Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #491  
Παλιά 19-10-12, 01:13
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin Εμφάνιση μηνυμάτων
Και όποιος ισχυρίζεται ότι δεν φοβάται καθόλου είτε λέει ψέματα για να εντυπωσιάσει ή αν όντως δεν φοβάται τότε πρέπει να το κοιτάξει γιατί είναι σοβαρό...
Έχει τύχει να φοβηθώ κατά τη διάρκεια α.π. αλλά αυτό δε σημαίνει οτι φοβάμαι να κάνω α.π. Υπάρχει διαφορά. Το ίδιο ισχύει και με άλλα πράγματα πχ με έχει φοβίσει ένας σκύλος, δεν φοβάμαι όμως τα σκυλιά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά αυτός ο φόβος είναι η φυσιολογική αντίδραση ενός φυσιολογικού υγιής ανθρώπου σε κάτι που μπορεί να τον απειλήσει.
Αντιθέτως, ο φόβος δείχνει έλλειψη αυτοελέγχου και κακή ψυχική υγεία... τον αντιλαμβάνομαι περισσότερο ως μη φυσιολογική αντίδραση παρά ως φυσιολογική.

Προφανώς, δεν χρειάζεται κάποιος που φοβάται να κάνει α.π., να πιεστεί για να κάνει. Δεν πρέπει όμως να θεωρούμε και οτι ο φόβος είναι κάτι φυσιολογικό που μας προστατεύει. Μπορούμε να είμαστε ασφαλείς και χωρίς τον φόβο της ανασφάλειας.
Αξίζει νομίζω τον κόπο να δούμε τι κρύβεται πίσω από τον φόβο, τι είναι αυτό που φοβόμαστε πραγματικά και αν αυτό είναι κάτι αληθινό.
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #492  
Παλιά 19-10-12, 11:00
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Πες τα Χρυσόστομε
Απάντηση με παράθεση
  #493  
Παλιά 19-10-12, 16:49
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Η <παρένθεσή> μου περί φόβου, έγινε για άλλον λόγο (επειδή κατηγορήθηκα για προπαγάνδα υπερβολικού φόβου από κάποιον που δεν με γνωρίζει ούτε στο ελάχιστο). Είναι λογικό πως οποιοσδήποτε μπορεί να ελέγξει τον φόβο του ως ένα σημείο και με την εμπειρία να τον περιορίσει. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως ο φόβος είναι έλλειψη αυτοελέγχου και κακή ψυχική υγεία. Είναι ο συναγερμός ασφαλείας όταν πάμε να κάνουμε κάτι που μας θέτει σε κίνδυνο και δεν το λέω εγώ αλλά είναι η επιστημονική θέση. Και δεν αναφέρομαι για υπερβολές και φοβίες, ούτε για τον φόβο που δεν σε αφήνει να συνεχίσεις κάτι, όχι δηλαδή φόβο για κάτι συγκεκριμένο, αλλά όπως είπα και πριν είναι ο φόβος της απειλής. Ο φόβος που μας κρατάει σε εγρήγορση και ετοιμότητα.

Φίλε naeb έτυχε να φοβηθείς στην α.π. όχι γιατί φοβάσαι να κάνεις α.π. αλλά γιατί φαντάζομαι δεν ένιωσες ασφάλεια. Το ίδιο ισχύει και με το σκυλί, δεν φοβήθηκες επειδή φοβάσαι τα σκυλιά αλλά επειδή απειλήθηκε η ασφάλειά σου. Αν δεν υπήρχε αυτός ο φόβος τότε ίσως η περιέργεια και η τόλμη να ξεπερνούσαν την λογική και θα φτάναμε στο σημείο που λένε <παίζεις την ζωή σου κορώνα γράμματα> (και πολλοί θα ήταν οι χαμένοι).
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raistlin : 19-10-12 στις 16:51
Απάντηση με παράθεση
  #494  
Παλιά 19-10-12, 17:40
Το avatar του χρήστη Cathy
Cathy Ο χρήστης Cathy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Eγώ πάλι πιστεύω ότι αν κάποιος είναι πραγματικά προετοιμασμένος και δεν του τύχει ξαφνικά, γιατί υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις, αν δλδ έχει μια σφαιρική αντίληψη και γνώση γύρω απο τον εσωτερισμό και τον πνευματισμό, γιατι όπως λέει και ο Gabriellόλα αυτά συνδέονται μεταξύ τους, τότε δεν εχει τπτ να φοβηθεί. Αντίθετα σε αυτη την περίπτωση είναι ξέρει τι θα συναντήσει και πως θα το αντιμετωπίσει. Ναι σίγουρα υπάρχουν κίνδυνοι, δεν αντιλέγω, αλλά το θέμα είναι να μη βγει κανείς ξυπόλητος στ'αγκάθια. Οι απειλες ξεγυμνώνονται όταν είσαι προετοιμασμένος να τις αντιμετωπίσεις. Αυτά τα πράγματα σίγουρα δεν είναι παιχνίδι και όποιος θέλει να μάθει απο πιο εμπειρα ατομα, θα βρει τον τρόπο αν το ψάξει το θέμα. Πέρα απο το να τύχει να γνωρίζει άτομα που έχουν την ίδια εμπειρία, υπάρχουν τα forums καθώς και πολλά βιβλία γύρω απο το θέμα. Μια έρευνα δεν βλάπτει.
Δεν πιστεύω ότι ο Raistlin προσπαθεί να κάνει κάποιου είδους προπαγάνδα περι φόβου , απλά προσωπικά αντιλαμβάνομαι ότι ο ίδιος δεν εχει πραγματική εμπειρία ή ιδιαίτερη προσωπική γνώση γύρω απο το συγκεκριμένο θέμα και γιαυτό είναι φυσιολογικό ότι δεν γνωρίζουμε να το βλέπουμε με καχυποψία και σχετικό φόβο, γιατί είπαμε παντού υπάρχουν κίνδυνοι, ειδικά όταν ασχολούμαστε με πράγματα που είναι "πάνω" ή έξω απο εμάς.
__________________
Όλα τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται
Απάντηση με παράθεση
  #495  
Παλιά 19-10-12, 18:22
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Πέντε μηνύματα πιο πάνω...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin Εμφάνιση μηνυμάτων
.
.
.
.

