Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #781  
Παλιά 06-11-14, 19:36
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Οχι μόνο απο άλλη χρονική ακολουθία. Απο άλλο σύμπαν! Τη στιγμή που προφέρθηκαν, την στιγμή μάλλον που διανοήθηκαν απο τον Άρχοντα του Χρόνου, τον Κύριο της Υπόστασης, το σύμπαν διασπάσθηκε. Στη μία χρονογραμμή πλακώθηκαν ο heretic με την Ευσταθία, και στην άλλη συνεχίστηκε η επιστημονική συζήτηση για την θεωρία της εξέλιξης. Ομολογώ οτι δεν έχω κατανοήσει πως συνεχίζουν τα ιχνη της μιας να εμπλέκονται στην άλλη αλλά θα το εξιχνιάσω σύντομα και θα σας ενημερώσω προσεχώς.
Εν τω μεταξύ, λίγη ντροπή δεν βλάπτει !
Απάντηση με παράθεση
  #782  
Παλιά 07-11-14, 09:57
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Old Guard Grenadier Εμφάνιση μηνυμάτων
Λάθος φίλε μου δεν έχω τίποτα με τον τρόπο ζωής που διδάσκουν οι θρησκείες, με εξαίρεση μερικά διαμάντια όπως: χτύπα την γυναίκα σου αν δεν σε υπακούει ή σκότωνε τους απίστους. Τον Σάουρον γιατί τον απορρίπτεις δηλαδή? μπορεί και να υπήρξε(χρησιμοποιώ αυτό το παράδειγμα σαν υπερβολή,οκ?).Τώρα για το ποιος έγραψε τα βιβλία ε δεν μου φαίνεσαι για άνθρωπος που πιστεύει πως τα ιερά κείμενα της κάθε θρησκείας έπεσαν από τον ουρανό.
Μίλησες για βιβλίο που "έγραψαν 5 βοσκοί" τέτοιο δεν υπάρχει. Προφανώς δεν έχεις διαβάσει κανένα -

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pholarchos : 07-11-14 στις 09:59
Απάντηση με παράθεση
  #783  
Παλιά 07-11-14, 11:45
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
1) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πώς ξεκίνησε το σύμπαν;

2) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πώς ξεκίνησε η ζωή;

3) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε το σύμπαν;

4) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε η ζωή;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
…στα τρία που είπα ότι έχουμε απαντήσεις είναι εύκολο να τις βρεις…
Το περίεργο όμως είναι φίλε rados, το ότι δεν εμφανίζεις αυτές τις απαντήσεις.
Και ξέρεις γιατί δεν τις εμφανίζεις; Διότι έχει γίνει κατανοητό πλέον, ότι «επιστήμη» και απόδειξη ποτέ δεν πάνε μαζί.
Όχι μόνο στα τρία, αλλά και στα τέσσερα ερωτήματα, οι απαντήσεις που έχει η «επιστήμη» είναι για γέλια.
Μου λες: «είναι εύκολο να τις βρεις». Λοιπόν, βρήκα τις απαντήσεις της «επιστήμης» και στα τέσσερα θέματα του ερωτηματολογίου. Αποτέλεσμα; Είναι ΟΛΕΣ αξιογέλαστες.
Τώρα, εάν νομίζεις εσύ, ότι η «επιστήμη» έχει αποδεδειγμένες θέσεις στα θέματα του ερωτηματολογίου, εμφάνισέ τες μία μία αναλυτικά. Εάν δεν ανταποκριθείς, ευνόητο είναι ότι θα ισχύουν τα εξής:

