Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 20-03-09, 17:31
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Αγαπητέ Anduril, από την στιγμή που θα κάνεις συνειδητό ονείρεμα ως μέθοδο αστρικής προβολής κοιμάσαι αλλά το γνωρίζεις, δηλαδή ξέρεις ότι κοιμάσαι και ότι βλέπεις όνειρο. Έχεις επίγνωση το τι συμβαίνει, για να το εξηγήσω πιο καλά, το σώμα κοιμάται αλλά η συνείδησή σου είναι σε εγρήγορση, σαν να είσαι ξύπνιος.
Το πρόβλημα όμως είναι ότι όταν πραγματοποιείς συνειδητό ονείρεμα έχεις την δυνατότατα να κάνεις ΟΤΙ ακριβώς θέλεις, έχεις πλήρη έλεγχο του ονείρου και δημιουργείς, καταστρέφεις, πετάς, σκέφτεσαι ότι θέλεις κάνεις, δημιουργείς δηλαδή <οφθαλμαπάτες> γι αυτό και επειδή σκέφτεσαι ότι θέλεις να κάνεις αστρική προβολή, απλά να αυθυποβάλεις τον εαυτό σου, δηλαδή να έχεις την ψευδαίσθηση ότι κάνεις α.π. μιας και γίνεται ότι θελήσεις.
Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίον είπα ότι υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να μην έκανα πραγματική α.π. (μάλων υπάρχει 1% πιθανότητα να ήταν α.π.)
Αν και για μένα πιο πολύ ενθουσιάστηκα με το συνειδητό ονείρεμα παρά με το αν έκανα α.π.
και υποτίθεται ότι το αστρικό σου σώμα ενώνεται με το υλικό μέσω μιας ασημένιας κλωστής στο μέτωπο που αν σπάσει τότε πεθαίνεις. Σπάει μεν δύσκολα, αλλά σπάει...(αν υπάρχει)
Άλλος μου είπε πως αν ενώ κάνεις α.π. κοιταχτείς σε καθρέφτη, τότε θα μοιάζεις ακριβώς όπως το υλικό σου σώμα με την διαφορά ότι στην θέση των ματιών θα υπάρχουν δύο μαύρα κενά. Και αυτό γιατί επειδή τα μάτια είναι ο <καθρέφτης της ψυχής) δεν μπορούν να αντιγραφούν όπως το υπόλοιπο σώμα...αν έχει κανείς παρατηρήσει κάτι τέτοιο ας το πει...εγώ πάντως δεν νομίζω πως θα είχα το θάρρος να το εξακριβώσω...:-)
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raistlin : 20-03-09 στις 17:39
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 21-03-09, 17:38
Anduril Ο χρήστης Anduril δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 128
Thumbs up

Σε ευχαριστώ Raistlin! Έτσι όπως μου το περιγράφεις, συνειδητό ονείρεμα έχω πετύχει κι εγώ αρκετές φορές αλλά δεν είχε κάποια μεταφυσική χροιά (σε εμένα τουλάχιστον).
Θα ήθελα όμως να μου απαντούσε και κάποιος που έχει πετύχει αστρική προβολή και κυρίως στο ερώτημα ως προς την καθαρότητα της συνείδησης. Για να γίνω πιο συγκεκριμένη, οι άνθρωποι που έχουν βιώσει επιθανάτιες εμπειρίες περιγράφουν τις εμπειρίες αυτές (εκτός του υλικού τους σώματος) ως κάτι πιο αληθινό κι από το αληθινό και το απτό της υλικής πραγματικότητας. Γίνεται το ίδιο και στην αστρική προβολή ή μήπως επειδή το υλικό σώμα είναι ακμαίο και ζωντανό κατά κάποιο τρόπο επικοινωνεί με το αιθερικό;

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 21-03-09, 19:17
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Anduril
Σε ευχαριστώ Raistlin! Έτσι όπως μου το περιγράφεις, συνειδητό ονείρεμα έχω πετύχει κι εγώ αρκετές φορές αλλά δεν είχε κάποια μεταφυσική χροιά (σε εμένα τουλάχιστον).

