Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #751  
Παλιά 01-11-14, 00:30
Το avatar του χρήστη Old Guard Grenadier
Old Guard Grenadier Ο χρήστης Old Guard Grenadier δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2013
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευσταθια Εμφάνιση μηνυμάτων
χιμπαντζήδων και των ανθρώπων που έχουν υπάρξει στην εξελικτική γραμμή που
οδηγεί από τον χιμπαντζή στον άνθρωπο.
Μεγάλο offside .Δεν υπάρχει καμιά εξελικτική γραμμή σε κανένα σύμπαν που να οδηγεί από τον χιμπαντζή στον άνθρωπο
__________________
Nothing is true, Everything is permitted
Απάντηση με παράθεση
  #752  
Παλιά 01-11-14, 00:33
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Old Guard Grenadier Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεγάλο offside .Δεν υπάρχει καμιά εξελικτική γραμμή σε κανένα σύμπαν που να οδηγεί από τον χιμπαντζή στον άνθρωπο
Ενταξει σε αυτο το ματσ εχω βγει offside.

Σε ενα αλλο θα κερδισω πεναλντι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ευσταθια : 01-11-14 στις 00:37
Απάντηση με παράθεση
  #753  
Παλιά 01-11-14, 01:14
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευσταθια Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που δεν μου αρεσει ειναι οταν καποιοι μου λενε να κανω αυτοκριτικη βγαζοντας παντα τον εαυτο τους εξω απο αυτη την λειτουργια. Αν κρατουσες μια αξιοπρεπη σταση και απο την αρχη αποδεχοσουν χωρις ντροπη αυτο που εισαι ...οτι και να εισαι θα σε αντιμετωπιζα διαφορετικα . Με σεβασμο.

Το οτι τοσο καιρο κρυβοσουν δεν μου αρεσε καθολου. Εδω θα δουλεψουν οι εξελικτικοι νομοι και η φυση θα μιλησει.

Και κατι τελυταιο .
Δεν εχω καποιο προβλημα με κανενα σας. Ουτε μου στοιχιζει κατι το να αντιμιλαω.

Ηλικρινα , ειναι ενα θεωρητικο παιχνιδι νοημοσυνης που παιζω στα διαφορα φορουμς . Κατι σαν ηλεκτρονικο παιχνιδι για να δωσω να καταλαβεις. Αυτα που λεμε εδω περα , πρεπει να εχουμε την συναισθηση οτι δεν εχουν επιδρασεις ουσιαστικες για την πραγματικη ζωη μας,, περα απο την ψυχαγωγια φυσικα , ισως και καποιους θεωρητικους προβληματισμους.

Αλλα ειναι ευκαιρια για τον καθε επιδοξο παιχτη να παιζει καλα και να κερδιζει...
Απάντησέ μου σε μερικά ερωτήματα, τα οποία όπως καταλαβαίνεις θα διαβαστούν απ όλους:

1) Τι ακριβώς είμαι και σε απο τι κρυβόμουν τόσο καιρό. Δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης. Με έχεις προσβάλει ήδη με όποιον τρόπο μπορείς (τους λίγους που διαθέτεις δηλαδή), ρίξε αλλη μια, θα την αντέξω
2) Πόσο πολύ πρέπει να έχεις γραμμένο τον κόσμο γύρω σου; Δεν εννοώ της σελίδας, εννοώ τους πραγματικούς ανθρώπους.
3) Ποιός σου είπε οτι στα φόρουμ που έκατσαν κι έστησαν μερικοί άνθρωποι απο μεράκι και σε φιλοξενούν δωρεάν πρέπει να γίνονται αποδέκτες της "πλάκας" σου;
4) Νομίζεις οτι ο υπόλοιπος κόσμος εδω μέσα συμμερίζεται την πλάκα σου, δηλαδή να τους δουλεύεις κάθε μέρα;
5) Προφανώς οταν στριμώξουν τα πράγματα, όταν ξεβρακωθεί δηλαδή ο βασιλιάς και δεν μπορεί να κρυφτεί πουθενά αρχίζει η πλάκα. Εντελώς ξεδιάντροπη οπτική γωνία αυτή.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Old Guard Grenadier Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεγάλο offside .Δεν υπάρχει καμιά εξελικτική γραμμή σε κανένα σύμπαν που να οδηγεί από τον χιμπαντζή στον άνθρωπο
Και όμως αγαπητέ, κυοφορείται η αποκάλυψη του αιώνα: εξελικτική γραμμή που οδηγεί απο τον άνθρωπο στον χιμπατζή. Και δεν αναφέρομαι στον πλανήτη των πηθίκων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 01-11-14 στις 01:20
Απάντηση με παράθεση
  #754  
Παλιά 01-11-14, 01:42
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Αφου σου αρεσουν τα παιχνιδια θα παιξουμε .

