Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 24-11-06, 14:25
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Kαλε ναι σεβάστηκε τις πολιτιστικές ιδιαιτερότητες, αφού έκαψε την θήβα, παντρεύτηκε από μια γυναίκα σε κάθε πόλη που πήγαινε, έσφαξε κατι λίγους από τους έμπιστους του, παλούκωσε κατι αθώους, βασάνισε κατι άλλους που είχαν διαφορετικές απόψεις από αυτόν αλλα ααα σε παρακαλώ σεβάστηκε τις πολιτιστικές ιδιαιτερότητες πάνω απ'όλα.
Εντάξει τώρα...
Αν ήταν τόσο απλά και εκλαϊκεύμενα τα πράγματα τότε τι να πω.
Ελπίζω μονάχα να έχεις πραγματικά ασχοληθεί με ολόκληρη την ιστορία του Μ.Αλεξένδρου και όχι μόνο, μιας και από το ύφος των απαντήσεών σου πιστεύω πως τις ίδιες πάνω κάτω απόψεις θα έχεις για ολόκληρο τον αρχαίο ελληνικό κόσμο.
Αν είναι έτσι, συγχαρητήρια.. (κατέρριψες σε "δύο" πόστ, αυτά που χρόνια λένε, <όπως λέει και το σύγχρονο άσμα>...)
Αν δεν είναι έτσι, τότε ας κάνουμε σοβαρή κουβέντα και όχι "πυροτεχνηματική"..

Η συλήβδην απόρριψη είναι το χειρότερο που μπορεί να κάνει κανείς όταν αναφέρεται σε ιστορικές περιόδους και προσωπικότητες, όταν μέλιστα έχουμε τη δυνατότητα της βιβλιογραφίας που μας έχει παραδοθεί.

Το να κάνουμε για μια ακόμη φορά επιφανειακή συζήτηση πάνω στην "αιώνια" διαμάχη αρχαιοεληνικού και χριστιανικού ιδεώδους είναι το πιο εύκολο...

Φιλικά
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 24-11-06, 18:43
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Μα μιλάς σοβαρά φίλε tsilof; Ποιός απορρίπτει συλλήβδην τον αρχαίο ελληνικό κόσμο; Εγώ δεν είμαι αυτός που έχω γράψει άπειρες φορές πως οι αρχαίοι έλληνες είχαν ανώτερο πολιτισμό από τους υπολοίπους πολιτισμούς του τότε γνωστού κόσμου; Και εξήγησα γιατί έγινε αυτό. Δεν είναι η ερμηνεία του ούτε ανθρωπολογική, ούτε DNA, ούτε περι καταγωγής. Είναι καθαρά θέμα κλιματολογικών συνθηκών, όλοι οι αρχαίοι πολιτισμοί αναπτύχθηκαν σε θερμά κλίματα γιατί δεν υπήρχε ο καιρός ανασταλτικός παράγοντας. Πόσες φορές πρέπει να πω και να φωνάξω οτι δεν είμαστε απόγονοι των παιδιών των άστρων, ούτε εξωγήινων, ούτε το DNA μας ήταν ανώτερο από τους άλλους λαούς. Είτε μας αρέσει είμαστε Καυκάσιοι, που πήραμε τον δρόμο του νότου ήρθαμε στην ελληνική χερσόνησο που είναι ευλογημένος κλιματολογικά τόπος και αναπτύξαμε κάποιον πολιτισμό όχι υπερπολιτισμό. Καυκάσιοι επίσης είναι και οι Φιλανδοί αλλά πήραν τον δρόμο του βορρά και με το πολύ κρύο και τα χιόνια δεν μπόρεσαν να αναπτύξουν τον ίδιο πολιτίσμο γιατί το πρώτο που θέλει να επιτύχει ένας άνθρωπος είναι η επιβίωση του μετά η αναπαραγωγή του και μετά όλα τα υπόλοιπα.

