Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #391  
Παλιά 25-02-09, 01:48
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Ριξτε μια ματια και σε αυτο...
(Ειναι εγγραφο Microsoft PowerPoint. Πρεπει να το κατεβασετε πρωτα...)

Atlantis Charts and Maps
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #392  
Παλιά 25-02-09, 08:11
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ξέρω : ακούγομαι πάλι σαν...τον Νταίνικεν, αλλά πραγματικά δεν πάω να αποδείξω κάτι εδώ,απλά παρουσιάζω τις κραυγαλέες συμπτώσεις (?).
Έλα βρε Mallen, ποιές κραυγαλέες συμπτώσεις...
Και μόνο το μέγεθος να σκεφτείς...
Η κάθε γραμμή είναι μερικές δεκάδες χιλιόμετρα σε πλάτος...
Το όλο τμήμα που αναφερόμαστε έχει μέγεθος μεγαλύτερο από την Ουαλία και την μισή Νότια Αγγλία!!!
Επίσης βόρειοανατολικά υπάρχουν αχνές γραμμές που είναι συνέχεια αυτών που φαίνονται...

Και μου λέτε για κραυγαλέες συμπτώσεις;;;
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #393  
Παλιά 25-02-09, 17:55
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Βλέποντας τον χάρτη αλλά ταυτόχρονα και αυτά που αναφέρει ο φίλος
agaliarep ότι.....
"ότι αυτά που βλέπουν οι χρήστες του προγράμματος είναι αποτέλεσμα της
σάρωσης του πυθμένα από τα σόναρ (ηχητικά ραντάρ) πλοίων που διασχίζουν
τους ωκεανούς. Αυτή η γραμμή σύμφωνα με τον εκπρόσωπο της Google δεν
είναι τίποτα άλλο από την ανάγλυφη απεικόνιση της πορείας ενός πλοίου.>>

Έχω κάποιες απορίες στο θέμα αυτό...
Από πότε τα σόναρ των πλοίων αφήνουν τετοια ιχνη στον πυθμένα της
θάλασσας ???????????
Αλλά άξιο απορίας είναι και η "περίεργη" πορεία του πλοίου...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #394  
Παλιά 25-02-09, 20:09
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

μπορείτε να κάνετε ένα σχετικά εύκολο πείραμα

ρίξτε να τούβλο στο βυθό
και πηγαίνετε όχι μετά από 12-13.000, αλλά μετά από 5 χρόνια να το βρείτε ....

ευχαριστώ



@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #395  
Παλιά 26-02-09, 19:03
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου LuX άλλο ένα τούβλο και άλλο μια τεράστια περιοχή τουλάχιστον
απο ότι φαίνεται στον χάρτη...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #396  
Παλιά 27-02-09, 13:31
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Παράθεση:
Έχω κάποιες απορίες στο θέμα αυτό...
Από πότε τα σόναρ των πλοίων αφήνουν τετοια ιχνη στον πυθμένα της
θάλασσας ???????????
Αλλά άξιο απορίας είναι και η "περίεργη" πορεία του πλοίου...
Μάλλον δεν το ερμηνευσες καλα. Δεν αναφέρεται πως το σοναρ αφηνει σημάδια στον πυθμένα. Πολύ απλα αυτό που συμβαίνει είναι πως από τη στιγμή που μαζεύεις δεδομένα με σοναρ πάνω σε ένα πλοιο, τα δεδομένα θα τα έχεις μονο στην περιοχή οπου το πλοιο πέρασε. Σε περιοχες που κάλυψε έχεις δεδομένα, σε άλλες που δεν κάλυψε δεν έχεις δεδομενα. Αν τις απεικονισεις ταυτοχρονα (κακώς), αυτο που στο τέλος βλεπεις ειναι προφανως μια διαφορα μεταξύ των δύο αυτων περιοχών, και προφανώς αυτη η διαφορά απεικονιζει την πορεια του πλοιου.

