Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-09-08, 14:58
Lady Nina Ο χρήστης Lady Nina δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 166
Wink Σαββατογεννημένοι...

Γεια σας!

Δεν έχω προσέξει αν υπάρχει ήδη παρόμοιο θέμα (δεν το έχω ψάξει και εξονυχιστικά, όμως!), οπότε ζητώ συγγνώμη... (Σε περίπτωση που κάτι παρόμοιο προϋπάρχει και το θέμα αυτό κλείσει, θα παρακαλούσα να υπάρξει κάποια παραπομπή! Ευχαριστώ!)

Το παρόν θέμα αφορά στο θέμα των Σαββατογεννημένων. Όλοι λίγο πολύ τους έχουμε συνδέσει με κάτι το Μεταφυσικό: πχ ό,τι λένε, γίνεται κτλ...

Γνωρίζετε παρόμοιες απόψεις ή έχετε κάποια προσωπική εμπειρία; Ο,τιδήποτε είναι ευπρόσδεκτο!

Φιλικά,
Lady Nina

Υ.Γ.: Είμαι Σαββατογεννημένη...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 14-09-08 στις 20:29
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-09-08, 15:06
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Το συγκεκριμένο ζήτημα εννοείται πως έχει απασχολήσει την κοινότητα.
Μάλιστα έχει ανοιχτεί εδώ και καιρό ένα θέμα (Προκαταλήψεις, η λίστα της τρέλας και έχει μαζευτεί πολύ υλικό εκεί
Επίσης ,στο θέμα κατάρες κάποιο μέλος μίλησε για την ικανότητα να πιάνουν αυτές από Σαββατογεννημένους/ες
Καλή συνέχεια
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsilof : 14-09-08 στις 15:09
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-08, 13:04
Lady Nina Ο χρήστης Lady Nina δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Χαιρετώ και πάλι!

Θα ήθελα να προσθέσω κάτι πάνω στο αρχικό θέμα της συζήτησης, κάτι το οποίο θα ήθελα να απαντηθεί κυρίως από άτομα που έχουν γεννηθεί Σάββατο. Στην οικογένειά σας υπάρχουν άλλοι Σαββατογεννημένοι; Οι φίλοι σας τι μέρα έχουν γεννηθεί;

Επίσης, απευθυνόμενη στη φίλη Νηρηίδα αλλά και σε όποιον άλλο ξέρει, τί είναι τα "Σάββατα των Μαγισσών", που έχουν αναφερθεί σε άλλο θέμα;

Υπάρχει περίπτωση η προκατάληψη-δεισιδαιμονία που αφορά τους Σαββατογεννημένους να έχει ρίζες στην Εβραϊκή θρησκεία;

Επίσης, κάπου είχα διαβάσει πιο παλιά (μάλλον σε κάποιο σχολικό εγχειρίδιο) ότι η κάθε ημέρα έχει μια συγκεκριμένη ερμηνεία στην Ορθοδοξία. Γνωρίζει κάποιος συγκεκριμένα κάτι πάνω σε αυτό; Αν όχι, θα προσπαθήσω να το βρω και να το παραθέσω εδώ...

Τέλος, έχουν σχέση τα Σάββατα των ψυχών (Ψυχοσάββατα);

Γιατί τόσος 'σάλος' με την ημέρα αυτή;;;