Πρέπει όμως να συνειδητοποιήσουν κάποιοι πως ΔΕΝ ήταν όλοι οι αρχαίοι έλληνες σαν τον Σωκράτη, δεν ήταν τέρατα μόρφωσης, δεν ήταν όλοι Ικτίνος και Καλικράτης γιατί όλοι οι άνθρωποι δεν έχουν τις ίδιες δυνατότητες, άλλος έχει 0 μυωπία και μπορεί να είναι καλός στο σημάδι και να γίνει τοξοβόλος και άλλος μπορεί να έχει 9 μυωπία και να περπατάει καμπουριαστός για να βλέπει τα βήματα του. Έχουν την ίδια δυνατότητα; Ο Σωκράτης μπορεί να ρητόρευε και τις ρητορίες του να τις καταλάβαιναν 2 άνθρωποι από το ακροατήριο και οι υπόλοιποι 8 να μην καταλάβαιναν τίποτα ή να καταλάβαιναν κάτι διαφορετικό. Δεν μπορώ να καταλάβω από που προκύπτει οτι όλοι ήταν μορφωμένοι και πεπαιδευμένοι; Μου λέτε για τον Αλέξανδρο οτι ήταν πεπαιδευμένος. Είχε τον Αριστοτέλη δάσκαλο μεταξύ πολλών άλλων, το πιθανότερο είναι να τα άκουγε από το ένα αυτί και να βγαίναν από το άλλο και αποδεικνύεται από τις πράξεις του. Δεν καταλαβαίνω γιατί ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ επειδή ήταν δωδεκαθειστής πρέπει να ήταν και μορφωμένος; Σήμερα όσοι πήγαμε σχολείο ξέρουμε τα ίδια πράγματα; και μιλάω για τις σχολικές γνώσεις που είναι κοινές σε όλη την ελλάδα. Άλλος είναι καλός στα μαθηματικά γιατί εκεί του έκοβε άλλος διάβαζε σαν σκυλί και είναι καλός στην ιστορία κ.ο.κ. Και επίσης υπάρχουν και παιδιά που είναι εντελώς αναλφάβητα. Το ίδιο ισχύει και στην αρχαία αθήνα. Το οτι το σύστημα τους ήταν να στέλνουν τα παιδιά σχολείο, δεν σημαίνει ότι όλα είχαν την δυνατότητα από κάποιο σημείο και μετά να καταλάβουν τους σοφιστές, τους ρήτορες, τους φιλοσόφους και ακριβώς για αυτό το λόγο υπήρχαν και φαινόμενα σήψης παρακμής, δεισιδαιμονίας, τσακωμοί, δολοφονίες, κλέψιμο κτλ. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν δέχεσθαι το αυτονόητο;

Μου λέτε για τα περίφημα θαύματα των αρχαίων ελλήνων κτλ. Αν η Αθήνα ήταν στην Σουηδία θα σας έλεγα αν μπορούσαν οι αρχαίοι έλληνες να φτιάξουν τον παρθενώνα, που μόλις έπιανε η πάχνη και ο παγετός,θα τίναζαν οι κίονες και θα σπάγαν από το κρύο. Στην Δανία ποιός λόγος υπήρχε να φτιαχτεί υπάιθριο θέατρο σαν της Επιδαύρου; Υπήρχε περίπτωση ποτέ ένας Δανός να καθήσει να δεί παράσταση στην ύπαιθρο με -15 βαθμούς; Ετσι λοιπόν ήρθαμε εμείς που για μαςς είχαν λειτουργικότητα τα υπαίθρια θέατρα και ασχοληθήκαμε με την κατασκευή τους, και λέμε σήμερα ααα ανόητοι βορειοευρωπαίοι εμείς ήμαστε οι πρώτοι που κατασκευάσαμε τέτοια κομψοτεχνήματα.

Είναι σαν να γίνει ένα ναυάγιο στο λιμάνι του πειραιά που η θάλασσα είναι λάδι και να γίνει και ένα στο τρίγωνο των βερμούδων. Να σωθούν οι δικοί μας και μετά να κάνουν και τους έξυπνους και να λένε αααααα τους μαλάκες στις βερμούδες εμείς σωθήκαμε και αυτοί πνιγήκαν άρα εμείς έχουμε περισσότερο μυαλό από αυτούς και μάλλον είμαστε και τα παιδιά των άστρων και έχουμε ανακαλύψει μυστική τεχνολογία που τα παπούτσια μας την ώρα που βουτούσαν γινόντουσαν βατραχοπέδιλα και άλλα τέτοια ευτράπελα που μας εμποδίζουν να δούμε την απλή πραγματικότητα οτι απλά μας ευνόησαν οι συνθήκες δεν έχουμε καμιά διαφορά από τους υπολοίπους λαούς, όλοι οι λαοί ανακάλυψαν και απο κάτι, ανάλογα με το περιβάλλον που ζούσαν και τις ασχολίες τους. Οι αυστριακοί για παράδειγμα τι να τον κάνουν τον εξάντα; Είναι χαζοί που δεν τον ανακάλυψαν; Και εμείς είμαστε έξυπνοι;

