Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 11-10-07, 21:21
Το avatar του χρήστη karma
karma Ο χρήστης karma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2007
Περιοχή: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Μηνύματα: 167
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από open mind
Κάρμα ποσά χαρακτηριστικά απο αυτά που έγραψες πρέπει να έχει
Κάποιος ? εγώ ας πούμε είχα 12 απο αυτά .
Αγαπητέ open mind

Πιστεύω, πως θα πρέπει να διαθέτει τα περισσότερα από αυτά τα χαρακτηριστικά. Αν εσύ διαθέτεις π.χ. 12, αυτός είναι ένας σεβαστός αριθμός!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chaoticblue
Α ναι. Ηθελα να γραψω σε αυτο το θεμα και ολο το ξεχνουσα. Συγχαρητήρια Karma (που το ξεκινησες και γενικα που το ψαχνεις). Να κανω μια ερωτηση ομως? Τι εννοεις μυστικιστικές γραμμες στο χέρι? Άν δεν εξηγειται απο εδω αστο. Γενικά πάντως οι περισσότεροι τετοιες θεωρείες τις απορίπτουν ως αβασιμες αλλα προσωπικά τις θεωρώ πολυ βασιμες. Αλλωστε τιποτα δεν αποκλειεται. Γιατι εκτος των αλλων εχω κι αυτην την αισθηση που με στοιχειώνει κυριολεκτικα οτι θα συμβει κατι το πραγματικα συνταρακτικό.
Αγαπητέ/ή chaoticblue

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Για τις μυστικιστικές γραμμές, εννοώ τις διασταυρώσεις που σχηματίζονται στις παλάμες, που συνήθως τις βλέπουμε σαν σχήμα Χ.

Όσο για το συνταρακτικό... όλοι είμαστε σε... αναμονή εξελίξεων!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Δεν έχω καμία αντίρρηση ως προς αυτά αλλά ένεκα του επαγγέλματός μου, έχω μια ιδιαίτερη εμμονή με ό,τι έχει να κάνει με θέματα υγείας και βιολογίας. Θα σε παρακαλούσα, λοιπόν, να μας εξηγήσεις λίγο τι εννοείς όταν λες ότι τα άτομα αυτά έχουν ασυνήθιστο τύπο αίματος ή συνδυασμό ομάδας.
Το "μη αναμενόμενα παιδιά" προφανώς αναφέρεται σε αναπάντεχη εγκυμοσύνη ή κάνω λάθος;
Αγαπητέ Μιχάλη

Ο ασυνήθιστος τύπος αίματος, είναι αυτός που δε συναντάται συχνά στα άτομα (η πλειοψηφία των ανθρώπων έχει, συνήθως, συγκεκριμένους τύπους αίματος). Μπορεί να είναι μία σπάνια ομάδα ή ομάδα με δείκτη ρέζους ή ομάδα 0 -αυτό έχει προκύψει από δική μου έρευνα-).

Τα μη αναμενόμενα παιδιά, μπορεί να είναι παιδιά που έχουν προκύψει από μία αναπάντεχη εγκυμοσύνη ή παιδιά που ήρθαν στον κόσμο μετά από πολλά χρόνια γάμου (μπορεί το ζευγάρι να αντιμετώπιζε προβλήματα υγείας, τεκνοποίησης κ.λ.π.). Σε καμία περίπτωση, βέβαια, δεν αναφέρομαι στην εξωσωματική γονιμοποίηση, γιατί τη θεωρώ παρέμβαση... Αυτό, όμως, είναι ένα άλλο θέμα....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-10-07, 11:57
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karma