Καταρχην εχω να κανω και αλλα πραγματα στην ζωη μου απο το να ειμαι σε ενα φορουμ απο το πρωϊ ως το βραδυ και ξανα. Κατα δευτερο δεν υπαρχει κατι προσωπικο. Πως θα μπορουσε αραγε. Σου ειπα οτι μεσα στους ορους του παιχνιδιου ειναι να κερδιζεις .

Απο κει και περα αν για σενα ειναι τοσο σημαντικο να "υπαρχεις" σε εναν ηλεκτρονικο χωρο , εγω δεν εχω αυτο το θεμα.

αν ομως υπαρχει μεγαλο προβλημα . Παω πασο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ευσταθια : 01-11-14 στις 01:43
Απάντηση με παράθεση
  #755  
Παλιά 01-11-14, 01:52
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Νομιζω οτι τεκμηριωσες απολυτα την θεση σου. Η καλυτερη εκδοχη του trolling που εχω διαβασει. Τραγικα πραγματα...
Απάντηση με παράθεση
  #756  
Παλιά 01-11-14, 02:03
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω οτι τεκμηριωσες απολυτα την θεση σου. Η καλυτερη εκδοχη του trolling που εχω διαβασει. Τραγικα πραγματα...
Μα γιατι δεν πας για υπνο.

Συμφωνα με πολλες μελετες, η ελλειψη υπνου και κατ επεκταση η διαταραχη του κιρκαδικου ρυθμου , αυξανει τις πιθανοτητες υπολειτουργιων στο κεντρικο νευρικο (εγκεφαλος) , αλλα και περιφερικο συστημα, με αποτελεσμα κακη αντιληψη, κριση, κτλ.

Ψαχνω αμεσως για την βιβλιογραφια.

Ειμαι γεματη τυψεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ευσταθια : 01-11-14 στις 02:06
Απάντηση με παράθεση
  #757  
Παλιά 01-11-14, 02:16
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Δεν παω για υπνο γιατι συμβαινει να κανω και μια δουλεια για τα προς το ζην παραλληλα που δυστυχως δεν θα μαθεις. Σε αντιθεση με αλλους αργοσχολους που ξενυχταvε για να σπανε πλακα με τους γυρω τους. Δυστυχως ελλειψη διαχειρησης ολα αυτα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 01-11-14 στις 02:17
Απάντηση με παράθεση
  #758  
Παλιά 01-11-14, 03:51
panosfromlydian Ο χρήστης panosfromlydian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2013
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

Κανεις δεν ξερει απο που προερχεται ο ανθρωπος...
Εγω λεω ειναι μια απεικονιση φωτος στο φυσικο πεδιο.
Το σωμα του ειναι μια βιοενεργειακη μηχανη πολυ εξελιγμενη
και εμεις ειμαστε το ηλεκτρικο ρευμα που τη θετει σε κινηση(ψυχη-αστρικο σωμα)...

Προερχομαστε απο το φως...
Το φως απο που προερχεται? Καποιοι λενε απο το Ταο ,απο το κενο,
απο αυτο που δεν ειναι και δεν μπορεις καν να το ορισεις με λογια...

Αρα πρωτα υπηρξε ανθρωπος και μετα ανθρωπος.Οχι πιθηκος και μετα ανθρωπος...
Το φως δημιουργησε κατευθειαν ο,τι ξερουμε σαν ζωη...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panosfromlydian : 01-11-14 στις 03:52
Απάντηση με παράθεση
  #759  
Παλιά 01-11-14, 10:06
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευσταθια Εμφάνιση μηνυμάτων
και κανω τη πλακα μου μια χαρα.

κανεις δεν μπορει να με διωξει !
Sorry που επεμβαίνω στη διαμάχη σας, αλλά δεν είναι λιγάκι οξύμωρο το παραπάνω με αυτό :

Παράθεση:
Υπο αυτη την οπτικη λοιπον(την ψυχολογικη), θεωρω οτι οι ανθρωποι που γινονται μελη μιας ηλεκτρονικης κοινοτητας ανωνυμων συντελεστων, εχουν ενδομυχα ως αρχικο και κυριο στοχο τους, την αντικατασταση ή αντισταθμηση ενος ελειματικου φυσικου εγω , το οποιο μεσω της προβολης ενος αλλου γλωσσικο-λογικου δυναμικου εγω, βγαινει εξω απο την καθημερινη φυσικη λογοκρισια των κοινωνικων φυσικων σχεσεων, και γινεται πραξη χαρη στην ουδετεροτητα του ηλεκτρονικου μεσου.
Όπως και στην ερώτηση : "Θα είχε όμως ενδιαφέρον να μας πεις τι είναι αυτό που σε κάνει και συνεχίζεις σε ένα τέτοιο χώρο?", εσύ να απαντάς :

Παράθεση:
Γιατι η παραπανω διατυπωση ειναι μια γενικη αποτυπωση του στιγμιαιου παλμου ενος φορουμ ιντερνετικων συζητησεων, που μοιαζει ομως τοσο πολυ με την γενικη κοινωνικη φυσικη πραγματικοτητα.

