Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-06-16, 18:01
crazyelena Ο χρήστης crazyelena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-03-2016
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή Αγια Αννα

Καλησπερα, θα σας γραψω μια εμπειρια που εζησα πριν ενα χρονο.
Σπουδαζα και μου ειχε μεινει ενα μαθημα για πτυχιο το οποιο δεν μπορουσα με τιποτα να περασω, μου ηταν πολυ δυσκολο οσο και να διαβαζα.
2 μερες πριν δωσω το μαθημα, ονειρευτηκα οτι εδινα το μαθημα αυτο και δεν ηξερα τιποτα, αρχισα να κλαιω μπροστα στον καθηγητη μου, ωστε να μην με κοψει παλι. Μου ειπε οτι δεν γινεται να με περασει με τιποτα αφου δεν του εγραψα τιποτα. Τοτε, μπενει μεσα στην αιθουσα μια μοναχη (ηταν πολυ σοβαρη) κρατουΣε
στο ενα χερι αγιασμο και στο αλλο εναν σταυρο και ηρθε κοντα μου και μου ερηξε αγιασμο στο κεφαλι και στα χερια μου και τελος, με σταυρωσε. Μολις εφυγε, εγω ειχα μεινει αφωνη (στο ονειρο) και ο καθηγητης μου ειπε τωρα ηρθε η στιγμη να σε περασω.
Τελικα στην πραγματικοτητα εγραψα 10. Δεν το περιμενα με τιποτα και μετα απο λιγες μερες αναγνωρισα την μοναχη απο μια εικονα, ηταν η Αγια Αννα.
Απλα μου εκανε εντυπωση γιατι δεν ειχα προσευχηθει καθολου στην Αγια Αννα ουτε γνωριζα οτι ειναι θαυματουργη.
Ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μου μαζι σας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazyelena : 12-06-16 στις 18:05
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-06-16, 05:22
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyelena Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα, θα σας γραψω μια εμπειρια που εζησα πριν ενα χρονο.
Σπουδαζα και μου ειχε μεινει ενα μαθημα για πτυχιο το οποιο δεν μπορουσα με τιποτα να περασω, μου ηταν πολυ δυσκολο οσο και να διαβαζα.
2 μερες πριν δωσω το μαθημα, ονειρευτηκα οτι εδινα το μαθημα αυτο και δεν ηξερα τιποτα, αρχισα να κλαιω μπροστα στον καθηγητη μου, ωστε να μην με κοψει παλι. Μου ειπε οτι δεν γινεται να με περασει με τιποτα αφου δεν του εγραψα τιποτα. Τοτε, μπενει μεσα στην αιθουσα μια μοναχη (ηταν πολυ σοβαρη) κρατουΣε
στο ενα χερι αγιασμο και στο αλλο εναν σταυρο και ηρθε κοντα μου και μου ερηξε αγιασμο στο κεφαλι και στα χερια μου και τελος, με σταυρωσε. Μολις εφυγε, εγω ειχα μεινει αφωνη (στο ονειρο) και ο καθηγητης μου ειπε τωρα ηρθε η στιγμη να σε περασω.
Τελικα στην πραγματικοτητα εγραψα 10. Δεν το περιμενα με τιποτα και μετα απο λιγες μερες αναγνωρισα την μοναχη απο μια εικονα, ηταν η Αγια Αννα.
Απλα μου εκανε εντυπωση γιατι δεν ειχα προσευχηθει καθολου στην Αγια Αννα ουτε γνωριζα οτι ειναι θαυματουργη.
Ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μου μαζι σας.
Γεια.
Είναι καλό να σε σταυρώνουν;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-06-16, 08:56
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Logical Faith Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια.
Είναι καλό να σε σταυρώνουν;
Μάλλον δεν ξέρεις τι θα πει "με σταύρωσε" στις μέρες μας!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-06-16, 11:12
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον δεν ξέρεις τι θα πει "με σταύρωσε" στις μέρες μας!
Όχι. Τί θα πει;

Εμένα το ότι η άγια την σταύρωσε την κοπέλα που είδε το όνειρο, μου φαίνεται πολύ τρομακτικό!

Είναι καλός ο σταυρωτής και ο βασανιστής;;!

