Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 21-09-12, 15:59
sceptic Ο χρήστης sceptic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2011
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από c.r Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή περίμενα από χθες τον φίλο SAM να μου δώσει μια τέτοια απάντηση, όμως αυτός περιέργως προτίμησε απλά να με παραπέμψει σε ένα άρθρο που βρήκε από αναζήτηση στο.. google για την φωτογράφιση εν κινήσει, θα παρακαλούσα τον, ας πούμε πιο ειδικό, φίλο "σκέπτικ", να μας αναλύσει τί ακριβώς βλέπουμε εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=rf5MlQYbsCc

Ναι, εντάξει, ο τίτλος φανερώνει πως πρόκειται για το "docking" του Endeavour στον ISS. Το βίντεο, όμως, έχει δημοσιευτεί ως αληθινό. Τώρα, μεταξύ μας, πόσοι πιστεύουν ότι αυτό το βίντεο είναι όντως αληθινό; Γίνονται τα "dockings" τόσο... απαλά, άραγε; Προσωπικά, όταν πάω να βάλω το κινητό μου στη θήκη του, μερικές φορές, τυχαίνει να λανθάνω και να τα καταφέρνω μετά από δυο-τρεις συνεχόμενες προσπάθειες. Εδώ όμως, η κοτζάμ nasa, μας διαβεβαιώνει ( ; ) ότι ένα τόσο τεράστιο σώμα, μήκους 38 μέτρων και βάρους 75 τόνων, μπορεί πανεύκολα να κάνει το περιβόητο "docking" τόσο απλά και χαλαρά, όσο μας παρουσιάζεται τουλάχιστον στο βίντεο, ενώ την ίδια στιγμή κινείται με πάρα πολλά χιλιόμετρα ανά ώρα. Δηλαδή, για να το καταλάβει και κάποιος που δεν έχει ιδέα περί τίνος μιλάμε, όλο αυτό το πράγμα, των 75 τόνων, δεν έχει ταχύτητα κοντά στο μηδέν, δευτερόλεπτα πριν κάνει το "docking", ούτε ο ISS εκείνη τη στιγμή είναι ακίνητος, κάθε άλλο... Παρόλ'αυτά, όσα βλέπουμε στο συγκεκριμένο βίντεο, είναι αλήθεια, σύμφωνα πάντα με τη nasa.
Δεχόμεθα ευχαρίστως οποιαδήποτε βοήθεια, φίλε σκέπτικ, σχετικά με το συγκεκριμένο βίντεο.
Πρώτα απ'όλα αν διαβάσεις προσεκτικά αυτά που γράφω θα δεις ότι ούτε να σε προσβάλω θέλω ούτε να μη δείξω σεβασμό σε αυτά που πιστεύεις.

Αυτές οι μανούβρες σε τροχιά είναι από τις πλέον πολύπλοκες και χρειάζονται μεγάλη ακρίβεια και γι αυτό αντιλαμβάνομαι το σκεπτικισμό σου εφόσον δέχομαι ως δεδομένο την περιορισμένη σου γνώση σε θέματα δυναμικής(συγνώμη αν κάνω λάθος αλλά μέσα από τις απορίες σου δείχνεις ότι οι γνώσεις σου και η αντίληψή σου σε αυτό το κομμάτι της φυσικής επιστίμης είναι ελάχιστες όπως οι δικές μου στην ορθογραφία πχ ).

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι δείχνεις ενδιαφέρον και αυτό σίγουρα θα σε οδηγήσει σε νέα γνώση γι αυτό βγάλε τη μασκα του σκεπτικιστή κατά της ΝΑSA και ξεκίνα διάβασμα βιβλίων φυσικής αρχικά μελετώντας δυναμική, βολές και ελεύθερη πτώση. Δυτσυχώς χωρίς αυτές τις στοιχειώδης γνώσεις ότι και να σου εξηγήσω θα είναι ανόφελο.

Τέλος για να σου δώσω να καταλάβεις τι είναι αυτό που βλέπεις θα σε προωωθήσω σε ένα διαφορετικό Video όπου θα δείς ένα μαχητικό αεροσκάφος να κάνει dock σε κίνηση. Επίσης αν ψάξεις στο youtube θα βρείς docking videos του ρωσικού σκάφους soyuz με το ISS με φόντο τη γη (φένεται καθαρά η ταχύτητα με την οποία κινούνται.)

