Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 24-12-05, 07:59
ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ Ο χρήστης ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2004
Περιοχή: Ν.ΙΩΝΙΑ
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Η γλαφυροτητα της περιγραφης του γεγονοτος μας παραπεμπει σε περιπτωση αστρικης προβολης.Αν θες πες μας αν η εμπειρια που βιωσες ηταν αποτελεσμα εκουσιας προσπαθειας και αν ξαναβιωσες παρομοια κατασταση.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 26-12-05, 23:09
kirki Ο χρήστης kirki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2005
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

καλησπερα.ποτε δεν εχει γινει εκουσια,μα ποτε.
παρομοιες καταστασεις εχω βιωσει απο μικρη ηλικια αλλα ποτε δεν το ελεγχα.παντα συνεβενε,ετσι..
αλλη μια εμπειρια πιο συχνη σε εμενα ειναι το πεταγμα πανω απο τις πολυκατοικιες και ως τον πειραια σταματατωντας πανω απο τον ηλεκτρικο σταθμο οπου εκει παντα συναντω και βλεπω και αλλους να πετανε.
η αποψη σου σε αυτο?
επισεις εχω βρεθει σε αλλα μερη οχι ευχαριστα ομως σε μερη που νιωθω οτι ειναι κακο που βρισκομαι εκει και παντα με κυνηγανε να φυγω.
τι να σου πω κι εγω δε ξερω χανω τη μπαλα μερικες φορες.
τι πιστευεις?
__________________
απογοητευμενοι συχνα απο τιs ανησυχιεs τηs καθημερινοτηταs μενουμε τυφλοι στο μονοπατι τηs ζωηs..
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 29-04-06, 12:35
Το avatar του χρήστη Templar
Templar Ο χρήστης Templar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-03-2006
Περιοχή: Βουλα
Μηνύματα: 26
Smile

μετα απο πολλα χρονια αποφασισα να ξαναδοκιμασω να κανω αστρικη προβολη.
διαφορες αποτυχημενες προσπαθειες, μεχρι χθες το βραδυ.
εκει λοιπον, ενοιωσα να στροβιλιζομαι και να ανασηκωνομαι. προσπαθωντας να υπερνικησω τον φυσιολογικο φοβο, καταφερα να σηκωθω μερικα εκατοστα απο το κρεβατι. τοτε ομως σκοτεινιασαν ολα και ενα αναλαμπον λευκο φως φανηκε στο βαθος, ψηλα, οπου και εκτοξευτηκα με μεγαλη ταχυτητα. φυσικα τρομαξα και πισωγυρισα, αλλα ηρεμωντας το πλησιασα 3-4 φορες. ομως φοβηθηκα να παω πανω του και αυτο χαθηκε. μεσα στο απολυτο σκοταδι εμφανιστηκε μια απαισια φυσιογνωμια (δεν φαινοταν καθαρα) που σταθηκε ακριβως μπροστα μου. αποφασισα να την αγνοησω, και χαθηκε, αλλα ηξερα, αισθανομουν οτι ειναι εκει. φυσικα διεκοψα οσο πιο ηρεμα και χαλαρα μπορουσα.
δεν μου εχει ξανασυμβει κατι τετοιο και δεν ξερω τι μπορει να ειναι.

καμμια ιδεα κανεις ?
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 05-05-06, 12:03
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

...................
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 17-06-06 στις 16:03
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 05-05-06, 15:54
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

....................
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 17-06-06 στις 16:02
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 21-05-06, 03:49
Νεραιδα Ο χρήστης Νεραιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: shambhala
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

συγγνωμη... ειμαι λιγο καινουρια και δεν γνωριζω πολλα πραγματα....
καποτε ενω κοιμομουν βρεθηκα στην γειτονια μου (μενω στην αλλη ακρη της ελλαδας τωρα) και πετουσα. χιονιζε και ενοιωθα πολυ ομορφα. δεν μπορουσα να κοιταξω πολυ ωρα ψηλα γιατι υπηρχε ενα εντονο φως. χιονιζε και ενιωθα υπεροχα...! ξυπνησα πολυ αποτομα.πηρα τηλεφωνο τουσ γονεις μου (που μενουν ακομα σ εκεινη την γειτονια) και με το που ειπα "γεια! τι νεα? " , μου ειπε η μητερα μου : "χιονιζει εδω και ειναι υπεροχα!"

