Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1991  
Παλιά 11-10-18, 18:37
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχεδόν κανένα θηλαστικό σε μέγεθος μεγαλύτερο ενός σκίουρου-ποντικού δεν έζησε στην ίδια περίοδο με τους δεινόσαυρους(για τη ξηρά σίγουρα,τώρα για τη θάλασσα ίσως να ζούσαν κάποια είδη φάλαινας,αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος)

Η ανάπτυξη των θηλαστικων άρχισε μετά το τέλος της εποχής των δεινοσαύρων,οπότε αυτός είναι και ο λόγος που δεν έζησε μαζί τους ο άνθρωπος
Οπότε ξέρουμε την χρονολογία που άρχισε η ζωή για τον άνθρωπο.
Ερώτημα Η εξέλιξη των ειδών θέλει δισεκατομμύρια χρόνια
Πως ο άνθρωπος εξελίχθηκε σε μερικές χιλιάδες χρόνια?
Απάντηση με παράθεση
  #1992  
Παλιά 11-10-18, 20:47
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε ξέρουμε την χρονολογία που άρχισε η ζωή για τον άνθρωπο.
Ερώτημα Η εξέλιξη των ειδών θέλει δισεκατομμύρια χρόνια
Πως ο άνθρωπος εξελίχθηκε σε μερικές χιλιάδες χρόνια?
Δεν εξελιχθήκαμε σε χιλιάδες χρόνια αλλά σε 2-3 εκατομμύρια
Και πάλι είναι όντως πολύ γρήγορη η εξέλιξη, αλλά καθοριστικό παράγοντα έπαιξε η υψηλή νοημοσύνη μας σε συνδυασμό με την έλευση της εποχής των παγετώνων,όπου το βελτιωμένο κλίμα μείωσε κάπως την αδυναμία μας στο κρύο,αδυναμία που πολλά άλλα ζώα δεν είχαν στο δικό μας βαθμό. Η λογική ήταν ο τρόπος της φύσης να μας βοηθήσει να επιβιώσουμε. Οι χιμπατζήδες για παράδειγμα,παρά το ότι θα μπορούσαν ίσως να εξελιχθούν δεν το έκαναν γιατί είχαν πιο πολλά φυσικά όπλα απ'οτι εμείς(δυναμη και τρίχωμα).Κατά τα άλλα και οργανωμενες κοινωνίες διαθέτουν και έχουν την ικανότητα να χρησιμοποιούν εργαλεία.Η έλλειψη ανάγκών τους οδήγησε στην μη εξέλιξη,αφού επιβίωναν χωρίς να χρειάζεται να εξελιχθούν άμεσα

Πιστεύω ότι δεν εξελιχθήκαμε όσο θα έπρεπε λόγω φυσικών καταστροφών,ασθενειών,πολέμων κλπ. Διαφορετικά, υπό τις τέλειες συνθήκες θεωρώ πως η ανθρωπότητα θα έπρεπε να εξελίσσεται με εκθετικούς ρυθμούς τουλάχιστον μέχρι να υπήρχε σοβαρή έλλειψη των φυσικών πόρων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnkokk : 11-10-18 στις 20:51
Απάντηση με παράθεση
  #1993  
Παλιά 11-10-18, 21:00
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε ξέρουμε την χρονολογία που άρχισε η ζωή για τον άνθρωπο.
Ερώτημα Η εξέλιξη των ειδών θέλει δισεκατομμύρια χρόνια
Πως ο άνθρωπος εξελίχθηκε σε μερικές χιλιάδες χρόνια?
Είναι εύλογα τα ερωτήματά σου.
Η εξέλιξη συμβαίνει και τώρα που μιλάμε. Μια ξαδέλφη ενός φίλου μου γιατρού στην Θεσ/νίκη δεν έχει κυνόδοντες. Αυτό είναι εξέλιξη, ο λόγος που συμβαίνει είναι ότι δεν χρησιμοποιούμε πλέον τους κυνόδοντες γιατί δεν σκίζουμε τις σάρκες με τα δόντια.
Υπάρχουν και άλλα τέτοια χαρακτηριστικά. Σκέψου ότι το μέσο ύψος έχει αυξηθεί τα τελευταία χρόνια. Επίσης υπάρχουν κάποια υπολοιπόμενα χαρακτηριστικά που δεν τα έχουν πλέον οι άνθρωποι πχ το κούνημα των αυτιών, οι φρονιμήτες, έξτρα καρπιαία οστά, κατάλοιπα ουράς κτλ...