Δεν ανέφερα ότι δεν έχω καμιά εμπειρία, είπα ότι δεν το επιδιώκω. Αλλά και εμπειρία να μην είχα, μπορώ να έχω άποψη πάνω σε ένα θέμα μελετώντας εμπειρίες άλλων ατόμων. Η διαφορά μας είναι ότι εγώ λαμβάνω υπόψιν και τις αρνητικές εμπειρίες που υπάρχουν, δεν τις απορρίπτω για να βγάλω το αποτέλεσμα που με συμφέρει κρατώντας μόνο τις βολικές περιπτώσεις. Άρα θεωρώ πως έχω περισσότερο σφαιρική άποψη.
Και το ξαναλέω για να αποφευχθούν παρεξηγήσεις, δεν διαδίδω φόβο.
.
.
.
.
(οι τελείες είναι γιατί έχω γράψει αρκετάααααα πάνω στο θέμα αλλά απ'ότι φαίνεται δεν μπήκε κανείς στο κόπο να τα διαβάσει και γι αυτό και τα αυθαίρετα συμπεράσματα ως προς την προσωπική μου ενασχόληση με το θέμα και ως προς το τι εννοώ)

Cathy, όταν πάρα πολλά άτομα απορρίπτουν ότι δεν τους συμφέρει, τότε δεν μπορούμε να μιλάμε σε καμιά περίπτωση για σφαιρική και ολοκληρωμένη γνώση. (αν και το ίδιο λέω και στο κουοτ)
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #496  
Παλιά 19-10-12, 18:38
Το avatar του χρήστη Cathy
Cathy Ο χρήστης Cathy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Raistlinέχω διαβάσει όλα σου τα μηνύματα, με αυτό που είπα όμως ήθελα να δώσω έμφαση στο πόσα γνωρίζει κάποιος πάνω σε ενα θέμα. Εννοώ ότι ακόμα και αν κάποιος έχει βιωσει εξωσωματικές εμπειρίες κάποιες φορές, είτε το επιδιώκει ή όχι, σίγουρα δεν μπορει να ξέρει τόσα ή να κατανοήσει πλήρως το θέμα, όσο κάποιος άλλος που μπορεί να πειραματίζεται στον ίδιο τομέα καθώς και γενικά σε όλα όσα αφορούν τον πνευματισμό για χρόνια. Η εμπειρία σε κάτι μετράει, καθώς τότε μπορείς να έχεις πιο σφαιρική αντίληψη των πραγμάτων. Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν και χωρίς η ίδια να έχω βιώσει τέτοιου είδους εμπειρίες ακόμα.
__________________
Όλα τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται
Απάντηση με παράθεση
  #497  
Παλιά 19-10-12, 23:08
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Για να μη βγω πολύ εκτός θέματος, θα απαντήσω περιληπτικά

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin Εμφάνιση μηνυμάτων
Η <παρένθεσή> μου περί φόβου, έγινε για άλλον λόγο (επειδή κατηγορήθηκα για προπαγάνδα υπερβολικού φόβου από κάποιον που δεν με γνωρίζει ούτε στο ελάχιστο).
Νομίζω κάποιος μπορεί να βγάζει συμπεράσματα ΜΟΝΟ από και για τα γραφόμενα του άλλου και όχι για το ίδιο το άτομο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε naeb έτυχε να φοβηθείς στην α.π. όχι γιατί φοβάσαι να κάνεις α.π. αλλά γιατί φαντάζομαι δεν ένιωσες ασφάλεια. Το ίδιο ισχύει και με το σκυλί, δεν φοβήθηκες επειδή φοβάσαι τα σκυλιά αλλά επειδή απειλήθηκε η ασφάλειά σου. Αν δεν υπήρχε αυτός ο φόβος τότε ίσως η περιέργεια και η τόλμη να ξεπερνούσαν την λογική και θα φτάναμε στο σημείο που λένε <παίζεις την ζωή σου κορώνα γράμματα> (και πολλοί θα ήταν οι χαμένοι).
Δεν θα συμφωνήσω σε όλα.
Δεν φοβάμαι να βάλω το χέρι μου στη φωτιά.
Δεν το βάζω όμως επειδή γνωρίζω οτι θα καώ. Και αν καώ θα υπάρχει πόνος κάτι που γνωρίζω οτι δεν θα μου αρέσει...