αα ξεχασα να πω πως βγηκα και εξω απο τη γειτονια πετωντας και εκανα την διαδρομη μεχρι το παλιο μου σχολειο.εβλέπα κανονικα ανθρωπους (τον φουρναρη κλπ) και παιδια που πηγαιναν σχολειο.

θελω απλα να ρωτησω.... μπορει αυτο να θεωρηθει σαν αστρικη προβολη? η απλα ηταν ενα ονειρο που κατεληξε σε συμπτωση??

ευχαριστω...
__________________
πες μου ποιον θαχεις να τα λες ?...

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=18112
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 21-05-06, 12:28
koume Ο χρήστης koume δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2005
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Aποψή μου είναι πως αν είχες σινίδιση του τι έκανες,αν δηλαδή συνιδιτοποίησες ότι βρίσκεσε σε όνειρο(που όταν το κάνω εγω ξυπνώ αμέσως), τότε ναι ήσουν σε αστρική προβολή. Αν όχι τότε ήταν απλά μια προβολή του υποσινίδυτου και όχι του συνιδιτού. δηλαδή ήταν ένα συνιθισμένο όνειρο! γιατί για μένα προβολές έξω απο το σώμα μας κάνουμε πάντα όταν κυμόμαστε με το υποσινίδητο όμως.αστρική προβολή όμως κάνουμε με το συνιδιτο
σας μπέρδεψα;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 05-07-06, 23:12
Νεραιδα Ο χρήστης Νεραιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: shambhala
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

ναι λιγο... :-)

δεν μπορω να θυμηθω αν καταλαβα πως βλεπω ονειρο... δυστυχως εχει περασει καμποσος καιρος απο τοτε!! :-((
__________________
πες μου ποιον θαχεις να τα λες ?...