Ευχαριστώ!
Αγαπητή Anduril, είναι όπως το λες, το συνειδητό ονείρεμα δεν είναι κάτι το μεταφυσικό, απλός <ξυπνάει η συνείδησή σου και συνεχίζεις να είσαι στο όνειρο.
Όσο για την απορία σου, εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω να σου απαντήσω αν και πολλές φορές συμβαίνει το <πολύ> πραγματικό να είναι και αυταπάτη. Συγκεκριμένα ένα γνωστό μου άτομο λόγω μιας ασθένειας που είχε έπαιρνε ένα φάρμακο το οποίο είχε σαν παρενέργειες οφθαλμαπάτες και συνδυάζοντάς το με αϋπνία τα αποτελέσματα ήταν πάρα πολύ αληθινές οφθαλμαπάτες. Συγκεκριμένα ένα παράδειγμα, συνομιλούσε το άτομο αυτό μόνο του ενώ ισχυριζόταν πως μπροστά του ήταν ένας <κύριος>. Όταν συνήλθε από την άσχημη αυτή κατάσταση είπε <ήταν τόσο αληθινό όπως σας βλέπω τώρα, αφού νόμιζα πως στην αρχή μου κάνατε πλάκα πως δεν μιλούσα με κανέναν αλλά μετά με το να μου το λένε όλοι, εκεί πείστηκα πως ήταν οφθαλμαπάτη αλλά και πάλι συνέχιζα να βλέπω ανύπαρκτα άτομα τόσο ζωντανά και συνομιλούσα μαζί τους...>
Πιστεύω πως πιο σωστό είναι πάντως να πούμε ότι όχι <είναι πιο αληθινά > αλλά ότι <η αντίληψή μας διευρύνεται τόσο ώστε να βλέπουμε τα πράγματα από διαφορετική οπτική γωνία> πράγμα όμως που δεν σημαίνει πως αναγκαστικά αυτό που ζούμε είναι αληθινό, όπως πχ σε περιπτώσεις με ναρκωτικές ουσίες που αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα διαφορετικά.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 27-03-09, 00:25
DTomGR Ο χρήστης DTomGR δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2007
Μηνύματα: 6
Smile

Νομίζω ότι ρούφηξα όλες τις καταθέσεις από την αρχή αυτού του θέματος και μου δημιουργήθηκαν απορίες-ερωτήματα….
1) Υπάρχει περίπτωση σε α.π. να συναντήσετε άτομα τα οποία έχουν πεθάνει; Αν ναι , είχατε κάποια επικοινωνία;

2) Μετά από την εμπειρία σας πιστεύετε ότι καταλάβατε ποιο είναι το νόημα της ζωής…και τι ακριβός γίνετε όταν το «υλικό» σώμα πεθάνει;

3)υπάρχουν δαίμονες/άγγελοι;

4)αναζητήσατε ποτέ τον «δημιουργό» κατά την εμπειρία σας;

5)Οι περίεργες οντότητες….. τι ακριβώς είναι; Για ποιο λόγο μένουν σε αυτό το επιπέδο; …και γιατί σκοπό τους έχουν να φοβίζουν τον ταξιδιώτη;

6)Η σκληρή ασκητική ζωή των μοναχών έχει κάποια σύνδεση με την ανάπτυξη και προετοιμασία της ψωχής για αυτά τα επίπεδα ;

Δεν έχω καταφέρει ποτέ να έχω α.π. στη ζωή μου …. Και μου γεννιούνται αυτές οι απορίες που θα προσπαθούσα να της απαντήσω… σε περίπτωση που θα βίωνα μια J

Θα ήθελα πολύ να ακούσω ….από άτομα τα οποία έχουν α.π. πως πραγματικά άλλαξε η «οπτική» τους για τη ζωή……

