Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #471  
Παλιά 05-10-12, 23:36
anton Ο χρήστης anton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Μάλλον δεν θα καταφέρω ποτέ να το κάνω.. Σκέφτομαι συνέχεια και έχω πολύ άγχος. Επίσης δεν αντέχω να κάθομαι χωρίς να κάνω κάποια κίνηση ούτε για ένα λεπτό.
Απάντηση με παράθεση
  #472  
Παλιά 06-10-12, 00:07
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anton Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον δεν θα καταφέρω ποτέ να το κάνω.. Σκέφτομαι συνέχεια και έχω πολύ άγχος. Επίσης δεν αντέχω να κάθομαι χωρίς να κάνω κάποια κίνηση ούτε για ένα λεπτό.
προσευχήσου. Αν δεν το καταφέρεις, δεν είναι το τέλος του κόσμου. Προσευχήσου όμως. Πριν τον διαλογισμό είναι καλό να κάνουμε κάποια προσευχή. Π.χ. Πατερ Ημών. Ή όποια άλλη σε κάνει να έρχεσαι σε επαφή με κάτι ανώτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #473  
Παλιά 06-10-12, 00:09
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anton
Μάλλον δεν θα καταφέρω ποτέ να το κάνω.. Σκέφτομαι συνέχεια και έχω πολύ άγχος. Επίσης δεν αντέχω να κάθομαι χωρίς να κάνω κάποια κίνηση ούτε για ένα λεπτό.
Κάθε πρόβλημα έχει και τη λύση του.
Αν πιστεύεις οτι δεν θα τα καταφέρεις, δεν θα τα καταφέρεις ποτέ.
Αν έχεις άγχος, βρες τι σε αγχώνει και χαλάρωσε.
Αν δεν μπορείς να κάτσεις ακίνητος, βρες τι σου δημιουργεί ένταση.
Κανείς δεν ξεκίνησε με εμπειρία. Αυτό είναι κάτι που αποκτάς στην πορεία.
Απλά πράγματα


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Η συμβουλή μου είναι οτι όποιος ασχολήθει με την Α.Π. πρέπει να ασχοληθεί με το να μάθει να καλλιεργεί awareness στη διάρκεια της μέρας (βλ. Κρισναρμούτη, Osho κλπ) και να ζει χωρίς σκέψεις
Συμφωνώ για το awareness αλλά Θα πρότεινα να μην βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι Κρισναμούρτι και Όσσο
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #474  
Παλιά 06-10-12, 00:16
Το avatar του χρήστη φλάβια ελένη
φλάβια ελένη Ο χρήστης φλάβια ελένη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2012
Μηνύματα: 12
Question η ύλη και η δύναμη συγχέονται. Το ορατό είναι ενέργεια του αοράτου ( Πυθαγόρας)

η φυσική έχει αποδείξει ότι γύρο μας υπάρχει μαγνητικό πεδίο.. ίσως το σώμα να λειτουργεί ως κακός αγωγός, το οποίο δεν αφήνει την ψυχή να αιωρηθεί. Σύμφωνα με τις ασιατικές θρησκίες υπάρχει τρόπος να καταφέρουμε να απεγκλωβίσουμε την ψυχή από τον ναό της ώστε να έρθει σε επαφή με τον πνευματικό κόσμο, τον άυλο, μέσα από τον διαλογισμό. προσωπικά πιστεύω ότι στην φάση ύπνου rem εισερχόμαστε στο άυλο αυτό πνευματικό πεδίο
Απάντηση με παράθεση
  #475  
Παλιά 06-10-12, 06:09
dimkos Ο χρήστης dimkos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2012
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν κάποιος διαλογίζεται συνεχώς η αστρική προβολή και όμοια φαινόμενα συμβαίνουν απο φυσικού. Επομένως δε χρειάζεται να "θες" να συμβούν, απλα συμβαίνουν. Διαφωνώ με την ιδέα οτι αν απαλλαγούμε απο τις σκέψεις θα έχουμε πετύχει την τελική απελευθέρωση. Αυτό γιατί οι σκέψεις είναι μόνο το σύμπτωμα του προβλήματος, όχι η αιτία, όπως το βλέπω εγώ αλλά και πολλοί σημαντικοί Δάσκαλοι. Όμως σίγουρα το να πετύχουμε την μη-σκέψη είναι πολύ σημαντικό και βοηθάει σε πολλά είδη "μυστικιστικής εμπειρίας" αλλά και για να ξεκινήσουμε σοβαρά το εσωτερικό έργο.
Συμφωνώ απόλυτα με τα προηγούμενα. Αλλά τι εννοούμε όταν λέμε εσωτερικό έργο?
Απάντηση με παράθεση
  #476  
Παλιά 06-10-12, 11:12
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimkos Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ απόλυτα με τα προηγούμενα. Αλλά τι εννοούμε όταν λέμε εσωτερικό έργο?
Το έργο της απελευθέρωσης απο όλα εκείνα τα στοιχεία που εμποδίζουν το να έχουμε υψηλώτερα επίπεδα συνειδητότητας. Ή απο όλα εκείνα τα στοιχεία που εμποδίζουν να έχουμε υψηλώτερες ευδαιμόνιες. Ή απ' όλα εκείνα τα στοιχεία που εμποδίζουν το να έχουμε το βίωμα της καθαρής πραγματικότητας.