Ακριβώς πότε διαφοροποιήθηκαν τα πρώτα ανθρωποειδή δεν ξέρουμε. Μόνο μέσω των απολιθωμάτων μπορούμε να κάνουμε κάποιες καλές εικασίες/προσεγγίσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #1994  
Παλιά 11-10-18, 21:08
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι εύλογα τα ερωτήματά σου.
Η εξέλιξη συμβαίνει και τώρα που μιλάμε. Μια ξαδέλφη ενός φίλου μου γιατρού στην Θεσ/νίκη δεν έχει κυνόδοντες. Αυτό είναι εξέλιξη, ο λόγος που συμβαίνει είναι ότι δεν χρησιμοποιούμε πλέον τους κυνόδοντες γιατί δεν σκίζουμε τις σάρκες με τα δόντια.
Υπάρχουν και άλλα τέτοια χαρακτηριστικά. Σκέψου ότι το μέσο ύψος έχει αυξηθεί τα τελευταία χρόνια. Επίσης υπάρχουν κάποια υπολοιπόμενα χαρακτηριστικά που δεν τα έχουν πλέον οι άνθρωποι πχ το κούνημα των αυτιών, οι φρονιμήτες, έξτρα καρπιαία οστά, κατάλοιπα ουράς κτλ...

Ακριβώς πότε διαφοροποιήθηκαν τα πρώτα ανθρωποειδή δεν ξέρουμε. Μόνο μέσω των απολιθωμάτων μπορούμε να κάνουμε κάποιες καλές εικασίες/προσεγγίσεις.
Σήμερα μπορούμε να επέμβουμε επιστημονικά στο DNA ενός ζώου και να το αλλάξουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #1995  
Παλιά 11-10-18, 21:12
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Ναι αλλά δεν κατανοούμε πλήρως το τί συμβαίνει.
Τι σχέση έχει αυτό με το θέμα μας;
Απάντηση με παράθεση
  #1996  
Παλιά 11-10-18, 21:21
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι εύλογα τα ερωτήματά σου.
Η εξέλιξη συμβαίνει και τώρα που μιλάμε. Μια ξαδέλφη ενός φίλου μου γιατρού στην Θεσ/νίκη δεν έχει κυνόδοντες. Αυτό είναι εξέλιξη, ο λόγος που συμβαίνει είναι ότι δεν χρησιμοποιούμε πλέον τους κυνόδοντες γιατί δεν σκίζουμε τις σάρκες με τα δόντια.
Υπάρχουν και άλλα τέτοια χαρακτηριστικά. Σκέψου ότι το μέσο ύψος έχει αυξηθεί τα τελευταία χρόνια. Επίσης υπάρχουν κάποια υπολοιπόμενα χαρακτηριστικά που δεν τα έχουν πλέον οι άνθρωποι πχ το κούνημα των αυτιών, οι φρονιμήτες, έξτρα καρπιαία οστά, κατάλοιπα ουράς κτλ...

Ακριβώς πότε διαφοροποιήθηκαν τα πρώτα ανθρωποειδή δεν ξέρουμε. Μόνο μέσω των απολιθωμάτων μπορούμε να κάνουμε κάποιες καλές εικασίες/προσεγγίσεις.
Σοβαρά υπάρχει άνθρωπος χωρίς κυνόδοντες; Και τι είδους δόντια έχει στην θέση τους; Ειλικρινά μου προκαλεί απορία!

Μέχρι και οι vegans έχουν...

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι η εξέλιξη (sexual selection) τρέχει όπως παλιά.

Παλιά εννοώ όταν οι γυναίκες διάλεγαν το πιο νταβραντισμένο αρσενικό, ενώ σήμερα θα παντρευτούν τον πλούσιο σαπιοκοιλιά (δηλαδή μάπα γονίδια/SMV)... devolution έχουμε πλέον.
Απάντηση με παράθεση
  #1997  
Παλιά 11-10-18, 21:26
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλά δεν κατανοούμε πλήρως το τί συμβαίνει.
Τι σχέση έχει αυτό με το θέμα μας;
Αν η σημερινή επιστήμη μπορεί να αλλάξει το DNA και να μεταλλάξει ζώα, να κάνει φυτά ανθεκτικά στις αρρώστιες τίθεται το εξής ερώτημα.
Με την πρόβλεψη των πιθανοτήτων σε αυτό το τεράστιο σύμπαν θα ήταν ουτοπία να πιστεύουμε ότι είμαστε το μόνα όντα που το κατοικούν Σίγουρα υπάρχουν και άλλα εξελιγμένα όντα στο σύμπαν. Ποιος θα απέκλειε το γεγονός να ήρθαν εξωγήινοι και να μας άλλαξαν το dna? βάζοντας μέσα μας στοιχεία DNA τέτοια ώστε να εξελιχθούμε και να γίνουμε στο τέλος σαν αυτούς?
Αυτό θα εξηγούσε την ταχεία μετάλλαξη που έχουμε.
Εγώ αν επισκεπτόμουν τον πλανήτη Γη και ήμουν εξωγήινος και ήθελα να αφήσω την παρουσία μου στον πλανήτη Γη αυτό θα έκανα. Δεν θα άφηνα κανένα μήνυμα σε ζώα που δεν ήξεραν καν τι είναι γραφή. Απλά Θα άλλαζα το dna των ζώων ώστε αυτά να εξελιχθούν ταχέως και να έρθουν κάποτε στο σημείο τέτοιας γνώσης η οποία θα τα έκανε να καταλάβουν την καταγωγή τους. .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 11-10-18 στις 21:32
Απάντηση με παράθεση
  #1998  
Παλιά 11-10-18, 21:29
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν η σημερινή επιστήμη μπορεί να αλλάξει το DNA και να μεταλλάξει ζώα, να κάνει φυτά ανθεκτικά στις αρρώστιες τίθεται το εξής ερώτημα.
Με την πρόβλεψη των πιθανοτήτων σε αυτό το τεράστιο σύμπαν θα ήταν ουτοπία να πιστεύουμε ότι είμαστε το μόνα όντα που το κατοικούν Σίγουρα υπάρχουν και άλλα εξελιγμένα όντα στο σύμπαν. Ποιος θα απέκλειε το γεγονός να ήρθαν εξωγήινοι και να μας άλλαξαν το dna? βάζοντας μέσα μας στοιχεία DNA τέτοια ώστε να εξελιχθούμε και να γίνουμε στο τέλος σαν αυτούς?
Εγώ αν επισκεπτόμουν τον πλανήτη Γη και ήμουν εξωγήινος και ήθελα να αφήσω την παρουσία μου στον πλανήτη Γη αυτό θα έκανα. Θα άλλαζα το dna των ζώων.
Ωραία και γιατί δεν τα λες αυτά στον Βασιλάκη;

