Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 02-08-15, 18:29
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μπαμπης76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχααα,επειδή δεν αναφερει τίποτα η Βιβλος πάει να πει ότι επιτρέπεται ή ότι βρήκαμε παραθυράκι?
Σταμάτα να αποφεύγεις την ερώτηση! Αν κάτι δεν αναφέρεται ρητά στη βίβλο, εσύ ως μέλος της εκκλησίας σου, που έχει μόνη πηγή τη βίβλο, πώς ξέρεις τι στάση πρέπει να κρατήσεις; Με τι κριτήριο αποφασίζεις όταν η βίβλος δεν σου λέει συγκεκριμένα τι να κάνεις; Και έλεος, μη μου μιλάς σαν να ψάχνω δικαιολογία να κάνω ναρκωτικά, γραμμένη την έχω τη βίβλο.

Μίλα καθαρά μια φορά στη ζωή σου: Εσύ προσωπικά γιατί δεν καπνίζεις μαριχουάνα;
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-08-15, 18:59
Το avatar του χρήστη Μπαμπης76
Μπαμπης76 Ο χρήστης Μπαμπης76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2014
Περιοχή: Nordragota/Faroe Islands
Μηνύματα: 913
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σταμάτα να αποφεύγεις την ερώτηση! Αν κάτι δεν αναφέρεται ρητά στη βίβλο, εσύ ως μέλος της εκκλησίας σου, που έχει μόνη πηγή τη βίβλο, πώς ξέρεις τι στάση πρέπει να κρατήσεις; Με τι κριτήριο αποφασίζεις όταν η βίβλος δεν σου λέει συγκεκριμένα τι να κάνεις; Και έλεος, μη μου μιλάς σαν να ψάχνω δικαιολογία να κάνω ναρκωτικά, γραμμένη την έχω τη βίβλο.

Μίλα καθαρά μια φορά στη ζωή σου: Εσύ προσωπικά γιατί δεν καπνίζεις μαριχουάνα;
Δεν αποφεύγω να τοποθετηθώ,ήμουν χρήστης ναρκωτικών ουσιών για πολλά χρόνια κάνοντας χαβαλέ και όχι παθητικά και σου εξήγησα για τη θέση που παίρνω σε τέτοια ζητήματα,κοιτώ το τέλειο παράδειγμα του Ιησού,στο ξαναλέω η χρήση ναρκωτικών ουσιών,χαπιών είναι παραποίηση και λάθος μονοπάτι και σε κρατά δεσμευμένο στη παγίδα του διαβόλου που οδηγεί με σιγουριά στη καταδίκη και θάνατο,δεν χρειάζεται να μου το πει η Βίβλος,ξέρω ότι ΔΕΝ ΘΑ το έκανε ο Χριστός γιατί είναι αμαρτία και πέρα απ την αμαρτία είναι αηδία προς τον Θεό.
Σταμάτησα να καπνίζω τσιγάρο,ναρκωτικές ουσίες εδώ και 23 μήνες γιατί θέλω να ακολουθώ το παράδειγμα του Χριστού και είναι αυτό που θέλει από μένα και από εμάς επίσης.
__________________