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=18112
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 30-08-06, 14:41
Το avatar του χρήστη Deepest_Emotion
Deepest_Emotion Ο χρήστης Deepest_Emotion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-10-2005
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Να ζητησω κι εγω τις γνώσεις σας πάνω στο θέμα γιατί δεν ξέρω και πολλά. Απλά μου συνέβει χτες το βράδυ. Ξαπλώνω για να κοιμηθώ και πάνω που με ψιλοπήρε ο υπνος, όπως είμαι στο πλάι, αισθάνομαι κάτι, κάποιος να με ακουμπάει και να με σηκώνει. Αρχίζω να ζαλίζομαι πάρα πολύ, αισθάνομαι να πετάω και το σωμα μου πολύ χαλαρό.Αλλά το αίσθημα της ζαλάδας ήταν πάρα πολύ δυνατο. Βλέπω μπροστά μου έναν τοίχο απο ξύλο και καταλαβα πως ήμουν κάπου εξωτικά γιατι άκουγα ήχο απο θάλασσα, απλά "είχα προσγειωθεί" απο λάθος μεριά. Κάτι τέτοιο. Επίσης άκουγα συνεχώς το υστερικο γέλιο μιας γυναίκας που ήταν το μόνο που με φόβισε, και κάπου πιο βαθειά άκουσα ήχο απο πιάνο. Στην αρχή με τη ζαλάδα και το χαλαρομα είπα με τον εαυτό μου οτι θα με έχει πιάσει πάλι η μόρα. Αλλά δεν είχα τα συναισθήματα που έχω οταν είμαι σε κατάσταση μόρας. Συνιδιτοποιωντας πως βρίσκομαι σε κατασταση ύπνου και πως αυτό που γίνεται τώρα ειναι όνειρο, μου έρχεται η σκέψη στο μυαλό πως ίσως να έχω πραγματοποιήσει αστρική προβολή χωρίς να ξέρω, θυμάμαι μερικά posts που έχω διαβάσει για το θέμα και λέω στον εαυτό μου χωρίς να χάσω την ψυχραιμία μου οτι "για να μη δεις τιποτα άλλο που μπορει να σε τρομάξει πρέπει να ανοιξεις τα μάτια σου και να ξυπνήσεις" Σε δευτερόλεπτα σκέφτομαι πως αν ξυπνήσω απότομα ίσως πάθω και τίποτα και λέω ξανά στον εαυτό μου σαν να μιλώ σε άλλον, "τώρα βρίσκεσαι στο σπίτι σου και είσαι ξαπλωμένη στο κρεβάτι σου γυρισμένη στο πλάι, προς τον τοιχο...Σε 3 θα ανοιξεις τα μάτια σου" Μετραω μέχρι το 3 και ανοιγω κανονικά τα μάτια μου. Η ζαλάδα συνεχίζει και με ανοιχτά τα μάτια (έχω ξυπνήσει) βλέπω στον τοιχο να βγαίνουν σε σχήμα αραχνης μαύρες γραμμές για λίγα δευτερόλεπτα. Ανοιγοκλείνω τα μάτια μου οι γραμμές εξαφανίζονται και η ζαλάδα σιγά -σιγά υποχωρεί. Γυρίζω απο την άλλη μεριά και μετά απο λίγο κοιμάμαι κανονικά. Το μόνο που με φόβισε όπως σας είπα ήταν το υστερικό γέλιο της γυναίκας που δεν είδα πουθενά..
Θα μπορούσε λοιπόν αυτό να εξηγηθεί ως ένα αστρικό ταξιδάκι; Η απλά ένα παράξενο, πολύ ζωντανό όνειρο;
__________________
If in the dark...You lose your friends...Hold my hand and have no fear...Cause I...I will be there...
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 31-08-06, 02:12
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Πλησίασες πιστεύω σε μια εξωσωματική εμπειρία αλλά δεν ήσουν ακόμη έτοιμη. Για αυτό και οι φωνές ήταν στοιχείο ενός συνηθισμένου ονείρου ή εφιάλτη. Πήγες στο αεροδρόμιο αλλά δεν πρόλαβες το αεροπλάνο για το ταξίδι (τουλάχιστον ήταν ένα ταξίδι μέχρι το αεροδρόμιο) .
Μια καλύτερη προεργασία πριν τον ύπνο θα ήταν πολύ χρήσιμη. Άδειασμα του μυαλού, ίσως και προσευχή πιο πριν. Οι σκέψεις πριν τον ύπνο μας απορροφούν ονειρική ενέργεια (πες το και αστρική ενέργεια).
Αν δεν αποκλείσεις την περίπτωση της μόρας (άσχετα αν είδες σκιά ή όχι) μπορούμε να πούμε ότι ο φύλακας δεν σε άφησε να προχωρήσεις αφού δεν είχες αρκετή ενέργεια να τον αντιμετωπίσεις. (αλληγορικά μιλάω). Νομίζω το μεγαλύτερο πρόβλημα σε αυτές τις καταστάσεις είναι ότι προσπαθούμε να σκεφτούμε σε αυτόν τον χώρο όπως σκεφτόμαστε στο χώρο τον πραγματικό.

Εκεί δεν δουλεύει η λογική μόνο η θέληση.

Εξασκήσου στο σταμάτημα της σκέψης όποια και αν είναι τα ερεθίσματα στη διάρκεια της μέρας. Μην μεταφράζεις τον κόσμο και μην αποφασίζεις για το τι είναι σωστό ή λάθος, καλό ή κακό, δίκαιο ή άδικο. Μην σκέφτεσαι.

Βιώνεις τη μόρα συχνά; Μήπως τη συνήθισες και δεν έχεις πια τα ίδια συναισθήματα; Αν είναι έτσι τότε είσαι σε καλό δρόμο.

Δεν ξέρω αν βοήθησα σίγουρα όμως εσύ βοήθησες εμένα και σε ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.