Φιλικά,
Lady Nina
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-09-08, 13:33
Το avatar του χρήστη Radzoor
Radzoor Ο χρήστης Radzoor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-08-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Είμαι Σαββατογεννημένος . Δεν ξέρω αν παίζει ρολο στο ότι μου συμβαίνουν πολλά περίεργα πράγματα από μωρό . Μια φορα είπα να σπάσει το πόδι του κάποιος μέσα από πλακα και δεν το έλεγα σοβαρά και όμως μετά από μια ώρα έμαθα ότι είχε σπάσει το πόδι του την ώρα περίπου που το είπα.
Βεβαια τότε δεν έδωσα σημασία .. απλά τώρα το θυμήθηκα και όντως είναι περίεργη σύμπτωση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-08, 20:48
Jimi Ο χρήστης Jimi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Κι εγώ Σάββατο γεννήθηκα. Ε, πού και πού έχω αυτό το "μάτι" που λένε... Π.χ. βλέπω μια γυναίκα στα ΚΤΕΛ και σκέφτομαι "πολλά μπαγκάζια έχει αυτή". Δεν προλαβαίνω να γυρίσω το κεφάλι μου και πέφτουν όλα κάτω.. Ή σκεφτόμουν "πολύ γλιστράει το πεζοδρόμιο" (χειμώνας ήταν και χιόνιζε), "να προσέξω να μην πέσω". Μόλις το σκέφτηκα και κοίταξα στο απέναντι πεζοδρόμιο, μια γιαγιά έπεσε κάτω... Από τότε όταν περπατάω κοιτάζω πάντα κάτω :P Πάντως δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει με τη μέρα γέννησης, αυτά είναι χαζομάρες....
__________________
"Κι ο κάθε πόνος μας είναι μια μυστική, πικρή επιστροφή στην άγια ταπεινότητα των απλών πραγμάτων" - Τάσος Λειβαδίτης
----------------------------
www.xesemesa.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-08, 21:25
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Δεν ξέρω εάν πρέπει να απαντήσω σε αυτό το θέμα, μιας και όπως είπε και ο Tsilof υπάρχουν και άλλα θέματα που σχετίζονται, αλλά μια και δεν έχει μεταφερθεί απλά να πω ότι ξέρω άνθρωπο που είναι γεννημένος Σάββατο και γενικά αποφεύγει να λέει κακά πράγματα και να τα εννοεί.
Πάντως… πάντως… επειδή την γνωρίζω χρόνια (γυναίκα είναι) 2 φορές που έδωσε κατάρα και τις δύο φορές έπιασε και μάλιστα ακριβώς όπως τις είπε.
Αλλά ο σοφός λαός μας λέει και κάτι άλλο… Η κατάρα είναι γαϊδάρα και γυρίζει στο αφεντικό της…
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-09-08, 12:04
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν οι προκαταλήψεις αυτές έχουν κάποια αλήθεια. Εγω είμαι Σαββατογεννημένος και αυτό που έχω παρατηρήσει ειναι ότι γενικά όταν πώ ότι κάτι θα γίνει αργά ή γρήγορα γίνεται. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι υπάρχει μια μέρα που το φαινόμενο είναι πιο έντονο. Αυτή είναι η μεγάλη Παρασκευή. Ξέρω ότι ακούγεται κάπως αυτό αλλά μπορεί να είναι και σύμπτωση. Πάντως συμβαίνει. Και μιλώ εξ ιδίας πείρας. Για αυτό ειδικά εκείνη την ημέρα αποφεύγω να σκέφτομαι κακά πράγματα.

Φιλικά...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-09-08, 12:25
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Χα,χα,χα,χα...
Και εγώ Σαββατογεννημένος είμαι...
Και όντως οι κατάρες μου πιάνουν και το συναίσθημα ότι ξέρω από πριν τι θα γίνει, είναι έντονο...
Π.χ. Την επίθεση στους δίδυμους πύργους την είχα σκεφτεί - βέβαια είχα την αίσθηση ότι θα ήταν ένα μόνο σκάφος...

Αλλά για την Μεγάλη Παρασκευή δεν το έχω προσέξει ποτέ...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-09-08, 19:36
Lady Nina Ο χρήστης Lady Nina δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 166
Smile

Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!

Τελικά, μαζευτήκαμε πολλοί Σαββατογεννημένοι στο forum!

Αγαπητέ Radzoor, μπορεί όντως να είναι απλά μια περίεργη σύμπτωση, μπορεί όμως και όχι!

Αγαπητέ/ή Jimi, τα περιστατικά αυτά μπορεί όντως να μην έχουν να κάνουν με την ημέρα γέννησης και όλα αυτά να είναι χαζομάρες... Όμως, επειδή δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε, δε θα το απορρίψουμε εντελώς, τουλάχιστον όχι ακόμα!