Κακως ο χαρτης δείχνει την περιοχη με τοσο υψηλη αναλυση οταν η χαρτογραφηση με το σοναρ έχει γινει με μικροτερη αναλυση (στην ουσια η αναλυση καθορίζεται το ποσοστο που η τετραγωνη αυτη περιοχή έχει καλυφθεί απο το πλοιο).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας : 27-02-09 στις 13:32
Απάντηση με παράθεση
  #397  
Παλιά 27-02-09, 14:12
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Ηλια (ίσως και να κατάλαβα λάθος) αυτό που παρουσιάζεται στην χάρτη
είναι η πορεία του πλοίου που έκανε τις αναλύσεις στην περιοχή ?????
Εάν ναι, γιατι δεν είναι χαραγμένη απλά ώς πορεία όπως γίνεται στούς
ναυτικούς χάρτες ??????
Επίσης αναφέρεται απο τον φίλο agaliarep....
<<ανάγλυφη απεικόνιση της πορείας ενός πλοίου. >>

Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AVATARGR : 27-02-09 στις 14:41
Απάντηση με παράθεση
  #398  
Παλιά 27-02-09, 19:20
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Παράθεση:
Φίλε Ηλια (ίσως και να κατάλαβα λάθος) αυτό που παρουσιάζεται στην χάρτη
είναι η πορεία του πλοίου που έκανε τις αναλύσεις στην περιοχή ?????
Ναι, αλλα όχι άμεσα: εμμεσως. Αυτο που σου δείχνει ο χαρτης σε εκείνη την περιοχή είναι βυθομετρικά δεδομένα από ένα πλοιο που μετέφερε σοναρ και έκανε σχετικές μελετες.

Προφανώς, τα δεδομένα αυτά υπάρχουν ΜΟΝΟ κατα μήκος της πορειας του πλοιου, οποτε αν απεικονισεις αυτα τα δεδομένα πάνω στο χάρτη, ταυτόχρονα απεικονιζεις εμμεσως και την πορεια του πλοιου. Αν στις παραπλευρες περιοχες της τροχιας του πλοιου δεν έχουν συλλεχθει αξιολογα δεδομένα (με άλλη μέθοδο) και αυτές τις περιοχές τις απεικονιζεις με ένα τυχαίο(;) μπλε υποβαθρο, τοτε προφανως η "εμμεσα" απεικονισμένη πορεια του πλοιου θα ξεχωρισει πάνω σε αυτο το υποβαθρο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας : 27-02-09 στις 19:21
Απάντηση με παράθεση
  #399  
Παλιά 28-02-09, 02:30
Το avatar του χρήστη TeodPas
TeodPas Ο χρήστης TeodPas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Τρέξτε πιστοί! Ξανά ανακαλύφθηκε… η Ατλαντίδα

Ξημέρωσε η Παρασκευή 20/2/09 και ήταν σημαντική μέρα για την ανέυρεση της Ατλαντίδας, σύμφωνα πάντα με το “ιντερνετ-αρβύλα”, και ξέρεται ποιο είναι αυτό; Το τμήμα των ίντερνετ-bloggers, που αναπαράγουν τη παραπληροφόρηση “ειδικών” προσθέτοντας νέα στοιχεία παραποίησης.

Την ημέρα αυτή προέκυψε ένα στοιχείο που επιβεβαιώνει τη μωρία μερικών. Για άλλη μια φορά, κάποιοι… ανακάλυψαν την Ατλαντίδα, ένας αεροναυπηγός, ένας έφορος αρχαιολογικού Μουσείου, κάποιοι Bloggers ειδήσεων, άνθρωποι, που όπως φαίνεται δεν έχουν ερευνήσει σοβαρά καθόλου το θέμα, επομένως δεν έχουν ιδέα, εκτός από μερικά αποσπασματικά τσιτάτα του Πλάτωνα (που και αυτά πολλές φορές τα παραποιούν) που κυκλοφορούν ευρέως στο παγκόσμιο ιστό.

Η ιστορία αυτή που ξεκίνησε την Παρασκευή 20/02/2009, έχει ως εξής:
Ένα δίκτυο από διασταυρούμενες γραμμές κλεισμένο μέσα σε ένα τέλειο παραλληλόγραμμο, εμφανίζεται στους Χάρτες του Google Ocean Earth στον βυθό του Ατλαντικού Ωκεανού, 620 μίλια από τις ακτές της βορειοδυτικής Αφρικής Δυτικά από τα Κανάρια νησιά.

