Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 16-11-16, 12:43
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρώτησα γιατί δεν νομίζω ότι αοριστολογίες τύπου "οι επιστήμονες λένε ότι ...", ή "σε κάποια πανεπιστήμια διεξάγονται έρευνες" έχουν κύρος ως επιχειρήματα.

Λοιπόν, αυτός ο Randi

https://en.wikipedia.org/wiki/James_...rmal_Challenge

δεν έχει καμιά σχέση με την επιστημονική κοινότητα, τηλεπερσόνα είναι, αγύρτης που δεν διαφέρει από τον Γιούρι Γκέλερ και τους λοιπούς τσαρλατάνους (στόχος είναι τα λεφτά ) και αρνούμαι να τον πάρω στα σοβαρά.

Τώρα, όσον αφορά το πανεπιστήμιο της Νίκαιας, στο site τους δεν αναφέρεται πουθενά αμοιβή για όποιον αποδείξει την ύπαρξη του μεταφυσικού. Υπάρχει όμως μια αγγελία όπου ζητούνται εθελοντές για τη διεξαγωγή ενός πειράματος σχετικά με τη κβαντική φυσική
http://unice.fr/fil/service-communic...ique-quantique

Αυτό σημαίνει ότι στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο "ψάχνονται" και είναι ανοιχτοί σε νέες ιδέες, δε νομίζω όμως ότι θα έβαζαν ποτέ αγγελία για διαγωνισμό τύπου "Μίστερ Μέντιουμ 2016" και μάλιστα και με χρηματικό έπαθλο, αυτά είναι γελοία πράγματα...

Όσο για την αξιοπιστία των εκπομπών του Χαρδαβέλα, άστο καλύτερα, έβλεπα κι εγώ "Πύλες του ανεξήγητου" αλλά δεν τα έπαιρνα όλα τοις μετρητοίς.
Τον Ραντι τον έγραψα διότι αυτόν θυμόμουν, δε ξέρω για ποιο λόγο τον λες αγύρτη και ότι είναι σαν γκέλερ? Καμιά σχέση, ο ένας μας τρελαίνει με τα κουταλάκια και ο άλλος τον ξεσκεπάζει.
Δεν έχει σχέση με πανεπιστημιακή κοινότητα, οκαυ, έχει μια ΜΚΟ, πάλι οκευ
Να πάνε στην ΜΚΟ να κάνουν τις υπερφυσικές δυνάμεις τους τα μέντιουμ και οι λοιπές συνομοταξίες να κονομήσουν το εκατομύριο.

Τέλος πάντων, ο Ραντι έχει σχέση με πανεπιστήμια και πριν πολλά χρόνια που
παρακολούθησα κάποιο βιντεο στο γιουτουμπ, είδα ότι ήταν σε πανεπιστημιακό ίδρυμα και ότι , ναι, υπάρχει τέτοιο ρπόγραμμα.

Βρες την εκπομπή του Χαρδαβλεα, Πύλες, εκεί παίρνουν συνέντευξη από Γάλλο καθηγητή Πανεπιστημίου Νίκαιας ο οποίος εξηγεί για το πρόγραμμα αυτό.
Το ότι οι εκπομπές πυλες ήταν πολύ "κάπως" και ξεπερασμένες, αυτό δεν σημαίνει πως από μια συνέντευξη δεν μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 16-11-16, 17:24
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, όπως εκείνα τα "αν κερδίσω στο λαχείο θα δώσω τόσα σε κείνον και τόσα σε κείνη και τόσα στ'αδέλφια / ξαδέλφια κτλ"
...


Κάτσε σκέψου αυτό:

Αν με τις "υπερφυσικές δυνάμεις" γινόταν να κάνεις καλύτερες τις ζωές των δικών σου ή άλλων ανθρώπων (με την έννοια που το εννοείς) δεν θα ήταν καλύτερος ο κόσμος μας;
Ναι, θα ήταν. Έλα όμως που τα πραγματικά πνευματικά χαρίσματα δε θα τα βρεις σε ανθρώπους σαν κι εμένα π.χ. που κάθομαι κι ασχολούμαι με τι θα φάω, τι θα φορέσω και πού θα πάω το βράδυ. Γι αυτό και λέω "αν είχα σούπερ δυνάμεις θα έκανα αυτό κι εκείνο". Γιατί έχω αυτό που λέμε "κοσμική νοοτροπία".

Είχα γράψει σε αυτό το θέμα http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=8321

Παράθεση:
Ο πνευματισμός ΔΕΝ αποτελεί μέσο για την επίτευξη στόχων και επιθυμιών. Δε θα σε βοηθήσει να γίνεις "rich and famous", ούτε θα αποκτήσεις θαυμαστές υπερδυνάμεις τύπου X Men ή ο, τι άλλο βλέπεις στις ταινίες.

Η βελτίωση του εαυτού μας θα πρέπει να έχει ως μόνο στόχο την επίτευξη της επικοινωνίας με κάτι ανώτερο, το "θείο", το "εκτός του κόσμου τούτου", άρα ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ κοσμική επιθυμία είναι άκυρη... Ακόμα κι αν εσύ θες να γίνεις ο σωτήρας της ανθρωπότητας, πάλι τα κίνητρά σου είναι κοσμικά.
Γι αυτό και αντιμετωπίζω με άκρα δυσπιστία όσους διαλαλούν ότι κατέχουν το Α και το Β χάρισμα ενώ η όλη πολιτεία τους αποδεικνύει ότι είναι κοσμικοί και πνευματικά ακαλλιέργητοι.

Πολύ εύστοχο το παράδειγμα που έδωσες με το λαχείο. Όλοι λέμε (κι εγώ μαζί) : "Αχ να μπορούσα να μάντευα τους αριθμούς του λόττο!"
Γιατί; Γιατί η νοοτροπία μας είναι υλική, και δεν το λέω υποτιμητικά, ζούμε σε ένα κόσμο όπου προβάλλεται ο υπερκαταναλωτισμός και όλοι λίγο, πολύ επηρεαζόμαστε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Deadite : 16-11-16 στις 17:37
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.