Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 26-04-09, 18:48
Kyoko Ο χρήστης Kyoko δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2008
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Αυτη η διαφορετικη αντιληψη της πραγματικοτητας, του κοσμου γυρω μας ηταν παντα γοητευτικη.
Συμφωνώ με αυτό που λες. Αν δεν συμφωνούσα δεν θα γινόμουν μέλος στο forum εξάλλου. Εγώ όμως νομίζω πως πίσω από αυτό το θέμα κρύβεται συμφέρον. Μπορεί δηλαδή οι ιδρυτές αυτού του "κινήματος" να είχαν στο μυαλό τους το χρήμα. Να βρήκαν δηλαδή κάποιους αφελείς ανθρώπους, να τους έβαλαν στην ιδέα αυτή και μετά να τους παίρνουν λεφτά και καλά για λόγους που αφορούν το κίνημα αυτό και την εξάπλωση του. Υπάρχουν άλλωστε μέχρι σήμερα πολλά παραδείγματα τέτοια.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-04-09, 17:23
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Kyoko οπως ειπα και παραπανω δεν περιοριζομαι μονο στην "συγχρονη" Flat Earth Society. Αν θες την προσωπικη μου αποψη, για μενα το μεγαλυτερο ερευνητικο-ιστορικο ενδιαφερον παρουσιαζει η περιοδος κοντα στα τελη του 19ου αιωνα με την δραστηριοτητα του κ. "Parallax" (ιδρυτη της θεωριας στη συγχρονη εποχη). Περισσοτερα για την προσωπικοτητα και τη δραστηριοτητα που ανεπτυξε μπορεις να βρεις εδω .

Πριν απο μερικες εβδομαδες ολοκληρωσα τη συγγραφη μιας ερευνας σε μορφη αρθρου (που θα διαβασετε συντομα), βασιζομενος -περα απο τις διαδικτυακες πηγες- στο εξαιρετο βιβλιο της καθηγητριας στον τομεα της Ιστοριας των Επιστημων στο ανοικτο Πανεπιστημιο του Λονδινου κας. Christine Garwood (με την οποια ηρθα και σε επαφη). Το βιβλιο ονομαζεται Flat Earth: The history of an infamous idea και περιλαμβανει ολες τις απαραιτητες πληροφοριες που θελει να λαβει κανεις για το θεμα αυτο, απο την αρχαιοτητα μεχρι και τις μερες μας.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 27-04-09 στις 17:24
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-04-09, 16:27
Το avatar του χρήστη Andrew
Andrew Ο χρήστης Andrew δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

To site ήταν ένα παλιό hoax (θυμάμαι το παλιό site που έλεγε ότι η Αυστραλία δεν υπάρχει ας πούμε) αλλά το προχώρησαν!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-04-09, 18:56
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Είσαι σίγουρος ότι μιλάς για την ίδια εταιρία με έτος ίδρυσης το 1956; Προσωπικα δεν έχω διαβάσει πως υποστήριξαν ποτέ κάτι τέτοιο. Αν βρεις περισσότερα στοιχεία παρέθεσέ τα παρακαλώ!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-05-09, 22:09
Το avatar του χρήστη Daughter of God
Daughter of God Ο χρήστης Daughter of God δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Περιοχή: Amaliada, N. Hleias.
Μηνύματα: 57
Talking

Μου φαινεται οτι οι τελευταιοι υποστηρικτες της θεωριας αυτης επηρεαστηκαν απο την ταινεια DARK CITY.... Ελεος δηλαδη!
__________________
You have to see to believe, or you have to believe to see?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-08-09, 20:15
Dmud Ο χρήστης Dmud δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-08-2009
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

καλησπερα. Βασικα τιποτα δεν υπαρχει που να ειναι στρογγυλο... ολα ειναι επιπεδα, αλλα μας εχουν βαλει τσιπακια στον εγκεφαλο για να βλεπουμε οτιδηποτε επιπεδο σαν σφαιρικο...