Το τέλειο παραλληλόγραμμο με το εσωτερικό δικτυο γραμμών, που έχει μήκος 160 km στους χάρτες του Google, παρατηρήθηκε από έναν Βρετανό μηχανικό αεροναυτικής, τον Bernie Bamford, ο οποίος ισχυρίσθηκε ότι

“μοιάζει με αεροφωτογραφία μιας πόλης” (θα δείτε παρακάτω την …αληθοφάνεια της πόλης αυτής). Οι συντεταγμένες του σημείου είναι 31 15'15.53N γεωγραφικό πλάτος και 24 15'30.53W γεωγραφικό μήκος, ανατολικά ακριβώς από τη βυθισμένη μεσοατλαντική οροσειρά. H είδηση αυτή ξεκίνησε από τη Βρετταννική σκανδαλοθηρική εφημερίδα SUN και διαδόθηκε τάχιστα διαμέσου internet, και πολλοί Blogger διέδοσαν ότι ανακαλύφθηκε η Χαμένη Ατλαντίδα, γιατί η περιοχή αυτή, όπως πολλές φορές έχω αναφέρει στην ομάδα atlantis είναι μια από τις πιθανότερες περιοχές για την ύπαρξή της. Ανέφεραν μάλιστα ότι “ευφορία πλημμύρισε για λίγες ώρες τις καρδιές χιλιάδων «κυνηγών» της χαμένης Ατλαντίδας”

Ο Δρ. Charles Orser, έφορος ιστορικής αρχαιολογίας στο πανεπιστήμιο της Ν. Υόρκης δήλωσε “ότι το εύρημα είναι συναρπαστικό” (που το είδε αυτό και “ότι απαιτείται επιπλέον έρευνα”. (Ωραία… μας τα είπε και αυτός! θα δείτε μόνοι σας παρακάτω αν αξίζει έρευνα ή όχι). Και συνέχισε “Το σημείο αυτό είναι μια από τις περισσότερο υποσχόμενες προτεινόμενες τοποθεσίες της Ατλαντίδας, όπως περιγράφεται από τον Πλάτωνα. Ακόμη και αν αποδειχθεί ότι είναι γεωλογικός σχηματισμός, οπωσδήποτε αξίζει μιας πιο κοντινής ματιάς" (Δες παρακάτω πόσο κοντά έπεσε… για τον γεωλογικό του σχηματισμό). Κατόπιν τούτου άναψε η περιέργεια των ειδικών και των θαλάσσιων γεωλόγων, και οι bloggers άρχισαν να κυκλοφορούν φήμες.

Διάφοροι bloggers και σε “σοβαρούς” ιστοχώρους ειδήσεων για έξη ώρες περίπου χρησιμοποιούσαν εκφράσεις τύπου: “Συναρπαστική ανακάλυψη”, “τέλειο τετράγωνο μεγέθους Ουαλλίας”, “ένα πλήθος διασταυρωμένων δικτυωτών γραμμών που μοιάζει σαν μια τεράστια μητρόπολη (πρωτεύουσα) περιέχονται μέσα στο σύνορο”, “Αυτές οι γραμμές φαίνονται πολύ τεράστιες και οργανωμένες,έτσι ώστε δεν μπορούν να έχουν προκληθεί από φυσικές αιτίες”, “ο Πλάτων περιέγραφε ένα πυκνό τοίχο που περικύκλωνε τη μεγάλη πόλη,που είναι ακριβώς σαν την ορθογώνια περίμετρο της υποβρύχιας εικόνας”, “ο Πλάτων μίλησε για ένα σύνθετο δίκτυο δρόμων και κτιρίων, ακριβώς ίδιο με το πλέγμα γραμμών στην εικόνα”, παραποιώντας μερικοί και το Πλάτωνα γιατί ο μεγάλος μας φιλόσοφος ποτέ δεν μίλησε για ορθογώνιο σχήμα πόλης αλλά πάντα έδινε κυκλικό το σχήμα του περιμετρικού τείχους, της χωρικής διάταξης των κτισμάτων και των δακτυλίων.

