Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-02-08, 00:15
vagoskid3 Ο χρήστης vagoskid3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Η Ιστορία της Ανθρωπότητας

γεια σε ολους!!!!ειμαι καινουριος στο φορουμ.συνχαρητηρια σε ολα τα παιδια!!!

θελω να εκφρασω μια προσωπικη αποψη πανω σε αυτο το θεμα που την ειχα παντα μεσα μου!!! νομιζω οτι ολα αυτα που μας λενε για την ιστορια της ανθρωποτιτας ειναι κατα το πληστον ψεματα!!δηλαδη δεν μπορει να μας λενε οτι εχουμε πολλα εκατομοιρια χρονια υπαρξης σαν συμπαν και αλλα τοσα σαν ανθρωποι!! πιστευω οτι η ιστορια μας ειναι πολυ πιο μικρη απο οτι μας λεν!! μου ειναι πολυ δυσκολο να πιστεψω οτι υπαρχουν ανθρωποι στην γη εδω και 10 εκατομοιρια χρονια και μονο μεσα σε 2000 χρονια καταφεραμε να παμε στο φεγγαρι!!δεν μου ερχεται λογικο!!! αν ηταν ετσι βαση το χρονια που υπαρχουμε στον πλανητη πρεπει τωρα να ειχαμε φτασει στην ακρη του συμπαντος για πλακα!!! δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος αλλα θα ηθελα την γνωμη σας πανω στο θεμα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-02-08, 00:32
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagoskid3
γεια σε ολους!!!!ειμαι καινουριος στο φορουμ.συνχαρητηρια σε ολα τα παιδια!!!

θελω να εκφρασω μια προσωπικη αποψη πανω σε αυτο το θεμα που την ειχα παντα μεσα μου!!! νομιζω οτι ολα αυτα που μας λενε για την ιστορια της ανθρωποτιτας ειναι κατα το πληστον ψεματα!!δηλαδη δεν μπορει να μας λενε οτι εχουμε πολλα εκατομοιρια χρονια υπαρξης σαν συμπαν και αλλα τοσα σαν ανθρωποι!! πιστευω οτι η ιστορια μας ειναι πολυ πιο μικρη απο οτι μας λεν!! μου ειναι πολυ δυσκολο να πιστεψω οτι υπαρχουν ανθρωποι στην γη εδω και 10 εκατομοιρια χρονια και μονο μεσα σε 2000 χρονια καταφεραμε να παμε στο φεγγαρι!!δεν μου ερχεται λογικο!!! αν ηταν ετσι βαση το χρονια που υπαρχουμε στον πλανητη πρεπει τωρα να ειχαμε φτασει στην ακρη του συμπαντος για πλακα!!! δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος αλλα θα ηθελα την γνωμη σας πανω στο θεμα!!!!
Η πολιτιστική πρόοδος, φίλε μου, ακολουθεί γεωμετρική και όχι αριθμητική πρόοδο. ( 1-2-4-8-16... και όχι 1-2-3-4-5... )
Όσο και να "σκαλώνει" η κλασσική αρχαιολογία σε συντηρητικές θέσεις, δεν είναι δυνατόν να μην την εμπιστευόμεθα εντελώς και σαν επιστήμη!
Από την άλλη, υπάρχουν σοβαρότατες ενδείξεις ότι ο πολιτισμός είναι πολύ παλαιότερος απ' ό,τι η κλασσική αρχαιολογία δέχεται.

Π.χ. οι παλαιότερες Πυραμίδες της Αιγύπτου, είναι μάλλον βέβαιο ότι μετρούν ηλικία 10.000 ετών παρά 5000 που δέχεται η κλασσική αρχαιολογία.

( Ο συγγραφέας William R. Fix για παράδειγμα λέει:
"Οι πολλαπλές θεμελιώδεις διαφορές μεταξύ των μεγάλων πυραμίδων της Γκίζας και των υπολοίπων πυραμίδων της Αιγύπτου υποδεικνύουν ότι δεν ισχύει η κρατούσα θεωρία για τη χρονολόγησή τους. Αλλά αν δεν προέρχονται από τη δυναστική Αίγυπτο, υπάρχει μόνο μία κατεύθυνση που μπορούν να μετακινηθούν χρονολογικά: πίσω στο παρελθόν".)

Μην ξεχνάμε την σημασία της λέξης "ανακαλύπτω".
Ανά = πάλι!
Ανακαλύπτω = ξαναβρίσκω ( και για να ξαναβρίσκω κάτι, σημαίνει ότι κάποιοι το είχαν "βρει", για κάποιο λόγο τούτο "χάθηκε" και "ξαναβρέθηκε"...
Άλλη βέβαια η σημασία του "εφευρίσκω".
...Ο Κολόμβος, "ανακάλυψε" την Αμερικανική Ήπειρο...
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος : 27-02-08 στις 00:33
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-08, 05:36
Το avatar του χρήστη schooligan
schooligan Ο χρήστης schooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: Stin Xwra tou Pote
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
...Ο Κολόμβος, "ανακάλυψε" την Αμερικανική Ήπειρο...

Φιλε Τακη πολυ καλο παραδειγμα..γιατι δεν ειναι δυνατον να λεμε οτι ο Κολομβοσ ηταν ο πρωτος ευρωπαιος που πατησε στην αμερικη,οπως πολλοι θελουν να προβαλουν..οταν τοσα και τοσα στοιχεια μας μιλανε για παλαιοτερες ανακαλυψεις τις αμερικανικης ηπειρου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.