Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: CHIP στο σώμα!!!
ΝΑΙ 14 12,39%
ΟΧΙ 99 87,61%
Ψήφισαν: 113. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-10-08, 17:21
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή CHIP στο σώμα!!!

Καιρό τώρα γυροφέρνει το μυαλό μου αυτή μου την κίνηση..

και είπα, ναι... κάντο..

λοιπόν μια απλή δημοσκόπηση είναι για όποιον θέλει να απαντήσει..

αν θα δεχόσασταν να τοποθετηθεί chip στο σώμα σας..

καλό θα ήταν να σκεφτείτε πρίν απαντήσετε, με την έννοια οτι, αν πραγματικά συνέβαινε κάτι τέτοιο (η τοποθέτηση chip) θα εξαρτόταν η φυσική σας υπόσταση με όσα δεινά θα έφερνε μια πιθανή άρνηση..
χωρίς ικαν'οτητα εργασίας, χωρίς ικανότητα οποιασδήποτε συναλλαγής με αποτέλεσμα την περιθωριοποίηση και μη αποδοχή απο το ''σύνολο''..

δεν νομίζω οτι είναι εύκολη μια απάντηση..

πάντως όσοι απαντήσουν θα ήθελα και να αιτιολογήσουν με λίγα λόγια την απόφαση τους αυτή..

η απάντηση πρέπει να έχει ένα ΝΑΙ ή ένα ΟΧΙ..

ευχαριστώ τους συμμετέχοντες..

φιλικά, ευρύνοος.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-10-08, 17:32
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Υπάρχουν πράγματα που κάνεις και πράγματα που δεν κάνεις…
Σίγουρα η κατάσταση που περιγράφεις και αναμένουμε θα είναι πολύ δύσκολη, αλλά πιστεύω ότι θα είναι και μεγάλο το ποσοστό που δεν θα θέλει, οπότε δεν θα είμαι μόνος.
Βέβαια παίζουν πολύ παράγοντες. Δεν μπορώ να αποφασίσω και να απαντήσω σε ένα υποθετικό ερώτημα που έχει σχέση ειδικά με το μέλλον. Τώρα αυτή την στιγμή, όχι δεν θα το έκανα.

Η ελευθερία δεν είναι διαπραγματεύσιμη…
Όπως λέει και η υπογραφή μου...

Ποτέ μου δε θα θεωρήσω σαν πράμα ανώτερης αξίας τη ζωή μπρος στην ελευθερία.

Εσύ... δεν απάντησες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agaliarep : 03-10-08 στις 17:35
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-10-08, 17:47
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

φίλε agaliarep,
ξέρεις έχω σκεφτεί διεξοδικά το θέμα και σε πληροφορώ άκρη δεν βγάζω..
η δική μου αλήθεια είναι η εξής..

μετά απο ορισμένα χρόνια δεν θα υπάρχει χρήμα όπως το γνωρίζουμε σήμερα, αλλά θα αντικατασταθεί απο τις κάρτες, αυτό θα είναι βέβαια μόνο η αρχή, και ένα μεταβατικό στάδιο ωστέ να περάσουμε στο chip..

μέσα σε αυτό θα υπάρχουν όλα τα στοιχεία μας, όλα τα περιουσιακά μας, όλα τα προσωπικά δεδομένα μας, ΚΑΙ κάτι το οποίο δεν θα γνωρίζουμε ούτε εμείς οι ίδιοι, αλλά ούτε και οι αρμόδιες αρχές που θα μας τα παρέχουν..

η πληρωμή μας θα είναι σε μονάδες εργασίας και με αυτές θα πορευόμαστε και θα προβαίνουμε στο γνωστό shopping..

ταυτόχρονα θα έχει και χίλιες δυό άλλες λειτουργίες, που θα ''διευκολύνουν'' τον ''σύγχρονο'' ''άνθρωπο''...

θα είναι για το ''καλό'' μας, θα μειωθεί η εγκληματικότητα αφού δεν θα μπορούν να σε κλέψουν, θα σε βρίσκουν αμέσως σε περίπτωση ανάγκης
και τόσες άλλες εφαρμογές που εύκολα θα ασπαστούν οι έχοντες την ανάγκη της ''ασφάλειας''..

αυτά, και εδώ είμαστε να γίνει μία ωραία συζήτηση..

φιλικά, ευρύνοος.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-10-08, 17:55
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή OXI

ω.. συγνώμη, μόλις είδα οτι όντως δεν έχω τοποθετηθεί ο ίδιος..

αν και προείπα οτι δεν έχω βγάλει άκρη, η αλήθεια είναι οτι μέσα μου τα ποσοστά είναι μακράν υπέρ του ΟΧΙ...

