Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 06-12-12, 18:17
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ζετακι Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα..μια κοπελα μου ειπε εχθες οτι απο μικρη βλεπει αυρες..μαζι μου λεει δεν αισθανεται πολυ ανετα γιατι εχω γκρι αυρα και δν το χει δει πολλες φορες..ουτε φωτιζει λεει ουτε σκουραινει..τι να πιστεψω?και αν συμβαινει κατι τετοιο τι?...τι ειναι αυτο το γκρι τελος παντων?
Σχετικά με το χρώμα, εγώ είχα διαβάσει κάπου ότι το γκρι είναι το πρώτο χρώμα που διακρίνει κάποιος στην αύρα. Σύμφωνα με την πηγή αυτή δεν είναι ούτε αρνητικό ούτε δηλώνει κάποια χαρακτηριστικά του ατόμου αυτού. Με περισσότερη προσπάθεια προκύπτει και το <χρώμα>. Και πάλι τα χαρακτηριστικά που έχουν αποδοθεί στα χρώματα δεν έχουν πάντα βάση γιατί αποκωδικοποιούνται με βάση την <καλλιτεχνική άποψη> έτσι τα σκούρα χρώματα δηλώνουν αρνητισμό και τα ανοιχτά θετικότητα (που το χρώμα στην ουσία είναι ιδιότητα του μήκους κύματος). Σύμφωνα πάλι με όσα έχω διαβάσει περί αύρας, τα χαρακτηριστικά κάποιου δεν φαίνονται στα χρώματα αλλά την ένταση και την <υφή> της αύρας.
Θα συμφωνήσω όμως με τον SAM, και θα θέσω το εξής ερώτημα. Εφόσον η αύρα, η οποία είναι μια πολύ αδύναμη ακτινοβολία, είναι ορατή από μερικά άτομα, δεν θα έπρεπε τα άτομα αυτά να <βλέπουν> χρώματα και γύρω από τα κινητά τηλέφωνα, τους φούρνους μικροκυμάτων, και οτιδήποτε άλλο εκπέμπει ακτινοβολία? Για να μην πω ότι θα έπρεπε να βλέπουν όλο τον κόσμο γεμάτο χρώματα, μιας και <κολυμπάμε> στην ακτινοβολία.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 09-12-12, 00:13
anastasi Ο χρήστης anastasi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-07-2012
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Απ' οσο καταλαβα, την αυρα θελουμε να την "βλεπουμε" για να παιρνουμε στοιχεια την ψυχοσωματικης καταστασης καποιου αλλου. Και γνωστου ή και αγνωστου. Επισης θελει και πολλη προσπαθεια να αρχισουμε να την βλεπουμε. Ποσο μαλλον να βγαζουμε και εγκυρα συμπερασματα. Αλλος τοσος κοπος.

Πολυ λιγοτερος κοπος, πολυ λιγοτερη ικανοτητα , αν χρησιμοποιουμε την κανονικη οραση( χρωμα δερματος και κινηση σωματος), την ιατρικη την κανονικη, κιαν θελουμε και τις πιο εξωτικες (ιριδολογια, ρεφλεξιολογια, κα), και την " κλασσικη μεθοδο" της ειλικρινους συζητησης και ψυχικης επαφης.

Εσεις που βλεπετε την αυρα, τι παραπανω επιτυγχανετε?(ειλικρινης ερωτηση).

Δηλωνω ασχετος με την αυρα(πρακτικα εννοω),
Αλλα αρκετα σχετικος( και θαυμαστης, και χρηστης) της ικανοτητας του ματιου να αλλαζει την εστιαση των φακων, να βλεπει διπλά ειδωλα, να τα μετακινει στο χωρο, να εντοπιζει τις ανταλακλασεις στην εσωτερικη επιφανεια του φακου(σκιασεις και φωτεινα περιγραματα), να παρακολουθει με το κλεισιμο των βλεφαρων το φωτεινο ειδωλο να πηγαινοερχεται και να εξασθενει, να φερνει τα αντικειμενα και τις φιγουρες το μπροστα πισω και το πισω μπρος, να τοποθετει τον ενα ανθρωπο πανω στον αλλο, ή να τον διπλασιαζει, να θολωνει τα χρωματα και να χρησιμοποιει τα βλεφαρα και το συσσωρευμενο δακρυ για πρισμα, και αλλα πολλα,

Ολα ομως φυσικα οπτικα φαινομενα. Τιποτε μεταφυσικο.