Αγαπητέ Μιχάλη

Ο ασυνήθιστος τύπος αίματος, είναι αυτός που δε συναντάται συχνά στα άτομα (η πλειοψηφία των ανθρώπων έχει, συνήθως, συγκεκριμένους τύπους αίματος). Μπορεί να είναι μία σπάνια ομάδα ή ομάδα με δείκτη ρέζους ή ομάδα 0 -αυτό έχει προκύψει από δική μου έρευνα-).
Θα χρειαστεί να επιμείνω ξανά. Ο κάθε λαός έχει σε διαφορετική συχνότητα τις διάφορες ομάδες αίματος. Ο παράγοντας Rhesus αποτελείται από 7 υποπαράγοντες, διαφορετικής επίσης συχνότητας. Τα συστήματα ομάδων αίματος δεν είναι μόνο το σύστημα ABO αλλά επίσης υπάρχουν αρκετά άλλα, με κυριότερο αυτό που προανέφερα. Δεν μου δίνεις να καταλάβω τι εννοείς, θα σου ήταν εύκολο να μας πεις τι εννοείς, έστω και με ένα παράδειγμα; Πχ ένα τέτοιο άτομο έχει την εξής ομάδα (ή πιθανό να έχει), τις εξής τιμές αρτηριακής πίεσης (πάνω κάτω ή μέσα στα εξής όρια). Επίσης, επειδή λες ότι αυτά έχουν προκύψει από δική σου έρευνα, θα καταλαβαίνεις φαντάζομαι πως για να μελετηθούν βιολογικοί παράγοντες πρέπει να υπάρχουν οι αντίστοιχες γνώσεις αφενός, όπως και γνωριμία με αρκετά τέτοια άτομα, ώστε να υπάρχει μεγάλο στατιστικό δείγμα για ασφαλή συμπεράσματα.
Εάν δεν σου είναι δύσκολο, λοιπόν, απάντησέ μου αν θέλεις σε αυτά τα ερωτήματα γιατί είναι πολύ σημαντικά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-10-07, 14:26
Το avatar του χρήστη karma
karma Ο χρήστης karma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2007
Περιοχή: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Μηνύματα: 167
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Θα χρειαστεί να επιμείνω ξανά. Ο κάθε λαός έχει σε διαφορετική συχνότητα τις διάφορες ομάδες αίματος. Ο παράγοντας Rhesus αποτελείται από 7 υποπαράγοντες, διαφορετικής επίσης συχνότητας. Τα συστήματα ομάδων αίματος δεν είναι μόνο το σύστημα ABO αλλά επίσης υπάρχουν αρκετά άλλα, με κυριότερο αυτό που προανέφερα. Δεν μου δίνεις να καταλάβω τι εννοείς, θα σου ήταν εύκολο να μας πεις τι εννοείς, έστω και με ένα παράδειγμα; Πχ ένα τέτοιο άτομο έχει την εξής ομάδα (ή πιθανό να έχει), τις εξής τιμές αρτηριακής πίεσης (πάνω κάτω ή μέσα στα εξής όρια). Επίσης, επειδή λες ότι αυτά έχουν προκύψει από δική σου έρευνα, θα καταλαβαίνεις φαντάζομαι πως για να μελετηθούν βιολογικοί παράγοντες πρέπει να υπάρχουν οι αντίστοιχες γνώσεις αφενός, όπως και γνωριμία με αρκετά τέτοια άτομα, ώστε να υπάρχει μεγάλο στατιστικό δείγμα για ασφαλή συμπεράσματα.
Εάν δεν σου είναι δύσκολο, λοιπόν, απάντησέ μου αν θέλεις σε αυτά τα ερωτήματα γιατί είναι πολύ σημαντικά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αγαπητέ Μιχάλη

Σ' ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σου στο θέμα και για την ένθερμη συμμετοχή σου!

Ο τύπος αίματος δεν έχει προκύψει από δική μου έρευνα, αλλά από το συγγραφέα Μπραντ Στάιγκερ, ο οποίος και το επεσήμανε. Απλά, με τη σειρά μου, προσπάθησα να το ψάξω λιγάκι. Δεν είμαι γιατρός και δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις, γι' αυτό και κάθε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη!