Θα μπορούσε ο καθένας να δώσει πολλούς ορισμούς, αλλά όλοι θα ήταν το ίδιο πλαίσιο: Απελευθέρωση κάποιου απο κάτι.

Αυτό το κάτι, είναι κάτι εσωτερικό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 06-10-12 στις 11:16
Απάντηση με παράθεση
  #477  
Παλιά 06-10-12, 14:23
dimkos Ο χρήστης dimkos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2012
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έργο της απελευθέρωσης απο όλα εκείνα τα στοιχεία που εμποδίζουν το να έχουμε υψηλώτερα επίπεδα συνειδητότητας. Ή απο όλα εκείνα τα στοιχεία που εμποδίζουν να έχουμε υψηλώτερες ευδαιμόνιες. Ή απ' όλα εκείνα τα στοιχεία που εμποδίζουν το να έχουμε το βίωμα της καθαρής πραγματικότητας.

Θα μπορούσε ο καθένας να δώσει πολλούς ορισμούς, αλλά όλοι θα ήταν το ίδιο πλαίσιο: Απελευθέρωση κάποιου απο κάτι.

Αυτό το κάτι, είναι κάτι εσωτερικό.
Επομένως ο στόχος (αν μπορούμε να τον θεωρήσουμε έτσι) είναι η απελευθέρωση του εσωτερικού μας κόσμου με το βίωμα όλο και περισσότερης <ελευθερίας>. Νιώθεις ότι υπάρχει κάτι τελειωτικό στην αναζήτηση? 'Η μήπως ερωτήσεις τέτοιου είδους είναι δίχως αξία για κάποιον που βιώνει συνεχώς τον διαλογισμό(συγνώμη για τις φθαρμένες εκφράσεις, αλλά δεν μπορώ να το διατυπώσω διαφορετικά).
Απάντηση με παράθεση
  #478  
Παλιά 06-10-12, 14:43
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimkos Εμφάνιση μηνυμάτων
Επομένως ο στόχος (αν μπορούμε να τον θεωρήσουμε έτσι) είναι η απελευθέρωση του εσωτερικού μας κόσμου με το βίωμα όλο και περισσότερης <ελευθερίας>. Νιώθεις ότι υπάρχει κάτι τελειωτικό στην αναζήτηση? 'Η μήπως ερωτήσεις τέτοιου είδους είναι δίχως αξία για κάποιον που βιώνει συνεχώς τον διαλογισμό(συγνώμη για τις φθαρμένες εκφράσεις, αλλά δεν μπορώ να το διατυπώσω διαφορετικά).
Δεν έχει σημασία αν τελειώνει ή όχι. Σημασία έχει να ζούμε περισσότερο απ' ο,τι σκεπτόμαστε. Και βασικά εκεί εστιάζει ο διαλογισμός, στη ζωή.
Απο 'κει και πέρα, ο διαλόγισμός σαν πρακτική είναι μόνο ένας απ' τους πολλούς τροχούς της αμάξης, αυτού που λέγεται εσωτερικό έργο. Όχι οτι δεν είναι σημαντικός, είναι, απλά δεν είναι, ας πούμε, αυτοσκοπός.
Κανονικά, για να πει κάποιος οτι έχει φτάσει στη τελική απελευθέρωση πρέπει να γνωρίζει να κάνει και άλλα πράγματα, π.χ. μετατροπή ενεργειών, αλχημεία κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #479  
Παλιά 06-10-12, 14:55
dimkos Ο χρήστης dimkos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2012
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχει σημασία αν τελειώνει ή όχι. Σημασία έχει να ζούμε περισσότερο απ' ο,τι σκεπτόμαστε. Και βασικά εκεί εστιάζει ο διαλογισμός, στη ζωή.
Απο 'κει και πέρα, ο διαλόγισμός σαν πρακτική είναι μόνο ένας απ' τους πολλούς τροχούς της αμάξης, αυτού που λέγεται εσωτερικό έργο. Όχι οτι δεν είναι σημαντικός, είναι, απλά δεν είναι, ας πούμε, αυτοσκοπός.
Κανονικά, για να πει κάποιος οτι έχει φτάσει στη τελική απελευθέρωση πρέπει να γνωρίζει να κάνει και άλλα πράγματα, π.χ. μετατροπή ενεργειών, αλχημεία κλπ.

