Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 10-11-18, 14:37
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο που μπορώ να πω με σιγουριά για την περίπτωση αυτή είναι: δεν έχουν όλες οι εκκλησίες την ίδια ενέργεια την ώρα τής λειτουργίας.
Το βάπτισμα υποτίθεται ότι εξαλείφει το προπατορικό αμάρτημα και σε καθιστά μέλος της εκκλησίας.
Αυτό προϋποθέτει πίστη στις χριστιανικές διδαχές και στην παλαιά διαθήκη όπου αναφέρεται η γνωστή ιστορία περί παρακοής, πτώσης, εξορίας κτλ

Τι μαγικό μπορεί να κάνει ένας παπάς εάν εσύ δεν πιστεύεις;
Υπάρχει ενέργεια που σε κάνει χριστιανό με το ζόρι;

Εάν κάποιος πιστεύει ότι κατά τη διάρκεια της λειτουργίας συμβαίνει κάτι μεταφυσικό, πολύ πιθανό να νιώσει και ενέργειες και απ'όλα χωρίς
να πρόκειται απαραίτητα για αυθυποβολή, μπορεί όντως να βιώσει κάτι πραγματικό μέσω της προσωπικής του πίστης. Όλων των ειδών οι τελετουργίες (και οι μη χριστιανικές) έχουν σκοπό να φέρουν τον ανθρώπινο νου σε συγκεκριμένη κατάσταση ώστε να γίνει δεκτικός. Κάποιοι το καταφέρνουν πιο εύκολα από άλλους, δεν έχει σχέση με το ποιόν του κάθε παπά.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 10-11-18, 14:47
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βάπτισμα υποτίθεται ότι εξαλείφει το προπατορικό αμάρτημα και σε καθιστά μέλος της εκκλησίας.
Αυτό προϋποθέτει πίστη στις χριστιανικές διδαχές και στην παλαιά διαθήκη όπου αναφέρεται η γνωστή ιστορία περί παρακοής, πτώσης, εξορίας κτλ

Τι μαγικό μπορεί να κάνει ένας παπάς εάν εσύ δεν πιστεύεις;
Υπάρχει ενέργεια που σε κάνει χριστιανό με το ζόρι;

Εάν κάποιος πιστεύει ότι κατά τη διάρκεια της λειτουργίας συμβαίνει κάτι μεταφυσικό, πολύ πιθανό να νιώσει και ενέργειες και απ'όλα χωρίς
να πρόκειται απαραίτητα για αυθυποβολή, μπορεί όντως να βιώσει κάτι πραγματικό μέσω της προσωπικής του πίστης. Όλων των ειδών οι τελετουργίες (και οι μη χριστιανικές) έχουν σκοπό να φέρουν τον ανθρώπινο νου σε συγκεκριμένη κατάσταση ώστε να γίνει δεκτικός. Κάποιοι το καταφέρνουν πιο εύκολα από άλλους, δεν έχει σχέση με το ποιόν του κάθε παπά.
Λυπάμαι αλλά είναι λανθασμένα αυτά που γράφεις.
Δεν χρειάζεται να πιστεύεις για να μπορείς να νιώσεις τις ενέργειες ή να μπορούν να σε επηρεάσουν.
Αυτό στο λέει μη χριστιανός που αισθάνεται την ροή ενέργειας στις εκκλησίες.
Οι ενέργειες διαφέρουν από παπά σε παπά και αυτό στο λέω απο εμπειρία δικιά μου.
Δεν στο λέω σαν μομφή ή να σου πάω κόντρα. Είναι ένα από τα πράγματα που πρέπει να το ξέρει ο κόσμος αντικειμενικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη R-b-t3r : 10-11-18 στις 15:07
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 10-11-18, 15:07
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βάπτισμα υποτίθεται ότι εξαλείφει το προπατορικό αμάρτημα και σε καθιστά μέλος της εκκλησίας.
Αυτό προϋποθέτει πίστη στις χριστιανικές διδαχές και στην παλαιά διαθήκη όπου αναφέρεται η γνωστή ιστορία περί παρακοής, πτώσης, εξορίας κτλ

Τι μαγικό μπορεί να κάνει ένας παπάς εάν εσύ δεν πιστεύεις;
Υπάρχει ενέργεια που σε κάνει χριστιανό με το ζόρι;