Ακούω κάτι μπαρούφες οτι οι αρχαίοι έλληνες ανακάλυψαν την απόσταση γης σελήνης και άρα είναι πιο έξυπνοι. Πήγατε ποτέ στο Λονδίνο, στο Παρίσι, στο Αμστερνταμ, στις Βρυξέλλες; Εκεί βρέχει κάθε μέρα, δεν βλέπαν καλά καλά το φεγγάρι παρά 5-6 φορές τη χρονιά θέλατε να σας βρούν και πόσο απέχει από την γή;

Στην Αίγυπτο που ο Νείλος με την άμπωτη και την πλημμυρίδα τους πλημμύριζε τα χωράφια και χάναν τα σύνορα, ανακαλύψαν την γεωμετρία, αλλά μόλις τολμήσει κάποιος να πει οτι η γεωμετρία ήρθε από την Αίγυπτο πρέπει να πέσει στο πυρ το εξώτερον γιατί οι αρχαιολάτρεις δεν το δέχονται αυτό.

Οι Αιγύπτιοι που λόγο θρησκευτικών πεποιηθήσεων ταριχεύαν τους Φαραώ απέκτησαν άριστες γνώσεις χειρουργικής που στην ελλάδα δεν ξέραν ουτε κάν τι είναι το νυστέρι, αν το επισημάνεις αυτό και πεις ρε παιδιά οι άνθρωποι ανακαλύψαν την χειρουργική εκεί κάτω, θα σου πουν αντε ρε εμείς είχαμε τον Ιπποκράτη που αυτός πήγε και τους τα έμαθε, άσχετο που ο ίδιος ο Ιπποκράτης στο βιβλίο του "Χειρουργική" λέει οτι ζήταγε την άδεια σε μελλοθανάτους να τους ξαποστείλει μια ώρα αρχύτερα για να κάνει τα πειράματα του ( δεν το κατακρίνω, είναι λογικό πως κάπως έτσι μαθαίνεις βασικές γνώσεις, με τον πειραματισμο) αλλά το γεγονός αυτό δείχνει οτι δεν κατείχε γνώσεις χειρουργικής πολύ δε περισσότερο δεν είχε μυστικές γνώσεις που δεν ξέρουμε εμείς σήμερα.

Αυτά τα ολίγα είχα να πω για αρχή και βλέπετε οτι δεν αναφέρθηκα καθόλου στον χριστιανισμό.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 24-11-06, 21:48
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Στην Αίγυπτο που ο Νείλος με την άμπωτη και την πλημμυρίδα τους πλημμύριζε τα χωράφια και χάναν τα σύνορα, ανακαλύψαν την γεωμετρία, αλλά μόλις τολμήσει κάποιος να πει οτι η γεωμετρία ήρθε από την Αίγυπτο πρέπει να πέσει στο πυρ το εξώτερον γιατί οι αρχαιολάτρεις δεν το δέχονται αυτό.
Δεν ξέρω kiklona κατά πόσο γνωρίζεις την θεωρία ότι ο Αιγυπτιακός πολιτισμός προήλθε από τον ελληνικό. Δεν είναι μόνο το ότι το λέει ο Πλάτωνας μεταφέροντας λόγια των ίδιων των Αιγυπτίων αλλά έρευνες έχουν δείξει ότι οι Πυραμίδες τις Αιγύπτου έχουν κατασκευαστεί με βάση τον ελληνικό πόδα και στάδιο. Ελληνικά σύμβολά (ΑΩ) έχουν βρεθεί μέσα στις πυραμίδες αλλά και αιγυπτιακές λέξεις είναι ελληνικές. Σύγκρινε αριθμολογικά τις λέξεις Νείλος και Ωκεανός. Νείλος = 365 (οι μέρες του χρόνου) Ωκεανός = 1146 = 365 Χ π (π=3,14). Δηλαδή Νείλος χ π = Ωκεανός. Σοφία πέρα από την γνώση.