Τέλος και ένα ωραίο άρθρο για orbital mechanics απο το wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Orbital_mechanics
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 21-09-12, 16:02
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Έγραψα τις νύξεις μου στο αρχικό μήνυμα, αλλά ας τις επαναλάβω. Στο συγκεκριμένο βίντεο, το ωραιότατο "docking" γίνεται τόσο χαλαρά και απαλά, που δεν είναι δύσκολο να σε πιάσει ο ύπνος. Λες και στην πραγματικότητα να γίνεται έτσι;

Εκτός από αυτό το επίσημο βίντεο της nasa, τα "dockings" είναι αδύνατο να καταγραφούν με οπτικά μέσα από έναν ερασιτέχνη, που βρίσκεται στην επιφάνεια της Γης, λόγω της ταχύτητας του ISS. Αυτό δεν απορρίπτει τίποτα, βέβαια, αλλά μπορεί να σε κάνει πιο... σκέπτικ, νομίζω.
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 21-09-12, 16:04
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από c.r Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτός από αυτό το επίσημο βίντεο της nasa, τα "dockings" είναι αδύνατο να καταγραφούν με οπτικά μέσα από έναν ερασιτέχνη, που βρίσκεται στην επιφάνεια της Γης





Διάβασες κανένα λινκ καταρχάς???Και ποιος σου είπε οτι το βίντεο έγινε απο ερασιτέχνη και απο την επιφάνεια της γης???
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 21-09-12, 16:09
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sceptic Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτα απ'όλα αν διαβάσεις προσεκτικά αυτά που γράφω θα δεις ότι ούτε να σε προσβάλω θέλω ούτε να μη δείξω σεβασμό σε αυτά που πιστεύεις.
Κανένα πρόβλημα, τότε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sceptic Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτές οι μανούβρες σε τροχιά είναι από τις πλέον πολύπλοκες και χρειάζονται μεγάλη ακρίβεια και γι αυτό αντιλαμβάνομαι το σκεπτικισμό σου
Αυτή είναι μια καλή απάντηση, που μπορεί να ενισχύσει μια σωστή συζήτηση. Δεκτόν. Τα υπόλοιπα περί γνώσεων, εάν τυχόν τις κατέχεις εσύ, κι αν δεν σου κάνει κόπο, μπορείς να μας τις μεταφέρεις, έστω συνοπτικά; Να το επανάλαβω, εσύ πιστεύεις ότι τα dockings γίνεται ακριβώς όπως παρουσιάζει το επίσημο βίντεο της Nasa;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sceptic Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος για να σου δώσω να καταλάβεις τι είναι αυτό που βλέπεις θα σε προωωθήσω σε ένα διαφορετικό Video όπου θα δείς ένα μαχητικό αεροσκάφος να κάνει dock σε κίνηση. Επίσης αν ψάξεις στο youtube θα βρείς docking videos του ρωσικού σκάφους soyuz με το ISS με φόντο τη γη (φένεται καθαρά η ταχύτητα με την οποία κινούνται.)
Ευτυχώς ή δυστυχώς, τα έχω δει όλα αυτά, προ καιρού. Συνεχίζω όμως να έχω τις αντιρρήσεις μου, για το συγκεκριμένο βίντεο, όπως και για αρκετά υπόλοιπα.
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 21-09-12, 16:10
sceptic Ο χρήστης sceptic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2011
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Φίλε CR κάνεις συνεχόμενα το ίδιο λάθος. Απλά θεωρείς κάτι ως σωστό επειδή έτσι νομίζεις, διάβασες δεν ξέρω και πέρνεις θέση...