Εάν κάποιος πιστεύει ότι κατά τη διάρκεια της λειτουργίας συμβαίνει κάτι μεταφυσικό, πολύ πιθανό να νιώσει και ενέργειες και απ'όλα χωρίς
να πρόκειται απαραίτητα για αυθυποβολή, μπορεί όντως να βιώσει κάτι πραγματικό μέσω της προσωπικής του πίστης. Όλων των ειδών οι τελετουργίες (και οι μη χριστιανικές) έχουν σκοπό να φέρουν τον ανθρώπινο νου σε συγκεκριμένη κατάσταση ώστε να γίνει δεκτικός. Κάποιοι το καταφέρνουν πιο εύκολα από άλλους, δεν έχει σχέση με το ποιόν του κάθε παπά.
Υπάρχει δηλαδή κανά μπεμπάκι 1 έτους που να πιστεύει συνειδητά;
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 10-11-18, 16:03
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει δηλαδή κανά μπεμπάκι 1 έτους που να πιστεύει συνειδητά;
Υποτίθεται ότι ο νονός είναι αυτός που αντιπροσωπεύει κατά κάποιο τρόπο τον υποψήφιο χριστιανό. Κανονικά πρέπει αυτός που βαπτίζεται, να θέλει να βαπτιστεί και να έχει κάποια ηλικία ώστε να εκφράζει την όποια επιθυμία του, αρχικά έτσι γινόταν, μετά ο χριστιανισμός έγινε επίσημη θρησκεία κι έπρεπε να επιβληθεί με κάθε τρόπο, ο υποχρεωτικός νηπιοβαπτισμός ήταν ένας από αυτούς.

R-b-t3r
Εάν πιστεύεις ότι με την όποια δύναμη του παπά,"κάτι γίνεται" την ώρα της βάπτισης και το άτομο εξαγνίζεται γιατί γεννήθηκε μιαρό, δικαίωμά σου. Όλοι οι χριστιανοί αυτό πιστεύουν κι εφόσον αισθάνονται καλά, με γεια τους και χαρά τους. Εγώ δεν το πιστεύω γιατί έχω απορρίψει (τελείως όμως) το χριστιανικό δόγμα εδώ και πολλά χρόνια και βλέπω τα πράγματα από άλλη γωνία. Λαθεμένα ή σωστά; Δε με νοιάζει η απάντηση, με νοιάζει το πώς λειτουργώ εγώ καλύτερα και πώς αισθάνομαι. Ο καθένας ακολουθεί το δρόμο που του ταιριάζει. Δεν κάνω το δάσκαλο, λέω την άποψή μου, την οποία δεν περιμένω να αποδεχτούν οι άλλοι κι ούτε χρειάζεται.

Παράθεση:
Είναι ένα από τα πράγματα που πρέπει να το ξέρει ο κόσμος αντικειμενικά.
Όπως έχεις καταλάβει, έχουμε τελείως αντίθετο τρόπο σκέψης. Εσύ έχεις βρει την αλήθεια σου και θέλεις να τη βρουν κι οι άλλοι (τη συγκεκριμένη τη δική σου). Το ότι κάποιο σύστημα έχει βοηθήσει τη προσωπική σου εξέλιξη, δε σημαίνει ότι είναι το κατάλληλο και για όλους τους άλλους, έτσι τουλάχιστον νομίζω εγώ...

Παράθεση:
Δεν στο λέω σαν μομφή ή να σου πάω κόντρα
Δεν έχω κανένα πρόβλημα, δεν έχω την απαίτηση να συμφωνούν μαζί μου, σε φόρουμ βρισκόμαστε, ο καθένας έχει την άποψή του.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 10-11-18, 16:26
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Ο φίλος valhalla έχει δίκιο σχετικά με την βάπτιση των νηπίων.
Θα πρέπει όμως να ανατρέξουμε στην αρχή του Χριστιανισμού όπου για να γίνεις χριστιανός
πέρναγες πρώτα από κατήχηση και μετά το πέρας της κατήχησης τότε μπορούσες
να βαπτιστής....


Επίσης οι μή μυημένοι (μη βαπτισμένοι-που δεν είχαν περάσει κατήχηση)
παρακολουθούσαν την Θεία Λειτουργία μόνο από τον πρόναο.....
Σε κάποιο σημείο της Θ. Λειτουργίας ο Ιερέας αναφέρει....
"Τας θύρας τας θύρας εν σοφία πρόσχωμεν"
Την ώρα εκείνη έκλειναν τις θύρες του Πρόναου όπου και συνεχιζόταν η Θ. λειτουργία...
Σήμερα η φράση αυτή αναφέρεται απλά για τυπικούς λόγους..

Όπως καταλαβαίνεται δεν ήταν πάντα ετσι τα πράγματα όπως σήμερα..
Υπήρχε σαφής διάκριση ανάμεσα στους χριστιανούς και τους μή χριστιανούς και
ότι για να γίνει κάποιος δεκτός ως χριστιανός έπρεπε να περάσει πρώτα κατήχηση
για να γίνει πλήρες μέλος της Εκκλησίας......