ENFORCED SUNDAY LAW WILL BE THE PROPHETIC MARK OF THE BEAST
.
https://www.youtube.com/watch?v=aXxAF-H1wMs
https://www.youtube.com/watch?v=lTffyq_wCK8
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-08-15, 19:03
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Φιλε μου, αρχικα σε ποιους δοθηκαν οι 10 εντολες? (χωρις να υπονοω κατι). Λες οτι ανηκες στην Ορθοδοξη πίστη, οι γνωσεις σου ομως για αυτην ειναι εντελώς λανθασμενες και δεν ξερω ποιος σου τις μετεδωσε. Για το αλκοολ δεν μιλαμε για την κατάχρηση αλλα για την ελεγχόμενη καταναλωση, οπως το ιδιο ισχυει σε καθε υπερβολη. Διαβασε καλυτερα τις παραγράφους της Α. Γ. ολοκληρες και οχι μονο τις προτασεις που βολεύει τον καθενα.
Τα οσα λες περι χαραγματος και αποκαλυψης ειναι τολμηρές προσπάθειες από κωδικοποίησης και συμπερασματα που μπορουν να οδηγησουν στην πλανη.
Εγω συμπεριφερομαι σαν φαρισεος? Εσυ εχεις καταδικασει ολους οσους δεν ασπαζονται το δογμα σου. Ο Μωυσής και ο Προφήτης Ηλίας εμφανιστηκαν στην μεταμορφωση του Κυρίου. Κανονικα οι Ορθοδοξοι Χριστιανοι οφειλουμε να ειμαστε επιφυλακτικοι σε καθε θαυμα. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ο Θεος δεν μπορει να επιτρεψει οσους εζησαν με ευλαβια να γινουν λειτουργοι των ζωντανων.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 02-08-15, 19:22
Το avatar του χρήστη Μπαμπης76
Μπαμπης76 Ο χρήστης Μπαμπης76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2014
Περιοχή: Nordragota/Faroe Islands
Μηνύματα: 913
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου, αρχικα σε ποιους δοθηκαν οι 10 εντολες? (χωρις να υπονοω κατι). Λες οτι ανηκες στην Ορθοδοξη πίστη, οι γνωσεις σου ομως για αυτην ειναι εντελώς λανθασμενες και δεν ξερω ποιος σου τις μετεδωσε. Για το αλκοολ δεν μιλαμε για την κατάχρηση αλλα για την ελεγχόμενη καταναλωση, οπως το ιδιο ισχυει σε καθε υπερβολη. Διαβασε καλυτερα τις παραγράφους της Α. Γ. ολοκληρες και οχι μονο τις προτασεις που βολεύει τον καθενα.
Τα οσα λες περι χαραγματος και αποκαλυψης ειναι τολμηρές προσπάθειες από κωδικοποίησης και συμπερασματα που μπορουν να οδηγησουν στην πλανη.
Εγω συμπεριφερομαι σαν φαρισεος? Εσυ εχεις καταδικασει ολους οσους δεν ασπαζονται το δογμα σου. Ο Μωυσής και ο Προφήτης Ηλίας εμφανιστηκαν στην μεταμορφωση του Κυρίου. Κανονικα οι Ορθοδοξοι Χριστιανοι οφειλουμε να ειμαστε επιφυλακτικοι σε καθε θαυμα. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ο Θεος δεν μπορει να επιτρεψει οσους εζησαν με ευλαβια να γινουν λειτουργοι των ζωντανων.
Βσσικά οι 10 εντολές τηρούνταν απ τους αγγέλους πριν την δημιουργία του κόσμου μας και δοθήκαν σε ισχύ στους πρωτόπλαστους.Απόδειξη ότι οι εντολές υπήρχαν πριν την δημιουργία των πρωτόπλαστων είναι η πτώση του σατανά,παραβίασε τον νόμο και γι αυτό είδε έξωση.

Συνεχίζεις να φαίνεσαι ότι τηρείς τον χλιαρό χριστιανισμό της Αποκάλυψης 3,14-22 λέγοντας χαζομάρες τύπου ''ο Χριστός επιτρέπει το ποτό αλλά όχι να γίνεσαι γκολ''.Ο Θεός μας κρίνει με αρχές όχι με μέτρα.Μην το σχολιάζεις άλλο αυτό σε παρακαλώ.

Οι καθολικοί και ορθόδοξοι είναι ανάξιοι και ΑΝΗΜΠΟΡΟΙ να αποκωδικοποιήσουν την Αποκάλυψη για τον απλούστατο λόγο ότι είναι ανυπάκουοι στις εντολές του Θεού και λατρεύουν τον Χριστό με τα χείλη ακολουθώντας μάταιο τρόπο λατρείας του Κυρίου.Είδες κανένα ορθόδοξο ιερέα η πατέρα να μπορέσει να αποκωδικοποιήσει την Αποκάλυψη??? Δεν σου φαίνεται περίεργο???

Δεν καταδικάζω κανένα Χριστιανό ή μη Χριστιανό,απλά παροτρύνω να ανοίξουν την Βίβλο,όσοι επιμένουν με ζήλο στις ανθρώπινες παραδόσεις θα καταλήξουν γκαραντί χαραγμένοι απ το θηρίο της Ρώμης.
__________________

ENFORCED SUNDAY LAW WILL BE THE PROPHETIC MARK OF THE BEAST
.
https://www.youtube.com/watch?v=aXxAF-H1wMs
https://www.youtube.com/watch?v=lTffyq_wCK8
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-08-15, 19:38
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μπαμπης76 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν χρειάζεται να μου το πει η Βίβλος,ξέρω ότι ΔΕΝ ΘΑ το έκανε ο Χριστός γιατί είναι αμαρτία και πέρα απ την αμαρτία είναι αηδία προς τον Θεό.
Οκ, αρχίζει επιτέλους να φαίνεται λίγο φως στη συζήτηση. Βλέπουμε λοιπόν δύο πράγματα που λες:
1. Υπάρχουν πράγματα που δεν χρειάζεται να μας πει η βίβλος.
2. Το ηθικό παράδειγμα του Ιησού είναι ιδανικό, γιατί ο ίδιος ήταν αναμάρτητος.