βέβαια μιλάμε για τρομερές αλλαγές στο παγκόσμιο σκηνικό, όμως έχω στο νού μου την σπηλιά μου ήδη

και μήν νομίζεις οτι είναι πολύ μακριά η μέρα που θα γίνουν αυτά, θα τα ζήσουμε..

viva la revolution..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ευρυνοος : 03-10-08 στις 17:55
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-10-08, 18:12
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Ευρυνοε οταν ειχε πρωτοβγει η ειδηση για τσιπ που θα τοποθετουνται σε ανθρωπους ειχα σκεφτει κι εγω αν θα το εκανα.Ψηφισα οχι στην δημοσκοπηση σου γιατι πραγματικα δεν μου αρεσει καθολου να γινω ενα ειδος"ρομποτ"της κοινωνιας.
Ομως υπαρχουν ακομη καποια θεματα που δεν μπορω να αποφασισω. Ας πουμε το ποσα παιδια χανονται καθε χρονο και κανεις δεν μαθαινει τι απεγιναν.Δεν εχω παιδια αλλα και μονο στη σκεψη οτι μπορουσε να μου συμβει δεν ειμαι σιγουρη οτι θα ελεγα τοσο ευκολα οχι σε μια μεθοδο οπου θα εξασφαλιζε μια προστασια για το παιδι μου.Οπως επισης και για ατομα με ανοια ή νοητικη στερηση που ειναι συχνο να χανονται και καταληγουν στην καλυτερη περιπτωση να περιπλανιουνται αβοηθητα...
Οποτε εξαρταται απο πολλα μια τετοια αποφαση.
Δυστυχως κατι μου λεει πως πιο πιθανο ειναι να χρησιμοποιηθει με τον αρνητικο τροπο που περιγραφεις, παρα με θετικο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-10-08, 18:16
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νηρηιδα
Ευρυνοε οταν ειχε πρωτοβγει η ειδηση για τσιπ που θα τοποθετουνται σε ανθρωπους ειχα σκεφτει κι εγω αν θα το εκανα.Ψηφισα οχι στην δημοσκοπηση σου γιατι πραγματικα δεν μου αρεσει καθολου να γινω ενα ειδος"ρομποτ"της κοινωνιας.
Ομως υπαρχουν ακομη καποια θεματα που δεν μπορω να αποφασισω. Ας πουμε το ποσα παιδια χανονται καθε χρονο και κανεις δεν μαθαινει τι απεγιναν.Δεν εχω παιδια αλλα και μονο στη σκεψη οτι μπορουσε να μου συμβει δεν ειμαι σιγουρη οτι θα ελεγα τοσο ευκολα οχι σε μια μεθοδο οπου θα εξασφαλιζε μια προστασια για το παιδι μου.Οπως επισης και για ατομα με ανοια ή νοητικη στερηση που ειναι συχνο να χανονται και καταληγουν στην καλυτερη περιπτωση να περιπλανιουνται αβοηθητα...
Οποτε εξαρταται απο πολλα μια τετοια αποφαση.
Δυστυχως κατι μου λεει πως πιο πιθανο ειναι να χρησιμοποιηθει με τον αρνητικο τροπο που περιγραφεις, παρα με θετικο.
φίλη Νηρηίδα, ΔΕΝ εχω περιγράψει τα πάντα ακόμη..

έχω γράψει οτι θα έχει και ΚΑΤΙ ακόμη το chip που δεν θα το ξέρουν ούτε αυτοί οι αρμόδιοι που θα μας το παρέχουν..

όταν και αν έρθει η ώρα μπορεί να το αποκαλύψω..

φιλικά, ευρύνοος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-10-08, 18:02
Το avatar του χρήστη alkatar
alkatar Ο χρήστης alkatar δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2007
Περιοχή: Ατική η μαγική γή
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Όχι είναι η απάντηση που δίνω δεν θα έβαζα αυτό το chip στο σώμα μου.
Και εγώ το σκέφτομαι πολύ συχνά αυτό το θέμα, πόσο δύσκολη θα είναι άραγε η ζωή όταν συμβεί και αυτό? Πως θα επιβιώσουν όσοι δεν θελήσουν να βάλουν το chip? Πόσοι θα είναι αυτοί που θα το βάλουν και πόσοι αυτοί που δεν? Σε πόσα χρόνια θα γίνει αυτό στην Ελλάδα? Θα το ζητήσουμε εμείς οι ίδιοι ή θα μας αναγκάσουν με το ζόρι? Έχετε σκεφτεί ότι το να πληρωνόμαστε με κάρτα από την τράπεζα ίσως ήταν το πρώτο βήμα(ώστε να το πάρουμε πιο μαλακά)? Κατά πόσο απασχολεί τον κόσμο αυτό που πρόκειται να γίνει? Ο Ιωάννης μίλησε για αυτό στην αποκάλυψη πολλοί άνθρωποι δεν το έχουν καν υπόψιν τους? Πολλά ερωτήματα τέτοιου είδους βασανίζουν το μυαλό μου σχεδόν καθημερινός!!! Παρακάτω ένα βίντεο για το συγκεκριμένο θέμα (μου φαίνεται είναι κομμάτι της ταινίας zeitgeist. Αν όλα αυτά που λέει το βιντεακι είναι αλήθεια τότε που ζούμε σε ένα ψέμα. ας μην συνεχίσω γιατί θα πάει αλλού το θέμα).
__________________
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα

O alkatar
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.