Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-07-06, 13:41
Το avatar του χρήστη arela
arela Ο χρήστης arela δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Παρέμβαση Συντονιστή στο νήμα "Το μάτι"

Κύριοι διαχειριστές (αλλά και συμφορουμίτες)

Μπαίνοντας σήμερα στο Μεταφυσικό, (γιατί χθες δεν το πρόσεξα) διαπίστωσα με ψιλο-φρίκη ότι οι ανταλλαγή μηνυμάτων μου με το μέλος Λάζαρος, έχει διαγραφεί εντελώς απ’το νήμα αυτό, ίσως απλά εκ της παρότρυνσης του μέλους excellent, και πάντως ερήμην μου.

Η αλήθεια είναι πως βλέποντας τη θεματολογία αυτής της σελίδας, έσπευσα να γραφτώ χωρίς να το ψάξω σε βάθος. Αν υπάρχει «κανονισμός» που να επιβάλλει τη διαγραφή ποστς που δεν σχετίζονται άμεσα με το θέμα σ’ένα νήμα, ομολογώ πως δεν τον διάβασα. Είδα όμως επί του πρακτέου (και μάλιστα σε νήμα που άνοιξα η ίδια) τη λογική που επικρατεί στο χώρο σας, και τη βρίσκω αντιδεοντολογική (δε θέλω να πω φασίζουσα) και αναχαιτιστική στην ελευθερία έκφρασης , αλλά και γενικότερα στην ευρύτερη ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ μεταξύ μελών. Με το αυθαίρετο της κίνησής σας, ηττήθηκαν κατά την ταπεινή μου γνώμη, οι δυο αυτοί στόχοι (ελευθερία έκφρασης και επικοινωνία) που δικαιώνουν άλλωστε την ύπαρξη ιστοσελίδων στις οποίες διεξάγονται δημόσιοι διάλογοι.

Από τη στιγμή που ο συγκεκριμένος (διαγραφείς) διάλογός μου με το μέλος Λάζαρος, έστω και εκτός θέματος, ήταν κόσμιος , δεν πρόσβαλε αισθητήρια, ή ιερά και όσια και σίγουρα δεν εμπεριείχε ύβρεις ή χλεύη, πράγματα που όντως θα δικαιολογούσαν και θα καθιστούσαν θεμιτές τις διαγραφές, φρονώ πως είναι επιεικώς άτοπη η διαγραφή του, τουλάχιστον χωρίς την συναίνεση των ενδιαφερομένων.

Αν έδειξα να συμπλέω προς στιγμήν με τον excellent που αποκάλεσε «σκουπίδια» τα εν λόγω μηνύματα, (ουσιαστικά προσβλητικός χαρακτηρισμός) το έκανα συμφωνώντας μόνο ότι ξέφευγαν από το θέμα, αλλά όχι επί της αρχής. Επ’αυτής (της αρχής) η ενέργειά σας να διαγράφετε μηνύματα κατά το δοκούν, μάλλον προσβάλλει τους γράφοντες τα μηνύματα αυτά.

Προσωπικά διαφωνώ κάθετα με τέτοιες πρακτικές, και ατυχώς το πρώτο νήμα που άνοιξα εδώ (αλλά και το παρόν ποστ μου) θα πρέπει να είναι και το τελευταίο στον χώρο σας- κι αυτό είναι ζήτημα αρχής. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος αυτοδιαγραφής και δεν έχω το χρόνο να το ψάξω. Μπορείτε να προβείτε στη διαγραφή μου λοιπόν, για να εξυπηρετήσετε την εύρυθμη λειτουργία σας και να μην έχετε στη λίστα μελών σας εγγεγραμμένο μέλος πρακτικά ανενεργό. Δε θα’ναι άλλωστε καμιά σημαντική απώλεια για το χώρο σας η διαγραφή μου. Μπορείτε επίσης να διαγράψετε και ολόκληρο αυτό το νήμα ή έστω το παρόν ποστ μου, για να μην καταφαίνεται δημόσια ως «αγκάθι στο πλευρό σας» ή στιλίτευση ενός σαθρού στο λειτουργικό σας, όπως το εισέπραξε τουλάχιστον ένα απ’τα μέλη σας και εξ αφορμής του οποίου αποχωρεί. Η νοοτροπία και η πρακτική σας άλλωστε, επιτρέπει και προάγει την απάλειψη και αυτού του μηνύματός μου. Με δεδομένο ότι το παρόν κατατεθέν μου είναι α/ εκτός θέματος και β/ σας ασκεί αρνητική κριτική, δεν θα εκπλαγώ αν κρίνετε και αυτή τη διαγραφή επιβεβλημένη και απολύτως αναγκαία…

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία σας στο το μικρό διάστημα που διήρκεσε η παραμονή μου στο χώρο σας και εύχομαι καλή συνέχεια στην ομάδα σας.

Βίκυ




ΥΓ- Πολύκαρπε, στην περίπτωση που θα θελήσετε συνέχεια στο διάλογό μας που αφήνω δυστυχώς στη μέση, γνωρίζετε πού θα με βρείτε.
__________________
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν περιμένω τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arela : 19-07-06 στις 13:43
  #2  
Παλιά 19-07-06, 13:55
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Αγαπητή arela,

ο διάλογός σας δε διεγράθη αλλά μεταφέρθει στο θέμα "Το Μάτι - Offtopic" οπότε δεν υπάρχει λόγος να τα βάζεις με τους διαχειριστές. Αυτοί προφανώς θεώρησαν πως έπρεπε να ξεκαθαρίσουν τα ΕΝΤΟΣ θέματος μηνύματα από τα άλλα. Δεν πιστεύω ότι ήταν λανθασμένη η κίνησή τους αυτή και φυσικά όχι φασιστική!