Θα σταθώ στο 1. Είπες ότι η εκκλησία σου έχει μόνη πηγή τη βίβλο, αλλά υπάρχουν και πράγματα που δεν χρειάζεται να μας (σας) πει η βίβλος. Άρα υπάρχει εναλλακτική πηγή ηθικής, που αν κατάλαβα καλά, δεν είναι τίποτα άλλο από την πεποίθησή σου για το περιβόητο WWJD (what would Jesus do). Εκεί που υπάρχουν κενά στις γραφές (εν προκειμένω στη χρήση μαριχουάνας) εύκολα φαντάζομαι κάποιους να ερμηνεύουν τη στάση του Ιησού διαφορετικά από σένα και να δικαιολογούν τη δικιά τους συνήθεια ανάλογα.

Η επόμενη ερώτησή μου: Αν εσύ (και οι άλλοι) μπορείτε να ορίζετε την ηθική σας εξωβιβλικά, τότε γιατί η βίβλος να είναι καν αξιόλογη πηγή ηθικής;
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-08-15, 20:00
Το avatar του χρήστη Μπαμπης76
Μπαμπης76 Ο χρήστης Μπαμπης76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2014
Περιοχή: Nordragota/Faroe Islands
Μηνύματα: 913
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
1)....Εκεί που υπάρχουν κενά στις γραφές (εν προκειμένω στη χρήση μαριχουάνας) εύκολα φαντάζομαι κάποιους να ερμηνεύουν τη στάση του Ιησού διαφορετικά από σένα και να δικαιολογούν τη δικιά τους συνήθεια ανάλογα....

2)Η επόμενη ερώτησή μου: Αν εσύ (και οι άλλοι) μπορείτε να ορίζετε την ηθική σας εξωβιβλικά, τότε γιατί η βίβλος να είναι καν αξιόλογη πηγή ηθικής;
1)Ασφαλώς,κάποιοι νομίζουν ότι επειδη δεν το γράφει κατά γραμμα η Βίβλος σημαίνει ότι επιτρέπεται,για παράδειγμα κάποιοι πάστορες κηρύττουν τον αυνανισμό ως επιτρεπτό στα μάτια του Θεού με αποτέλεσμα οι πιστοί να συνεχίζουν πιστεύοντας ότι η πράξη τους είναι εντάξει προς τον Θεό.

2)Είναι χρήσιμη και αναγκαία πάντοτε η Βίβλος για όλους τους τομείς της ζωής μας κυρίως στο πνευματικό κομμάτι καθώς και στους κανόνες ηθικής.Μπορεί σε κάποια φάση να είμαι λάθος η να αμαρτήσω εν αγνοία και να πληγώσω πέρα του εαυτού μου άλλα άτομα γύρω μου τότε θα απευθυνθώ στη Βίβλο για σιγουριά και καθοδήγηση.
__________________

ENFORCED SUNDAY LAW WILL BE THE PROPHETIC MARK OF THE BEAST
.
https://www.youtube.com/watch?v=aXxAF-H1wMs
https://www.youtube.com/watch?v=lTffyq_wCK8
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 02-08-15, 20:16
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μπαμπης76 Εμφάνιση μηνυμάτων
1)Ασφαλώς,κάποιοι νομίζουν ότι επειδη δεν το γράφει κατά γραμμα η Βίβλος σημαίνει ότι επιτρέπεται,για παράδειγμα κάποιοι πάστορες κηρύττουν τον αυνανισμό ως επιτρεπτό στα μάτια του Θεού με αποτέλεσμα οι πιστοί να συνεχίζουν πιστεύοντας ότι η πράξη τους είναι εντάξει προς τον Θεό.

2)Είναι χρήσιμη και αναγκαία πάντοτε η Βίβλος για όλους τους τομείς της ζωής μας κυρίως στο πνευματικό κομμάτι καθώς και στους κανόνες ηθικής.Μπορεί σε κάποια φάση να είμαι λάθος η να αμαρτήσω εν αγνοία και να πληγώσω πέρα του εαυτού μου άλλα άτομα γύρω μου τότε θα απευθυνθώ στη Βίβλο για σιγουριά και καθοδήγηση.
1) Και εσύ νομίζεις ότι επειδή δεν το γράφει κατά γράμμα η βίβλος, δεν επιτρέπεται. Και οι δύο άδικο έχετε. Η έντιμη στάση είναι «δεν το γράφει κατά γράμμα η βίβλος, άρα δεν ξέρουμε». Πάντα με την προϋπόθεση ότι σας νοιάζει τι γράφει η βίβλος.