αστειευομαι φυσικα... καταρχας αυτο ειναι το πρωτο μηνυμα μου, ειμαι ψυχολογος/νευροεπιστημονας, και δεν πιστευω σε κανενα μεταφυσικο φαινομενο, πχ ουφο, εξωγηινους, ομαδες Ε, κτλ κτλ. ομολογουμενως ομως αυτα τα θεματα μου ασκουν μια περιεργη ελξη. Μαλλον θα εχω κριτικη διαθεση αλλα παντα καλοπροαιρετα και ευγενικα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-08-09, 12:58
Το avatar του χρήστη Ιορδανης 1971
Ιορδανης 1971 Ο χρήστης Ιορδανης 1971 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-08-2009
Περιοχή: Qatar
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Καλως ηρθες στην παρεα μας φιλε μου.Πως εξηγεις επιστημονικως την εντονη περιεργεια σου για αυτα τα θεματα οταν απτην αλλη δεν τα πιστευεις?Νομιζω θα ηταν πολυ ενδιαφερων να μαθουμε.Και παλι καλως ηρθες.
__________________
some doors best be closed..
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-08-09, 13:12
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Εφόσον ισχύει αυτό που γράφει ο φίλος Dmud περί μη αποδοχής τέτοιων θεωριών, δείχνει ότι πράγματι το έχει ψάξει (όσο είναι εφικτό) γιατί κατέληξε στην απόρριψη κατόπιν ενασχόλησης με το θέμα λόγω ιδιαίτερου ενδιαφέροντος. Οι περισσότεροι πάντως, απορρίπτουν ή αποδέχονται εν μία νυκτί θεμελιώδη ζητήματα κοσμοθέασης

*εκκρεμεί φυσικά η ερώτηση που του έκανα σε σχετικό με αυτά θέμα
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-08-09, 14:49
Dmud Ο χρήστης Dmud δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-08-2009
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Ευχαριστω για το καλωσορισμα. Καποια πραγματα δεν χρειαζονται ερευνα για να τα αποριψεις. πχ δεν χρειαζεται να ερευνησω μια μια τις θεωριες οτι η γη ειναι επιπεδη ή κοιλη για να τις απορριψω, απο την στιγμη που γνωριζω στοιχειωδη φυσικη και εχω λογικη σκεψη. Οσον αφορα ομαδες Ε κτλ, παλι δεν χρειαζεται να κανω εκτεταμενη ερευνα, οταν οι κυρια πηγη πληροφοριων για αυτα τα θεματα ερχεται απο ατομα σαν τον Φουρακη, Παλμο, Γκιολβα, Λιακοπουλο, Βελοπουλο, κα, που κινουνται απο βαρια ψυχοπαθολογια σε απατη και προσπαθεια πλουτισμου.

Περα απο το θεμα των εξωγηινων, που αφηνω πολλες ανοιχτες ιδεες, ολα τα υπολοιπα δεν μπορω να τα πιστεψω...

μιας και ερωτηθηκα, το ενδιαφερον μου προερχεται απο την πλευρα της ερευνας της ψυχοπαθολογιας των ανθρωπων που γραφουν για αυτα τα θεματα και αυτων που τα πιστευουν. Για να μην παρεξηγηθω.... δεν πιστευω οτι ολοι οσοι τα πιστευουν ειναι τρελοι!! απλα στον ανθρωπινο χαρακτηρα, υπαρχουν στοιχεια ψυχοπαθολογιας. πχ καποιος ειναι περισσοτερο αγχωδης, καποιος εχει μανια με την καθαριοτητα, καποιος ειναι πιο ευαισθητος και συχνα λυπημενος κτλ κτλ... ολα αυτα ειναι στοιχεια ασθενειων, αλλα δεν ειναι εντονα αρκετα για να καταχθει καποιος σαν ασθενης, και ειναι κοινα σε ολους μας. Αρκετοι ανθρωποι εχουν στοιχεια ψυχοπαθολογιας κοινα με ψυχωσικα, και βλεπουν γυρω τους συνωμοσιες, κρυμμενα μυστικα κτλ κτλ. Ειναι στοιχειο το χαρακτηρα τους, οπως καποιου στοιχειο ειναι να ειναι αγχωδης. Εαν δεν τους εμποδιζει στις σχεσεις τους, στη δουλεια τους, στον κοινωνικο περιγυρο, τοτε ειναι υγειες και κατανοητο. Δυστυχως ομως και απο ασθενεις που εχω δει, καποιοι ξεφευγουν και μπαινουν σε επιπεδα ασθενειας...

ελπιζω να πουμε περισσοτερα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-08-09, 15:16
Το avatar του χρήστη Ιορδανης 1971
Ιορδανης 1971 Ο χρήστης Ιορδανης 1971 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-08-2009
Περιοχή: Qatar
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Αρα,οι ανθρωποι που νιωθουν, βλεπουν και βιωνουν 'ανεξηγητα' πραγματα,λιγο-πολυ, εχουν καποιου ειδους ψυχωση και δεν ανηκουν στον <<φυσιολογικο>> πληθυσμο?
__________________
some doors best be closed..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.