Το θέμα της μαθηματικής σχέσης των ελληνικών λέξεων είναι ένα μυστήριο που λύνεται μόνο αν δεχθούμε ότι προερχόμαστε - άν όχι από εξωγήινο πολιτισμό -σίγουρα από έναν απόλυτα ανώτερο ακόμα και από τον σημερινό που οι ρίζες του χάνονται σε χρόνους πριν τους κατακλυσμούς.

Ένα βιβλίο που έχω ήδη προτείνει στο φόρουμ είναι "Τα αγνωστα μεγαλουργήματα των αρχαίων Ελλήνων" του Θεοφάνη Μανιά όπου αναλύεται ο τριγωνισμός των ελληνικών πόλεων και μαντείων, η μαθητική σχέση των λέξεων της ελληνικής γλώσσας, κρυμένα μυστικά και σοφίες μέσα στις διαστάσεις του Παρθενώνα και τέλος η εξάρτηση του Αιγυπτιακού πολιτισμού και των Πυραμίδων από την ελληνική γλώσσα και επιστήμη.
Όλα αυτά έρχονται απλώς να επιβεβαιώσουν τα λόγια του Πλάτωνα (που ισχυρίζεται ότι τα έμαθε από τους ίδιους τους Αιγύπτιους) ότι ο ελληνικός πολιτισμός έχει ηλικία 1000 χρόνια μεγαλύτερη του αιγυπτιακού στον οποίο μεταδόθηκε και όλα αυτά 8000-9000 χρόνια πριν το Χριστό.

Θέλοντας και μη οι Έλληνες είναι ένα μυστήριο για όλη την ανθρωπότητα. Τα μυαλά που έφτιαξαν την γλώσσα μας αν δεν ήταν εξωγήινα ήταν εκείνα τα πολύ παλιά χρόνια πολύ πιο μπροστά από ότι εμείς σήμερα. Την αρχαική και κλασική περίοδο οι έλληνες έπαιρναν πίσω την δική τους γνώση από τους Αιγύπτιους που έχοντας τον Νείλο σαν προστάτη έπαθαν τις λιγότερες ζημιές από τους κατακλυσμούς και όλα τα άλλα φαινόμενα (βλέπε μυθολογία περί Φαέθων) που σχεδόν εξαφάνισαν τον προηγούμενο αρχαιότατο πολιτισμό μας.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 24-11-06, 22:27
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Επειδη δεν καταφερα να εντοπισω τα παρακατω εικονιζομενα εκθεματα του αρχαιολογικου μουσειου του Καϊρου, αποφασισα να φωτογραφησω και να ανεβασω αποσπασμα απο το βιβλιο του Γ. Λαζαρη "Η τεχνολογια των Θεων" (εκδ. Δαυλος) απο το κεφαλαιο του σχετικα με τις Αιγυπτιακες πυραμιδες. Ας μη ξεχναμε επισης και την επισκεψη του Θαλη στην Αιγυπτο, οπου και εδωσε στους συμπαθεις γειτονες μας χειρα βοηθειας. Βλεπετε δεν γνωριζαν πως να μετρησουν το υψος των "δικων" τους πυραμιδων (!!!) και ο Θαλης το επετυχε σχετικα απλα.



__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 25-11-06, 00:32
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Ε, αυτά τα βιβλία διαβάζετε γιαυτό αντιδρώ και φωνάζω οτι έχετε κάνει τους αρχαίους έλληνες υπερήρωες σαν τον Spiderman. Το βιβλίο του Μανιά αγαπητέ φίλε το έχω στην πρώτη του έκδοση με ιδιόχειρη υπογραφή και το έχω διαβάσει εδώ και κάτι χρόνια. Όμως ο κύριος Μανιάς δεν μας εξηγεί γιατί σε ορισμένες λέξεις χρησιμοποιεί για την αρίθμηση του και το άρθρο προ της λέξεως ενώ σε άλλες οχι. Δηλαδή η αρίθμηση του είναι κατα το δοκούν. Δηλαδή μας λέει πως "η γαια" βγάζει εκείνο το άθροισμα που δίνει εκείνο τον αριθμό που σημαίνει εκείνο και το άλλο αλλά παρακάτω μας λέει "αθήναι" και οχι "αι αθήναι". Με αυτά τα τερτίπια σου βγάζω κι εγώ παπάδες. Επίσης ορισμένα αθροίσματα δίνουν παραπάνω από μια λέξεις, μπορεί π.χ ο αριθμός 364 να δίνει ταυτόχρονα τη λέξη θάλασσα και τη λέξη σαντουιτς, στις παραδοχές του πέρνει μόνο αυτές που τον συμφέρουν εκτός του οτι σε μερικές μας λέει οτι προφήτευαν και το μέλλον, αρα αν κάποιο άθροισμα βγάζει τη λέξη σαντουιτς οι αρχαίοι έλληνες είχαν προφητεύσει την έλευση του σαντουιτς ή κατα κάποιους άλλους παρανοικούς ήδη στην αρχαία αθήνα είχαν ανοίξει φαστ φουντ.