Κάποιος που δεν φοβάται κάτι δεν σημαίνει οτι γίνεται και παράτολμος ή παράλογος.
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #498  
Παλιά 19-10-12, 23:40
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν θα συμφωνήσω σε όλα.
Δεν φοβάμαι να βάλω το χέρι μου στη φωτιά.
Δεν το βάζω όμως επειδή γνωρίζω οτι θα καώ. Και αν καώ θα υπάρχει πόνος κάτι που γνωρίζω οτι δεν θα μου αρέσει...
Εύστοχο...
Απάντηση με παράθεση
  #499  
Παλιά 20-10-12, 00:27
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω κάποιος μπορεί να βγάζει συμπεράσματα ΜΟΝΟ από και για τα γραφόμενα του άλλου και όχι για το ίδιο το άτομο.
Οκ ίσως να μην το διατύπωσα σωστά. O Gabriel έγραψε ότι από τα λεγόμενά μου διέκρινε πολύ μεγάλο φόβο: Αν διάβαζε πιο προσεκτικά αυτά που έγραψα θα έβλεπε ότι δεν έχω σκοπό να διαδώσω τον φόβο, αλλά λέω περιπτώσεις που ίσως σε κάποιους να χαλάει την γεύση της α.π. (αλλά παρόλο που κόβουμε και ράβουμε στα μέτρα μας, έχουμε σφαιρική γνώση)Και για τα συμπεράσματα δεν αναφερόμουν στον χαρακτήρα μου αλλά στο πόσο έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα γιατί έγινε λόγος και για αυτό.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα συμφωνήσω σε όλα.
Δεν φοβάμαι να βάλω το χέρι μου στη φωτιά.
Δεν το βάζω όμως επειδή γνωρίζω οτι θα καώ. Και αν καώ θα υπάρχει πόνος κάτι που γνωρίζω οτι δεν θα μου αρέσει...

Κάποιος που δεν φοβάται κάτι δεν σημαίνει οτι γίνεται και παράτολμος ή παράλογος.
Ακόμα δεν φαίνεται να καταλαβαίνετε την ουσία. Αν κρατάς ένα μαχαίρι και χαϊδεύεις την λεπίδα του, φυσικά και δεν φοβάσαι να μην τραυματιστείς γιατί εσύ έχεις τον έλεγχο του μαχαιριού. Αν όμως σε έχουν ξαπλώσει κάτω στο δρόμο και ένας τρελός σου χαιδεύει τον
λαιμό με ένα μαχαίρι, εκεί μην λες πως δεν θα φοβηθείς για την ακαιραιότητά σου. Δεν τον ξέρεις τον άλλον, ή ακόμα χειρότερα, ξέρεις πως έχει σκοτώσει 2-3 πιο πριν. Η κάτι άλλο? Ο ίδιος τρελός πάλι, χαϊδεύει με το μαχαίρι τα πρόσωπα των γονιών σου. Και αυτό που ξέρεις σίγουρα είναι ότι είναι τρελός και δεν χρειάζεται κάποιον ιδιαίτερο λόγο για να τους σκοτώσει.
Δεν μιλάω για ελεγχόμενες καταστάσεις, αλλά για αυτές που η επέμβασή μας είναι περιορισμένη ή αδύνατη.

Cathy, αν κάποιος βασίζεται ΜΟΝΟ στην εμπειρία του ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να μιλάει για σφαιρική γνώση. Στα υπόλοιπα που λες δεν διαφωνώ, αλλά και αυτός που πειραματίζεται, ποτέ δεν θα σταματήσει να μαθαίνει (άσε που μπορεί να έχει αντιληφθεί και κάποια πράγματα λανθασμένα, αν στηρίζεται μόνο στις δικές του εμπειρίες) και μπορεί ακόμα να μάθει και από κάποιον που είχε μόνο μια τυχαία εμπειρία.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #500  
Παλιά 20-10-12, 01:53
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Raistlin, λυπάμαι αλλά δεν νομίζω οτι τόσο ακραία παραδείγματα βοηθούν πουθενά...
Η αστρική προβολή δεν είναι παιχνίδι, απαιτεί σοβαρότητα και πολλές φορές αγώνα αλλά το αντίκρισμα κατ' εμέ αξίζει και περισσεύει...
Κλείνω εδώ την κουβέντα και ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.