Ο δήθεν “ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΌΣ των εραστών της Ατλαντίδας” σταμάτησε ξαφνικά μετά από έξη ώρες όταν βγήκε στον αέρα η επίσημη ανακοίνωση της Google που διέψευδε φανερά (και μπράβο της που ενήργησε άμεσα και δεν επέτρεψε την επέκταση της παραφιλολογίας), η οποία αναφέρει τα εξής:

" Είναι αλήθεια ότι πολλές θαυμαστές ανακαλύψεις έχουν γίνει εξαιτίας του Google Earth, όπως αυτές ενός χαμένου δάσους στην Μοζαμβίκη και μιας αρχαίας Ρωμαϊκής οικίας. Σε αυτήν την περίπτωση όμως, αυτό που βλέπουν οι χρήστες είναι υπολείμματα της διαδικασίας συλλογής των δεδομένων του βυθού. Τα βυθομετρικά δεδομένα, συχνά συλλέγονται από πλοία που χρησιμοποιούν σόναρ για τις μετρήσεις του πυθμένα. Οι γραμμές αντικατοπτρίζουν την πορεία των πλοίων καθώς αυτά συγκεντρώνουν τα δεδομένα. ¨

Δηλαδή με λίγα λόγια οι γραμμές αυτές είναι ένα είδωλο, τεχνητό δημιούργημα, ένας αντικατοπτρισμός των υπερήχων που εκπέμπουν τα σόναρ πλοίων καθώς κινούνται και βυθομετρούν τον πυθμένα. Ακόμη ότι το πλέγμα των γραμμών δεν εμφανίζεται στο πυθμένα.

Που πήγαν οι γεωλογικοί σχηματισμοί, οι πόλεις, οι μη φυσικές, λόγω διαστάσεων και παραλληλότητας γραμμές; Θα μας εξηγήσουν ορισμένοι; Και ο Πλάτωνας τι τους φταίει; γιατί τον παραχαράζουν;

Κάποιοι που είναι πραγματικοί γνώστες της υπόθεσης “Ατλαντίδα” και καθαροί αναζητητές της, δεν χάρηκαν καθόλου, και κατάλαβαν αμέσως τη απάτη μερικών. Αλλά ψάχνοντας το ίντερνετ, ανάμεσα στους Bloggers που αναδημοσιεύουν τις ειδήσεις βρήκα δυστυχώς μόνο ένα (και είναι Έλληνας) που αντιτάχθηκε εξαρχής στη παραπληροφόρηση αυτή των χρυσοθήρων της θρυλικής νήσου. Οι περισσότεροι τα ..μπάλωναν μετά την επίσημη ανακοίνωση του Google. Και μερικοί επιμένουν ακόμη κατηγορώντας ότι το Google κρύβει την αλήθεια. Παράδειγμα και το παρακάτω σχόλιο που αντιγράφω ακριβώς, από ένα blog ειδήσεων:

Δεν ξέρω ποιους θα πιστέψετε, αλλά παρά το γεγονός ότι από την φύση μου είμαι σκεπτικιστής, εγώ προσωπικά δεν πείστηκα από την εξήγηση της Google. Τόσο η έκταση του όσο και το γεγονός ότι αυτό παρατηρήθηκε μόνο σε αυτό το σημείο του ωκεανού, με κάνουν να υποψιάζομαι μια μικρούλα προσπάθεια συγκάλυψης”.

Και εγώ σκεπτικιστής είμαι, αλλά αν ο σκεπτικισμός συνοδεύεται από τη μόνιμη καχυποψία και την άκριτη αναπαραγωγή πλανών και ανοησιών, βοηθώντας τη παραφιλολογία, και την ολοφάνερη προσπάθεια αυτοπροβολής μερικών, τότε καταντά σκεπτικισμός “ουκ ανδρός Σοφού” και ΜΕΤΑΤΡΈΠΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΟΥ.

Τι λέτε εσείς, αξίζει η έρευνα του φαινομένου, σύμφωνα με την ανακοίνωση του “ειδικού” έφορου; Ή αφελής ρομαντικός θα είναι ή παραπληροφοριοδότης για αυτοπροβολή. Διαισθάνομαι όμως ότι αφελείς-ρομαντικοί έφοροι αρχαιολογικών μουσείων δεν υπάρχουν.

(Δεν έχει νόημα να δώσω συνδέσμους ιστολογίων για όλα τα παραπάνω, επειδή ο καθένας εύκολα μπορεί να κάνει αναζήτηση στο google)

Καλημέρα Σας Και Καλή Σας Εβδομάδα.