Επίσης στον γεωμετρικό σχεδιασμό της ελλάδας έχει τετραγωνίσει τον κύκλο. Κάνει κάποιες απίστευτες παραδοχές οτι αν στο τρίγωνο Αθήνα-Ρόδος-Έφεσος φέρουμε το ύψος η προεκτασή του θα είναι στη Δήλο ή στην Θήρα ή και εγώ δεν ξέρω που. Μα με την πυκνότητα που είχαν οι αρχαίες πόλεις είναι ποτέ δυνατόν οτι και να φέρουμε, ύψος, διαγώνιο, διχοτόμο, να μην περάσει πάνω από κάποια πόλη; Αν πάρετε σήμερα εν έτη 2006 τον παγκόσμιο χάρτη και φέρεται τρίγωνο, τετράγωνο, οκτάγωνο, τραπέζιο οι γραμμές 1000000% θα πέσουν πάνω σε κάποιες πόλεις και οι διαγώνιες, οι διχοτομοι κτλ πάνω σε κάποιες άλλες. Τι σημαίνει οτι χτίσαμε όλο τον πλανήτη βάση σχεδίου γεωμετρικού; Επίσης μας λέει οτι είναι τεράστιο μεγαλούργημα που διάφορε πόλεις ενώνονται με ευθείες γραμμές, το γεγονός οτι οι αρχαίοι έλληνες χαράζαν κάποιους δρόμους και επειδή δεν υπήρχαν τα τεχνολογικά μέσα για να χτίζουν συνέχεια καινούριους δρόμους η μια πόλη χτιζόταν πάνω στον δρόμο που ήδη είχε φτιάξει η άλλη, είναι φυσικό λοιπόν να είναι στην ίδια ευθεία η Κόρινθος με την αθήνα γιατί ακόμα και σήμερα ο δρόμος που ενώνει τις δυο πόλεις είναι μια ευθεία αν έξω από την Κόρινθο πάνε και κάνουν ένα συνοικισμό δίπλα στην εθνική οδό για να έχει γρήγορη πρόσβαση και επικοινωνία θα σημαίνει οτι έγινε με γεωμετρική μελέτη; Και κάποιοι μετά από χρόνια θα πουν πω πω τι είχαν σκεφτεί Κόρινθος-Αθήνα και πόλη Χ,Ψ σε μια ευθεία, μεγαλούργημα.

Το οτι το λέει ο Πλάτωνας οτι οι Αιγύπτιοι πήραν τον πολιτισμό από εμάς δεν μου λέει τίποτα, γιατί και ο Χίτλερ έλεγε πως η Αρια φυλή είναι οι γερμανοί και οτι οι λευκοί έχουν περισσότερες δυνατότητες από τους μαύρους. Θέλω να πω για να μην παρεξηγηθώ, οχι οτι ο Πλάτων ήταν φασίστας αλλά απλά οτι απευθυνόμενος στους έλληνες τι θα έλεγε οτι είμαστε άχρηστοι και αυτοί είναι ανώτεροι από εμάς; Καταρχήν τι είναι παλαιότερη μορφή, τα ιερογλυφικά ή τα γράμματα; Η ακολουθία είναι σπηλαιογραφίες, ιερογλυφικά, γράμματα. Μην τρελλαθούμε κι όλας. Και πήγε ο Θαλής να τους πει πόσο είναι η πυραμίδα γιατί αυτοί που την έκτισαν δεν ήξεραν. Δηλαδή χτίζω εγώ ένα σπίτι και δεν ξέρω πόσα τετραγωνικά είναι και θα φωνάξω το γείτονα να μου πει. Θαύμα λογική. Ή θα μου πείτε την μπαρούφα οτι τις έχτισαν οι έλληνες και τις βρήκαν οι Αιγύπτιοι; Και γιατί δεν κάθισαν και στην Αίγυπτο οι Έλληνες αφού παρήγαγαν τέτοιον πολιτισμό; Είναι σαν να μου λέτε να πάω να χτίσω ένα σπίτι σε μια ωραία περιοχή με καλό κλίμα με άφθονο νερό από το ποτάμι και να πω σε κάποια στιγμή τα παρατάω όπως είναι και την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια για αλλού. Σας φαίνεται λογικό; Ξέχωρα από το γεγονός οτι παραβλέπουμε οτι οι πυραμίδες είναι τα μόνα σχήματα που εξυπηρετούσαν τις θρησκευτικές ιεροτελεστίες των Αιγυπτίων, δηλαδή είναι τα μόνα σχήματα που δεν σκιάζουν και δεν πρέπει να σκιάζουν γιατί ο θεός ήλιος πρέπει να μπει και να δώσει ζωή στο νεκρό φαραώ, και έχουν και ένα παραθυράκι στο πάνω μέρος για να βρει δίοδο ο θεός ήλιος, εκτός και αν μου πείτε οτι οι αρχαίοι έλληνες που τις χτίσαν είχαν προφητεύσει οτι κάποια στιγμή θα τις χρησιμοποιήσει ένας λαός που θα έχει τα συγκεκριμένα θρησκευτικά έθιμα και τις έχτισαν κατα παραγγελία για να μην δυσαρεστήσουν τους μελλοντικούς χρήστες.

Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά παιδιά, και να σταματήσετε να διακατέχεστε από ελληνοεθνικιστικό πνεύμα με υφέρποντα φασισμό.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 25-11-06, 00:55
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Αντε παλι τα ιδια... Βρε ανθρωπε μου ειδες πουθενα να λεω εγω οτι οι Ελληνες τις εχτισαν τις πυραμιδες;Αφηνεται απο πουθενα να υπονοηθει κατι τετοιο;Οσο για το αλλο περι "υφερποντος φασισμου" ακομη γελαω, το νοημα της λεξεως εχει ξεφτυλιστει τελειως στις μερες μας. Το βιβλιο υποστηριζει τον λεγομενο απο πολλους "προκατακλυσμιαιο" και τεχνολογικα ανεπτυγμενο πολιτισμο.Υποστηριζει πως οι 3 μεγαλες πυραμιδες προυπηρχαν (να γιατι οι μη εξελιγμενοι τεχνολογικα Αιγυπτιοι δεν γνωριζαν ουτε καν πως να μετρησουν το υψος τους) και καποια στιγμη ο Χεοψ διαλεξε τη μεγαλυτερη με σκοπο να τη χρησιμοποιησει σαν ταφο του. Τον ακολουθησαν οι δυο επομενοι "τυχεροι" βασιλεις. Για τους υπολοιπους δεν υπηρχε καμια διαθεσιμη, ετσι οι μετεπειτα χρονολογικα και ιστορικα Αιγυπτιοι Βασιλεις εβαλαν τα δυνατα τους για να κατασκευασουν νεες πυραμιδες (προφανως θα ηθελαν να τις φτιαξουν μεγαλυτερες και πιο εντυπωσιακες) για να ταφουν. Ιδου τι καταφεραν.Σε παρακαλω την επομενη φορα να σχολιαζεις επι αυτων που διαβαζεις και οχι επι αυτων που θα θελες να διαβαζεις