Ελπίζω σε μία μελλοντική μας συνεργασία... αν χρειαστεί!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-10-07, 10:08
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karma
Ο τύπος αίματος δεν έχει προκύψει από δική μου έρευνα, αλλά από το συγγραφέα Μπραντ Στάιγκερ, ο οποίος και το επεσήμανε.
Ήμουν σίγουρος πως κάποιος άλλος έχει βάλει το χεράκι του Τυγχάνει να έχουμε πολλές τέτοιες περιπτώσεις όπου ο κάθε "συγγραφέας" επικαλείται επιστήμες των οποίων δεν έχει καμία γνώση αλλά ούτε και έχει φροντίσει να διασταυρώσει επιστημονικά τα όσα ισχυρίζεται, προφανώς σε μια απέλπιδα προσπάθεια να δώσει επιστημονική χροιά σε θεωρίες που δεν μπορούν με άλλο τρόπο να επαληθευτούν αν και ίσως, θεωρητικά, θα μπορούσαν, μετά όμως από εμπεριστατωμένη έρευνα, την οποία κανείς δεν ενδιαφέρεται να κάνει.
Εάν σου είναι εύκολο, λοιπόν, μπορείς ίσως να μας παραθέσεις εν συντομία τα αποσπάσματα από το βιβλίο του που μιλάνε για τια ιατρικές αυτές παραμέτρους, καθώς και την τεκμηρίωσή τους από τον ίδιο, αν και αμφιβάλω ότι υπάρχει.
Σκοπός μου είναι να αποκαλύπτονται οι ψευδοεπιστημονικές θεωρίες, οι οποίες με τη σειρά τους γελοιοποιούν θέματα που θα άξιζαν μιας διαφορετικής μεταχείρισης.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-10-07, 13:58
Το avatar του χρήστη karma
karma Ο χρήστης karma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2007
Περιοχή: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Μηνύματα: 167
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Ήμουν σίγουρος πως κάποιος άλλος έχει βάλει το χεράκι του Τυγχάνει να έχουμε πολλές τέτοιες περιπτώσεις όπου ο κάθε "συγγραφέας" επικαλείται επιστήμες των οποίων δεν έχει καμία γνώση αλλά ούτε και έχει φροντίσει να διασταυρώσει επιστημονικά τα όσα ισχυρίζεται, προφανώς σε μια απέλπιδα προσπάθεια να δώσει επιστημονική χροιά σε θεωρίες που δεν μπορούν με άλλο τρόπο να επαληθευτούν αν και ίσως, θεωρητικά, θα μπορούσαν, μετά όμως από εμπεριστατωμένη έρευνα, την οποία κανείς δεν ενδιαφέρεται να κάνει.
Εάν σου είναι εύκολο, λοιπόν, μπορείς ίσως να μας παραθέσεις εν συντομία τα αποσπάσματα από το βιβλίο του που μιλάνε για τια ιατρικές αυτές παραμέτρους, καθώς και την τεκμηρίωσή τους από τον ίδιο, αν και αμφιβάλω ότι υπάρχει.
Σκοπός μου είναι να αποκαλύπτονται οι ψευδοεπιστημονικές θεωρίες, οι οποίες με τη σειρά τους γελοιοποιούν θέματα που θα άξιζαν μιας διαφορετικής μεταχείρισης.
Αγαπητέ Μιχάλη

Θα παραθέσω σύντομα κάποια αποσπάσματα. Το βιβλίο δεν ήταν δικό μου και ήταν αγορασμένο στο εξωτερικό. Έχω φωτοτυπήσει κάποιες σελίδες. Μόλις βρω χρόνο θα τις μεταφράσω και τις μεταφέρω!