Σήμερα κάνω το πρώτο μου Post J ….. ελπίζω να μη σας κούρασα με τις ερωτήσεις μου…..αλλα πιστεύω με τις απαντήσεις σας θα βοηθούσατε πολύ κοσμο J….
__________________
LiveEveryDay
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 27-03-09, 14:40
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin
Αγαπητή Anduril, είναι όπως το λες, το συνειδητό ονείρεμα δεν είναι κάτι το μεταφυσικό, απλός <ξυπνάει η συνείδησή σου και συνεχίζεις να είσαι στο όνειρο.
Όσο για την απορία σου, εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω να σου απαντήσω αν και πολλές φορές συμβαίνει το <πολύ> πραγματικό να είναι και αυταπάτη. Συγκεκριμένα ένα γνωστό μου άτομο λόγω μιας ασθένειας που είχε έπαιρνε ένα φάρμακο το οποίο είχε σαν παρενέργειες οφθαλμαπάτες και συνδυάζοντάς το με αϋπνία τα αποτελέσματα ήταν πάρα πολύ αληθινές οφθαλμαπάτες. Συγκεκριμένα ένα παράδειγμα, συνομιλούσε το άτομο αυτό μόνο του ενώ ισχυριζόταν πως μπροστά του ήταν ένας <κύριος>. Όταν συνήλθε από την άσχημη αυτή κατάσταση είπε <ήταν τόσο αληθινό όπως σας βλέπω τώρα, αφού νόμιζα πως στην αρχή μου κάνατε πλάκα πως δεν μιλούσα με κανέναν αλλά μετά με το να μου το λένε όλοι, εκεί πείστηκα πως ήταν οφθαλμαπάτη αλλά και πάλι συνέχιζα να βλέπω ανύπαρκτα άτομα τόσο ζωντανά και συνομιλούσα μαζί τους...>
Πιστεύω πως πιο σωστό είναι πάντως να πούμε ότι όχι <είναι πιο αληθινά > αλλά ότι <η αντίληψή μας διευρύνεται τόσο ώστε να βλέπουμε τα πράγματα από διαφορετική οπτική γωνία> πράγμα όμως που δεν σημαίνει πως αναγκαστικά αυτό που ζούμε είναι αληθινό, όπως πχ σε περιπτώσεις με ναρκωτικές ουσίες που αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα διαφορετικά.
Και γιατί πολύ απλά τα φάρμακα που έπαιρνε ο φίλος σου σε συνδιασμό με την παρενέργεια τους ΚΑΙ την αυπνία που βίωνε να του "άνοιξαν" την όραση του βλέποντας αυτούς τους "κυρίους" ; Ενώ εσείς σαφώς δεν μπορούσατε να τους δείτε... Γιατι αμέσως ψευδαίσθηση ; Φυσικά παίζει τεράστιο ρόλο και τι είπε με αυτούς τους κυρίους . Είναι όπως μερικά Ναρκωτικά που ανοίγουν υπερβολικά τον εγκέφαλο και τις αισθήσεις με το "ζόρι". Είναι ψευδαισθήσεις η απλώς βλέπουν πράγματα απο αυτά που ο "Ρεαλισμός" δεν γίνεται να αντιληφθεί παρά μόνο να νιώσει ;

Η Ψυχή και το Πνεύμα εντός του σώματος κατοικούν... Και η ψυχή ειναι διάχυτη μέσα σε κάθε κύτταρο μας...Γιατι αφήνεται όλοι έξω το ποιο απλό ; Ορισμένες καταστάσεις η φάρμακα η ουσίες η οτιδήποτε να μπορεί να ξεκλειδώνει τις ανάλογες συχνότητες ; Φυσικά και διαφωνώ με τέτοιες μεθοδολογίες αλλά γιατί το αποκλείεται ; Εδώ η παράδοση λέει πως "κακά" πνεύματα μπορούν να τα διώξουν συγκεκριμένα πετρώματα η τα "κακά" όνειρα ονειροπαγίδες... Γιατί αφήνετε έξω την επίδραση της ύλης στην ψυχή και στο πνεύμα ;
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 27-03-09, 19:22
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Και γιατί πολύ απλά τα φάρμακα που έπαιρνε ο φίλος σου σε συνδιασμό με την παρενέργεια τους ΚΑΙ την αυπνία που βίωνε να του "άνοιξαν" την όραση του βλέποντας αυτούς τους "κυρίους" ; Ενώ εσείς σαφώς δεν μπορούσατε να τους δείτε... Γιατι αμέσως ψευδαίσθηση ; Φυσικά παίζει τεράστιο ρόλο και τι είπε με αυτούς τους κυρίους . Είναι όπως μερικά Ναρκωτικά που ανοίγουν υπερβολικά τον εγκέφαλο και τις αισθήσεις με το "ζόρι". Είναι ψευδαισθήσεις η απλώς βλέπουν πράγματα απο αυτά που ο "Ρεαλισμός" δεν γίνεται να αντιληφθεί παρά μόνο να νιώσει ;