Τί άλλο μπορεί να εννοεί με το την "σταύρωσε"; Την ξεμάτιασε κάνοντας το σημάδι του σταυρού;;;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-06-16, 13:54
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Logical Faith Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι. Τί θα πει;
...Την ξεμάτιασε κάνοντας το σημάδι του σταυρού;;;
Δεν πρόκειται για ξεμάτιασμα αλλά κάνοντας το σημάδι του σταυρού στον άλλο είναι μια παραδοσιακή μορφή έκφραση προσευχής για ευλογία και την προστασία του (πιθανότατα να χρησιμοποιείται στο ξεμάτιασμα αλλά αυτή η χρήση δεν είναι η θρησκευτική.) παράξενο που δεν το έχεις ακουστά, δε μεγάλωσες στην Ελλάδα;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pholarchos : 16-06-16 στις 13:56
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-06-16, 17:48
crazyelena Ο χρήστης crazyelena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-03-2016
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πρόκειται για ξεμάτιασμα αλλά κάνοντας το σημάδι του σταυρού στον άλλο είναι μια παραδοσιακή μορφή έκφραση προσευχής για ευλογία και την προστασία του (πιθανότατα να χρησιμοποιείται στο ξεμάτιασμα αλλά αυτή η χρήση δεν είναι η θρησκευτική.) παράξενο που δεν το έχεις ακουστά, δε μεγάλωσες στην Ελλάδα;

Ετσι ειναι....εγω παντως ενιωσα υπεροχα και χαρα οταν την ειδα , χωρις να ξερω οτι ειναι καποια Αγια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-06-16, 22:00
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πρόκειται για ξεμάτιασμα αλλά κάνοντας το σημάδι του σταυρού στον άλλο είναι μια παραδοσιακή μορφή έκφραση προσευχής για ευλογία και την προστασία του (πιθανότατα να χρησιμοποιείται στο ξεμάτιασμα αλλά αυτή η χρήση δεν είναι η θρησκευτική.) παράξενο που δεν το έχεις ακουστά, δε μεγάλωσες στην Ελλάδα;
Όχι, την φράση "την σταύρωσε", έτσι όπως το εννοείς ποτέ δεν την έχω ακούσει.

Έχω ακούσει την φράση "με έχεις σταυρώσει", δηλαδή μου έχεις κάνει τη ζωή βάσανο.

Το ξέρω αυτό που λες, ότι κάνουν πάνω σου τον σταυρό για προστασία και βοήθεια, αλλά να πεις ότι έτσι σε "σταυρώνουν", πρώτη φορά το ακούω.

Γι' αυτό τρόμαξα όταν είπε πως μπήκε η Αγία και την σταύρωσε. Μου φάνηκε παράλογο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-06-16, 09:03
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Logical Faith Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, την φράση "την σταύρωσε", έτσι όπως το εννοείς ποτέ δεν την έχω ακούσει.

Έχω ακούσει την φράση "με έχεις σταυρώσει", δηλαδή μου έχεις κάνει τη ζωή βάσανο.

Το ξέρω αυτό που λες, ότι κάνουν πάνω σου τον σταυρό για προστασία και βοήθεια, αλλά να πεις ότι έτσι σε "σταυρώνουν", πρώτη φορά το ακούω.

Γι' αυτό τρόμαξα όταν είπε πως μπήκε η Αγία και την σταύρωσε. Μου φάνηκε παράλογο.
Ορολογία γιαγίας του περασμένου αιώνα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-06-16, 09:13
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Μακάρι να γίνει και στα αλήθεια αυτό.

Εδώ το ονειρευόμενο άτομο, είδε μια αγαπητή μορφή με μορφή γυναίκας, που προφανώς δείχνει μητρική στοργή.

Η αλήθεια πίσω από αυτό το "σταύρωμα" είναι η σχέση που έχει ο σταυρός με τον Ήλιο και την αθανασία. Όταν ο Μωυσής ύψωσε τον όφι στην έρημο και όταν ο Ιησούς σταυρώθηκε, ήταν ακριβώς από πίσω ο Ήλιος που ανατέλλει στον ορίζοντα και φτιάχνει το σχήμα του σταυρού με τις ακτίνες του.

Μάλλον έτσι εξηγείται και το σύμβολο σταυρός της αθανασίας στην αρχαία Αίγυπτο που το βάζανε στο στόμα των φαραώ οι Θεοί. Είναι η ανύψωση του Ήλιου από τον Κάτω Κόσμο και η Ανάσταση της Ζωής.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.