Διαλογίζομαι πολλά χρόνια δίχως την παραμικρή προσπάθεια από μέρους μου να πάω πέρα από αυτό που είναι ο διαλογισμός, δηλαδή το τέλος της σκέψης και κατ' επέκταση το τέλος του χρόνου. Τον νιώθω σαν την μαύρη τρύπα του εσωτερικού μας κόσμου... Τώρα όταν λες για μετατροπή ενέργειας και για αλχημεία σαν το τελικό στάδιο, δεν μπορώ παρά να σε ρωτήσω, χωρίς να θέλω να γίνω φορτικός, πως μπορούν αυτά να πάνε έναν άνθρωπο ακόμη μακρύτερα σαν μέσο, από το ήδη υπαρκτό τέλος? Όταν τελειώνουν όλα τι θέση έχει εκεί η μετατροπή ενέργειας?
Απάντηση με παράθεση
  #480  
Παλιά 06-10-12, 16:10
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή διαλογισμός - αλχημεία

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimkos Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαλογίζομαι πολλά χρόνια δίχως την παραμικρή προσπάθεια από μέρους μου να πάω πέρα από αυτό που είναι ο διαλογισμός, δηλαδή το τέλος της σκέψης και κατ' επέκταση το τέλος του χρόνου. Τον νιώθω σαν την μαύρη τρύπα του εσωτερικού μας κόσμου... Τώρα όταν λες για μετατροπή ενέργειας και για αλχημεία σαν το τελικό στάδιο, δεν μπορώ παρά να σε ρωτήσω, χωρίς να θέλω να γίνω φορτικός, πως μπορούν αυτά να πάνε έναν άνθρωπο ακόμη μακρύτερα σαν μέσο, από το ήδη υπαρκτό τέλος? Όταν τελειώνουν όλα τι θέση έχει εκεί η μετατροπή ενέργειας?
Θ δώσω μερικά παραδείγματα, με την ελπίδα να γίνω κατανοητός.

Ο διαλογιστής μπορεί π.χ. να νιώσει την ενέργεια μέσα σε ένα ψωμί και την ενέργεια μέσα σε ένα κρασί. Ο αλχημιστής μπορεί να πάρει αυτη την ενέργεια, και να μετατρέψει το κράσι σε αίμα και τον άρτο σε σάρκα. Αυτός που είναι μόνο διαλογιστής, δεν μπορεί να το κάνει αυτό.

Ο διαλογιστής καταδύεται στα 50 μέτρα βάθος με στολή και μπουκάλες και νιώθει οτι είναι ένα με τη θάλασσα.
Ο αλχημιστής-διαλογιστής βγάζει λέπια και πάει στα 10.000 μετρα βάθος.

Ο διαλογιστής νιώθει οτι είναι ένα με τα σύννεφα. Ο αλχημιστής λέει στα σύννεφα να βρέξουν και βρέχουν.

Ο διαλογιστής διαλογίζεται για 5 ώρες και μετά πάει να φάει. Ο αλχημιστής-διαλογιστής διαλογίζεται για δέκα χρόνια χωρίς να ανοίξει το στόμα του.

Όλα αυτά, πρέπει να τα πάρεις συμβολικά. Δηλαδή είναι μεταξύ συμβολικού και κυριολεκτικού.

Θέλω με όλα αυτα να πω, οτι το εσωτερικό έργο έχει πολλές προεκτάσεις και πάει παραπέρα απο το να έχεις μια ξύπνια συνείδηση. Αλλά αυτό ειναι και το πιο δύσκολο, κατα κάποιο τρόπο, το να ξυπνάς συνείδηση. Τα υπόλοιπα έπονται.

Ο Όσσο έλεγε "Είμαι ενάντια στις εσωτερικές σχολές. Δεν θέλω οι μαθητές μου να σπαταλάνε τον χρόνο τους πριν να έχουν αποκτήσει γερές βάσεις. Αλλά ξέρω οτι εγώ ο ίδιος όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή θα πρέπει να εισάγω τους μαθητές μου στο εσωτερικό έργο."
Η αφύπνιση, ο διαλογισμός, ειναι η βάση του εσωτερικού έργου.
Αν θες να πούμε κι άλλα, μπρούμε να μιλήσουε σε πμ, γιατι βγαίνουμε εκτός θέματος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 06-10-12 στις 16:17
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.