Οι δυνατότητες της επιστήμης σχετικά με την εξιχνίαση των μεγάλων θεμάτων που μας απασχολούν (όπως: Της αρχής του σύμπαντος, της αρχής της ζωής, και της χρονολόγησης αυτών), στα οποία απουσιάζει παντελώς η Άμεση Παρατήρηση, ήταν, είναι, και θα είναι, παντελώς ανύπαρκτες. Διότι ακριβώς, η εξιχνίαση αυτών των θεμάτων, αποδεδειγμένα, είναι πάνω από το ταβάνι των δυνατοτήτων της.
Απάντηση με παράθεση
  #784  
Παλιά 07-11-14, 11:59
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Εγω συμφωνώ, οτι όλα τα παραπάνω είναι εκτιμήσεις και εικασίες. Μηπως μπορείς να απαντήσεις σε αυτό που σε ρώτησα για να σχολιάσω και εκείνο το θεώρημα που προέκυψε δια της ατόπου απαγωγής που χρησιμοποίησες;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 07-11-14 στις 12:20
Απάντηση με παράθεση
  #785  
Παλιά 07-11-14, 20:50
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το περίεργο όμως είναι φίλε rados, το ότι δεν εμφανίζεις αυτές τις απαντήσεις.
Και ξέρεις γιατί δεν τις εμφανίζεις; Διότι έχει γίνει κατανοητό πλέον, ότι «επιστήμη» και απόδειξη ποτέ δεν πάνε μαζί.
Όχι μόνο στα τρία, αλλά και στα τέσσερα ερωτήματα, οι απαντήσεις που έχει η «επιστήμη» είναι για γέλια.
Μου λες: «είναι εύκολο να τις βρεις». Λοιπόν, βρήκα τις απαντήσεις της «επιστήμης» και στα τέσσερα θέματα του ερωτηματολογίου. Αποτέλεσμα; Είναι ΟΛΕΣ αξιογέλαστες.
Τώρα, εάν νομίζεις εσύ, ότι η «επιστήμη» έχει αποδεδειγμένες θέσεις στα θέματα του ερωτηματολογίου, εμφάνισέ τες μία μία αναλυτικά. Εάν δεν ανταποκριθείς, ευνόητο είναι ότι θα ισχύουν τα εξής:

Οι δυνατότητες της επιστήμης σχετικά με την εξιχνίαση των μεγάλων θεμάτων που μας απασχολούν (όπως: Της αρχής του σύμπαντος, της αρχής της ζωής, και της χρονολόγησης αυτών), στα οποία απουσιάζει παντελώς η Άμεση Παρατήρηση, ήταν, είναι, και θα είναι, παντελώς ανύπαρκτες. Διότι ακριβώς, η εξιχνίαση αυτών των θεμάτων, αποδεδειγμένα, είναι πάνω από το ταβάνι των δυνατοτήτων της.
Βασίλη χαίρομαι που η φιλομάθεια σου σε έσπρωξε να βρεις τις απαντήσεις στα ερωτήματα. Ακόμα και σε ένα που δεν έχει απαντηθεί....
Εάν στρώσεις τον εαυτό σου στο διάβασμα και βρεις και μερικούς ανθρώπους να σε βοηθήσουν, σε καμιά εικοσαριά χρόνια ενδέχεται να καταλάβεις ότι το αξιογέλαστο στην συζήτηση είναι η άποψή σου. Βέβαια ίσως να ξεπερνά το προσωπικό σου ταβάνι βελτίωσης γνώσεων και κατανόησης κάτι τέτοιο.

Σήμερα αν είχες την ελάχιστη αυτοσυνείδηση ως προς τις γνώσεις σου στα θέματα της επιστήμης, θα το βούλωνες. Δεν έχεις μόνο άγνοια για τα θέματα που κρίνεις, αλλά δεν συνειδητοποιείς ότι οι άνθρωποι που καταλήγουν στις επιστημονικές θεωρίες καταλήγουν μετά από την επεξεργασία όλης της υπάρχουσας γνώσης πάνω στο θέμα που επεξεργάζονται, όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά γιατί έτσι και μόνο έτσι δουλεύει η επιστήμη. Οι δε συνάδελφοί τους είναι έτοιμοι να αμφισβητήσουν τις θεωρίες αν μυριστούν κάτι αμφισβητήσιμο, γιατί ακριβώς με την αμφισβήτηση θα προάγουν την δική τους θέση.

