Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1161  
Παλιά 20-01-13, 01:30
Δαίμονας Ο χρήστης Δαίμονας δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2013
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Κατάρα σε μασόνο

Κάποτε καταράστηκα ένα μασόνο (είχα καταλάβει πως ήταν από συγκεκριμένες καταστάσεις), ο οποίος τύχαινε να είναι οικονομικά ευκατάστατος. Μετά από λίγους μήνες έκλεισε η επιχείρηση του και οδηγήθηκε στην φυλακή. Δεν μπορώ να πω πως νιώθω ευτυχισμένος, αλλά ούτε πως στεναχωρήθηκα. Στο κάτω κάτω δεν υπάρχουν συναισθήματα, παρά μόνο ειρήνη. Πως μπορώ να προφυλαχτώ απ' το να γυρίσει η κατάρα πάνω μου?
Απάντηση με παράθεση
  #1162  
Παλιά 20-01-13, 03:37
Δαίμονας Ο χρήστης Δαίμονας δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2013
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Ας μη τρολλάρω.

Λοιπόοον. Φίλοι μου καλοί. Έχω ανάγκη να πω εκ των προτέρων, πως ο χειρότερος εχθρός της ανθρωπότητας, είναι η ευκολία με την οποία οι άνθρωποι, θέτουν εχθρούς (και κατ' επέκταση στόχους) τους συνανθρώπους τους. Έχοντας ξεκαθαρίσει αυτό ας πω την γνώμη μου για τους Μασόνους-Τέκτονες, και ελπίζω να μην παρασύρω κανέναν στην οπτική μου γωνία. Απλώς ας σκεφτούμε:

1) Είναι η Μασονία καλή ή κακή?
-Είναι το πράσινο καλό ή κακό? Είναι το διάστημα καλό ή κακό? Όσο στέκουν αυτές οι ερωτήσεις, στέκει και η αρχική.

2) Οι μασόνοι είναι οργανωμένοι για να επωφελούνται εις βάρος της υπόλοιπης κοινωνίας?
-Είναι τα συνδικάτα και τα πολιτικά κόμματα οργανωμένα για να επωφελούνται εις βάρος της υπόλοιπης κοινωνίας? Οι αθλητικές ομάδες μήπως? Αναλογιστείτε.

3) Είσαι κατζαμπλιάς αν εκφέρεις γνώμη επί του θέματος, εφόσον δεν είσαι μέλος μιας Στοάς, ή δεν πληρώσεις κάποιο βιβλίο ώστε να έχεις εμπεριστατωμένη άποψη.
-Ναι, σόρρυ, αλλά δεν χρειάζεται να αγοράσω το βιβλίο: "Τι περιέχει ένας βόθρος", για να ξέρω πως μια επίσκεψή μου σε έναν, δεν θα με ωφελήσει κάπου. Εκτός αν έχω το ίδιο ποιόν με τα περιεχόμενα.

4) Εφ' όσων ξέρουμε, σημαντικά-δημοφιλή πρόσωπα ανήκουν σε στοές, είναι πολύ πιθανό να αλληλοϋποστηρίζονται, ώστε να πετυχαίνουν τους στόχους τους.
-Χμμμ. Μου θυμίζει λίγο την Ελληνική παράδοση: Καναβάτζωσα μια δουλειά, ας χώσω και την γυναίκα μου, την κόρη μου, τον 3ο μου ξάδερφο κ.α. Άρα όλοι οι Έλληνες είμαστε μασόνοι λίγο-πολύ.

Εν κατακλείδι, δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσετε από εν ενεργεία μασόνο πως η μασονία είναι κακό πράγμα, όπως δεν νομίζω να ακούσετε από άνθρωπο που ασχολείται με αυτά, και δεν είναι μασόνος, πως η μασονία είναι καλή. Ο γράφων δεν είναι μασόνος, η υπεροψία του και η ανοησία του τον κάνουν παγερά αδιάφορο προς το τι θα πιστέψουν οι αναγνώστες, όπως επίσης και το αν οι μασόνοι αναγνώστες τον θεωρούν ικανό ή μη, να είναι μασόνος. Προσωπικά με αηδιάζει το να μη στηρίζεται ένας άνθρωπος στα δικά του ιδανικά. Με αηδιάζει το να μη μπορεί μόνος του να ξεχωρίσει το τι είναι καλό και τι κακό. Με αηδιάζει το να λέει κάποιος ψέματα, στον εαυτό του και στους άλλους. Δεν πιστεύω πως οι άνθρωποι πρέπει να στηρίζονται σε ομάδες, και να γλύφει ο ένας τον άλλο, για την επίτευξη οποιουδήποτε σκοπού. Θες να καταδικάσεις την μασονία? Πρέπει να είσαι ο τέλειος άνθρωπος μάγκα μου για να το κάνεις αυτό. Αλλιώς, πολύ απλά, όπως και 'συ δεν είσαι τέλειος, έτσι δεν μπορείς να ζητάς από την μασονία τέλειες πρακτικές εφαρμογές των όσων διδάσκει/προσφέρει/τι στο καλό κάνει.
Απάντηση με παράθεση
  #1163  
Παλιά 20-01-13, 11:03
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
είχα καταλάβει πως ήταν από συγκεκριμένες καταστάσεις
Ποιες ήταν αυτές;
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #1164  
Παλιά 20-01-13, 11:35
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