Η Ψυχή και το Πνεύμα εντός του σώματος κατοικούν... Και η ψυχή ειναι διάχυτη μέσα σε κάθε κύτταρο μας...Γιατι αφήνεται όλοι έξω το ποιο απλό ; Ορισμένες καταστάσεις η φάρμακα η ουσίες η οτιδήποτε να μπορεί να ξεκλειδώνει τις ανάλογες συχνότητες ; Φυσικά και διαφωνώ με τέτοιες μεθοδολογίες αλλά γιατί το αποκλείεται ; Εδώ η παράδοση λέει πως "κακά" πνεύματα μπορούν να τα διώξουν συγκεκριμένα πετρώματα η τα "κακά" όνειρα ονειροπαγίδες... Γιατί αφήνετε έξω την επίδραση της ύλης στην ψυχή και στο πνεύμα ;
Φίλε Knight_Of_Creation δεν διαφωνώ στο ότι κάποιες ουσίες μπορεί να διευρύνουν την αντίληψη εξ άλλου αυτά τα βρίσκουμε και στην αρχαιότητα όπως πχ με την Πυθία. Αλλά πως μπορεί να το αποδείξει κάποιος? Δηλαδή το απλά να βλέπεις (ή να νομίζεις πως βλέπεις) δεν λέει κάτι, δεν μαθαίνεις κάτι που οι άλλοι πχ ξέρουν και δεν στο έχουν πει, ή κάποιο ατύχημα που πρόκειται να γίνει ή έγινε κλπ. Έχω ξαναμιλήσει στο παρελθόν για ένα πολύ κοντινό μου άτομο που είχε τέτοιες εμπειρίες (ήξερε για κάποια πράγματα πως θα γίνουν πριν αυτά γίνουν). επίσης είχα κι εγώ κάποιες. Αλλά δεδομένου του ότι κάποια φάρμακα προκαλούν παραισθήσεις, όπως και οι υπόηχοι μπορεί να είναι μερικές φορές υπεύθυνοι για αυτές, και η αϋπνία έχει τα ίδια μερικές φορές αποτελέσματα, δεν θεωρώ μια απλή οπτική επαφή ότι είναι αυτό το <κάτι άλλο>.Το συγκεκριμένο άτομο έμοιαζε σαν να παραληρούσε, νόμιζε ότι όλοι συνωμοτούσαν εναντίων του. Δεν ήταν μόνο ότι έβλεπε πράγματα που είτε δεν υπήρχαν είτε εμείς δεν μπορούσαμε να τα δούμε αλλά άκουγε ακόμα και όσους ήταν εκεί πραγματικά, να κάνουν συνωμοσίες εναντίων του ενώ όλοι κοιμόντουσαν όλοι οι παρευρισκόμενοι είναι (και είμαι κι εγώ) συγγενείς αυτού του προσώπου και λόγω της θλιβερής κατάστασης δεν σχολιάστηκε καθόλου μέχρι να συνέλθει. Μετά τα λέγαμε και γελούσαμε μπροστά στον παθών κι ακόμα και αυτή το καλαμπούριζε μαζί μας!
Δεν λέω πως δεν γίνεται με κάποιες ουσίες να διευρυνθεί η αντίληψη μας αλλά δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι. Εξ άλλου ο μεθυσμένος που στο παράθυρο βλέπει τις σταγόνες τις βροχής σαν μύγες δεν σημαίνει ότι δεν πλανάται και ότι βλέπει κάτι παραπάνω...
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 27-03-09, 19:37
Anduril Ο χρήστης Anduril δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι πολλά φάρμακα προκαλούν παραισθήσεις αλλά βέβαια όταν μιλάμε για βαριά φάρμακα, όχι ό,τι κι ό,τι. Ακόμη και ο υψηλός πυρετός προκαλεί παραισθήσεις. Δεν τον αμφισβητώ τον Raistlin, απλώς θεωρώ ότι οι επιθανάτιες εμπειρίες είναι ένα 100% αληθινό φαινόμενο καθώς στις περισσότερες περιπτώσεις πρόκειται για περιστατικά τα οποία ουδεμία σχέση έχουν με την χρήση παραισθησιογόνων ουσιών (το έχω ψάξει νύχτες ολόκληρες βλέποντας βίντεο και διαβάζοντας μαρτυρίες). Ε και βέβαια, τί λογής λάτρεις του μεταφυσικού είμαστε αν αμφισβητούμε το άγιο δισκοπότηρο της μεταφυσικής, που ξεπερνά θρησκευτικές πεποιθήσεις (μιλώντας πάντα για τις επιθανάτιες εμπειρίες).
Ας επανέλθουμε όμως στο θέμα μας...αλήθεια, θα μου απαντήσει κανείς; Τόσοι έχετε κάνει α.π. εδώ μέσα βρε παιδιά! :P Help!! (Ανυπόμονη γαρ...)
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 27-03-09, 19:43
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DTomGR
Νομίζω ότι ρούφηξα όλες τις καταθέσεις από την αρχή αυτού του θέματος και μου δημιουργήθηκαν απορίες-ερωτήματα….
1) Υπάρχει περίπτωση σε α.π. να συναντήσετε άτομα τα οποία έχουν πεθάνει; Αν ναι , είχατε κάποια επικοινωνία;