Φιλικά
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-10-07, 14:22
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Είναι πολύ καλό το όλο θέμα. Όμως μου θυμίζει λίγο indigo. Και κάτι που ξενίζει είναι πως τον τελευταίο καιρό υπάρχει ένας χωρισμός ανάμεσα σε ανθρώπους. Μετά τα otherkin και τα indigo βλέπω και αυτήν την θεωρία και καταλήγω να λέω πως γίνετε μάλλον μια προσπάθεια για να χωρίσουν τους ανθρώπους. Να νομίσουν αργότερα πως είναι μερικοί κατώτεροι και μερικοί ανώτεροι. Γίνετε κατακριταίο και καλά από διαφόρους πως δεν είναι λογικό(αφήστε το θέμα της λογικής) αλλά βαθυά μέσα σκοπεύει αυτό που αναφέρω παραπάνω. Όλοι οι άνθρωποι μπορούν να έχουν κοινές ιδιότητες. Μπορεί ένας να έχει από την φύση του μια ιδιότητα, ενώ κάποιος άλλος όχι και να χρειαστεί να την εξελίξει. Σημασία έχει εδώ πως ο δεύτερος έκανε περισσότερα πράγματα στον χώρο από ότι αυτός που το είχε ως έμφυτο. Ελπίζω να έγινα κατανοητός Ευχαριστώ...
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-10-07, 14:48
Το avatar του χρήστη karma
karma Ο χρήστης karma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2007
Περιοχή: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Μηνύματα: 167
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifo
Είναι πολύ καλό το όλο θέμα. Όμως μου θυμίζει λίγο indigo. Και κάτι που ξενίζει είναι πως τον τελευταίο καιρό υπάρχει ένας χωρισμός ανάμεσα σε ανθρώπους. Μετά τα otherkin και τα indigo βλέπω και αυτήν την θεωρία και καταλήγω να λέω πως γίνετε μάλλον μια προσπάθεια για να χωρίσουν τους ανθρώπους. Να νομίσουν αργότερα πως είναι μερικοί κατώτεροι και μερικοί ανώτεροι. Γίνετε κατακριταίο και καλά από διαφόρους πως δεν είναι λογικό(αφήστε το θέμα της λογικής) αλλά βαθυά μέσα σκοπεύει αυτό που αναφέρω παραπάνω. Όλοι οι άνθρωποι μπορούν να έχουν κοινές ιδιότητες. Μπορεί ένας να έχει από την φύση του μια ιδιότητα, ενώ κάποιος άλλος όχι και να χρειαστεί να την εξελίξει. Σημασία έχει εδώ πως ο δεύτερος έκανε περισσότερα πράγματα στον χώρο από ότι αυτός που το είχε ως έμφυτο. Ελπίζω να έγινα κατανοητός Ευχαριστώ...
Αγαπητέ lifo

Είναι πολύ σωστά αυτά που γράφεις και συμφωνώ μαζί σου!

Το όλο θέμα έχει να κάνει με τη φύση της αποστολής της κάθε ψυχής! Κάθε ψυχή έχει τη δική της αποστολή της εδώ στη γη και κάθε μία βάζει και το δικό της λιθαράκι για την εξέλιξη αυτού του πλανήτη.

Απλά, οι δικαιοδοσίες αλλάζουν. Σαν παράδειγμα, θα σου δώσω μία επιχείρηση η οποία αποτελείται από τους διευθυντές, τους υποδιευθυντές, τους υπαλλήλους, τους κλητήρες κ.ο.κ. Όλοι αυτοί οι άνθρωποι δουλεύουν για το καλό της επιχείρησης και αυτό είναι το ζητούμενο!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-10-07, 15:08
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karma
Αγαπητέ lifo

Είναι πολύ σωστά αυτά που γράφεις και συμφωνώ μαζί σου!

Το όλο θέμα έχει να κάνει με τη φύση της αποστολής της κάθε ψυχής! Κάθε ψυχή έχει τη δική της αποστολή της εδώ στη γη και κάθε μία βάζει και το δικό της λιθαράκι για την εξέλιξη αυτού του πλανήτη.

Απλά, οι δικαιοδοσίες αλλάζουν. Σαν παράδειγμα, θα σου δώσω μία επιχείρηση η οποία αποτελείται από τους διευθυντές, τους υποδιευθυντές, τους υπαλλήλους, τους κλητήρες κ.ο.κ. Όλοι αυτοί οι άνθρωποι δουλεύουν για το καλό της επιχείρησης και αυτό είναι το ζητούμενο!