Ότι δηλαδή ο λατρεμένος Γιαχβέ του ήταν ένα γκρίζο ανθρωπάκι με γνώσεις γενετικής μηχανικής;

Άντε μπας και μας αδειάσει την γωνιά...
Απάντηση με παράθεση
  #1999  
Παλιά 11-10-18, 21:35
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν η σημερινή επιστήμη μπορεί να αλλάξει το DNA και να μεταλλάξει ζώα, να κάνει φυτά ανθεκτικά στις αρρώστιες τίθεται το εξής ερώτημα.
Με την πρόβλεψη των πιθανοτήτων σε αυτό το τεράστιο σύμπαν θα ήταν ουτοπία να πιστεύουμε ότι είμαστε το μόνα όντα που το κατοικούν Σίγουρα υπάρχουν και άλλα εξελιγμένα όντα στο σύμπαν. Ποιος θα απέκλειε το γεγονός να ήρθαν εξωγήινοι και να μας άλλαξαν το dna? βάζοντας μέσα μας στοιχεία DNA τέτοια ώστε να εξελιχθούμε και να γίνουμε στο τέλος σαν αυτούς?
Εγώ αν επισκεπτόμουν τον πλανήτη Γη και ήμουν εξωγήινος και ήθελα να αφήσω την παρουσία μου στον πλανήτη Γη αυτό θα έκανα. Θα άλλαζα το dna των ζώων.
Κανένας δεν το αποκλείει αλλά δεν μπορεί να σταθεί ως επιστημονική θεωρία γιατί δεν είναι διαψεύσιμη. Σκέψου λίγο πως θα το αποδείξεις;;
Σκέψου κάτι λίγο πιο τραβηγμένο: πως θα αποδείξεις ότι δεν υπάρχουν ροζ μονόκεροι; Αν δείς έστω και έναν είσαι σίγουρος ότι υπάρχουν. Αν δεν έχεις δεί μέχρι τώρα, πώς και πότε θα μπορείς να είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχουν;;

Άρα μέχρι να βρείς πού, πως και πότε συνέβει αυτό που ισχυρίζεσαι, δεν μπορείς να τεκμηριώσεις κάτι. Αν βρεθεί απόδειξη για αυτό που λες, αυτομάτως οι θεωρίες θα πρέπει να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα.
Απάντηση με παράθεση
  #2000  
Παλιά 11-10-18, 21:40
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Σοβαρά υπάρχει άνθρωπος χωρίς κυνόδοντες; Και τι είδους δόντια έχει στην θέση τους; Ειλικρινά μου προκαλεί απορία!

Μέχρι και οι vegans έχουν...

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι η εξέλιξη (sexual selection) τρέχει όπως παλιά.

Παλιά εννοώ όταν οι γυναίκες διάλεγαν το πιο νταβραντισμένο αρσενικό, ενώ σήμερα θα παντρευτούν τον πλούσιο σαπιοκοιλιά (δηλαδή μάπα γονίδια/SMV)... devolution έχουμε πλέον.
Νομίζω είναι έξτρα κοπτήρες.

Οι γυναίκες με τις επιλογές τους οδηγούν την εξέλιξη αλλού. Πάντα κοίταζαν την ασφάλεια των απογόνων τους, απλώς με την σεξουαλική απελευθέρωση και την χειραφέτηση έτσι όπως κατέληξε στον 21ο αιώνα, τα αρσενικά έχουμε περιορισμένη ικανότητα να παρέμβουμε στις επιλογές τους. Για αυτό έχουμε και devolution γιατί μόνο το ένα φύλο πλέον οδηγεί την εξέλιξη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη R-b-t3r : 11-10-18 στις 21:41
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.