Επειδή δε το θράσος σου φτάνει να με προκαλείς, ας ξεκινήσουμε από τα απλά....
Αμφισβητείς το Β.Β. Δεκτό, εξήγησε μας όμως σε ποια μαθηματικά η πειραματικά στοιχεία κάνει λάθος η θεωρία και γιατί. Δεν πρέπει να σου είναι δύσκολο, η αμφισβήτησή σου προϋποθέτει ότι κατέχεις άριστα την θεωρία της σχετικότητας και ότι έχεις κάνει εμβριθείς σπουδές σε ανώτερα μαθηματικά και στην θεωρητική φυσική.
Αλλιώς πολύ απλά δεν είσαι σε θέση να κρίνεις το θέμα και λες αρλούμπες.

Αλλά ας μην σε μπλέκω με μαθηματικά και θεωρητική φυσική, αφού δεν έχεις ιδέα από βιολογία σιγά μην έχεις από αυτά. Θα σου δώσω μια απλή και κατανοητή απόδειξη για τη αλήθεια του Β.Β. Μου το είπε το F.S.M.

---------------
Θα σου πω και μια προσωπική εμπειρία. Πριν από κανένα χρόνο, είχα εκφράσει μια άποψη σε ένα φίλο μου ως προς την ταχύτητα του φωτός. Μου είπε ότι είναι λάθος. Συναντηθήκαμε και τον έβαλα να μου εξηγήσει το λάθος. Μετά από μια ώρα που προσπαθούσε παραιτήθηκα. Για να κατανοήσω αυτό που μου έλεγε χρειάζονταν να κατανοήσω τις εξισώσεις Maxwell, και από εκεί να καταλάβω τι παίζεται. Δυστυχώς παρόλο που έχω κάτι λίγες γνώσεις από μαθηματικά πανεπιστημιακού επιπέδου το θέμα με ξεπερνούσε. Ο φίλος μου έχοντας σπουδάσει θεωρητική φυσική μπορούσε να τα χειριστεί.
Εκεί λοιπόν το βούλωσα μια και δεν είχα τις γνώσεις για να συζητήσω το θέμα, ούτε είχα σκοπό να λιώσω για να καταλάβω τα μαθηματικά που δεν ήξερα. Το ίδιο θα έκανες και εσύ αν δεν σε χαρακτήριζε μια απύθμενη αυθάδια προς την επιστημονική κοινότητα. Θα το βούλωνες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rados : 07-11-14 στις 21:06
Απάντηση με παράθεση
  #786  
Παλιά 07-11-14, 22:39
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Ξέρεις rados, δεν μπορεί να το βουλώσει, είναι ανίκανος να το κάνει και πρέπει να το καταλάβεις. Ούτε ο Βασίλης ούτε και αρκετοί άλλοι. Αν το κάνουν, προκύπτει ένα τεράστιο υπαρξιακό κενό, απλοϊκό μεν κενό δε. Το οποίο δεν μπορεί να καλυφθεί ούτε από αυτά που λέει η επιστήμη, ούτε ο εσωτερισμός και η μεταφυσική, ούτε καν από αυτά που έχει υιοθετήσει η σύγχρονη χριστιανική θεολογία (δες άρθρο η έννοια του κενού).

Δεν μπορούν να τα καταλάβουν. Λίγο ακόμα να ανεβάσουν στροφές, το κάψανε το εργαλείο. Κι επειδή σε κάτι πρέπει να ελπίζουν, κάτι χειροπιαστό, έχουν πιάσει τα παραμύθια της Χαλιμάς και έχουν βγει στην γύρα να πείσουν ότι είναι αλήθεια. Θα κάνω τάχα τον απολογητή στο ίντερνετ και ο καλός παππούλης θα με ανταμείψει στην μετά θάνατον ζωή, και που ξέρεις μπορεί να ελεήσει και κάτι στην τωρινή. Οπότε δεν θα πτοηθούν, διαφορετικά τους περιμένει η μάχη με την σκιά και ξέρουν ότι δεν θα βγουν νικητές. Οπότε θα είναι εδω μέχρι τελικής πτώσης.

Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν ότι ό,τι γράφεις, ή γράφω ή γράφει ο καθένας άλλος, το κάνει αφ’ ενός μεν για προσωπικούς λόγους, αφ ετέρου για όποιον άλλον βρίσκεται στο μεταίχμιο.
Απάντηση με παράθεση
  #787  
Παλιά 08-11-14, 04:17
Το avatar του χρήστη Old Guard Grenadier
Old Guard Grenadier Ο χρήστης Old Guard Grenadier δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2013
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μίλησες για βιβλίο που "έγραψαν 5 βοσκοί" τέτοιο δεν υπάρχει. Προφανώς δεν έχεις διαβάσει κανένα -
Ειλικρινά η συζήτηση για τα επαγγέλματα των ανθρώπων που έγραψαν τα κείμενα αυτά δεν πρόκειται να καταλήξει πουθενά.... Αλλά αν έχεις περισσότερα στοιχεία επί του θέματος θα σε παρακαλούσα να τα μοιραστείς μαζί μου...Εκτός όπως σου είπα και αν πιστεύεις ότι είναι θεόσταλτη η Βίβλος, εκεί πάω πάσο...Και συγγνώμη που θα σε απαγοητεύσω αλλά έχω διαβάσει βιβλία πολλών θρησκειών από καθαρά ακαδημαϊκό ενδιαφέρον.
__________________
Nothing is true, Everything is permitted
Απάντηση με παράθεση
  #788  
Παλιά 08-11-14, 09:34
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Κάθε κοινωνία έχει ανάγκη τον μύθο της. Κατα αναλογία κάθε ξεχωριστό άτομο αυτής της κοινωνίας έχει την ανάγκη της δημιουργίας του προσωπικού του κοσμοειδώλου , απότοκο του μεγάλου μύθου.
Οι εποχές ομως αλλάζουν και σε αυτή την αλλαγή το πρόσωπο αρνείται την αντικατάσταση του απο το απρόσωπο.
Η εξέλιξη έρχεται και μας μιλά απευθείας χωρίς την ανάγκη της προσωπικής μυθοπλασίας που συντηρεί τον συλλογικό μύθο.
Μας λέει οτι πίσω απο τα γεγονότα μιας εικόνας μεγαλύτερης απο εμάς , υπάρχει μια μη ειδική υποκίνηση χωρις μύθο , συλλογικό ή ατομικό, αλλα μονο η αυθόρμητη δημιουργικότητα κάποιας τυχαίας διαδικασίας.
Η εσωτερική οδός της αλήθειας ενος προσωπικού μύθου, ειναι πια παρελθόν .
Ο άνθρωπος κατανοεί οτι βρίσκεται εμπρός απο τον εαυτό του και αντιμετωπίζει το απόλυτο κενό.
Οι παλιές αφηγήσεις και μυθολογίες, δεν λειτουργούν πια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη esmike : 08-11-14 στις 09:35
Απάντηση με παράθεση
  #789  
Παλιά 08-11-14, 09:53
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρεις rados, ........
........
.....
Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν ότι ό,τι γράφεις, ή γράφω ή γράφει ο καθένας άλλος, το κάνει αφ’ ενός μεν για προσωπικούς λόγους, αφ ετέρου για όποιον άλλον βρίσκεται στο μεταίχμιο.
Ναι το γνωρίζω, αν και μερικές φορές παρασύρομαι.
Είναι και αυτές οι συζητήσεις μου με τον Χριστό, στον διαλογισμό. Όταν μου λέει ότι στενοχωριέται που εμφανίζονται σαν εκφραστές του κάποια άτομα που θίγουν την υπόληψή του, νιώθω κάπως.......
Απάντηση με παράθεση
  #790  
Παλιά 08-11-14, 11:45
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Α καλά, αν τολμήσεις και τους αναφέρεις κάτι τέτοιο, μυστικιστικό χριστιανισμό δηλαδή, θα βγάλουν αφρούς!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.