(Διαγραφή μηνύματος λόγω προσεκτικότερης ανάγνωσης του μηνύματος του "Δαίμονα")

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 20-01-13 στις 12:30
Απάντηση με παράθεση
  #1165  
Παλιά 20-01-13, 12:17
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δαίμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Είναι η Μασονία καλή ή κακή?
-Είναι το πράσινο καλό ή κακό? Είναι το διάστημα καλό ή κακό? Όσο στέκουν αυτές οι ερωτήσεις, στέκει και η αρχική.
Ο Τεκτονισμός είναι δρόμος. Αν σε πηγαίνει εκεί που θέλεις, είναι καλός. Αν όχι, είναι κακός.
Η μεγάλη διαφορά είναι στη χρήση των λέξεων "καλός" και "κακός".
Πιο σωστό θα ήταν "μου κάνει" ή "δεν "μου κάνει".

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δαίμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
2) Οι μασόνοι είναι οργανωμένοι για να επωφελούνται εις βάρος της υπόλοιπης κοινωνίας?
-Είναι τα συνδικάτα και τα πολιτικά κόμματα οργανωμένα για να επωφελούνται εις βάρος της υπόλοιπης κοινωνίας? Οι αθλητικές ομάδες μήπως? Αναλογιστείτε.
Άλλο πράγμα ο Τεκτονισμός και άλλο οι Τέκτονες. Όταν κατανοηθεί αυτό, θα ανοίξουν και πολλά μάτια που προς το παρόν παραμένουν "ερμητικά κλειστά".
Ούτε ο Χριστός μίλησε για σφαγές/καταστροφές, αλλά έγιναν. Όποιος μπορεί να δει πέρα από τη μύτη του, κατανοεί.
Οι υπόλοιποι ψάχνουν για εχθρούς για να ρίξουν εκεί το βάρος της -πιθανόν- μίζερης ζωής τους.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δαίμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
3) Είσαι κατζαμπλιάς αν εκφέρεις γνώμη επί του θέματος, εφόσον δεν είσαι μέλος μιας Στοάς, ή δεν πληρώσεις κάποιο βιβλίο ώστε να έχεις εμπεριστατωμένη άποψη.
-Ναι, σόρρυ, αλλά δεν χρειάζεται να αγοράσω το βιβλίο: "Τι περιέχει ένας βόθρος", για να ξέρω πως μια επίσκεψή μου σε έναν, δεν θα με ωφελήσει κάπου. Εκτός αν έχω το ίδιο ποιόν με τα περιεχόμενα.
Ξεκινάς με το σκεπτικό : "Τι περιέχει ένας βόθρος", αυτό κι αν είναι σφάλμα. Άρα, όντως εσύ προσωπικά δεν χρειάζεσαι βιβλίο ή κάτι άλλο.
Οι υπόλοιποι που προτιμούν να έχουν πιο "open mind" πριν καταλήξουν στο μεν ή το δε, χρειάζονται.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δαίμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
4) Εφ' όσων ξέρουμε, σημαντικά-δημοφιλή πρόσωπα ανήκουν σε στοές, είναι πολύ πιθανό να αλληλοϋποστηρίζονται, ώστε να πετυχαίνουν τους στόχους τους.
-Χμμμ. Μου θυμίζει λίγο την Ελληνική παράδοση: Καναβάτζωσα μια δουλειά, ας χώσω και την γυναίκα μου, την κόρη μου, τον 3ο μου ξάδερφο κ.α. Άρα όλοι οι Έλληνες είμαστε μασόνοι λίγο-πολύ.
Σύμφωνα με τα Συντάγματα των Τεκτονικών Τύπων, όποιος χρησιμοποιεί την τεκτονική του ιδιότητα προς ίδιον όφελος
ή προς όφελος της οικογενείας ή των κολλητών του, διαπράττει τεκτονικό αδίκημα και απομακρύνεται.
Και πάλι ισχύει αυτό που σημείωσα παραπάνω : Άλλο πράγμα ο Τεκτονισμός και άλλο οι Τέκτονες.
Επίσης, το έθεσες κι εσύ πολύ ωραία με τους ελληναράδες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δαίμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
Εν κατακλείδι, δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσετε από εν ενεργεία μασόνο πως η μασονία είναι κακό πράγμα, όπως δεν νομίζω να ακούσετε από άνθρωπο που ασχολείται με αυτά, και δεν είναι μασόνος, πως η μασονία είναι καλή.