Μ, με έβαλες σε σκέψεις Βέβαια την θεωρία αυτήν την έχω ξανακούσει και στέκει ιδιαίτερα μπορώ να πω. Όμως μια ψυχή έρχετε όχι μόνο για να βοηθήσει αλλά και για να μάθει... Αν δεχτούμε ωστόσο το ότι μπορεί να είμαστε κατα βάθος Θεοί δεν μπορεί να είναι έτσι. Απλά κάποιοι άλλοι έχουν μεγαλύτερο πλεονέκτημα από κάποιους άλλους ως προς το να κάνουν κάποια πράγματα. Ευχαριστώ να είσαι καλά
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-10-07, 19:01
Το avatar του χρήστη catherine
catherine Ο χρήστης catherine δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2007
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

''Υπάρχει ένας «εσωτερικός» μηχανισμός που τους αφυπνίζει για να προετοιμάσουν τον πλανήτη για τη Νέα Εποχή, την εποχή του Υδροχόου.''


γεια σε ολους! αγαπητη καρμα ενδιαφερον το θεμα σου,ειναι αληθεια οτι πρωτη φορα διαβαζω για τους 'ουρανιους τυπους'. θελω να σε ρωτησω τι ακριβως εννοεις με την εποχη του υδροχοου..... επιπλεον,αναφερεις οτι αυτες οι ψυχες εχουν ερθει προκειμενου να επιτελεσουν καποιο σκοπο προς οφελος της ανθρωποτητας.. υπαρχει περιπτωση,αν υποθεσουμε οτι οντως ισχυει κατι τετοιο,οι ψυχες αυτες να μην ειναι γηινες?
ευχαριστω...........
__________________
η ζωη παραειναι σημαντικη για να την παιρνεις στα σοβαρα.. Οσκαρ Γουαιλντ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-10-07, 20:38
Το avatar του χρήστη karma
karma Ο χρήστης karma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2007
Περιοχή: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Μηνύματα: 167
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από catherine
''Υπάρχει ένας «εσωτερικός» μηχανισμός που τους αφυπνίζει για να προετοιμάσουν τον πλανήτη για τη Νέα Εποχή, την εποχή του Υδροχόου.''

γεια σε ολους! αγαπητη καρμα ενδιαφερον το θεμα σου,ειναι αληθεια οτι πρωτη φορα διαβαζω για τους 'ουρανιους τυπους'. θελω να σε ρωτησω τι ακριβως εννοεις με την εποχη του υδροχοου..... επιπλεον,αναφερεις οτι αυτες οι ψυχες εχουν ερθει προκειμενου να επιτελεσουν καποιο σκοπο προς οφελος της ανθρωποτητας.. υπαρχει περιπτωση,αν υποθεσουμε οτι οντως ισχυει κατι τετοιο,οι ψυχες αυτες να μην ειναι γηινες?
ευχαριστω...........
Αγαπητή catherine

Καλώς ήρθες στο θέμα!

Για την εποχή του Υδροχόου, λέγεται ότι η ανθρωπότητα θα μεταβεί (ή μεταβαίνει) σιγά - σιγά σε αυτό το στάδιο, μετά την εποχή των Ιχθύων που επικρατούσε εδώ και περίπου 2.000 χρόνια. Η εποχή αυτή θα έχει τα χαρακτηριστικά του ζωδίου του Υδροχόου (ανθρωπισμός, νέες ιδέες, υψηλά ιδεώδη, συναδέλφωση μεταξύ των λαών κ.λ.π.).

Οι ψυχές που έχουν έρθει στη για να επιτελέσουν κάποιο σκοπό προς όφελος της ανθρωπότητας, θεωρούνται εξελιγμένες. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να έχουν ζήσει και σε άλλους πλανήτες, πιο προηγμένους.

Ένας εξελιγμένος εξωγήινος δε θα μπορούσε να ζήσει στη γη, λόγω των χαμηλών δονήσεών της. Θα μπορούσε, όμως, να ενσαρκωθεί σε ένα γήινο σώμα για να εναρμονιστεί καλύτερα με το περιβάλλον!

Γενικά, πιστεύω πως όλες οι ψυχές είναι πιθανό να έχουν ζήσει και σε άλλους πλανήτες, χαμηλότερους ή υψηλότερους, ανάλογα με το επίπεδο εξέλιξής τους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.