Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 06-01-08, 09:59
Y1annis Ο χρήστης Y1annis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2007
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Σπύρε με έμφαση στον σημερινό σεισμό, το εστιακό βάθος παίζει ρόλο στις μετρήσεις/προβλέψεις σας?
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 06-01-08, 10:31
Το avatar του χρήστη ΣΠΥΡΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ
ΣΠΥΡΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ Ο χρήστης ΣΠΥΡΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-10-2007
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Y1annis
Σπύρε με έμφαση στον σημερινό σεισμό, το εστιακό βάθος παίζει ρόλο στις μετρήσεις/προβλέψεις σας?
Το εστιακό βάθος δεν παίζει κανένα ρόλο. Η πρόβλεψη επαληθεύτηκε κανονικά στον αναμενόμενο χρόνο και μέγεθος. Είχαμε γράψει ημερομηνία γύρω στις 12-1-07, επειδή το τελευταίο τετράμηνο οι σεισμοί
καθυστερούν περίπου 4-5 μέρες. Ο σημερινός σεισμός εκδηλώθηκε ακριβώς στις 51 ημέρες, όπως από τη θεωρία προβλέπεται. Για προβλέψεις νέων σεισμών, μπορείτε να παρακολουθείτε τις ανακοινώσεις στην ιστοσελίδα.
_________________
__________________
www.tsiapas.gr
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 06-01-08, 11:15
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

κ.Χαραλαμπόπουλε, έχετε επαφή με τις αρχές και την πολιτεία; Θέλω να πω αν είστε σίγουροι ότι θα γίνει ένας ισχυρότατος σεισμός όπως αυτός που έγινε, υπάρχει σχέδιο μέρινμας για προειδοποίηση και πιθανή εκκένωση πληθυσμού;
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 06-01-08, 11:23
Το avatar του χρήστη Mίμης
Mίμης Ο χρήστης Mίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΠΥΡΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ
Το εστιακό βάθος δεν παίζει κανένα ρόλο. Η πρόβλεψη επαληθεύτηκε κανονικά στον αναμενόμενο χρόνο και μέγεθος. Είχαμε γράψει ημερομηνία γύρω στις 12-1-07, επειδή το τελευταίο τετράμηνο οι σεισμοί
καθυστερούν περίπου 4-5 μέρες. Ο σημερινός σεισμός εκδηλώθηκε ακριβώς στις 51 ημέρες, όπως από τη θεωρία προβλέπεται. Για προβλέψεις νέων σεισμών, μπορείτε να παρακολουθείτε τις ανακοινώσεις στην ιστοσελίδα.
_________________
Τί στατιστικό δείγμα έχετε για όλα αυτά ; Πολύ ενδιαφέρον θέμα, αναρωτιέμαι πως και δεν έχει απασχολήσει αρκετά τα ΜΜΕ αυτή η έρευνα, αν και δεν εκπλήσομαι...θα'ναι οι γνωστές επιστημονικές ''αυθεντίες'' οι ''τα ξέρω-όλα-ξεράδια ξέρεις''. Το πρωί τσακώνοταν πάλι ο Παπαδόπουλος με τον Λέκα. Τι βαρετοί που είναι όλοι τους. Αναρωτιέμαι όλα αυτά τα ποσά που έχουν δαπανηθεί για τις έρευνές τους τόσα χρόνια είναι πεταμένα λεφτά ή όχι, γιατί εκτός από το να τρέχουν στα κανάλια μετά από κάθε σεισμό και να φλυαρούν, για μένα είναι όλοι τους ουσιαστικά άχρηστοι. Οι σεισμολόγοι είναι καταγραφείς σεισμικών μεγεθών ή τίποτα περισσότερο ;
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 06-01-08, 14:52
Candela Ο χρήστης Candela δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-03-2007
Μηνύματα: 150
Thumbs up

Σπυρο, εγω αναρωτιεμαι, οσους σεισμους εχω αισθανθει στην Ελλαδα εγιναν πρωινες ωρες, 7 - 7 και, πχ, σχεδον ολοι...αν θυμαμαι καλα βεβαια, αν κανω λαθος - ζητω συγγνωμη Και θα ηθελα να ρωτησω, υπαρχει πυθανοτητα προβλεψης της ωρας του σεισμου; Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 06-01-08, 18:54
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Candela
Σπυρο, εγω αναρωτιεμαι, οσους σεισμους εχω αισθανθει στην Ελλαδα εγιναν πρωινες ωρες, 7 - 7 και, πχ, σχεδον ολοι...αν θυμαμαι καλα βεβαια, αν κανω λαθος - ζητω συγγνωμη Και θα ηθελα να ρωτησω, υπαρχει πυθανοτητα προβλεψης της ωρας του σεισμου; Ευχαριστω
το 99 ειχε γινει απογεμα στης 4
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 06-01-08, 20:57
Candela Ο χρήστης Candela δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-03-2007
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SAM_502
το 99 ειχε γινει απογεμα στης 4
Οκ.
Το 99 δεν ημουν παρουσα στην Ελλαδα ακομα