Η βάπτιση των νηπίων έγινε αρκετά ποιό μετά..

Ευχαριστώ..
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 10-11-18, 19:42
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
R-b-t3r
Εάν πιστεύεις ότι με την όποια δύναμη του παπά,"κάτι γίνεται" την ώρα της βάπτισης και το άτομο εξαγνίζεται γιατί γεννήθηκε μιαρό, δικαίωμά σου.
Εδώ κάνεις φάουλ. Πηδάς σε συμπεράσματα που δεν ανταποκρίνονται σε αυτά που είπα.
Παράθεση:
Όλοι οι χριστιανοί αυτό πιστεύουν κι εφόσον αισθάνονται καλά, με γεια τους και χαρά τους.
Τι σχέση έχουν οι χριστιανοί με την κουβέντα;;
Στο ξεκαθάρισα ότι δεν είμαι.

Παράθεση:
Εγώ δεν το πιστεύω γιατί έχω απορρίψει (τελείως όμως) το χριστιανικό δόγμα εδώ και πολλά χρόνια και βλέπω τα πράγματα από άλλη γωνία.
Και αυτό δεν έχει σχέση με το γεγονός ότι ενέργεια κινείται στον χώρο την ώρα της λειτουργίας.
Παράθεση:
Λαθεμένα ή σωστά; Δε με νοιάζει η απάντηση, με νοιάζει το πώς λειτουργώ εγώ καλύτερα και πώς αισθάνομαι. Ο καθένας ακολουθεί το δρόμο που του ταιριάζει. Δεν κάνω το δάσκαλο, λέω την άποψή μου, την οποία δεν περιμένω να αποδεχτούν οι άλλοι κι ούτε χρειάζεται
.
Να την πεις ανθρωπέ μου, δεν αντιλέγω, αλλα να βασίζεται κάπου πέραν των προσωπικών πεποιθήσεων.


Παράθεση:
Όπως έχεις καταλάβει, έχουμε τελείως αντίθετο τρόπο σκέψης. Εσύ έχεις βρει την αλήθεια σου και θέλεις να τη βρουν κι οι άλλοι (τη συγκεκριμένη τη δική σου).
Α η αλήθεια έχει διαφορετικές όψεις έ; Πολύ ενδιαφέρον...
Παράθεση:
Το ότι κάποιο σύστημα έχει βοηθήσει τη προσωπική σου εξέλιξη, δε σημαίνει ότι είναι το κατάλληλο και για όλους τους άλλους, έτσι τουλάχιστον νομίζω εγώ...
Ανθρωπέ μου μας δουλεύεις; Είπα πουθενά τι κάνω και τι πιστεύω; Ζήτησα πουθενά μαθητές; Καταρχάς δεν είμαι δάσκαλος!
Το μόνο που είπα και έπεσες να με φας είναι η αλήθεια, ότι μερικοί παπάδες μέσω της θεουργίας μπορούν και επικαλούνται δυνάμεις.
Η ερμηνεία του τι σημαίνει αυτό είναι καθαρά δικιά σας. Δεν είπα κάτι περισσότερο. Εσύ το ερμήνευσες ως επιβεβαίωση ότι η ορθόδοξη θρησκεία και ότιδήποτε υποστηρίζει, χωρίς εξαίρεση, είναι αλήθεια. Είπα τέτοιο πράγμα;

Όσο για την βάφτιση ισχύει αυτό που είπε ο AVATARGR. Η ορθόδοξη θρησκεία είχε διαφορετική μορφή στο παρελθόν. Η βάφτιση γινόταν στα 32 και ο Αγ. Αθανάσιος το άλλαξε αυτό. Και δεν είναι το μόνο που παραμορφώθηκε στην μακρά ιστορία του χριστιανισμού. Δες και το δόγμα του δίκαιου πολέμου που προώθησε ο Αυγουστίνος της Ιππώνος. Έχει σχέση με τις διδαχές του χριστού;
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 11-11-18, 01:13
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίο κείμενο!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 15-11-18, 17:00
Το avatar του χρήστη ariesz0
ariesz0 Ο χρήστης ariesz0 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2005
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