Φιλικά,
Αντωνία
__________________
Εις το επανιδείν...
  #3  
Παλιά 19-07-06, 13:58
Το avatar του χρήστη Lazaros
Lazaros Ο χρήστης Lazaros δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-07-2006
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Ελλείψει μάλλον των διαχειριστών καλοκαίρι γαρ , αναλαμβάνω αυτοβούλως την πρωτοβουλία να σου γνωρίσω αν δε το έχεις δει ήδη από μόνη σου ότι η εκλιπούσα και ευχάριστη κατ εμέ συνομιλία μας μετεφέρθη (κλειδωμένη) εδώ .
Το ότι δε διαγράφει αλλά κλειδώθηκε δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι ,αλλά και πάλι δε μπορώ να απαντήσω γιατί και εγώ ένα απλό junior member είμαι .
  #4  
Παλιά 19-07-06, 14:11
Το avatar του χρήστη arela
arela Ο χρήστης arela δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Eυχαριστώ παίδες, αλλά μπα...δεν αλλάζει κάτι. Δεν ήταν κάποια εμμονή μου να παραμείνουν τα συγκεκριμένα ποστς. 'Ηταν το διαδικαστικό του πράγματος που μου την έσπασε. Τουλάχιστον μιας ενημέρωσης νομίζω ότι πρέπει να τυγχάνουν αυτοί που τα ποστς τους διαγράφονται.

Χάρηκα για το αλισβερίσι μου με κάποιους από σας.
Να'στε καλά.

Β+
__________________
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν περιμένω τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη!
  #5  
Παλιά 19-07-06, 17:06
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2006
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonia
Αγαπητή arela,

ο διάλογός σας δε διεγράθη αλλά μεταφέρθει στο θέμα "Το Μάτι - Offtopic" οπότε δεν υπάρχει λόγος να τα βάζεις με τους διαχειριστές. Αυτοί προφανώς θεώρησαν πως έπρεπε να ξεκαθαρίσουν τα ΕΝΤΟΣ θέματος μηνύματα από τα άλλα. Δεν πιστεύω ότι ήταν λανθασμένη η κίνησή τους αυτή και φυσικά όχι φασιστική!

Φιλικά,
Αντωνία
Ἔχει γίνει καὶ γιὰ ἄλλα θέματα τέτοιο ξεκαθάρισμα ;
  #6  
Παλιά 19-07-06, 17:12
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Σε παρά πολλά θέματα αγαπητέ Πολύκαρπε. Καλύτερα πριν κάνουμε μια δημοσίευση να ψάχνουμε και λίγο στα υπόλοιπα θεματάκια....

Αν σας λέει κάτι το "Κούφια Γη".... κλπ. κλπ.
__________________
Εις το επανιδείν...
  #7  
Παλιά 19-07-06, 17:21
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2006
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Οἱ ἀπαντήσεις Σας πρέπει πάντα νὰ συνοδεύονται κα ἀπὸ ὑποδείξεις ;
Μὴν γίνεσθαι ...προκλητικὴ ...παρακαλῶ...
  #8  
Παλιά 19-07-06, 17:35
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Αγαπητέ Πολύκαρπε, πού ήμουν προκλητική; (Μήπως βλέπεις τι φοράω; )

Πέρα από την πλάκα με μια μικρή έρευνα ορίστε 3 links από OFF TOPIC θέματα:

http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=975

http://www.metafysiko.gr/forum/showt...light=offtopic

http://www.metafysiko.gr/forum/showt...ighlight=topic

Ελπίζω να βοήθησα αν και δεν είναι στη δικαιοδοσία μου να απολογούμαι για άλλους... Τέσπα...
__________________
Εις το επανιδείν...
  #9  
Παλιά 19-07-06, 17:40
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2006
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Συγνώμη ἀλλὰ αὐτὸ τὸ θεώρησα προκλητικὸν καὶ ὄχι τὸ ἔνδυμά σας.
Παράθεση:
Καλύτερα πριν κάνουμε μια δημοσίευση να ψάχνουμε και λίγο στα υπόλοιπα θεματάκια....
Τὸ ἔρώτημά μου ἔχει σχέσει μὲ τὸ ἄν πάντοτε γίνεται μέσα σὲ ὅλα τὰ θέματα αὐτὸ τὸ ξεκαθάρισμα ἤ ὄπου θέλομε . Ὄχι ἄν ὑπάρχουν καὶ off τόπικ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη polykarpos : 19-07-06 στις 17:49
  #10  
Παλιά 19-07-06, 17:45
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Αυτό ήταν φιλική συμβουλή για ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ. Αν έχουμε φτάσει στο σημείο να βλέπουμε και τις συμβουλές ως προκλητικές απαντήσεις, τι να πω...

Ας βάλει ο Θεός το χέρι του... (αν έχει!)


Edited by Apan@Samos: Αντωνία μπορούσες να στείλεις ΠΜ στο Πολύκαρπο όπως και αυτός θα μπορούσε να κάνει μια αναζήτηση να δει τι παίζει.
__________________
Εις το επανιδείν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apan@samos : 19-07-06 στις 19:10
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.