Ενας στιγμιαιος ρυθμος σε ενα φορουμ ή σε μια κοινωνια μπορει να ειναι αρνητικος, αυτο ομως δεν σημαινει οτι αυτη η αρνητικοτητα ειναι και διαχρονικο χαρακτηριστικο, που χαρακτηριζει την ιστορικη πορεια, αλλα ουτε και την μελοντικη εξελιξη.

Σε καθε περιπτωση ειτε σε ενα εικονικο, ειτε σε ενα πραγματικο-φυσικο φορουμ (κοινωνια) αποτελω αναγκαστικα μελος, οποτε για τις εκφανσεις του συνολου και επειδη ειμαι ενεργο μελος, εχω συνεισφερει και εγω μεσα απο τις υποκειμενικες μου κρισεις, τοσο τις ειδικες οσο επισης και τις γενικες.
Από πότε σε αναγκάσαμε (ή -νε, ως προς το esoterica) να είσαι μέλος;

Μήπως, τελικά, (και χωρίς ίχνος ειρωνίας ή προσωπικής επίθεσης) χρειάζεσαι κάποια βοήθεια ή έστω να επαναπροσδιορίσεις τη ζωή σου με ζωντανούς φίλους και όχι διαδικτυακές περσόνες;




Απάντηση με παράθεση
  #760  
Παλιά 01-11-14, 13:42
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Dawkins στο συγκεκριμένο βίντεο αναφέρει...
Για αυτά που αναφέρει Ο Dawkins στο συγκεκριμένο βίντεο, έχω ασχοληθεί εδώ και ο νοών νοείτω.
Παράθεση:
rados έγραψε:
…η επιστήμη χαρακτηρίζεται από το γεγονός ότι οι "προφητείες" της εκπληρώνονται…
Μη ξεχνάς, άλλο πράγμα η επιστήμη, και άλλο πράγμα η «επιστήμη».
Τώρα μιλάμε για την «επιστήμη».
Καμία απολύτως, ούτε μία για δείγμα «προφητεία» της «επιστήμης», δεν έχει αποδειχθεί. Αν έχεις διαφορετική άποψη, τόλμησε και απάντησε στο ακόλουθο ερωτηματολόγιο:
Παράθεση:
1) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πώς ξεκίνησε το σύμπαν;

2) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πώς ξεκίνησε η ζωή;

3) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε το σύμπαν;

4) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε η ζωή;
Παράθεση:
rados έγραψε:
Ευτυχώς για την ορθόδοξη χριστιανική θρησκεία, υπάρχουν αρκετοί απολογητές της που έχουν μια πολύ ποιο ρεαλιστική άποψη, και αποδέχονται ότι ο λόγος των ευαγγελίων και της παλαιάς διαθήκης, δεν είναι κατά γράμμα…
Παράθεση:
ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ από την Επίσημη Ορθόδοξη Εκκλησία, ερμηνείες της Αγίας Γραφής, στα μεγάλα θέματα που μας απασχολούν, ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ. Και δεν αφήνουν το ελάχιστο περιθώριο σε κανέναν, ώστε να υποθέσει ότι δεν αποδίδουν ΑΚΡΙΒΩΣ την περιγραφή της δημιουργίας των πρωτόπλαστων και γενικά των πάντων, απΆ ευθείας από το Θεό.
Οπότε, η επίσημη Ορθόδοξη Εκκλησία, σιωπηρά, όχι μόνο επικριτική είναι στη θεωρία της εξέλιξης, αλλά ΠΑΝΤΕΛΩΣ την ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ.
Αυτό έλειπε να δεχόταν την ΤΕΛΕΙΩΣ αστήρικτη θεωρία της εξέλιξης.
Η επίσημη Ορθόδοξη Εκκλησία, είναι απορριπτική, γενικά, σε κατασκευασμένα μυθεύματα. Πόσο μάλλον σε αυτά της επιστημονικής φαντασίας, όπως: του πρώτου μορίου, της εξέλιξης, του big-bang, της χρονολόγησης...
Η Ορθόδοξη Εκκλησία αγαπητέ rados, πορεύεται με τις αποδεδειγμένες περιγραφές της Αγίας Γραφής σχετικά με τα μεγάλα θέματα που μας απασχολούν.
Για αυτό ακριβώς, δια των ερμηνειών που εγκρίνει, απορρίπτει ΟΛΑ τα παραμύθια της επιστημονικής φαντασίας, όπως: του πρώτου μορίου, της εξέλιξης, του big-bang, της χρονολόγησης...
Τώρα, το τι λέει ο οποιοσδήποτε απολογητής,
που διαφοροποιείται από τις θέσεις της Επίσημης Ορθόδοξης Εκκλησίας, για τα μέλη Ορθόδοξης Εκκλησίας, είναι τελείως άνευ σημασίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.