Εν ενεργεία τέκτονας είναι και αυτός που μυήθηκε χθες, αλλά και αυτός που έχει καμιά 20αριά χρόνια στο χώρο
και έχει πάρει όλους του βαθμούς του τύπου του. Δεν σου κάνει εντύπωση το γιατί και οι δύο βρίσκουν τον Τεκτονισμό καλό;
Ο δε δεύτερος, που "ασχολείται με αυτά", από που έβγαλε το συμπέρασμα περί κακού;
Τα είπανε με το Τζίμη το Λεπίδα και το Νώντα το Μακελάρη εν μέσω τσιπουροκατάνυξης;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δαίμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο γράφων δεν είναι μασόνος, η υπεροψία του και η ανοησία του τον κάνουν παγερά αδιάφορο προς το τι θα πιστέψουν οι αναγνώστες, όπως επίσης και το αν οι μασόνοι αναγνώστες τον θεωρούν ικανό ή μη, να είναι μασόνος.
Για να θεωρηθείς ικανός ή μη για τέκτονας, θα πρέπει να αιτηθείς την είσοδό σου σε κάποιον Τύπο.
Το έκανες κι έφαγες πόρτα, οπότε είσαι "παγερά αδιάφορος" για το τι πιστεύουν οι τέκτονες αναγνώστες;
Εγώ απ' την άλλη, χωρίς να μπορώ να σου πω περί ικανότητας ή αίτησης, θεωρώ πως είσαι σε καλό δρόμο -τεκτονικό ή μη-
καθώς κατέχεις μεγάλο κομμάτι τού "γνώθι σ' αυτόν", αφού κατανοείς πως είσαι υπερόπτης και ανόητος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δαίμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά με αηδιάζει το να μη στηρίζεται ένας άνθρωπος στα δικά του ιδανικά. Με αηδιάζει το να μη μπορεί μόνος του να ξεχωρίσει το τι είναι καλό και τι κακό. Με αηδιάζει το να λέει κάποιος ψέματα, στον εαυτό του και στους άλλους. Δεν πιστεύω πως οι άνθρωποι πρέπει να στηρίζονται σε ομάδες, και να γλύφει ο ένας τον άλλο, για την επίτευξη οποιουδήποτε σκοπού.
Υπάρχει λόγος που υπάρχουν εσωτερικές ομάδες. Και αυτός δεν είναι το "γλύψιμο". Κι εσύ δεν ξεχώρισες το καλό-κακό από μόνος σου.
Δέχτηκες βοήθεια από τους δικούς σου όταν ήσουν σε μικρή ηλικία. Μετά άνοιξες τα φτερά σου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δαίμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
Θες να καταδικάσεις την μασονία? Πρέπει να είσαι ο τέλειος άνθρωπος μάγκα μου για να το κάνεις αυτό. Αλλιώς, πολύ απλά, όπως και 'συ δεν είσαι τέλειος, έτσι δεν μπορείς να ζητάς από την μασονία τέλειες πρακτικές εφαρμογές των όσων διδάσκει/προσφέρει/τι στο καλό κάνει.
Τέλεια. Εσύ δεν μιλούσες πριν για βόθρο;
Απάντηση με παράθεση
  #1166  
Παλιά 20-01-13, 12:54
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ο Τεκτονισμός είναι δρόμος. Αν σε πηγαίνει εκεί που θέλεις, είναι καλός. Αν όχι, είναι κακός.
Η μεγάλη διαφορά είναι στη χρήση των λέξεων "καλός" και "κακός".
Πιο σωστό θα ήταν "μου κάνει" ή "δεν "μου κάνει".
Νομίζω οτι αυτή είναι η σωστότερη προσέγγιση.Υπάρχουν πολλές ομάδες που ασχολούνται με τον μυστικισμό. Κάποιες καλοπροάιρετες, κάποιες κακοπροαίρετες. Αν μπεις σε μια τέτοια ομάδα, και αυτό προϋποθέτει οτι απο πριν έχεις κάποιες γνώσεις, δηλ. ξέρεις περίπου τι ψάχνεις ή τι θέλεις, μπορείς να κρίνεις εκ του αποτελέσματος αν σε βοηθάει ή όχι. Αυτό πάει να πει οτι πρέπει να αναλογιστείς, ποια θα ήταν η εξέλιξή σου (σαν άνθρωπος) χωρίς να είσαι στην ομάδα και ποια είναι με το να είσαι μέσα στην ομάδα. Και υπο την προϋπόθεση βέβαια οτι ακολουθείς τις οδηγίες της, γιατί όπως και με το να πηγαίνεις γυμναστήριο, δεν μπορείς να περιμένεις να κάνεις μυς χωρίς δεν ακολουθείς το πρόγραμμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 20-01-13 στις 12:55