Παράθεση:
στην ελλάδα δεν ξέραν ουτε κάν τι είναι το νυστέρι, αν το επισημάνεις αυτό και πεις ρε παιδιά οι άνθρωποι ανακαλύψαν την χειρουργική εκεί κάτω, θα σου πουν αντε ρε εμείς είχαμε τον Ιπποκράτη που αυτός πήγε και τους τα έμαθε, άσχετο που ο ίδιος ο Ιπποκράτης στο βιβλίο του
Οχι ας συγκρατηθω και ας αρκεστω σε ενα link! http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1074
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 25-11-06 στις 01:13
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 25-11-06, 04:28
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Μάλλον θα πρέπει να γελάσω εγώ με αυτά που κάθεσαι και διαβάζεις και δεν φτάνει που τα διαβάζεις τα πιστεύες κι όλας. Ήρθαν οι εξωγήινοι και φέραν τον πολιτισμό και τρίχες. Μα είναι ποτέ δυνατόν ένας τόσο ανώτερος πολιτισμός όπως λες εσύ που προυπήρχε να έφτιαξε τις πυραμίδες, μια κατασκευή από πέτρες απλή στην γεωμετρία της και απέριττη, να μου πεις οτι έφιαξε το κρεμλίνο που είναι ένα δύσκολο αρχιτεκτονικά κτίριο το καταλαβαίνω να μου πεις οτι έφτιαξε τον παρθενώνα αντε να το καταλάβω, να μου πεις οτι έφτιαξε τον ουρανοξύστη της chrysler επίσης, αν θεωρείς οτι είναι υπερπολιτισμός να φτιάξεις ένα σωρό από κοτρώνες σε σχήμα πυραμίδας ε με συγχωρείς αλλά δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Πυραμίδες μάθαμε να φτιάχνουμε στην τρίτη δημοτικού στα μαθηματικά στο κεφάλαιο "η πυραμίδα" μιλάμε για νηπιακή γνώση. Τώρα αν θεωρείς αυτή την κατασκευή δύσκολη που να πρέπει να ασχοληθεί ένας υπερπολιτισμός τι να σου πω μάλλον έχουμε διαφορά σκέψης για το τι είναι δύσκολο και τι εύκολο. Να μου πεις οτι είναι δύσκολο να φτιάξεις καμάρα πέτρινη σε κτίριο να σου πω ναι γιατί η πέτρα δεν λαξεύεται εύκολα και γιατί στις καμάρες δεν υπάρχει δοκάρι να στηρίζει το βαρύ τόξο αλλά το να βάλεις πέτρες τη μία πάνω στην άλλη με κάποια τάξη ακόμη και σε μεγάλο ύψος σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Αυτοί που διαβάζεις είναι αυτοί που πίστευαν στην κατάρα του Τουτανχαμόν και στο οτι οι αρχαίοι ναοί είχαν αμορτισέρ με νερό από κάτω για να αντέχουν στους σεισμούς και περιστρέφονταν σαν τον πύργο του οτε στην Θεσσαλονίκη. Ε, η ανοησία έχει και κάποιο όριο. Πήγαινε να βρείς μαζί με τους φωστήρες αυτούς τα βριλ κάτω από τα βριλλήσια και τα πατ κάτω από τα πατήσια που είχαν κάνει μετρό κάτω από την ακρόπολη και έβγαινε στο λαύριο.

Για τον Ιπποκράτη ας μη μιλήσω καλύτερα γιατί αμα το ανοίξω το στόμα μου θα σου πω πως έγινε διάσημος και πως διαδόθηκε οτι είναι κορυφαίος γιατρός. Καλά για το άλλο με την εγχείρηση πάλι δεν θα το σχολιάσω γιατί δεν είναι δυνατόν όλοι οσοι καταλήγουν σε τέτοια συμπεράσματα να είναι μόνο έλληνες που δουλεύουν σε διάφορα μήκη και πλάτη του πλανήτη, εδώ μας είπαν πως στην χαλκιδική το περίφημο κρανίο που βρέθηκε στο σπήλαιο είχε υποστεί εξαγωγή δοντιού εκεί θα κολώναν να μας πουν οτι οι έλληνες είχαν κόψει το κρανίο που χρειάζεται σιδεροπρίονο με λάμα 16cm για να κοπεί και την είχαν κάνει κάνει και καλά!!!!

"Νύχτωσε νύχτα, νύχτωσε και ξέχασε με , νύχτωσε νύχτα, νύχτωσε και παρηγόρησε με"
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 25-11-06, 09:33
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Τελικα είμαστε καταπληκτικοί.Οι αρχαιοι η τα ανακαλυψαν όλα η τίποτα.Οσο για τον ιπποκράτη κατι ενδιαφέρον.στη μυθολογια ο Διας τον κατακεραύνωσε οταν ανεστησε ανθρωπο.
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 25-11-06, 11:09
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Αυτό προσπαθώ να πω φίλε οτι δεν τα έχουμε ανακαλύψει όλα, έχουμε ανακαλύψει κάποια, αλλά δυστυχώς εδώ δεν μπορούν να το καταλάβουν και νομίζουν οτι είμαστε απόγονοι υπερανθρώπων.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 25-11-06, 12:33
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή



νομίζω ότι είσαστε ανάμεσα στην υπερβολή και την υπερβολή... Η αλήθεια όπως συνήθως πρέπει να είναι κάπου στην μέση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.