Παραθέτω φωτογραφία από ερασιτέχνη με το ISS και το Discovery σε docking procedure παρμένη από τηλεσκόπιο 8.5 ιντσών με το χέρι σε παρακαλώ



αν ψάξεις στο ιντερνετ θα βρείς πάρα πολλές περιπτώσεις και ναι γι ν απαντήσω στην ερώτησή σου το docking είναι μια πολύ αργή διαδικασία η οποία είναι πολύ ήρεμη το βίντεο είναι πέρα για πέρα αληθινό. Με την έλειψη της ατμόσφαιρας δεν υπάρχουν δονήσεις στο διάστημα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sceptic : 21-09-12 στις 16:12
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 21-09-12, 16:10
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SAM_502 Εμφάνιση μηνυμάτων




Διάβασες κανένα λινκ καταρχάς???Και ποιος σου είπε οτι το βίντεο έγινε απο ερασιτέχνη και απο την επιφάνεια της γης???
Μήπως δεν καταλαβαίνεις ελληνικά; Οτιδήποτε γράφω, σε ελληνικά το γράφω, εκτός από δυο-τρεις διεθνείς ορισμούς... Αν θέλεις, λοιπόν, προτού βιαστείς να απαντήσεις και να βάλεις και δέκα ερωτηματικά στο τέλος για έμφαση, διάβασε πέντε-έξι φορές το τί γράφω, για να το εμπεδώσεις αρχικά, και μετά σκέψου με την άνεσή σου, το τί θα απαντήσεις.
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 21-09-12, 16:11
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sceptic Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε CR κάνεις συνεχόμενα το ίδιο λάθος. Απλά θεωρείς κάτι ως σωστό επειδή έτσι νομίζεις, διάβασες δεν ξέρω και πέρνεις θέση...

Παραθέτω φωτογραφία από ερασιτέχνη με το ISS και το Discovery σε docking procedure παρμένη από τηλεσκόπιο 8.5 ιντσών με το χέρι σε παρακαλώ



αν ψάξεις στο ιντερνετ θα βρείς πάρα πολλές περιπτώσεις και ναι γι ν απαντήσω στην ερώτησή σου το docking είναι μια πολύ αργή διαδικασία η οποία είναι πολύ ήρεμη. Με την έλειψη της ατμόσφαιρας δεν υπάρχουν δονήσεις στο διάστημα.
Ωραία η φωτογραφία, όμως βίντεο δεν υπάρχει, φίλε μου, κι όσα αυτοπροτάθηκαν ως τέτοια, αποδείχθηκαν πανηγυρικά ψεύτικα, μετά από λίγο.
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 21-09-12, 16:13
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από c.r Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως δεν καταλαβαίνεις ελληνικά; Οτιδήποτε γράφω, σε ελληνικά το γράφω, εκτός από δυο-τρεις διεθνείς ορισμούς... Αν θέλεις, λοιπόν, προτού βιαστείς να απαντήσεις και να βάλεις και δέκα ερωτηματικά στο τέλος για έμφαση, διάβασε πέντε-έξι φορές το τί γράφω, για να το εμπεδώσεις αρχικά, και μετά σκέψου με την άνεσή σου, το τί θα απαντήσεις.
δεν απάντησες όμως σε αυτά που ρώτησα


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από c.r Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία η φωτογραφία, όμως βίντεο δεν υπάρχει, φίλε μου, κι όσα αυτοπροτάθηκαν ως τέτοια, αποδείχθηκαν πανηγυρικά ψεύτικα, μετά από λίγο.
Απο ποιόν-πότε και που?
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 21-09-12, 16:17
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SAM_502 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο ποιόν-πότε και που?
Μασημένα όλα στο στόμα δεν προτίθεμαι να σου τα δώσω. Έχεις κάνει παρόμοιες ερωτήσεις κι έχω απαντήσει αναλυτικά αρκετές φορές μέχρι τώρα, αλλά νομίζω πως χέρια και πληκτρολόγιο έχεις κι εσύ, ώστε να ψάξεις. Φιλικά πάντα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sceptic Εμφάνιση μηνυμάτων
το docking είναι μια πολύ αργή διαδικασία η οποία είναι πολύ ήρεμη το βίντεο είναι πέρα για πέρα αληθινό.
Μήπως κάνεις κάποιο... μικρό λάθος εδώ;
Πόσο διαρκεί ένα "docking", κατά τη Nasa.....;
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 21-09-12, 16:20
sceptic Ο χρήστης sceptic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2011
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Για να καταλάβω εσένα ο σκεπτικισμό σου είναι γύρω από τι? Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί άρχησα να τα χάνω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.