Και το 2005 η 2006, ειχε γινει στις 2...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Candela
Σπυρο, εγω αναρωτιεμαι, οσους σεισμους εχω αισθανθει στην Ελλαδα εγιναν πρωινες ωρες, 7 - 7 και, πχ, σχεδον ολοι...αν θυμαμαι καλα βεβαια, αν κανω λαθος - ζητω συγγνωμη Και θα ηθελα να ρωτησω, υπαρχει πυθανοτητα προβλεψης της ωρας του σεισμου; Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 06-01-08, 21:12
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Για να επανελθουμε στο θεμα μας, παραθετω σε 4 φωτογραφιες ενα απο τα πρωτα αρθρα που γραφτηκαν για τον κ. Τσιαπα τον Ιανουαριο του 1987 στο περιοδικο "Πτηση και Διαστημα". Ο 31χρονος τοτε ερευνητης ειχε παραχωρησει συνεντευξη στον Θαναση Βεμπο (τον οποιο και ευχαριστω για το υλικο που μου παραχωρησε) ο οποιος με τη σειρα του εγραψε το κατωθι αρθρο που προκαλεσε αρκετες αντιδρασεις (υπερ και κατα):







__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 07-01-08, 23:33
Το avatar του χρήστη ΣΠΥΡΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ
ΣΠΥΡΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ Ο χρήστης ΣΠΥΡΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-10-2007
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Candela
Σπυρο, εγω αναρωτιεμαι, οσους σεισμους εχω αισθανθει στην Ελλαδα εγιναν πρωινες ωρες, 7 - 7 και, πχ, σχεδον ολοι...αν θυμαμαι καλα βεβαια, αν κανω λαθος - ζητω συγγνωμη Και θα ηθελα να ρωτησω, υπαρχει πυθανοτητα προβλεψης της ωρας του σεισμου; Ευχαριστω
Η ώρα της εκδήλωσης των σεισμών, είναι ανεξάρτητη από οποιαδήποτε επίδραση. Όταν γεμίσει η προεξοχή ή η κοιλότητα (βλ.θεωρία σχ.3α και 4α ) www.tsiapas.gr ,αρχίζει η διαφυγή των υγρών συστατικών που προκαλούν τους σεισμούς προς ανατολάς, υπό μορφή έκρηξης. Στη συνέχεια εκδηλώνεται ο σεισμός με τον τρόπο που περιγράφεται στη θεωρία.Ο χρόνος μπορεί να προβλεφθεί με ακρίβεια. Δύσκολο για την ώρα αλλά για τη μέρα σίγουρα. Όταν πυκνώσουμε το δίκτυο και συνδυάσουμε κι άλλα όργανα παρακολούθησης, θα είναι εφικτό και η προσέγγιση της ώρας. Γι’αυτό θα είναι χρήσιμη κάθε συνεργασία, με ότι μπορεί να συμβάλει ο καθένας.
__________________
www.tsiapas.gr
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 09-01-08, 23:00
Το avatar του χρήστη ΣΠΥΡΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ
ΣΠΥΡΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ Ο χρήστης ΣΠΥΡΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-10-2007
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

elias έγραψε www.tsiapas.gr
ΜΕ ΑΦΕΤΗΡΙΑ ΣΕΙΣΜΟΥΣ 5.7R ΚΑΙ 5.6R ΣΤΙΣ 26/11/2007 ΣΤΟ ΜΕΞΙΚΟ ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΣΕΙΣΜΟΙ, ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 15 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2008, ΣΤΗ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ.
Η ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, ΑΝ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 11 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2008 ΕΚΔΗΛΩΘΕΙ ΙΣΧΥΡΗ ΣΕΙΣΜΙΚΗ Ή ΗΦΑΙΣΤΕΙΑΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΣΤΗ ΝΟΤΙΟ ΙΤΑΛΙΑ.
__________________
www.tsiapas.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΣΠΥΡΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ : 09-01-08 στις 23:04
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.