Απάντηση με παράθεση
  #1167  
Παλιά 20-01-13, 15:59
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Και υπο την προϋπόθεση βέβαια οτι ακολουθείς τις οδηγίες της, γιατί όπως και με το να πηγαίνεις γυμναστήριο, δεν μπορείς να περιμένεις να κάνεις μυς χωρίς δεν ακολουθείς το πρόγραμμα.
Από μόνη της αυτή η προσέγγιση, δεν είναι λάθος. Ωστόσο, στον Τεκτονισμό δεν υπάρχουν οδηγίες/διδασκαλία όπως την έχουμε στο μυαλό μας.
Δεν υπάρχει διδακτέα ύλη με εξετάσεις, και "κόψιμο" ή "προαγωγή" στην επόμενη τάξη. Υπάρχει προσωπική εργασία πάνω σε σύμβολα
ή εξέταση διαφόρων απόψεων/φιλοσοφιών χωρίς δογματισμό κι επιβολή ως προς το πού θα καταλήξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #1168  
Παλιά 20-01-13, 20:17
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK
Από μόνη της αυτή η προσέγγιση, δεν είναι λάθος. Ωστόσο, στον Τεκτονισμό δεν υπάρχουν οδηγίες/διδασκαλία όπως την έχουμε στο μυαλό μας.
Δεν υπάρχει διδακτέα ύλη με εξετάσεις, και "κόψιμο" ή "προαγωγή" στην επόμενη τάξη. Υπάρχει προσωπική εργασία πάνω σε σύμβολα
ή εξέταση διαφόρων απόψεων/φιλοσοφιών χωρίς δογματισμό κι επιβολή ως προς το πού θα καταλήξεις.
Αυτό είναι πιστεύω ένα απο τα ελαττώματα της Μασονίας, οτι βλέπει τα πράγματα διανοητικά, εξετάζει τα πράγματα διανοητικά.
Έχω ακούσει αυτό που λες για τα σύμβολα, ομολογώ οτι δεν το έχω καταλάβει. Το να ερμηνεύσει κάποιος ένα σύμβολο ειναι εύκολο αν ειναι πολύ διαβασμένος, ακόμα και αν δεν έχει εμπειρία. Το να έχει μια εμπειρία σχετική με σύβολο σε κάποια περίεργη κατάσταση, δεν σημαίνει οτι θα είναι η ίδια με του άλλου (ώστε να υπάρχει περιθώριο σίγουρης επαλήθευσης). Θα ήταν ενδιαφέρον να το αναλύσεις λίγο περισσότερο αν γίνεται αυτό, γιατί ομολογώ οτι δεν έχω καταλάβει ποια είναι η μέθοδος που δίνει η μασονία προς την αυτογνωσία, την αυτοπραγμάτωση ή ο,τι ψάχνει ο καθένας.
Απάντηση με παράθεση
  #1169  
Παλιά 08-02-13, 11:45
Το avatar του χρήστη t.ASSOS
t.ASSOS Ο χρήστης t.ASSOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2007
Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι πιστεύω ένα απο τα ελαττώματα της Μασονίας,
Θα ήταν ενδιαφέρον να το αναλύσεις λίγο περισσότερο αν γίνεται αυτό, γιατί ομολογώ οτι δεν έχω καταλάβει ποια είναι η μέθοδος που δίνει η μασονία προς την αυτογνωσία, την αυτοπραγμάτωση ή ο,τι ψάχνει ο καθένας.
Θα ήταν πραγματικά ενδιαφέρουσα η τοποθέτησή σου , να εξηγήσεις για ποιόν λόγο να θέλεις να καταλάβεις κάτι το οποίο ήδη το βλέπεις ως ελαττωματικό .
Απάντηση με παράθεση
  #1170  
Παλιά 08-02-13, 12:57
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από t.ASSOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήταν πραγματικά ενδιαφέρουσα η τοποθέτησή σου , να εξηγήσεις για ποιόν λόγο να θέλεις να καταλάβεις κάτι το οποίο ήδη το βλέπεις ως ελαττωματικό .
Το αν είναι ελαττωματικό θα δείξει, εγώ δεν είπα οτι είναι ελαττωματική η μασονία, είπα οτι ΠΙΣΤΕΥΩ οτι έχει ένα ελάττωμα. Πώς έγινε να το "πιστεύω" αυτό; Απο παλιές συνομιλίες που είχα με μασόνους και πράγματα που έχω διαβάσει πάνω σε αυτή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 08-02-13 στις 12:58
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.