Αγαπητέ agaliarep, μην ανησυχείς! Αρχικά, το θέμα είχε κλειδώσει, αλλά υπήρξε μια επικοινωνία με τον tsilof και το θέμα άνοιξε και πάλι, μια και τα θέματα που αναφέρονται δεν περιέχουν ικανοποιητικές πληροφορίες, ούτε και σχετίζονται άμεσα με το σκοπό του θέματος. Επομένως, μπορείς να γράφεις άφοβα τις εμπειρίες και τις απόψεις σου εδώ!

Αγαπητέ Απέριττε, ο στόχος αυτής της συγκεκριμένης συζήτησης είναι να επιβεβαιώσουμε ή να απορρίψουμε την προκατάληψη που αφορά τους Σαββατογεννημένους, αν αυτό φυσικά είναι δυνατό, ή έστω να ανακαλύψουμε αν υπάρχει κάποια αλήθεια σε αυτή! (Θα εξηγήσω παρακάτω πως μπορεί να γίνει αυτό!) Πάντως, αυτό με τη Μεγάλη Παρασκευή δεν το είχα προσέξει! Την επόμενη φορά...

Αγαπητέ OANNHSEA, αν κρίναμε από την περίπτωσή σου και μόνο, τότε θα καταλήγαμε ότι όντως ισχύουν αυτά που λένε για τους Σαββατογεννημένους!!

Επιπλέον, θα ήθελα να παρακαλέσω όλους εσάς τους Σαββατογεννημένους που ήδη γράψατε, αλλά και εσάς που ακόμη δεν παραθέσατε την άποψή σας, να προσθέσετε επίσης και αν κάποιος μέλος της οικογένειάς σας είναι γεννημένο Σάββατο και πως αλληλεπιδράτε με αυτό!

Εκτός αυτού, απευθυνόμενη σε όλους, θα ήθελα και άτομα που δεν είναι γεννημένα Σάββατο, να παραθέσουν σχετικές εμπειρίες τους, που θα μπορούσαν να καταρρίψουν τον μύθο για τους Σαββατογεννημένους, με την "προϋπόθεση" να γράψουν τι μέρα γεννήθηκαν!

Τέλος, θα παρακαλούσα όποιον ξέρει σχετικά, να μας πει πως προέκυψαν αυτές οι προκαταλήψεις για τους Σαββατογεννημένους, πως "ό,τι λένε, γίνεται", πως "οι κατάρες τους πιάνουν" και πως "ό,τι προαίσθημα έχουν, βγαίνει"...

Ευχαριστώ πολύ!

Φιλικά,
Lady Nina
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-09-08, 20:33
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Δεν μπορώ να πω ότι έπιασαν αυτά που είπαν όλοι επειδή ήταν Σαββατογεννημένοι, όπως και οι φίλοι OANNHSEA και Απέριττος, ή απλά γιατί τελικά, όχι οι Σαββατογεννημένοι, αλλά οι άνθρωποι γενικά επηρεάζουμε πολύ περισσότερο την πραγματικότητα μας από ότι πιστεύουμε… Μάλιστα ένα πολύ καλό ντοκιμαντέρ που συνιστώ που αναφέρει ακριβώς αυτό, ότι επηρεάζουμε την πραγματικότητα μας απόλυτα, είναι το “what the Bleep do we Know” όπου ανάμεσα σε όλα τα άλλα περίεργα που αναφέρει (ασχολείτο με την κβαντική φυσική) αναφέρει:

Στην Ουάσιγκτον έγινε ένα μεγάλο πείραμα το καλοκαίρι του 1993.
4.000 εθελοντές από 100 χώρες πήγαν για να σκεφτούν συλλογικά θετικά μερικές ώρες καθημερινά. Είχαν προβλέψει ότι με τόσο μεγάλη ομάδα η εγκληματικότητα θα έπεφτε κατά 25% εκείνο το καλοκαίρι. Ο αρχηγός της αστυνομίας είχε πει ότι μόνο αν είχαν μισό μέτρο χιόνι θα μειωνόταν τόσο η εγκληματικότητα. Τελικά, η αστυνομία συμμετείχε ενεργά στη μελέτη γιατί τα αποτελέσματα έδειξαν πτώση κατά 25% στην πόλη κάτι που είχαν δείξει και 48 προηγούμενες μελέτες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agaliarep : 23-09-08 στις 20:34
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.