2) Μετά από την εμπειρία σας πιστεύετε ότι καταλάβατε ποιο είναι το νόημα της ζωής…και τι ακριβός γίνετε όταν το «υλικό» σώμα πεθάνει;

3)υπάρχουν δαίμονες/άγγελοι;

4)αναζητήσατε ποτέ τον «δημιουργό» κατά την εμπειρία σας;

5)Οι περίεργες οντότητες….. τι ακριβώς είναι; Για ποιο λόγο μένουν σε αυτό το επιπέδο; …και γιατί σκοπό τους έχουν να φοβίζουν τον ταξιδιώτη;

6)Η σκληρή ασκητική ζωή των μοναχών έχει κάποια σύνδεση με την ανάπτυξη και προετοιμασία της ψωχής για αυτά τα επίπεδα ;

Δεν έχω καταφέρει ποτέ να έχω α.π. στη ζωή μου …. Και μου γεννιούνται αυτές οι απορίες που θα προσπαθούσα να της απαντήσω… σε περίπτωση που θα βίωνα μια J

Θα ήθελα πολύ να ακούσω ….από άτομα τα οποία έχουν α.π. πως πραγματικά άλλαξε η «οπτική» τους για τη ζωή……

Σήμερα κάνω το πρώτο μου Post J ….. ελπίζω να μη σας κούρασα με τις ερωτήσεις μου…..αλλα πιστεύω με τις απαντήσεις σας θα βοηθούσατε πολύ κοσμο J….
Καλώς ήλθες φίλε DTomGR θα σου απαντήσω με τις προσωπικές μου απόψεις πάνω στο θέμα οπότε δεν σημαίνει πως έχω σίγουρα δίκιο
1)υπάρχει, αλλά μπορεί να πέσεις και σε πλάνη δλδ να είναι άλλες οντότητες με την μορφή των οικείων σου και να σε κοροϊδέψουν ή στεναχωρήσουν.
2)όχι, συγκεκριμένα πιστεύω ότι το νόημα της ζωής διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Επίσης μπορεί απλά να ονειρεύτηκες
3)ναι...
4)όχι, με τον πύργο της Βαβέλ ξέρεις τι έγινε... ;-) τον δημιουργό τον βρίσκεις και κάνει αισθητή την παρουσία του και με άλλους τρόπους
5)δαίμονες. Άσε που μπορεί να είναι υλοποιημένες σκέψεις του υποσυνειδήτου και αφού ένα μέρος μας φοβάται να συνεχίσει οι σκέψεις και η αμφιβολία εμφανίζονται με αυτόν τον τρόπο. Ή μπορεί να θέλουν να σε δελεάσουν ποιο πολύ με το <απαγορευμένο> και απλά να σε εμποδίζουν, για να ασχοληθείς περισσότερο εξ αιτίας τις ματαιοδοξίας, περιφάνειας και περιέργειας και να σε ρίξουν στην παγίδα τους.
6) ναι αλλά οι μοναχοί (χριστιανοί) όταν ετοιμαστούν σωματικά και πνευματικά για κάτι τέτοιο στο τέλος δεν χρειάζεται να το κάνουν γιατί τις απαντήσεις που θέλουν τις παίρνουν με άλλον τρόπο