ΥΓ. Όσοι έχουν ασχοληθεί πραγματικά με το θέμα της Ατλαντίδας, ξέρουν σίγουρα, ότι τα βυθισμένα αρχαιολογικά ερείπια δεν εμφανίζονται ποτέ έτσι (με ευθύγραμμες λεπτές γραμμές διασταυρούμενες) σε φωτογραφίες που παίρνονται από ψηλά, ούτε από υποβρύχιες φωτογραφίες. Για να σας δώσω μια απόδειξη αυτού σας παραπέμπω στο ιστολόγιο μου στο blogger για να δείτε πως εμφανίζεται ο υποθαλάσσιος "δρόμος Μπίμινι" στις Μπαχάμες.
Τα σέβη μου σε όλους τους φίλους (ες)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TeodPas : 28-02-09 στις 02:34
Απάντηση με παράθεση
  #400  
Παλιά 28-02-09, 03:34
Το avatar του χρήστη TeodPas
TeodPas Ο χρήστης TeodPas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Ο Πλάτων επιβεβαιώνεται και από σύγχρονες γεωφυσικές μελέτες.

Καλημέρα σας φίλοι.
Κάπου σε μερικά posts διάβασα για την εποχή των παγετώνων,τα οποία δεν έχουν σχέση με τη πραγματικότητα
των επιστημονικών ερευνών της εποχής 10000 έως 15000 π.Χ. Λοιπόν έχω να πω τα εξής έγκυρα για το θέμα αυτό:
Από γεωλογικές μελέτες έχει αποδειχθεί ότι η άνοδος της στάθμης της θάλασσας ήταν ταχεία μεταξύ
του 12000 π.Χ έως το 9500 π.χ. Αυτό συνέβαινε την εποχή εκείνη λόγω του γρήγορου λιώσιμου των πάγων.
Η ταχύτητα της υγροποίησης του πάγου ήταν πολύ μεγάλη επίσης. Η στάθμη της θάλασσας ήταν περίπου
-100 μέτρα (κάτω από τη σημερινή) στο 12000 π.Χ και έφθασε στα -40 μέτρα (κάτω από τη σημερινό επίπεδο)
στο 9500 Π.Χ, την εποχή δηλαδήπου ο Πλάτων όρισε τον καταποντισμό της Ατλαντίδας. Δηλαδή μέσα σε 2500 χρόνια
ανέβηκε η στάθμη της θάλασσας κατά 60 μέτρα.Για να δει κανείς το μέγεθος του προβλήματος θα πω ένα ακόμη στοιχείο. Η ταχύτητα της ανόδου της θάλασσας κατά το 12000 ήταν περίπου 3.7 μέτρα/αιώνα.
Τα στοιχεία αυτά είναι ένα μέρος μόνο από τα πολλά που κατέχω από αναγνωρισμένες και πανέγκυρες πηγές.
Την εποχή εκείνη, γύρω στο 9000-10000 εμφανίσθηκε και η στεριά σε πολλά κομμάτια του Β.Πόλου και στα περισσότερα της Ανταρκτικής.
Τότε ήταν που καταποντίσθηκε ένα τμήμα της Ατλαντίδας (όχι όλη).
Όλα τα παραπάνω επιβεβαιώνονται και από άλλα ευρήματα,όπως π.χ. οι περίφημοι χάρτες του Τόυρκου ναύαρχου Πίρι Ρέις (1513 μ.Χ) που αποτελούν σπαζοκεφαλιά ακόμη και τώρα. Στους χάρτες αυτoύς παρουσιάζονται η Ανταρκτική και η Γροιλανδία χωρίς πάγους, με απόλυτη ακρίβεια των ακτογραμμών τους, οι οποίες ταιριάζουν με τις σημερινές ακτογραμμές που βρίσκονται κάτω από τους πάγους, όπως φαίνονται στους σημερινούς χάρτες που παράγονται με αεροφωτογραφήσεις. Οι χάρτες αυτοί αναφέρουν ότι είναι αντιγραφή παλιότερων χαρτών που βρήκε ο κουρσάρος Πίρι Ρέις στις πειρατείες του.
Εγώ γνωρίζω όμως πως πρωτοσχεδιάσθηκαν, πότε, και από ποιούς και γιατί όλοι οι χάρτες οναμάσθηκαν "Ατλαντες".

Τα σέβη μου σε όλους τους φίλους (ες).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.