδα αυτά κτλ, τι ουσία έχει για τους άλλους που δεν έχουν βιώσει κάτι παρόμοιο?

Μόνο φανατισμό και ατέλειωτες συζητήσεις προκαλεί αυτό.

Έτσι ήμαστε εμείς οι "δυτικοί" και θέλουμε όλα να τα λύνουμε με το διανοητικό, να εκφράζουμε γνώμεις, απόψεις, θεωρείες, πιστεύω, και τελικά που καταλήγουν αυτά?

Οι Ανατολικοί λαοί δουλεύουν περισσότερο με τη καρδιά, με το συναίσθημα.

Το καλύτερο πράγμα που θα μπορούσε να κάνει το παραπάνω άτομο κατά τη γνώμη μου () ήταν να δώσει τις μεθόδους και τις πρακτικές ώστε να κάνουν και οι άλλοι άνθρωποι εμπειρία αυτό που έζησε.

Αυτό κάνει ο Σαμαέλ Αούν Βεόρ.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-06-05, 07:17
Το avatar του χρήστη Leon_
Leon_ Ο χρήστης Leon_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2004
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS1
Υ.Γ. εισαι σιγουρος οτι η Δαναη ηταν κορη του Ακρισιου;;
Συγχώρεσε με, αλλά δε το γνωρίζω αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-06-05, 09:45
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Αν εχεις ζησει με αμεσο τροπο και βιωματα κατι, την υπαρξη αλλων διαστασεων που αναφερεις πχ, στο παραδειγμα, τοτε αυτο δεν ειναι αποψη/γνωμη,..... ειναι γνωση.
Οι αποψεις/γνωμες στηριζονται περισσοτερο στην ''πιστη'' και η πιστη δεν ειναι κατι ''χειροπιαστο'', θετωντας επι ταπητος λοιπον, το γιατι εχουμε οδηγηθει σε αυτη την ''πιστη'' η οποια ειναι και η αποψη μας, ή τηνμ αποψη μας για την αποψη καποιου αλλου, τοτε ισως να μπορεσουμε να κανουμε αυτην την ''πιστη'' γνωση.
Και αν εμεις ειμαστε αρκετα...... ''πιστοι'' οκ, αλλα να μην ειμαστε και εγωιστες, καποιος αλλος μπορει να μην '' πιστευει'' στην ''πιστη'' (πως γινεται αυτο τωρα ψαξε βρες) και να χρειαζεται καποια πραγματα ωστε να αντιληφθει κατι σαν γνωση και να την αποδεχτει ή μη, εμμεσα πραγματα, και αυτα ειναι οι αποψεις αλλων και η διαδικασια που αυτος ο αλλος μαζι και με οποια γεγονοτα τον οδηγησαν σε αυτην του την αποψη.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-06-05, 09:51
Το avatar του χρήστη Leon_
Leon_ Ο χρήστης Leon_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2004
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Οπότε συμφωνούμε! Αυτό που ζητάμε και οι δύο είναι Γνώση!

Φυσικά και δε πρέπει να είμαστε απόλυτοι απορρίπτοντας όλες τις γνώμες και ισοπεδώνοντας τα πάντα.

Απλώς όπως διαλέγουμε το φαγητό που θα φάμε το μεσημέρι έτσι πρέπει να διαλέγουμε και τι θα δώσουμε ως τροφή στο διανοητικό μας!

Η διαφορά είναι ότι αυτό που παίρνουμε αρχικά ως μια νοητική άποψη πρέπει να το δούμε / βιώσουμε αντικειμενικά ως μια αλήθεια.

Μακάρι βέβαια να ήταν τόσο ευκολο...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-06-05, 13:39
Το avatar του χρήστη cosmictsak
cosmictsak Ο χρήστης cosmictsak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2004
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 568
Προεπιλογή

Leon_ δεν μας τα λες καλά! Πολύ λατρεία για τον Σαμαέλ Αούν Βεόρ βρε παιδί μου... Αυτό έκανε, αυτό κάνει, κλπ κλπ. και από την άλλη δεν σχολιάζεις το κείμενο που έσύ έβαλες και όχι μόνο αυτό αλλά και δεν γνωρίζεις αν αυτά που λέει είναι πραγματικά. Μία ερώτηση σου έγινε από τον cHrIsToS1 και δεν ήξερες να απαντήσεις.
Sorry αλλά χωρίς να έχω διαβάσει όλο το άρθρο (δεν ξέρω αν τελικά αξίζει), θα τολμήσω να πω ότι αμφισβητώ τα πάντα από όσα γράφει ο τύπος. Εγώ τουλάχιστον έχω μάθει να μην δέχομαι οτιδήποτε μου δίνεται ως δεδομένο αλλά να ψάχνω να βρώ την αλήθεια και να αποκτώ δικιά μου γνώμη-γνώση των πραγμάτων.