Λέω και πάλι πως αυτές είναι οι προσωπικές μου απ όψεις και μπορεί να είναι και λάθος...
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 27-03-09, 19:53
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Anduril
Η αλήθεια είναι ότι πολλά φάρμακα προκαλούν παραισθήσεις αλλά βέβαια όταν μιλάμε για βαριά φάρμακα, όχι ό,τι κι ό,τι. Ακόμη και ο υψηλός πυρετός προκαλεί παραισθήσεις. Δεν τον αμφισβητώ τον Raistlin, απλώς θεωρώ ότι οι επιθανάτιες εμπειρίες είναι ένα 100% αληθινό φαινόμενο καθώς στις περισσότερες περιπτώσεις πρόκειται για περιστατικά τα οποία ουδεμία σχέση έχουν με την χρήση παραισθησιογόνων ουσιών (το έχω ψάξει νύχτες ολόκληρες βλέποντας βίντεο και διαβάζοντας μαρτυρίες). Ε και βέβαια, τί λογής λάτρεις του μεταφυσικού είμαστε αν αμφισβητούμε το άγιο δισκοπότηρο της μεταφυσικής, που ξεπερνά θρησκευτικές πεποιθήσεις (μιλώντας πάντα για τις επιθανάτιες εμπειρίες).
Ας επανέλθουμε όμως στο θέμα μας...αλήθεια, θα μου απαντήσει κανείς; Τόσοι έχετε κάνει α.π. εδώ μέσα βρε παιδιά! :P Help!! (Ανυπόμονη γαρ...)
Βασικά τις επιθανάτιες εμπειρίες δεν τις αμφισβητώ, τις θεωρώ πραγματικές και μια που το ανέφερες θα αναφέρω μια off topic εμπειρία (και ζητώ συγνώμη που βγαίνω εκτός θέματος αλλά είναι ενδιαφέρουσα, θλιβερή και παράλληλα ανατριχιαστική) που μου διηγήθηκε ένας γνωστός μου.
Η αδελφή αυτού του ατόμου έχει πεθάνει εδώ και μερικά χρόνια. Λίγο πριν <φύγει> και ενώ ήταν στο νοσοκομείο, κάποια στιγμή μπήκε ο αδελφός της στον θάλαμο να την δει και αυτή του λέει <ήρθες να με πάρεις...?> <Ναι κοπέλα μου θα γίνεις καλά και θα φύγουμε από εδώ, δεν θέλεις?> <...δεν θέλω αλλά αφού πρέπει...> Και μετά από μερικά λεπτά <έφυγε>...
Το ποιον έβλεπε είναι φανερό...
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 27-03-09, 23:43
Το avatar του χρήστη lucid
lucid Ο χρήστης lucid δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2004
Μηνύματα: 220
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DTomGR
5)Οι περίεργες οντότητες….. τι ακριβώς είναι; Για ποιο λόγο μένουν σε αυτό το επιπέδο; …και γιατί σκοπό τους έχουν να φοβίζουν τον ταξιδιώτη;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin
5)δαίμονες. Άσε που μπορεί να είναι υλοποιημένες σκέψεις του υποσυνειδήτου και αφού ένα μέρος μας φοβάται να συνεχίσει οι σκέψεις και η αμφιβολία εμφανίζονται με αυτόν τον τρόπο. Ή μπορεί να θέλουν να σε δελεάσουν ποιο πολύ με το <απαγορευμένο> και απλά να σε εμποδίζουν, για να ασχοληθείς περισσότερο εξ αιτίας τις ματαιοδοξίας, περιφάνειας και περιέργειας και να σε ρίξουν στην παγίδα τους.
εγώ τώρα που τα σκέφτομαι πιο καθαρά ρε παιδια δε ξέρω...
Για ποιο λόγο να σε εμποδίσουν?
Γιατί να σε αποτρέψουν?υπάρχει στο αστρικό πεδίο κανένας χαμένος θυσαυρός που δε πρέπει να βρούμε?
Για το θέμα απορρόφησης ενέργειας δεν έχω ιδέα οπότε δε μιλάω.
Εγώ πιστεύω πως το να μπαίνεις στο αστρικό πεδίο είναι σαν να μπαίνεις σε ένα δωμάτιο με δεκάδες αγνώστους με διαφορετικό "χαρακτήρα" ο καθένας,
και θα σε πλησιάσουν αναλογα με τις ορέξεις τους είτε για καλό σκοπό είτε για κακό.
ακόμα απλά για να σε επεξεργαστούν.
Δεν τις συγκρίνω φυσικά με τους ανθρώπους...απλά όταν μας αντικρίζουν δεν νομίζω να γνωρίζουν από που τραβάει η σκούφια μας, ούτε ότι στήνουν καραούλι για αστρικούς ταξιδιώτες.
Γι'αυτούς ή θα είμαστε απειλή (ξαφνικά βρεθήκαμε στο χώρο τους μη ξεχνιόμαστε) ή κάτι φιλικό ή τέλος κάτι άγνωστο που χρειάζεται επεξεργασία.
Τώρα δαίμονες η μη...wellcome

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lucid : 27-03-09 στις 23:43
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.