2) Η βίβλος είναι αναγκαία, αλλά δεν έχεις πρόβλημα να θέτεις δικούς σου κανόνες χωρίς αυτήν (βλέπε 1); Ή τη βίβλο θα ακούς σε όλα (και δε θα βγάζεις δικά σου) ή δε θα λες ότι είναι αναγκαία. Ή το ένα ή το άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 02-08-15, 21:08
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Οι αγγελοι τηρούν τις 10 εντολες?! Σιγουρα η Κ. Δ. δεν γραφει κατι τετοιο. Για ποια απόδειξη μιλας? Εμεις Οι Ορθοδοξοι δεν ειμαστε σε θεση να μεταφρασουμε την αποκάλυψη... Ειστε δηλαδή εσεις? Μαλλον τελικα δεν ασχοληθηκες πολυ με την Ορθοδοξια... και επιπλέον βλεπω οτι απο οσα γραφω διαβάζεις επιλεκτικα αυτα που σε συμφερουν και αποφευγεις να απαντησεις σε πολλά επιχειρήματα . Και γενικα σε οτι αφορα την Α. Γ. κρατατε οτι σας συμφέρει.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 02-08-15, 21:33
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Όταν λέμε 10 εντολές εννοούμε τις γνωστές τίμα τον πατερα και μητέρα σου για να εχεις καλό μακρύ βιο, και ου μοιχεύσεις; και κτλ κτλ;
Αυτές τις εντολες εννουμε;
Τις οποιες τηρουσαν οι ΑΣΩΜΑΤΟΙ άγγελοι;
ΠΡΙΝ την δημιουργία;
Μην το προσπερνάμε παρακαλώ γιατι εαν αηνουμε να περνανε τετοια εξώφθαλμα πιστέυω σες κάποια πιο λεπτής φύσεως θα είναι έυκολη η παραπλάνηση. Εχουν οι ΑΣΩΜΑΤΟΙ αγγελοι αναγκη εντολης για να μην μοιχευσουν;
Οποτε η ερωτηση είναι οι άγγελοι ΤΙ ΕΙΝΑΙ κατα το πιστευω σου Μπαμπη;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cHrIsToS8 : 02-08-15 στις 21:35
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 02-08-15, 21:36
Το avatar του χρήστη Μπαμπης76
Μπαμπης76 Ο χρήστης Μπαμπης76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2014
Περιοχή: Nordragota/Faroe Islands
Μηνύματα: 913
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι αγγελοι τηρούν τις 10 εντολες?! Σιγουρα η Κ. Δ. δεν γραφει κατι τετοιο. Για ποια απόδειξη μιλας? Εμεις Οι Ορθοδοξοι δεν ειμαστε σε θεση να μεταφρασουμε την αποκάλυψη... Ειστε δηλαδή εσεις? Μαλλον τελικα δεν ασχοληθηκες πολυ με την Ορθοδοξια... και επιπλέον βλεπω οτι απο οσα γραφω διαβάζεις επιλεκτικα αυτα που σε συμφερουν και αποφευγεις να απαντησεις σε πολλά επιχειρήματα . Και γενικα σε οτι αφορα την Α. Γ. κρατατε οτι σας συμφέρει.


Tο ότι άγγελοι τηρούν τις εντολές Του το γράφει η Π.Διαθήκη,δεν πιστεύω να σε χαλάει αυτό ή πιστεύεις και εσύ ότι η Παλαιά είναι αφιερωμένη στους Εβραίους οπότε την διαγράφουμε.Μάλλον κάτι τέτοιο!.
Ψαλμός 103,20 '' Bless the LORD, ye his angels, that excel in strength, that do his commandments, hearkening unto the voice of his word''.


Σου εξήγησα τους λόγους που κάποιος κρίνεται ανάξιος να αποκωδικοποιήσει την Αποκάλυψη.Προσωπικά έχω την ευλογία να είμαι σε θέση να την ξεκλειδώσω γιατί τηρώ τις εντολές και τα διατάγματα του Χριστού και όχι ανθρώπων.

Ότι απορία έχεις γύρω απ τον Χριστιανισμό της Βίβλου αλλά και για τον Χριστιανισμό κατ'όνομα που πρεσβεύεις μπορώ να σε βοηθήσω για να βρεις την αλήθεια,αυτή είναι η αποστολή μου.

nikodhmos,Ωραία,ασχοληθήκαμε ώρες εδώ πέρα για να καταλήξουμε που?,ότι επειδη δεν γράφει η Βιβλος κάτι κατά γραμμα δεν θα κριθούμε άρα δεν παίρνουμε αμαρτία???.Εμένα μου φαίνεται σαν να προσπαθούμε να την γλυτώσουμε [την κρίση των πράξεών μας].
__________________

ENFORCED SUNDAY LAW WILL BE THE PROPHETIC MARK OF THE BEAST
.
https://www.youtube.com/watch?v=aXxAF-H1wMs
https://www.youtube.com/watch?v=lTffyq_wCK8
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.