cHrIsToS1 εσύ ήξερες τον Σαμαέλ Αούν Βεόρ?
__________________
When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-06-05, 14:27
Το avatar του χρήστη Leon_
Leon_ Ο χρήστης Leon_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2004
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Δεν γνωρίζω αν όλα αυτά είναι πραγματικά?!? Φυσικά και δεν γνωρίζω αν όλα αυτά είναι πραγματικά! Σκοπός είναι να τα γνωρίσουμε όμως κάποια στιγμή μέσα από την εργασία μας.

Μια διευκρίνηση γιατί μερικά πράγματα παρεξηγήθηκαν.

Το άρθρο (όπως σημειώνεται στη πρώτη σελίδα) δεν γράφτηκε από τον Σαμαέλ Αούν Βεόρ αλλά είναι αποτέλεσμα της εργασίας κάποιων ανθρώπων που εφάρμοσαν τη διδασκαλία του.

Από την άλλη αμφισβητείς τα πάντα που έχει ο γράψει ο άνθρωπος (και έχει γράψει πολλά, 60 + βιβλία, έχει δώσει χιλιάδες διαλέξεις) χωρίς να έχεις διαβάσει τίποτα δικο του?!?

Σημείωση: Το κείμενο δεν το έβαλα για να το σχολιάσω ή για να ακούσω τις απόψεις άλλων ανθρώπων, αλλά για να επωφεληθούν και άλλοι από τις πληροφορίες που προσφέρονται σε αυτό.

Όποιος δε του αρέσει μπορεί να το αγνοήσει!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-06-05, 17:46
Το avatar του χρήστη cosmictsak
cosmictsak Ο χρήστης cosmictsak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2004
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 568
Προεπιλογή

"Όποιος δε του αρέσει μπορεί να το αγνοήσει!"

Μπορεί όμως και να τα σχολιάσει! Αυτό κάνω. Σε φόρουμ είμαστε.


Εκτός αυτού δεν μπορώ να καταλάβω πως παρουσιάζεις κάποιον ως διδάσκαλο και σοφό που μας έδειξε τον δρόμο που πρέπει να ακολουθήσουμε, (δηλαδή με λίγα λόγια κάνεις προσηλυτισμό), ενώ εσύ ο ίδιος δεν έχεις τσεκάρει τα κείμενα του να δείς αν αυτά που λέει στέκουν. Καταρχίν επιτρέπεται αυτό που κάνεις?

Και εκτός αυτού έλα στην θέση μου. Αν σου έφερνα ένα κείμενο και ένα λίνκ κάποιων που λένε ότι ο τάδε είναι διδάσκαλος και πρέπει να τον ακολουθήσουμε, εσύ τι θα έκανες? Πρώτα απ' όλα από την στιγμή που δεν υπάρχει σχολιασμός του κειμένου αφήνεις να εννοηθεί ότι ακολουθείς την "σοφία" του αλλά όταν σε ρωτάμε λεπτομέριες λες "δεν είμαι σίγουρος, δεν ξέρω".

Λες
"Φυσικά και δεν γνωρίζω αν όλα αυτά είναι πραγματικά! Σκοπός είναι να τα γνωρίσουμε όμως κάποια στιγμή μέσα από την εργασία μας."

Ποιά είναι η εργασία μας???
__________________
When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-06-05, 17:50
Το avatar του χρήστη cosmictsak
cosmictsak Ο χρήστης cosmictsak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2004
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 568
Προεπιλογή

Και τέλος τι σημαίνει
"Το κείμενο δεν το έβαλα για να το σχολιάσω ή για να ακούσω τις απόψεις άλλων ανθρώπων, αλλά για να επωφεληθούν και άλλοι από τις πληροφορίες που προσφέρονται σε αυτό."

Γιατί δεν θες να ακούσεις απόψεις άλλων ανθρώπων και ποιές νομίζεις ότι είναι οι πληροφορίες του κειμένου που θα μας επωφελήσουν?
__________________
When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.