ειμαι στη μεταφυσικη 45 χρονια ειμαι ερευνητης μεταφυσικος διπλωματουχος ( αλλα δεν μετραει αυτο ) εχω κανει οπως λενε τα 'κερατα μου' στο τομεα αυτο και ερχεται ενας ασχετος και λεει τι ...την τυφλα του.... αληθεια παντα υπαρχουν ανθρωποι που κανουν τον πονηρο και τον ξυπνιο ... αλλα ειναι μονο πονηροι και οχι σοφοι ..... μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι.
Δεν εξασκω το επαγγελμα ενω κατι αλλοι σαν εσενα θα ειχαν κανει κερδοσκοπικη επιχειρηση να ρουφανε τον κοσμο....
ξερεις ειπε καποιος ...αν μαλωνουν ενας ηλιθιος και ενας ευφυης..... ο ευφυης φταιει... την απαντηση την πηρες δεν θα ασχοληθω παραπανω γιατι θα γινω και εγω ηλιθιος....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 15-11-18, 17:05
Το avatar του χρήστη ariesz0
ariesz0 Ο χρήστης ariesz0 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2005
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι ακόμα ένα ψευδώνυμο του christos8. Ariesz0, όπως ήταν και το Marioz και αρκετά άλλα. Φαίνεται κι από τον τρόπο γραφής που μαρτυράει 'τρικυμία εν κρανίω'
με εχεις γνωρισει ??? ξερεις ποιος ειμαι και στρεφεσαι κατα του προσωπου μου? τα ιδια εγραψα και στον αλλον ....
και εσυ ρε μαστορα τι ρολο παιζεις του απροποσανατολισμου ? ποιοι σε εβαλαν ?? εκτος αν ολο αυτο ειναι δικη σου καθαρη ηλιθιοτητα να λες πραγματα που δεν με ξερεις ....
ειμαι στη μεταφυσικη 45 χρονια ειμαι ερευνητης μεταφυσικος διπλωματουχος ( αλλα δεν μετραει αυτο ) εχω κανει οπως λενε τα 'κερατα μου' στο τομεα αυτο και ερχεται ενας ασχετος και λεει τι ...την τυφλα του.... αληθεια παντα υπαρχουν ανθρωποι που κανουν τον πονηρο και τον ξυπνιο ... αλλα ειναι μονο πονηροι και οχι σοφοι ..... μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι.
Δεν εξασκω το επαγγελμα ενω κατι αλλοι σαν εσενα θα ειχαν κανει κερδοσκοπικη επιχειρηση να ρουφανε τον κοσμο....
ξερεις ειπε καποιος ...αν μαλωνουν ενας ηλιθιος και ενας ευφυης..... ο ευφυης φταιει... την απαντηση την πηρες δεν θα ασχοληθω παραπανω γιατι θα γινω και εγω ηλιθιος....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 15-11-18, 17:38
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ariesz0 Εμφάνιση μηνυμάτων
με εχεις γνωρισει ??? ξερεις ποιος ειμαι και στρεφεσαι κατα του προσωπου μου? τα ιδια εγραψα και στον αλλον ....
και εσυ ρε μαστορα τι ρολο παιζεις του απροποσανατολισμου ? ποιοι σε εβαλαν ?? εκτος αν ολο αυτο ειναι δικη σου καθαρη ηλιθιοτητα να λες πραγματα που δεν με ξερεις ....
ειμαι στη μεταφυσικη 45 χρονια ειμαι ερευνητης μεταφυσικος διπλωματουχος ( αλλα δεν μετραει αυτο ) εχω κανει οπως λενε τα 'κερατα μου' στο τομεα αυτο και ερχεται ενας ασχετος και λεει τι ...την τυφλα του.... αληθεια παντα υπαρχουν ανθρωποι που κανουν τον πονηρο και τον ξυπνιο ... αλλα ειναι μονο πονηροι και οχι σοφοι ..... μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι.
Δεν εξασκω το επαγγελμα ενω κατι αλλοι σαν εσενα θα ειχαν κανει κερδοσκοπικη επιχειρηση να ρουφανε τον κοσμο....
ξερεις ειπε καποιος ...αν μαλωνουν ενας ηλιθιος και ενας ευφυης..... ο ευφυης φταιει... την απαντηση την πηρες δεν θα ασχοληθω παραπανω γιατι θα γινω και εγω ηλιθιος....
Έλα ρε , υπάρχουν και διπλωματα στη μεταφυσική; Που σπούδασες; Άι βρε από δω που θίχτηκες κιόλας, που οποιονδήποτε έρχεται να γράψει κάτι που του συνέβη ή νομίζει ότι του συνέβη ή απλά τρολάρει, τον στέλνετε στον παπά της ενορίας του
__________________
"Η τυραννία πυροδοτεί την επανάσταση των δυνατών και την προδοσία των αδυνάτων" Eliphas Levi
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.