---------------------------------------------------
__________________

ειμαστε αντηχεια
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 21-09-16, 10:41
λευτερης1313 Ο χρήστης λευτερης1313 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2016
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

εγω παιδια απο την πρωτη φορα που εκανα ρεικι αρχισα να βλεπω πρασινα χρωματα γυρω στο δωματιο τα οποια κανανε κυκλους γυρω απο μενα και αισθανομουν την ευφορια που μου προκαλοθσανε..τωρα και αφου κανω ρεικι 2 χρονια τωρα βλεπω και αλλα χρωματα αλλα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως αν τυχει να ανοιξω τα ματια μου ενω κοιμαμαι συνηθως θα δω τα ιδια χρωματα..μπορει να μου πει καποιος που γνωριζει τι ειναι αυτα τα χρωματα που βλεπω??
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 21-09-16, 10:59
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από λευτερης1313 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παιδια απο την πρωτη φορα που εκανα ρεικι αρχισα να βλεπω πρασινα χρωματα γυρω στο δωματιο τα οποια κανανε κυκλους γυρω απο μενα και αισθανομουν την ευφορια που μου προκαλοθσανε..τωρα και αφου κανω ρεικι 2 χρονια τωρα βλεπω και αλλα χρωματα αλλα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως αν τυχει να ανοιξω τα ματια μου ενω κοιμαμαι συνηθως θα δω τα ιδια χρωματα..μπορει να μου πει καποιος που γνωριζει τι ειναι αυτα τα χρωματα που βλεπω??
Από "επιστημονική" άποψη ή από "παραφυσική;"

Από επιστημονική άποψη οι εικασίες "δείχνουν" να έχει σχέση με τα επίπεδα οξυγόνου ή/και διοξειδίου του άνθρακα στο αίμα. Τα οποία με τη σειρά τους "πυροδοτούν" ενδοπτικά φαινόμενα (που αντιλαμβανόμεστε διαφορετικά μόνο όταν σφίγγουμε πχ τα μάτια 'βλέπουμε' καλειδοσκοπικά σχήματα) αλλά τόσο έντονα ώστε να βλέπονται και με ανοιχτά μάτια.

Αυτό από παραφυσική άποψη θεωρείται η "αύρα" ή "ενέργεια"
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 22-09-16, 09:56
Radical Ο χρήστης Radical δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2015
Μηνύματα: 260
Προεπιλογή

Εκανα κι εγω το πειραμα και μου εβγαλε γρηγορα σε λιγοτερο απο λεπτο ενα φωτεινο λευκο στεφανι γυρω απο το χερι μου.
Το δοκιμασα και 2η και 3η φορα και ειχα το ιδιο αποτελεσμα.

Τωρα οσων αφορα ψυχικα χαρισματα και θεραπευτικες ιδιοτητες δεν εχω τιποτα απο ολα αυτα ισα ισα με θεωρω και σκατοχαρακτηρα :P

Μαλλον παιχνιδια του μυαλου και του οπτικου νευρου
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 05-12-16, 06:48
karaasxeti Ο χρήστης karaasxeti δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2016
Μηνύματα: 1
Cool απάντηση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με το χρώμα, εγώ είχα διαβάσει κάπου ότι το γκρι είναι το πρώτο χρώμα που διακρίνει κάποιος στην αύρα. Σύμφωνα με την πηγή αυτή δεν είναι ούτε αρνητικό ούτε δηλώνει κάποια χαρακτηριστικά του ατόμου αυτού. Με περισσότερη προσπάθεια προκύπτει και το <χρώμα>. Και πάλι τα χαρακτηριστικά που έχουν αποδοθεί στα χρώματα δεν έχουν πάντα βάση γιατί αποκωδικοποιούνται με βάση την <καλλιτεχνική άποψη> έτσι τα σκούρα χρώματα δηλώνουν αρνητισμό και τα ανοιχτά θετικότητα (που το χρώμα στην ουσία είναι ιδιότητα του μήκους κύματος). Σύμφωνα πάλι με όσα έχω διαβάσει περί αύρας, τα χαρακτηριστικά κάποιου δεν φαίνονται στα χρώματα αλλά την ένταση και την <υφή> της αύρας.
Θα συμφωνήσω όμως με τον SAM, και θα θέσω το εξής ερώτημα. Εφόσον η αύρα, η οποία είναι μια πολύ αδύναμη ακτινοβολία, είναι ορατή από μερικά άτομα, δεν θα έπρεπε τα άτομα αυτά να <βλέπουν> χρώματα και γύρω από τα κινητά τηλέφωνα, τους φούρνους μικροκυμάτων, και οτιδήποτε άλλο εκπέμπει ακτινοβολία? Για να μην πω ότι θα έπρεπε να βλέπουν όλο τον κόσμο γεμάτο χρώματα, μιας και <κολυμπάμε> στην ακτινοβολία.
έτσι είναι, βλέπεις την διοχετευμένη ενέργεια από παντού. Και το πιο ιδιέτερο είναι να βλέπεις αύρες χωρίς να υπάρχει το υλικό σώμα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.